Skála

Skála https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/155926/bmid_skala-pgt-155926.jpg 4 2536 585

Ostrov Lewis série

Skotský ostrov Lewis je krásné, ale drsné odlehlé místo bez stromů, bičované větry a pokryté vřesovišti. Topí se tam rašelinou a mluví gaelsky. A snad jen strach lidí z Boha je tam silnější než starost o živobytí. Pod zástěrkou víry však přežívají staré pohanské hodnoty a prapůvodní touha po krvi a pomstě. Na ostrov přijíždí nedávnou ztrátou syna poznamenaný policejní detektiv Fin Macleod, jenž se má podílet na vyšetřování brutální vraždy, spáchané podle stejného scénáře jako vražda, jíž se zabývá v Edinburghu. Fin prožil na ostrově Lewis dětství, takže vyšetřování je pro něho zároveň cestou domů a do minulosti. Setkává se s dávnými kamarády, s Artairem, který si vzal Marsaili, Finovu první lásku, a s mnoha dalšími. Většina z nich ho však nevítá s otevřenou náručí. Fin netuší, že klíč k případu by mohl odemknout i dveře, za nimiž je ukryto tajemství, jež se bezprostředně týká jeho samého. Jakou roli v případu hraje Finova dávná účast při tradiční výpravě na lov terejů hnízdících na nepřístupné nebezpečné skále An Sgeir? Povede tragédie, jež se tam tehdy odehrála, i po všech těch letech k další oběti? Skála je detektivní román vzácné síly a představivosti odehrávající se v kulisách, které připomínají velké anglické romány devatenáctého století. Je možno ho zařadit do kategorie tzv. literary crime, tedy krimi psané kvalitním literárním stylem, přesahující hranice žánru, která je dnes globálně úspěšná především díky severským autorům od Mankella přes Larssona, Nesba a další.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: , Host

The Blackhouse , 2011

Česneksmedem
21.05.2021 5 z 5

Přicházím se svou držkou do mlýna místních komentářů, kterých je teda požehnaně. A přesto, že je to kniha hodně zvláštní a vyšetřování je vlastně jen trošku větší doplněk knihy, tak si pozornost čtenářovu rozhodně zaslouží!!! Je to celkem ponuré, drsné a romantické zároveň. Fakt povedený kousek.

tinka1974
13.05.2021 5 z 5

Není sice Macleod jako Macleod, ale pan Dvořák čte stejně skvěle jako pan Matásek. Toto je první díl série. Hodně se zde prolíná minulost a současnost. Je vidět jak osoby zestárly, jak se na nich životní situace podepsaly a jak jedna příhoda dokázala obrátit jejich životy na ruby. Těším se na příště

vipera
24.04.2021 5 z 5

Tak tohle byla krása! I když jsem se díky čtenářské výzvě napřed seznámila s druhým dílem této série, nic mi nebránilo se posléze začíst do dílu prvního. Autor mně uchvátil už tehdy, ale tentokrát mně naléhavost příběhu přinutila se ke knize doslova přikovat.

VendulaB
14.04.2021 5 z 5

Naprosto úžasný detektivní román, který se v průběhu čtení čím dál víc mění na thriller. Kdyby byla tato kniha dort, byla by neuvěřitelně, sytá, hutná, plná a přitom lahodná. Popisy krajiny a dějin ostrova jsou výborné. Pro čtenáře kniha představuje vrcholné potěšení.

Ira13
11.04.2021 4 z 5

Zvláštní styl čtení. Přítomnost psaná v ER firmě, minulost v ich. Trochu mi vadilo, že nešla minulost postupně. Vypadalo to, jako že se snad ani nedozvíme jméno vraha. Začátek zdlouhavý, konec napínavý. Četla jsem nejdřív 2.část, tak jsem se chtěla dozvědět začátek. Do trojky už snad ani nepůjdu

ViolettaCh.
05.04.2021 5 z 5

Velmi hezký kriminální román, odehrávající se v pro nás určitě netradičním prostředí skotských Hebridských ostrovů, konkrétně na ostrově Lewis. Příběh se rozvíjí pomalu, postupně jsou odhalována skrytá tajemství, která se týkají nakonec i hlavního vyšetřovatele, který odsud pochází. Poslouchala jsem jako audioknihu ve skvělém podání Jiřího Dvořáka. Určitě se podívám i na dvě další části této trilogie Muž z ostrova Lewis a Šachové figurky.

Batigol555
04.04.2021 5 z 5

Skvělá série ze skotské vrchoviny. Starý dobrý Peter May.

a.k
12.03.2021 4 z 5

Překvapilo mě, že jde více o románový příběh než mnou očekávanou čistokrevnou detektivku. Nic to nemění na mé spokojenosti. To, jak dokázal autor v zdánlivě jednoduchém příběhu dětských hrdinů šokovat nečekaným dějovým zlomem, či historickým zmapováním tradice ostrovanů při jejich drastickém lovu, bylo neskutečné. K tomu dokonale zachycené popisy ostrovního prostředí a podnebí.

Vevericka.eva
15.02.2021 5 z 5

Tak vynikající knihu jsem dlouho nečetla. Napětí, záhady, flashbacky. Dokonale vystavěný příběh, nic jednoduchého a hloupého, žádná snaha běžných detektivkářů - čím víc krve tím líp. Z žánru detektivky jako jedna z mála vyniká opravdovou kvalitou a dobrým příběhem. Hned jdu pro další díl. Doporučit mohu též audio verzi, kterou načetl Jiří Dvořák. Jeho uhrančivý hlas dodá knize správně temnou atmosféru.

intelektuálka
15.02.2021 5 z 5

Tak jsem se znovu vypravila na odlehlý skotský ostrov - a tato kniha je pro mne životní příběh jednoho skotského chlapce - Fina - jehož dětství je plné ztrát....

Osamělá skála v moři je pro místní muže zkouškou dospělosti - a pravda, která je tu vyslovena, skálu neopouští....

Autor příběh vypráví sugestivně - byla jsem na ostrově s místními a sledovala jejich boj - s přírodou, mořem a lidským pochybením....

A v závěru jsem cítila, že i Fin se stává skálou" - protože kromě ztrát přichází i nálezy....

Určitě se ještě na tento ostrov vypravím ....a doporučím.

nik077
13.02.2021 1 z 5

Tak jedna z knih, kterou jsem nedocetla. Vůbec mě nechytla...týden jsem četla a bohužel. Třeba se k ní jednou vrátím.

evineckY
07.01.2021 4 z 5

Tato kniha se jen okraje dotýká policejního vyšetřování. Je to příběh Detektiva Fina, jeho vzpomínky na smutné dětství prožité na malém ostrově po smrti rodičů a traumatu, na který zapomněl po nehodě. Je to smutné a každému je ho líto, ale na druhou stranu od dospívání to nebyl žádný anděl a způsobil hodně bolesti a smutku.

Arev122
06.01.2021 4 z 5

Na pozadí vyšetřování vraždy se odvíjí příběh z mládí policajta, povolaného na ostrov. Ten zde vyrostl a tak se vrací ve vzpomínkách zpět .
Není to klasická detektivka, ale spíše psychologický thriller.

nevřelka
01.01.2021 4 z 5

Pokud máte “depku”, nedoporučuju číst. Nádherná příroda, ale neustále prší, je zima a šero. Neutěšené dětství a překvapivý pachatel. Líbilo se mi to moc, ale příště raději v jiném rozložení...

jonasr1
31.12.2020 5 z 5

Četl jsem po několika letech podruhé a skoro celé jsem to zapomněl. Proto jsem si knihu mohl naplno užít znovu. Kdyby to šlo, dal bych 6*. A to se mi zatím stalo jen u několika vyvolených knih. Těším se, že za pár let si ji otevřu znovu.

Andrée
30.12.2020 3 z 5

Když se na ostrově Lewis stane brutální vražda, do vyšetřování je povolán detektiv Fin MacLeod. Vrací se tedy na ostrov, kde vyrůstal a snaží se odhalit vraha. Možná toho nakonec odhalí více, než by čekal.

Skotsko, ostrov, ponurá atmosféra, nenaplněné sny... Příběh o nalezení staré lásky... Bohužel mi tady chybí ta detektivní část, která mi zde přišla tak nějak na okraj.

janina66
17.12.2020 5 z 5

Úžasné! Je to nádherný román s detektivní zápletkou a velmi napínavém konci. Fin byl velký sympaťák. Je to jeho vzpomínka na dětství, dospívání a lásce jeho života. A vzpomínka na "tu" skálu. Poslouchala jsem audioknihu, opět doplněnou nádhernou hudbou, která dodá na autetičnosti ostrova.

Ronkar
14.12.2020 4 z 5

Těžko hodnotit. Není to ani moc detektivka jako spíš vztahové drama lidí s těžkými osudy. Ale pokud na to člověk přistoupí, dostane hodně atmoférický příběh. Skála je ponurá, psychologická, depresivní a bezútěšná. Je tu hodně vaty a P. May má tendenci hrozně moc rozvíjet popisy. Ale píše je parádně. To znamená nepříliš atraktivní tempo a téměř žádná akce. Jenže o tom Skála není. Je o pohlcující atmosféře, nostalgii, skrytých pravdách a nitrech reálně napsaných charakterů, jejichž osudy jsou místy teda fakt drsné... A v tomhle hledu nemám co vytýkat. P. May je kvalitní vypravěč, jen nepatří mezi autory, kteří by vás chtěli za žadou cenu bavit, nebo napínat dějovými zvraty. Skála není dramaticky povrchní na efekt, nicméně to neznamená špatné čtení. V určitých ohledech je to spíš naopak :) Za mě spokojenost, ačkoli jsem čekal něco jiného.

Nina291
11.12.2020 1 z 5

Tak tohle mě nebavilo. Stránky s nudnými popisy jsem přeskakovala (to už se mi dlouho nestalo), vražda byť brutální byla jakoby mimochodem. Další knížka, která bude darovaná do obecní knihovny.

rencovav
07.12.2020 5 z 5

Zjistila jsem (opakovaně), že ty moderní detektivky se mi mnohem lépe poslouchají než čtou. Takhle mě to baví, když mi je někdo vypráví a já u toho můžu dělat i příjemnější věci, třeba kreslit nebo vařit. Peter May mě velice mile překvapil a získal si u mě velké sympatie. Těším se na pokračování trilogie a doufám, že nezklame! (Ta tematika vytěsňování traumatických vzpomínek mě v literatuře kdovíproč fascinuje.)