Ostrov Entry

Ostrov Entry https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/268430/bmid_ostrov-entry-268430.jpg 4 925 261

Detektivní román od autora trilogie z ostrova Lewis. Když detektiv Sime Mackenzie nastupuje na palubu letadla, ani se neohlédne. Cesta na ostrov Entry pro něj představuje šanci utéct hořké směsi osamělosti a lítosti nad svým dosavadním životem ve městě. Z montrealského letiště odjíždí jako součást osmičlenného vyšetřovacího týmu, směřujícího do zálivu Svatého Vavřince. Pouhé dva kilometry široký a tři kilometry dlouhý ostrov Entry je domovem asi sta obyvatel — a ten nejbohatší z nich byl právě nalezen zavražděný ve svém domě. Vyšetřování se zdá být pouhou formalitou. Důkazy nasvědčují vraždě ze žárlivosti, kterou má mít na svědomí pomstychtivá manželka. Ale vyšetřování Simovi zamotá hlavu poté, co se s hlavní podezřelou střetne tváří v tvář. Je si jistý, že ji zná — a to i přesto, že se nikdy nepotkali. Pronásledován tímto pocitem se potácí mezi nespavostí a podivnými sny o dávné minulosti na skotském ostrově vzdáleném tři tisíce mil. Sny, v nichž vdova hraje hlavní roli. Navzdory důkazům o její vině je přesvědčen o tom, že vraždu nespáchala. Jeho posedlost ho dovede před rozhodnutí — zvítězí profesní povinnost, nebo vlastní svědomí? Výsledek totiž určí Simův další osud.... celý text

jitka1661
07.09.2016 5 z 5

Ostrov Entry mi připomněl serii z ostrova Lewis a jsem za to moc ráda.

eiramka
04.09.2016

Sime je sympatický policajt, který se topí v osobních problémech a vy mu už po pár stránkách budete přát, aby se už sakra pořádně vyspal. Odjíždí na kanadský ostrov Entry, kde má vyšetřovat vraždu bohatého podnikatele - všechno ukazuje na manželku (jak jinak) - ale Simovi na tom něco nesedí . Druhá dějová linie jsou deníky Simova předka - ale nebojte se, přechody do minulosti nejdou vůbec rušivé, všechno do sebe zapadá a ke konci dospěje do bravurního vyvrcholení - skvělá detektivka!

vnimat_Krasu
04.09.2016 4 z 5

Sime není Finn. A Peter May se tu na můj vkus občas až moc rozkecává o úplných blbostech. Když ale vynechám těch zhruba čtyřicet zbytečných stránek o nespavosti, prolíná v Ostrov Entry minulost se současností přímo bravurně. Stejně jako ve Skále je tu totiž více méně putna, kdo zabíjel a kdo co odskáče. Hlavní roli tu totiž hrají dva naprosto nebanální životní osudy. A za to, jak May umí klamat tělem a prokládá detektivku výtečným dramatem o rodině, za to mu patří můj dík.

morava
03.09.2016 5 z 5

Dříve, než jsem vzala tuto knihu do ruky, říkala jsem si, jestli mne pan Peter May může po trilogii Ostrov Lewis ještě uchvátit něčím navíc, než nádherným způsobem vyprávění, kterého se mi dostalo právě v této trilogii. Ale uchvátil, a jsem za to velice ráda. Je až neuvěřitelné , jak se mu znova podařilo mne vtáhnout do příběhu tak, že se vám zdá, že ho sami prožíváte. Skvělý zážitek !

Aymira
01.09.2016 3 z 5

Nenadchne, neurazí. Výborna poslední třetina knihy. V příběhu se mísí dvě dejove linie, ktere od sebe děli stopadesat let. Obzvlášť ta starší je krasna a poeticka. Vyšetřování vraždy je zde druhorade - od samého začátku se dalo tušit, jakým způsobem bude propojena minulost s přítomností. Oceňuji především barvite liceni prostředí, při kterém máte chuť přenést se na Hebridy, procházet se tamní zvlněnou otevřenou krajinou a nechat si vlasy cechrat studeným větrem od moře.

petunkav
24.08.2016 5 z 5

Hodnocením knih Petera Maye se už opakuji - ale opět skvělé.

mrvikovak
23.08.2016 5 z 5

Jedním slovem - vynikající.

Edmund
19.08.2016 5 z 5

Přečteno jedním dechem. Povinnost pro každého, komu se líbila trilogie z ostrova Lewis.

PhyscoPat
05.08.2016

Pro mě je to vítaný návrat ke stylu, kterým psal trilogii z Hebrid. Čínskou trilogii jsem sice přečetl, ale nebylo to ono. Mám rád jeho návraty do historie a do těžkých životů ostrovanů. Detektivek jsou mraky a to i těch výborných. To co psal ve Skále... naštěstí vlastně detektivka nebyla

Karborund
04.08.2016 4 z 5

Stejný pocity jsem měl pouze v trilogii z Hebrid.Nejdřív začínám číst knihu a po čase zjistím, že již nečtu, ale žiju stejný příběh.P.May mě dokáže vtáhnout do děje a o tom vlastně čtení je.Prostě Pan spisovatel

LuckaH2
31.07.2016 4 z 5

Zezacatku jsem do knihy nemohla zacist, ale pak me to vtahlo, hlavne historicka linie me fascinovala, jak krusne a kde lide drive zili... Byla jsem z toho az dojata jak silne je popsana vazba hl.hrdiny na osud a minulost. Na serii Lewis to u me nema, takze hvezdicky davam jen 4, presto doporucuji ke cteni- dobre popsane prostredi, postavy, psychologie, vrazda, stridani deju- dost dobra kniha!

Eifka
18.07.2016 4 z 5

Peter May se stal jedním z mých nejoblíbenějších autorů...a Ostrov Entry skvěle navázal trilogii z ostrova Lewis.

Příběh je čtivý, má spád, absolutně jsem neuhodla, kdo je vrah:) May dokáže úžasně vykreslit temnou krajinu, ale nejraději mám jeho umění prolínat současnost s minulostí; to totiž dodává jeho knížkám "mayovskou" atmosféru! :)

miloslav0399
15.07.2016 5 z 5

Od Petera Maye jsem toho přečetl už docela dost a nezklamalo mě nic. Totéž platí pro Ostrov Entry. Jednoduchá, až klasická vražda je díky zasazení do atraktivního prostředí a dvěma časovým rovinám povýšena na mimořádný příběh. Ne, že by nebylo důležité, kdo je vrah, ale otázek je tu mnohem víc a i ty 150 let staré mají zásadní důležitost. V neposlední řadě mě zaujaly i historické a geografické reálie. Když bych si tedy měl vybrat mezi Entry a Lewisem, dvěma nehostinnými ostrůvky v různých koutech světa, asi by vyhrál Entry.

MKrat
10.07.2016 5 z 5

skvělá kniha..... i jako audio úžasné.... 5 *****

Šánka
08.07.2016 5 z 5

Pan May napsal další nezapomenutelný román, ve kterém svým osobitým vypravěčským stylem nádherně propojil historii se současností a jako bonus přidal detektivní zápletku. A já jsem se ocitla v té nehostinné, ponuré, větrem a lijáky bičované krajině na ostrově Entry a nechala si vyprávět o osudech jeho současných obyvatel i jejich dávné pohnuté minulosti.
A stejně jako trilogie Ostrov Lewis, byla i tato kniha pro mne krásným zážitkem.

Rade
05.07.2016 5 z 5

Obdobný způsob psaní jako trilogie Skála (ostrov Lewis), ale přece jiné.
I tentokrát je hlavní hrdina mladý muž, kterému se v životě moc nevede, opět motiv tragické smrti rodičů, opět hledání sebe sama. Na pozadí detektivního příběhu, který není až tak důležitý. Ale místo hledání kořenů v dětství a mládí je tady linie hledání vlastních předků a vedle detektivní zápletky se objevuje zápletka zprvu vedlejší, která ale nabývá na důležitosti – spojení historie a současnosti, propojení osudů skotských vystěhovalců poloviny 19. století s osudy dnešních hrdinů. Ta historická linie byla strhující.
Odpouštím trochu vyumělkovaný konec, odpouštím tak trochu přehnanou shodnost hrdinů z minula a těch současných, odpouštím i ten nepravděpodobně „zděděný“ strach opustit svoje bydliště, protože mám zakódováno, že na někoho musím čekat…. Co nejde v životě, jde v knize, pokud je to napsáno takto uvěřitelně.
Petru Mayovi věřím vše – divokou bouři na moři, hrůzostrašný pobyt v podpalubí vystěhovalecké lodi, lásku, zklamání, ztráty, dokonce i tu až neuvěřitelnou nespavost hlavního hrdiny. Prostě pro mě žádné falešné tóny, málokdy se tak vcítím do knižních hrdinů… (95%)

rubit
14.06.2016 4 z 5

Přišlo mě to jako volné 4.té pokračování série Lewis. P. May navázal na to, co mu jde nejlépe. Opět se potvrdilo, že je výborný vypravěč a spisovatel. Zejména mě nadchlo vyprávění z minulosti. Nicméně vše už tu jednou bylo, právě v sérii Lewis, navíc detektivní zápletka ze současnosti mě tentokrát moc nezaujala. Ale pořád nadprůměrná kniha.

sioux
05.06.2016 5 z 5

Po nadšení z trilogie z ostrova Lewis a po zklamání z prvního dílu čínské série i Výjimečných lidí jsem k tomuto příběhu přistupoval s ostražitostí a váháním, ale vzhledem k referencím, které ho přirovnávaly ke jmenované trilogii jsem to zkusil a byla to paráda. Mayovi se opět podařilo zachytit skvěle atmosféru skotských ostrovů a kanadského ostrova Entry a dovolit mi se zcela sžít s jeho hlavními postavami. Propojení historie a současnosti bylo též nádherné a zajímavé. Čte se to krásně a od půlky to je i velmi napínavé.
Souhlasím s těmi, kteří navrhují, aby May napsal třeba historický román. Follet také začínal na thrillerech ale vrcholu dosáhl v historických románech.

konicekbily
30.05.2016 5 z 5

Pan spisovatel se opět vytáhl. Z historického románu udělal detektivku - nebo to snad detektivku proložil černou historií. Ať je to tak, nebo opak, je to pěkné čtení!

jamesak
26.05.2016 5 z 5

Opět bohatá historie, která se prolíná do současnosti a je klíčová ke šťastnému konci. Prosím víc takových knih, zatím mě nic jiného od Petra tolik nezaujalo, jako historie soustroví vnějších Hebrid a s ní navazující příběhy.... Děkuji