Ostře sledované vlaky

Ostře sledované vlaky https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/36673/bmid_ostre-sledovane-vlaky-Hmd-36673.jpg 3 3884 411

Novela o milostných nesnázích mladého železničáře a jeho boji proti okupantům se odehrává na malé železniční stanici na konci druhé světové války.

Lady Dracula
19.06.2013 4 z 5

Kniha se mi velmi líbila, jelikož je psaná velmi jednoduchým stylem, i když jsem se setkala s názorem, že je to náročná četba. Já jsem tedy neměla problém pochopit, co tím chtěl Hrabal říci. Jeho kritika nacismu a války jako takové je patrná, soucítí s lidmi i zvířaty, ačkoli jsou to nepřátelé. Jeho styl častého opakování se může zdát jako dosti rušivý element, mě však nevadil. Ačkoli v podstatě celé dílo se motá kolem hlavní postavy, až na konci se vlastně dovídáme, proč se kniha jmenuje ostře sledované vlaky. Nijak to však neubírá dílu na hodnotě.

Addie
13.06.2013 3 z 5

Kniha se tehdy dostala ve správnou dobu do správných rukou, dnes už jsou surrealistické knihy čtené účelně.
Osobně proti takovým myšlenkovým proudům nic nemám, ale občas jich na mě v knize bylo moc...

Skjaninka
08.06.2013 4 z 5

V tejto knihe ma ani tak nezaujal príbeh, ktorý je určite silný a zaujímavý, ale práve Hrabalov štýl robí túto knihu v mojich očiach veľmi zvláštnu. Proste mi vyhovuje, ako dokáže podať, či už banálnu, alebo vážnu situáciu. S určitou noblesou a jednoduchosťou, ktorá ma neprestáva udivovať.

ForiCZ
07.06.2013 1 z 5

Další úděl maturitní četby. Ani jako studenta železnice si mě kniha ničím nezískala. Dočetl jsem to jen díky přeskakování dlouhých popisných pasáží, které se číst prostě nedali. Asi Hrabal nebude můj šálek čaje, rozhodně ne knižně. Jeho styl se mi zkrátka nelíbí. Jediná světlá pasáž byl konec a tím myslím, že byl dobře podán. Během čtení mě taky docela zaujalo, jak Hrabal v knize používá železniční hantýrku (hytlák, vlak si dupnul...), ale beze všeho napíše semafor. Zvláštní...

M.M
31.05.2013 5 z 5

Poté co jsem si tu přečetla vcelku negativní příspěvky, jsem dosti přemýšlela zda si knihu přečíst nebo ne. Nakonec jsem po ní sáhla a udělal jsem dobře. Kniha mi přišla nesmírně zajímává. Líbilo se mi, jak každá postava byla jiná, měla jiné záliby, trable. Až na konec, mi to přišlo celkem i vtipně pojato (nejvíce jsem se smála u výrazů ,,ceckounek" a ,,prdeláč"). Konec byl smutný a k zamyšlení. Rozhodně tuto knihu doporučuji a nechápu proč je tato kniha hodnocena jako 72. nejhorší...

Tizi
29.05.2013 5 z 5

Některé knihy by asi měly být uchráněny od povinné četby, protože výsledky ve formě komentářů tady mě celkem mrzí. Vážně mně není jasné, co na knize tolik nudí. Já jsem se u těch drobných situací a příhod, které tvoří celkovou mozaiku, tedy nenudila. Naopak si myslím, že jsem nečetla lepší knihu, která by pro mě svou atmosférou lépe zachycovala válku. Zvláště díky lidskosti, která je stavěna do kontrastu k válce. Pro člověka, který válku nezažil je to konečně praštění přes nos, že válka se neděla jen hrdinům nebo zbabělcům, Petrovi, Ester či Kateřině, válka se děla prostě všem a oni kvůli ní nepřestali být lidmi. Nepřestali ničit přednostovi kanape a mít trable s ejaculatio praecox. Je to jednoduše celé o kontrastu. O kontrastu poetiky a syrovosti.

_sjuu_
27.05.2013 5 z 5

nutnost k odmaturování - nezaujalo mě to, nebudu se k tomu vracet

Kimmie
16.04.2013 2 z 5

Tuto knihu jsem též četla jen kvůli tomu, že jsem ji měla k maturitě, jinak bych si ji nevzala. Je to nudné, špatně se to čte.

Valentine
29.03.2013 5 z 5

Výborně napsané, čtivé a kraťoučké - co by si mohl člověk od povinné četby přát víc? Jsem ráda že z povinnosti se změnila na příjemnout jednodenní nutnost. Perfektně hořkosladké od začátku až do konce.

Mark13
16.03.2013 2 z 5

Povinná četba. Vybrala jsem si ji jen proto, že nic příznivějšího a kratšího nebylo v seznamu. Knihu jsem přečetla rychle, ale nebavila mě, až snad na pár řádků. Válečná tématika, to je docela tabu. ;)

Neon
14.03.2013 3 z 5

Alespoň konec není špatný.. jinak je to vážně nuda.

Verous
09.03.2013 1 z 5

Dosud jsem nečetla knihu, která by mi víc nesedla, než je tato. Přiznávám se, že jí vůbec nerozumím. Snad se k ní někdy vrátím, a prozřím...

Juicyk
12.02.2013 2 z 5

Kniha mě nijak zvlášť neupoutala. Děj se mi prostě nelíbil, postavy rovněž ne a tak nějak celkově se mi to zdálo o ničem. Navíc opravdu nemusím válečnou literaturu (vlastně ji nemám vůbec ráda). Přečetla jsem, protože jsem ji potřebovala k maturitě a víckrát už ji opravdu číst nepotřebuji.

fons
22.01.2013 3 z 5

Ten Hrabal má výborný vyprávění.
Ale když ono je to prostě "o hovně"...

Luczynka
04.01.2013 1 z 5

Pro mě naprosto o ničem, pořádně to nemělo ani děj, některé části knihy byly úplně zbytečné. Kdybych to nemusela číst k maturitě, nikdy bych po téhle knize nesáhla. Ještěže to mělo jen tolik stránek, kolik mělo.

Katuska001
23.12.2012 4 z 5

Opravdu kraťoučké dílo, určitě lepší než nemastné a neslané Obsluhoval jsem anglického krále, tak že jsem byla příjemně překvapená :-). Ale jinak literaturu z válečného období nemusím.

sBety
02.12.2012 3 z 5

Snadno přelouskatelná. Děj mě chytl + je tenká, ideální do doporučené četby k maturitě.

kika 13
14.11.2012 3 z 5

Spisovatel výborný a knížka také.

nelcisko
12.11.2012 4 z 5

Musím říct, že mě kniha docela upoutala. Sice není to můj typ, který bych si vybírala z hloubi duše, ale zajímalo mě, jaká je knížka oproti filmu. Celou dobu mě kniha bavila, byla komicky podtržená a tím se mi nezdála nudná, jako většina knih z povinné četby. Dokonce mě vtáhla do děje a konec byl pro mě napínavý a velice zajímavý. Můžu dokonce říct, že některé myšlenky se mi zdály tak podobné, že nakonec usuzuji, že kniha je velice dobrá.

Em.
17.10.2012 3 z 5

Nejspíš jsem úplně nepochopila význam této knihy, ale bavila mě, celkem jsem se nasmála. Ale jednou stačí :)