Ostře sledované vlaky

Ostře sledované vlaky https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/2465/ostre-sledovane-vlaky-2465.jpg 3 3876 410

Děj se odehrává za druhé světové války, v době, kdy se lidské vlastnosti projevují stejně jako v době hlubokého míru, jenom jsou v konfrontaci s válečným děním lépe vidět. Vypráví příběh mladičkého eléva Miloše Hrmy, který na malé železniční stanici přes své milostné problémy dospívá na práh mužství...

Alma-Nacida
06.03.2018 1 z 5

Chápu, že si někdo myslí, že do povinné literatury patří Hrabal. Ale proč zrovna tato kniha, která je snad ze všech nejmíň povedená, tak to nechápu. Leda snad že by bylo účelem mladé lidi od Hrabala úplně odradit. :(

JizzyJack
03.03.2018 1 z 5

Čekala jsem, že knihu přečtu za jeden večer... dvakrát jsem u ní usnula a rozhodla se, že to nechám na druhý den. Nakonec mi četba zabrala dny ČTYŘI.
Neskutečně nudná knížka o ničem. Nechápu, proč Hrabal věnoval tolik času popisování dění na nádraží. Proč proboha popisuje, jak se číslují koleje? Nevadí mi dlouhé romány, ale vadí mi, když autor nezajímavé věci popisuje zdlouhavě a zajímavé věci prostě přeskočí.
Nechápu, proč měl Hrabal potřebou cpát tam morbidní popisy trpících zvířat. Nechápete mě špatně, nevadí mi to z principu - vadí mi to proto, že to nechápu. Vypíchli býkovi oči. Bezva. A jak to souvisí s dějem?
Nechápu, co byla autorova pointa. Celá knížka mi přijde hrozně bez směru, zmatená, roztržitá. Což by nemuselo být tak špatné, kdyby alespoň nebyla bolestně nudná.

Dogwood
16.02.2018 5 z 5

To je prostě klasika co dodat..

Aki12
13.02.2018 4 z 5

Tuto knihu (i přes Hrabalův styl) obdivuji, protože je psané s životní nadsázkou, do knihy jistě vkládal nějaké ze svých vlastních zkušeností a zážitků z války. Dojemné jsou hlavně autorem popisované vlaky s přepravovanými zraněnými vojáky a zvířectvem a v neposlední řadě tragický závěr. Ale co si budeme povídat, každý z nás si bude pamatovat hlavně situaci s tisknutím razítek :)

TamaraKrejčí
13.02.2018 2 z 5

Zvolila jsem si tuto knihu kvůli výzvy. Přečteno, ale nijak mě pan Hrabal nezaujal.

Ema22
08.02.2018 5 z 5

Velmi čtivá novelka o prvních sexuálních zkušenostech Miloše Hrmy stojí za to. Mám moc ráda Hrabalův styl, to jak mísí tragické s erotickým, vážné s odlehčeným. Trpící zvířata ve vagónech jsem měla sklon přeskočit, ale pak by můj čtenářský zážitek nebyl kompletní. Prdeláči a ceckounci? To si musím zapamatovat:)

MartinkaSl
06.02.2018 3 z 5

Opěvovaná klasika se mi četla celkem dobře až na některé příliš dlouhé odstavce. Od díla jsem čekala mnohem víc.

_Joker_
05.02.2018 5 z 5

Nečekala jsem takový konec. :/ Kniha byla celkem zajímavá :) vybráno na maturitu.

PavlínaAlžběta
26.01.2018 2 z 5

Kniha řadící se mezi povinnou četbu pro středoškoláky se mě kdysi vyhnula. Knihu jsem nečetla a film jsem shlédla jednou a stačilo. Když jsem tuto útlou knihu našla v rodinné knihovně samozřejmě jsem si ji chtěla i přečíst. Nevím co na této knize vzbudilo kdysi boom, samotný film mě přišel jako kravina, ale co se týče knihy, bylo necelých 90 stran utrpení. Styl psaní tohoto románu mě nesedl, čtení psychologické na přemýšlení, postavy o ničem, dialogy bída a to Hrabala mám ráda. Očekávala jsem úplně něco jiného. Číst ji už nikdy nebudu.Kniha řadící se mezi povinnou četbu pro středoškoláky se mě kdysi vyhnula. Knihu jsem nečetla a film jsem shlédla jednou a stačilo. Když jsem tuto útlou knihu našla v rodinné knihovně samozřejmě jsem si ji chtěla i přečíst. Nevím co na této knize vzbudilo kdysi boom, samotný film mě přišel jako kravina, ale co se týče knihy, bylo necelých 90 stran utrpení. Styl psaní tohoto románu mě nesedl, čtení psychologické na přemýšlení, postavy o ničem, dialogy bída a to Hrabala mám ráda. Očekávala jsem úplně něco jiného. Číst ji už nikdy nebudu.

Disinka
24.01.2018 5 z 5

Tak toto dilko me uchvatilo... nikdy jsem nevidela ani film a ani jsem to necetla, takze jsem nevedela o co jde, ale byla jsem mile prekvapena a na konci i docela dost smutna - necekala jsem takovy konec...

TheMelorry
05.01.2018 2 z 5

Přestože mi je to velmi líto, nemůžu dát knize vyšší hodnocení. Snažila jsem se najít něco, co mě na zaujalo, bohužel mě kniha nebavila a špatně se mi četla. Jediným co stojí za zmínku je dojemný konec knihy.

Beatrisie
25.12.2017 3 z 5

Celkem zajímavá knížka. Se zvláštním koncem

Natyna3
29.10.2017 2 z 5

Musím si ji přečíst znovu, protože napoprvé jsem ji, zcela upřímně, nepochopila.

frantisek8863
01.10.2017 3 z 5

Mladík Miloš se díky své první povedené sexuální zkušenosti stane nejen mužem, ale i odbojářem s tragickým koncem. Na můj osobní vkus místy trochu zvláštní vyprávění a hlavně mě to pokazilo vyprávění o oslepení býků. Ale autor to považoval za důležitou část tak to tam asi mělo být. To, že se mě to nelíbilo je můj problém, nebo nepochopení záměru.

lumiluvi
16.09.2017 4 z 5

Je nutné se v příběhu zorientovat, aby jej člověk pochopil. Jazykově výborná kniha plná přirovnání, pestrosti a iluzí. Opravdu těžká na pochopení.

SeverusSnape
08.09.2017 5 z 5

Zcela upřímně mi tuto knihu hodně lidí hanilo,ale mne se to líbilo.Krátké srozumitelné,žádné nudné pasáže.Byla jsem spokojená

Tucaka
07.09.2017 4 z 5

Než se člověk zorientuje jestli příběh stále pokračuje v přítomnosti nebo jestli Miloš vzpomíná je težké. Ideální pro maturitu - kraťoučké, myslím, že i celkem snadno pochopitelné.
Akorát se někdy člověk diví, jaké intimníscény jsou v knize, a kroutí hlavou, jak tohle může být v kánonu.

jelad
28.07.2017 5 z 5

Hrabalovy Vlaky jsou jediným dlouhým nádechem, během kterého se vynořují postavy stojící na okraji společnosti, stejně tak jako asociální figurky zmítající se v kruhu přetvářky či sebevražedné přirozenosti, vždy však podtrhující svůj charakter - Miloš Hrma jako labilní introvert se sklony k sebevraždě, stejně jako sukničkářský výpravčí Hubička představují jistou naivně protikladnou stránku příběhu, kdy jeden je zmítán strachem z milostného aktu, druhý nezadržitelností tužeb po všech ženách. Podivínský chovatel holubů – přednosta stanice, pokrytec a pokřivený moralista lačnící po radostech těla nebo drážní inspektor zfanatizovaný nacistickou ideologií jako druhá strana češství, odvrácená tvář pospolitého národa.

Elis1528
22.07.2017 2 z 5

Kniha se mi hůře četla, není to zrovna můj oblíbený žánr, skoro vůbec jsem nepochopila o co se v knize jedná. Mě osobně přijde, že kniha nedávala smysl. Bohužel, je ale součástí k mé maturitní zkoušce. Určitě , ale vím, že číst už ji nikdy nebudu.

stastnyandel
21.07.2017 2 z 5

Neoslovila mě. Musím se přiznat, že je to má první knížka od Hrabala. Tak nějak jsem čekala něco víc...