Steve Jobs

Steve Jobs https://www.databazeknih.cz/img/books/95_/95965/bmid_steve-jobs-dlF-95965.jpg 5 816 169

Kniha STEVE JOBS od Waltera Isaacsona, autora známých životopisů Benjamina Franklina a Alberta Einsteina, je exkluzivním životopisem Steva Jobse, zakladatele Applu, sepsaným s jeho pomocí a podporou. Na podkladě více než čtyřiceti rozhovorů s Jobsem provedených v průběhu dvou let - a stejně tak interview s více než stovkou členů jeho rodiny, přátel, konkurentů, soupeřů i kolegů - pojednává tato kniha o životě plném vrcholů i propastí a o pronikavě intenzivní osobnosti tvořivého podnikatele, jehož vášeň pro dokonalost a železné odhodlání zcela převrátilo šest odvětví lidské činnosti: osobní počítače, kreslené filmy, hudbu, telefony, počítačové tablety a digitální tisk. V době, kdy se společnosti po celém světě snaží vybudovat ekonomiku digitálního věku, stojí Jobs v popředí jako nejvyšší ikona v oboru vynalézání nových věcí a představivosti uvedené do praxe. Věděl, že nejlepší způsob, jak vytvořit v 21. století nějaké hodnoty, je ve spojení kreativity a technologie, takže vybudoval firmu, kde jsou převratné nápady kombinovány s pozoruhodnými technickými počiny. Ačkoli Jobs na této knize spolupracoval, nesnažil se o žádnou kontrolu toho, co už bylo napsáno, ani nechtěl mít právo přečíst si knihu předtím, než bude vydána. „Udělal jsem hodně věcí, na něž nejsem pyšný, jako když jsem dostal svou přítelkyni ve 23 letech do jiného stavu a jak jsem se s tím vypořádal,“ přiznal se. „Ale nemám ve skříni žádné kostlivce, kteří by nesměli ven.“ Jobs mluvil otevřeně, občas dokonce krutě o lidech, s nimiž pracoval či proti nimž vystupoval. A podobně si i jeho přátelé, nepřátelé a kolegové vytvořili nepřikrášlený pohled na vášně, démony, perfekcionismus, touhy, dovednost, ďábelskost a posedlost pro vedení, které tvarovaly jeho přístup k podnikání i k novátorským výrobkům, jež byly toho všeho důsledkem. Jobs doháněl lidi kolem sebe k zuřivosti a zoufalství. Ale jeho osobnost a výrobky se tak vhodně doplňovaly, stejně jako se o to snažil u hardwaru a softwaru Applu, jako by to byla součást jakéhosi integrovaného systému. Jeho příběh je proto jak poučný, tak varující, plný lekcí o novátorství, charakteru, vůdcovství a hodnotách.... celý text

Literatura světová Literatura faktu Biografie a memoáry
Vydáno: , Práh

Steve Jobs , 2011

paulhunter
26.01.2013 5 z 5

O Apple jsem se dříve moc nezajímal, což mě zpětně mrzí, už jen z toho důvodu, že se jedná o naprosto přelomovou společnost, která přináší lidstvu naprosto nadčasové a designově nezaměnitelné produkty. Vzpomínám si, že jsme na střední škole pracovali na počítačích Apple II a všichni jsme se ptali a nadávali učiteli, proč zrovna my musíme používat „jabka“, když všichni ostatní jedou na PC. Až po přečtení životopisu Steva Jobse jsem si uvědomil, o jak významné stroje té doby vlastně šlo. To se týká i dalších produktů (iPod, iPad, iPhone,..), pomocí kterých Apple vždy nastolil novou éru a předčil tak konkurenty o několik let.

Nikdy dřív jsem žádný životopis nečetl, takže nemohu porovnávat s ostatními, nicméně už teď musím (možná odvážně) prohlásit, že podrobněji a zajímavě sepsaný životopis se mi pod ruku nejspíš nedostane. Vše je podáno velice čtivou a zevrubnou formou, a to od Jobsova dětství až po současnost. Walter Isaac vedl rozhovory s mnoha lidmi (a samozřejmě s Jobsem samotným) a ponořil se do své práce natolik, že přiblížil Jobse, Apple, jeho spolupracovníky, konkurenty a další články počítačového, mobilního, digitálního a filmového průmyslu jak jen to šlo. Příjemným zpestřením jsou i fotografie uprostřed knihy, které se váží k jednotlivým kapitolám. Osobně bych se přimluvil i za přiložené CD s videomateriálem, neboť reklama „1984“ či prezentace z uvedení iPhone roku 2007 by neměly ujít pozornosti. Ale samozřejmě se dají dohledat na internetu.

Životopis je psán zcela bez příkras a ukazuje tak pozitivní i stinné stránky Steva Jobse. Ten byl zcela posedlý dokonalostí a nic menšího ani neočekával od svých podřízených. Nežil pro život v bohatství, přepychu, ale kvůli své lásce k práci. Dokázal se vztekat a brečet jak malé dítě, překrucovat realitu, být nepříjemný a krutý k lidem, kteří nesplnili, co od nich požadoval, ale vždy měl svou vizi, kterou dokázal naplnit a přivedl díky ní firmu Apple na vrchol. Rozhodně nebyl ani vzorovým manželem či otcem, rodičům (především pěstounským) však dokázal, že převedl své sny v realitu. A odkaz Steva Jobse bude žít dál i po jeho smrti.

wally
24.01.2013 5 z 5

Nejlepší životopis, co jsem kdy četl...jako člověk to byl magor a asociál, ale také génius a číst o jeho myšlenkách a o tom jak vypiplával každičký detail od podoby výrobku, marketingové strategie po zajištění exkluzivity a prezentace je fascinující. Moc jsem se bavil a jsem rád, že jsem si tuto knížku přečetl. Vřele všem doporučuji.

Najulka
01.01.2013

výborná knížka.. každý, kdo se ač jen trochu zajímá o Apple, by si ji měl přečíst :)

malagelo
27.12.2012 5 z 5

Tento životopis je především velmi kvalitně napsaný. Autor dokázal život Steva Jobse podat jako napínavý román. Pro uživatele Applu je to snad i nezbytnost přečíst si, kde se vzal název Apple, proč Macintosh, proč iPod, iPhone, iPad....
Je neuvěřitelné číst o Jobsovi posedlosti dokonalostí techniky a designu. Před přečtením jsem neměla ani ponětí, že měl i prsty ve vzestupu Pixaru. Každopádně po přečtení tohoto životopisu člověk pochopí, proč jsou výrobky Applu tak uzavřené a snad i kultovní a proč Jobs nenáviděl androidy, Microsoft a adobe flash. Byl to pedant, perfekcionista, egoista, ale především génius.

ceerdan
29.08.2012 3 z 5

Steva Jobse jsem nikdy moc nemiloval, IT rozhodně není obor mého zájmu (spíše ostentativního nezájmu), ale tahle knížka je tak kvalitně napsaná, že jsem se nenudil ani po 670 stránkách popisu kariéry Steva Jobse v IT. Zčásti to bylo určitě způsobeno i Stevovým pohnutým osudem, ale pravdou je, že Walter Isaacson umí i vzdálené obory přiblížit tak, že to člověka zaujme.

laydee
11.07.2012 4 z 5

Výborná kniha! sice jsem spoustě věcí nerozuměla nebo si je spíše nedokázala představit, jelikož nejsem taková ten správný fanoušek do IT, ale byl to opravdu velikán, obrovský puntičkář a pedant a tak trochu blázen, ale to co stvořit jsou krásné přístroje po kterých lidé touží pro jejich dokonalost a krásu v každém detailu!
P.s. : nejvíce mne pobavilo jak vymyslel název pro svou firmu....a tohle "Ovoce" se teď nejvíce prodává!

Median
01.02.2012 4 z 5

Nejvíc poučné na knihách o velkých osobnostech mi vždycky připadá to, jakým způsobem překonávali překážky a že nic není zadarmo. skvělá kniha.

Dan
24.12.2011 5 z 5

O Stevu Jobsovi jsem toho věděl pramálo. Snad pouze jeho úmrtí a to, že patřil k firmě Apple; přesto mě tato kniha chytla již od prvních řádků. Z určitého pohledu mi Steve Jobs trochu připomíná filmovou postavu Dr. House :-)

pamica
14.12.2011 4 z 5

Velice zajímavá knížka o životě tohoto génia naší doby.
I když nejsem jeho fanoušek, zajímala mě cesta jeho životem a ta byla opravdu více než nevšední.

Od prožité adopce, přes školní roky, kde jeho genialita již vystrkovala růžky až po vedení aktuálně nejhodnotnější společnosti na světě...

Firmu vybudovat se dvěma kamarády v garáži domu jeho adoptivních rodičů. Budu si ho pamatovat jako člověka, který když si vytýčil svůj cíl-neustoupil ani když ohlasy všech lidí kolem s ním nesouhlasily-šel dál za svým a s výsledným produktem téměř vždy dobyl svět.

Mezi jeho stinné stránky patřilo jeho panovnické chování, neschopnost empatie a výkyvy nálad. Neexistovalo nic jako průměrné-jen 100% výrobek, člověk nebo nápad nebo 0%

Moje hodnocení knihy-velice zajímavé počtení.