Einstein: Jeho život a vesmír

kniha od:

Einstein: Jeho život a vesmír https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/392179/bmid_einstein-jeho-zivot-a-vesmir-r7j-392179.jpg 4.4 175

Vynikající dílo, které poprvé zpracovává Einsteinův život v celé jeho šíři, neboť Hebrejská univerzita v Jeruzalémě podle poslední vůle Einsteinovy nevlastní dcery uvolnila přes 3 000 stran nových dokumentů, především Einsteinových dopisů jeho první a druhé ženě a dětem. Autor měl možnost v knize uplatnit i další nové, dosud nezpracované materiály. Podrobně v knize líčí všechny (nejen tradičně "evropské", i "americké") etapy života tohoto velkého génia, jeho nekonformní rysy, vztah k filozofii, náboženství, ale i jeho vnitřní, jak vědecké, tak i osobní problémy. Doslov hodnotí jeho pražský pobyt a vliv jeho osobnosti a díla na naši vědu i kulturu (Čapek, Březina, Martinů, Šalda).... celý text

Žánr:
Literatura naučná , Biografie a memoáry , Historie

Vydáno: , Paseka
Originální název:

Einstein: His Life and Universe , 2007


více info...

Komentáře (44)

Komentáře 44 Recenze 0

Araso
Araso
24.04.2023 5 z 5

Isaacson je naprosto skvělý autor. Vždy si říkám "co všechno musel nastudovat, aby tak rozsáhlé a skvělé dílo vzniklo" Nemusíte být fyzik a matematik, aby Vás tato kniha uchvátila. Ano, jsou pasáže, které jsem si musela projít víckrát, abych porozuměla a jsou i pasáže, kterým jsem příliš neporozuměla :-) přesto to stálo za to!!!! Vynikající kniha!

mybrave
mybrave
20.02.2023 5 z 5

Skvělá kniha. Dlouhá, ale za mě by mohla být i delší. Sice mi trvalo než jsem ji celou přečetl, ale stálo to za to. Alberta Einsteina obdivuji odjakživa, tato kniha popisuje nejen jeho život, dílo, náhled na svět, ale také kontext doby. Nejde o žádné spekulace, vše je založené na faktech, korespondenci, případně na jiných publikacích a historických pramenech.


helusa2
helusa2
14.11.2022 5 z 5

Tvrdit, že jsem rozuměla všem místům v knize, to bych si skutečně nedovolila :-D Díky čtení “ušima” jsem při popisech rovnic, teorií, důkazů, rozsáhlých odborných souvislostí apod. zkrátka jen poslouchala a poslouchala… :-D
Znalosti fyziky jsem si neprocvičila, protože není co procvičovat, ale myslím, že Einsteinovi jsem porozuměla - stal se dalším mým obdivovaným exotem a je mému srdci velmi blízký. Moc ráda bych se s ním setkala :-)

mirRa_cze
mirRa_cze
27.08.2022 5 z 5

Na začátek jediná věc, která se mi trochu nelíbila - je to dost roztahané. To nic nemění na tom, že se to čte dobře a je to zajímavé, jen mi přijde, že Isaacson se u některých bodů Einsteinova života zdržuje příliš dlouho.

Ale jinak s klidem říkám, že je to napsané skvěle, výborně se to čte a člověk se dozví opravdu ohromné množství informací z celého jeho života. Nejsem odborník, takže jsem byl hodně překvapen hlavně politickými názory a angažmá Einsteina, stejně jako tím, že v podstatě posledních 30 let svého života skutečně strávil nekonečnou a hlavně neúspěšnou snahou smést ze stolu kvantovou fyziku, jak ji známe dodnes, a přijít s kompletní teorií pole (nebo tak nějak).

hippiesak
hippiesak
22.07.2022 3 z 5

Musím uznat, že dát tuto knihu dohromady muselo zabrat bambilion času a jako celek, je to jistě kniha unikátní. Přiznám se ovšem, že mě osobně by stačila část "Jeho život". Tedy bez fyziky a teorií :) Tomu jsem totiž nerozuměl a tím pádem mě tyto kapitoly doslova nudily. Ale bylo zajímavé se dočíst o jeho životě (s kým byl, kde byl, jak se vyjadřoval a podobně). Tedy za mě jako dobrý, kniha všeobecně zajímavá, ale podruhé ji číst nebudu. Pokud bych ovšem potřeboval najít zdroje a informace, tak pro tyto účely je ideální. Dokonce celá její 1/5 jsou právě jen ony zdroje, citace a rejstřík.

HerrPilot
HerrPilot
20.07.2022 5 z 5

Když jsem si tuto knihu konečně po dlouhé době přemýšlení zakoupil, byl jsem jako ruští vojáci, stahující se z Černobylu – celý jsem zářil. Konečně mám v ruce TU knížku o Einsteinovi, o které jsem toho tolik četl, která také tvořila základ báječného seriálu s Geoffrey Rushem a díky níž budu při posezeních s přáteli svítit jako sarkofág Marie C. Skłodowske.
A po čtvrtletém boji nejsem zklamán – Isaacson bere Einsteina pěkně z gruntu, až se divím, že vývod z předků nedělal rovnou od Mojžíše či Abrahama. Popisuje tu Albertovy rodiče, jeho prvotní zájmy o kompas a magnetické pole, ale také vyvrací zažitý mýtus, že se Einstein špatně učil.
Na rozdíl od některých kolegů dole si nemyslím, že by Isaacson provozoval rektální alpinismus směrem k Einsteinovi – na spoustě míst ukazuje, jak velký génius prakticky vyjebal se svou první ženou a mladším synem (a jak zase společně podělali prvorozenou dceru), jak se snažil zasahovat do milostných záležitostí svého staršího syna nebo jak se jako správný chlap stavěl k mnohým problémům zkrátka tak, že utekl k rovnicím. A právě tohle dělá z této knihy obraz barevný, nikoliv jen uhlovou skicu...

Český doslov od pana Bičáka mi místy přijde jemně žlučovitý (Isaacson sice napsal o Einsteinovi, ale o jeho dlouhodobém ročním působení v naší milované Praze se ten bakaný Amík moc nezmiňuje), ale je možné, že pod vlivem tak monumentálního díla jsem byl zkrátka na krátký doslov moc... přísný.

Radous
Radous
20.02.2022 5 z 5

Těžká kniha... a to je to "pouhý" životopis. I ta trocha dotčené fyziky pro mě byla likvidační. Respekt ke schopnosti takovéto veledílo poskládat.

palladium
palladium
17.11.2021 4 z 5

Trochu moc dlouhá kniha, ale kvůli záměru autora popsat každý aspekt Einsteinova myšlení a povahy to dává smysl. Dozvěděl jsem se, jak vznikla teorie relativity a co znamená. Také ale jaký byl v osobním životě, jaké měl názory na politiku a všechno možné.

Greenfingers
Greenfingers
17.10.2021 5 z 5

Knihu jsem četl již před delší dobou a zapomněl jsem přidat komentář. Biografie jednoho z největších velikánů vědy je napsána velmi přehledně a čtivě. Představuje Einsteina komplexně, ze všech stránek. Přináší spoustu zajímavých informací ze života této jedinečné osobnosti. Doporučuji!

Bakana
Bakana
20.04.2021 3 z 5

Mojí nevýhodou bylo, že jsem poslouchala jako audioknihu, což mi dost vadilo u kapitol, které se zabývaly Einsteinovými objevy. Tak nějak nejsem fyzik a potřebovala bych se nad myšlenkovými experimenty zamyslet, všechno si představit a vůbec prostě můj necvičený prostý mozek potřeboval na zpracování pauzu a čas. Jenže audiokniha nečeká ... no... stejně by ani tak nebylo zaručené, že bych všechno pochopila️.
Každopádně jsem se o Einsteinovi dozvěděla spoustu věcí, které jsem vůbec netušila a které byly dost zajímavé, ale příště si prece jen vyberu asi tak o polvinu útlejší dílko.

PietroGrencik
PietroGrencik
28.03.2021 5 z 5

Toto je ďalšie superdielo Waltera Isaacosna.
Úžasný príbeh, úžasného človeka.
Veľa krát som sa pri čítaní zasmial, a mnoho pasáží som si aj poznačil.
Naozaj úchvatná kniha.

Páčili sa mi napríklad jeho listy frajerkám a flirtovanie za mladi :D

ODPORÚČAM !!!

Berny97
Berny97
27.03.2021 4 z 5

Posloucháno jako audiokniha - moc dobře se to poslouchalo.
Příběh Alberta Einsteina mi přišel v mnohém paradoxní. Proč vůbec zrovna A.Einstein se stal prakticky synonymem pro slovo génius/chytrák ? Běžný člověk jeho teoriím a praktickým využití téměř nerozumí (ve srovnání s vynálezy např. Tesly/Newtona). I přesto si tento německý génius vydobyl nesmrtelnou pozici v dějinách a tato kniha je mu krásnou poctou.
Před přečtení knihy jsem o jeho osobním životě nic nevěděl, o to víc mě fascinovalo jak vědec, který porozuměl atomům, vesmíru, světlu a času jak nikdo jiný, moc nerozuměl ženám(ne že by to snad bylo snadné:)). Kapitoly o jeho vynálezech a teoriích byly zajímavé, nicméně místy velmi náročné. Více mě bavil a fascinovala jeho povaha, osobnost, vztahy a v poslední třetině knihy jeho politická (ne)angažovanost. Jeho role v průběhu WWII byla nesmírně zajímavá a celé pozadí výroby atomové bomby mě ve vztahu k Einsteinovi naprosto fascinovalo. Nedovedu si představit jak pro někoho, tak nenásilnického a mírumilovného jako byl Einstein, muselo být těžké žít s vědomím, že nechtěně významným způsobem přispěl ke smutným událostem v Hiroshimě a Nagasaki.
Obecně mám rád 2 jeho citáty: ,,Nevím jakými zbraněmi se povede třetí světová válka, ale vím, že čtvrtá světová válka se povede kameny" a ,,Pokud neumíš jednoduše něco vysvětlit, tak tomu nerozumíš" - na tento citát si pravidelně vzpomenu, když chci něco někomu vysvětlit.
V epilogu je hezky shrnuta a rozklíčena Einsteinova povaha a um. Albert pravděpodobně neměl zásadně vyšší IQ, předpoklady či jiné vrozené přednosti než ostatní občané, ale neutichala v něm dětská hravost a chtění dále a dále objevovat, což v kombinaci s jeho celoživotním volání a boji za individuální tvůrčí svobodu by mělo tvořit Einsteinův největší odkaz pro další generace.

Rooz
Rooz
04.02.2021 5 z 5

Walter Isaacson potvrzuje svou dominantní roli v této sféře a právem si získal možnost mít jako jeden z prvních přístup k veškerým materiálům o jednom z největších géniů, jaký tu byl. Je to radost číst, bohaté, skvěle napsané, výborně dávkované. Ta kniha by mohla být snadno dvojnásobná i trojnásobná, není to lehká úloha zvolit přesně ten správný materiál k co možná nejlepšímu vykreslení takto významné osobnosti, ale Isaacson prostě ví jak na to...

101evca
101evca
15.08.2020 4 z 5

Kniha se nečetla úplně snadno, především proto, že je dost obsáhlá a tím pádem velmi podrobná. Někdy jsem měla trochu problém uvědomit si o jaké době autor mluví, protože životopis je napsaný nejen chronologicky, ale i tématicky - například vývoj Einsteinova postoje k pacifismu, ke kvantové fyzice, rodině...
Přesto je živý. Vnímala jsem osobnost tohoto velikána v každé větě - jeho lidskost, mravní sílu, originalitu, inteligenci, dětinskou naivitu a nadšení, se kterým přistupoval ke své práci... Einstein změnil pohled celého lidstva na svět kolem nás a stal se symbolem inteligence i lidství.
Doporučuji!

Rurian98
Rurian98
12.08.2020 5 z 5

Parádní kniha popisující Einsteinův život jak z hlediska vědeckého, tak osobního. Einstein byl velmi zajímavá osobnost a nahlédnout do uvažování takového člověka je fascinující.

Kniha je čtivá, ale určitě je před četbou výhoda znát některé základní poznatky z fyziky, obzvlášť týkající se teorie relativity a kvantové mechaniky, četbu pasáží týkajících se těchto témat to zjednoduší a zpříjemní. Nenechte se ale tímto od četby odradit, kniha je psána populární formou a fyzikální témata jsou popsána co možná nejjednodušeji.

Také vřele doporučuji stejně parádní seriál od National Geographic - Génius, který je výborně zpracován a pokud vás tato kniha bavila, tak vás seriál bude bavit nepochybně taktéž.

pravnik
pravnik
10.05.2020 4 z 5

Poutavé čtení o největším géniovi. Obsahuje odborné pasáže a i zajímavé momenty z osobního života.

DailyCoffeeCZ
DailyCoffeeCZ
28.11.2019 4 z 5

Co všechno víme o Albertu Einstenovi? Že to byl vědec? Že je autorem teorie relativity? Že se narodil v Německu a stal se držitelem Nobelovy ceny za fyziku? Ale jaký byl ve skutečnosti člověk a proč ženy po jeho boku trpěly? To vše se dozvíte v nejnovější a nejrozsáhlejší biografii, která u nás o tomto teoretickém vědci vyšla.

Walter Isaacson, autor knihy Einstein Jeho život a vesmír, dokázal o životě nejvýznamnějšího vědce 20. století nashromáždit tolik informací jako nikdo před ním. A že už knih o Einsteinovi bylo sepsáno vážně hodně. Život v celé jeho šíři se mu podařilo zachytit hlavně díky tomu, že nevlastní dcera Alberta Einsteina ve své poslední vůli souhlasila s tím, že všechny nashromážděné dokumenty z vědcova života, které měla v opatrování Hebrejská univerzita v Jeruzalémě, postoupí jeho první a druhé ženě. Isaacsonovi se tak podařilo zachytit nejen celou jeho kariéru, ale i osobní život, který často provázely i situace, na které jistě sám Einstein nebyl nijak zvlášť pyšný.

Jako vědec žil velmi osamělým životem, jako člověk se ale obklopoval ženami. Nejraději trávil čas zavřený u sebe v pracovně, popřípadě dlouhými rozhovory se svými spolupracovníky a asistenty. Neustále musel zkoumat, řešit a nalézat. Nic ho nenaplňovalo tolik jako práce, které obětoval celý život. Snad jen hudba v jeho životě tvořila výjimku. Věřil, že hudba a fyzika mají mnohé společné. Rád se proto věnoval hře na housle. Hudba ho uklidňovala i inspirovala, bral ji jako součást svého života a tak ani bez ní nedokázal dost dobře fungovat. Vztah, který si vypěstoval k fyzice a hudbě, byl v jeho případě možná i silnější než vztah k lidem. Pohlédneme-li totiž na Einsteina z druhé strany, té osobní, měl během svého života pletky s mnoha ženami, které si ale nikdy příliš k tělu nepřipustil. Nechtěl, aby se kvůli nim musel omezovat nebo jim snad věnovat čas, který může spíše věnovat bádání. Přesto se dvě z nich rozhodl pojmout za manželky. Leč ani jedné nikdy neposkytl tolik lásky, kolik by si zasloužily. První manželka, Srbka Mileva Marićová, mu porodila hned dva syny. Jejich manželství ale nikdy, a to ani zpočátku, neplynulo příliš hladce. On dokázal mluvit jen o své práci, ona o své lásce k němu. Ačkoliv i Mileva našla zalíbení v matematice a fyzice, nikdy si příliš nerozuměli a Einstein tak stále vyhledával společnost jiných žen.

Až nakonec našel spřízněnou duši ve své sestřenici Else. Toto manželství však zůstalo bezdětné. Avšak pro Einsteina měla mnohem více pochopení než Mileva a proto spolu zřejmě zůstali až do jejích posledních dnů. I když na svého manžela vždycky žárlila, jeho další románky tolerovala a byla mu vždy oporou. Mnohdy i ve chvílích, kdy si to sám Albert příliš nezasluhoval.

Einsteinův osobní život ovšem ovlivnily a doživotně poznamenaly i jiné skutečnosti, především historické a politické. Vědec byl zapřisáhlým pacifistou, avšak když vypukla druhá světová válka, věděl, že beze zbraní se bojovat nedá. A že musí ze své rodné země navždycky utéct. Byl židovského původu a pro nacisty nebezpečný živel. Ovšem ani v Americe, kde zažádal o druhé občanství, ho nenechávali na pokoji. FBI si o něm vedla podrobné záznamy.

Einsteinův život byl plný vzestupů i pádů. A o všech se dozvíte právě v této knize. Tvrdit, že se kniha, jež má přes šest set stran, a která samozřejmě není jen o vědcově soukromém životě, ale také o jeho vědeckém bádání a objevech, čte sama, by bylo neuvážené. Pokud nejste zapálení do fyziky a měli jste z toho předmětu na základní škole něco horšího než chvalitebnou, mnoho stran možná budete muset číst znovu, abyste pochopili, na čem pracoval a k jakým došel výsledkům. Avšak Isaacson střídá soukromý a pracovní život, cituje úryvky z korespondence a také doplňuje text o fotografie ze soukromého archivu rodiny Einsteinů, a tak z této biografie udělal vskutku poutavé čtení. Je to kniha, která vám může hodně dát. Nejen informace, o kterých jste dosud neměli ani tušení, ale také vám dává představu, v jakém historickém a politickém prostředí Einstein žil, a zároveň ukazuje, že i tak významná osobnost byla jen obyčejným člověkem. Se všemi vrtochy, mylnými rozhodnutími i špatnými vlastnostmi.

negramota
negramota
29.10.2019 1 z 5

Zdálo se, že s něco dozvím o životě jednoho z nejpozoruhodnějších lidí dvacátého století, ne-li celé historie moderního lidstva. Omyl. Suchopárné těžkopádné popisy, nuda, ba přímo otrava. Ani na třetí pokus nešlo dočíst.

pablito
pablito
26.10.2019 5 z 5

Jedinečná kniha, která nejen podrobně a nezaujatě popisuje život Alberta Einsteina, ale přivede nás i k přemýšlení i o relativitě našeho života a relativitě dějin.

DavidGreňa
DavidGreňa
25.10.2019 5 z 5

Vynikajúco napísaná kniha o jednom z veľkých mysliteľov ľudstva. Určite odporúčam.

mi-380
mi-380
31.07.2019 5 z 5

Isaacsonův Einstein mi stále bloudí hlavou, nedá mi to a o něco se podělím:
… A opravdu se nevynořilo vůbec nic, co by nasvědčovalo domněnce, že Einstein ohrožuje bezpečnost Spojených států. Když si však dokumentaci v Einsteinově svazku přečteme, začnou se nám agenti FBI jevit jako policajti z grotesky, neschopní ověřit, zda byla Elsa Einsteinova první žena, zda Helen Dukasová za pobytu v Německu působila jako sovětská špionka a zda se Einstein zasadil o příjezd Klause Fuchse do Spojených států. (Ve všech třech případech je správná odpověď záporná.)
FBI také zkusila sledovat tip, podle kterého se Elsa jedné přítelkyni v Kalifornii svěřila, že mají s Einsteinem dítě jménem Albert Einstein mladší a to že je drženo v Sovětském svazu - zatímco Hans Albert Einstein už v té době působil jako profesor inženýrství na univerzitě v Berkeley a ani on, ani Eduard, který setrvával ve švýcarském sanatoriu, nikdy nenavštívili Rusko. (Pokud tato zvěst vůbec měla nějaký reálný základ, pak ten, že Elsina dcera Margot se vdala za Rusa, který se po rozvodu vrátil do rodné země. Tohoto zjištění se však FBI nikdy nedobrala.)
FBI na Einsteina shromažďovala informace už od výlevu paní Frothinghamové a jejích vlastenek z roku 1932. Teď začala veškeré materiály systematizovat v jediném, stále tlustším svazku. Mimo jiné obsahoval například udání jedné ženy z Berlína. Dotyčná dáma Einsteinovi poslala matematicky formulovaný plán, jak vyhrát v berlínské loterii, a když jí vědec neodpověděl, dospěla k názoru, že to je určitě komunista. V době Einsteinovy smrti už FBI nakupila 1 427 stran ve čtrnácti boxech. Ačkoli všechny nesly označení Důvěrné, žádné inkriminující informace v nich nenajdeme.
Zpětně viděno jsou na Einsteinově svazku u FBI nejpozoruhodnější nikoli všechny kuriozity a drby, které se agentům podařilo shromáždit, nýbrž fakt, že jedna důležitá informace dokonale schází. Einstein se - ač nevědomky - skutečně dostal do osobního kontaktu se sovětským špionem. A FBI o tom vůbec netušila.
Tím špionem byla Margarita Koněnkovová. Se svým mužem, už zmíněným ruským realistickým sochařem Sergejem Koněnkovem, bydlela v Greenwich Village. Dříve se věnovala advokacii, hovořila pěti jazyky, snadno si získávala mužské sympatie a sovětská tajná služba ji pověřila úkolem ovlivňovat americké vědce. S Einsteinem ji seznámila Margot a za války bývala v Princetonu častou návštěvnicí.
... I své ruské milence dal Einstein jasně najevo, že není jednoznačným příznivcem její vlasti. V jednom dopise napadá moskevské militaristické oslavy 1. máje: „Tyto přehnané doklady vlastenectví sleduji s obavami.“ Jakýkoli projev přepjatého nacionalismu a militarismu ho zneklidňoval už od chvíle, kdy jako chlapec pozoroval německé vojáky při pochodu - a sovětská přehlídka se od nich v ničem nelišila.

mi-380
mi-380
25.07.2019 5 z 5

Nějak jsem se zasekl. Dva důvody:
1. Horké léto s dvěma týdny aktivní dovolené na Šumavě a na Vysočině, kde nebyl čas ani na spánek, natož na četbu.
2. Tahle Isaacsonova kniha, se kterou se doslova mazlím. Fyzika je můj obor, ale mám co dělat, abych tu všemu stačil, i když je to podáno populární formou. A pak ten úžasný životní příběh, který nás provází dějinami konce devatenáctého a dramatické první poloviny století dvacátého. To vše sepsáno s nadhledem, vtipně, přesně, čtivě.
100 % (zatím 81 hodnotících je na průměru 89 %).

„Pokud je něco opravdu nové, objeví to člověk jedině v mládí,“ posteskl si Einstein jednomu příteli poté, co dokončil své výzkumy k obecné relativitě a kosmologii. „Později se stane zkušenějším, slavnějším - a tupějším.“

P.S.
Přeháněl, po tomto prohlášení měl před sebou ještě spoustu významných objevů a teorií.

Lessana
Lessana
10.06.2019 3 z 5

Nie zle sa čítajúci životopis Alberta Einsteina. Človek sa dozvie nielen čo-to z fyziky, ale aj veľa z Einsteinovho vnútorného sveta, súkromia, jeho rodinného i pracovného života, poodhalia sa jeho vzťahy založené na priateľskej i pracovnej báze atď. Avšak, nemôžem si pomôcť - z knihy až príliš cítiť (autor tlačí riadne na pílu, nedá sa to nevšimnúť), že jej úlohou je Einsteina ospevovať, vykresliť ho ako dokonalého fyzika, pričom každý, kto sa trošku povŕta v dejinách fyziky, zistí, že to bolo celkom, ale celkom inak...

lukas9608
lukas9608
28.04.2019 5 z 5

Další výborný životopis od Isaacsona. Přiznám se, že jsem ani netušil, jak měl Einstein zajímavý život.

Česneksmedem
Česneksmedem
13.03.2019 4 z 5

Někteří čtenáři asi budou potřebovat tlustou kůži, aby zvládli tento špalek pročíst. Místy je to totiž docela hutné.
SPOILER
V mládí měl několik přezdívek, z nichž ta následující může být pro některé jedince velkým povzbuzením říkali mu totiž der Depperte, tedy Natvrdlík. Trpěl echolálií, takže si některé věty opakoval neustále dokola. Po obdržení švýcarského občanství se dle předpisů přihlásil k vojenské službě. Dostal však razítko neschopen, a to i díky tomu, že se mu nadměrně potily nohy.
Docela jsem nechápal jeho nevztah k dceři Lieserl a později k synovi Hansi Albertovi. Zřejmě k tomu vedl jeho nonkonformní způsob myšlení a života.
V letech 1911-1912 a 1921 pobýval v Praze. Na sklonku života (zemřel v 76 letech) prohlásil: Tento život je krátký jako letmá návštěva v cizím domě. Byl zpopelněn a jeho popel (až na mozek) byl rozprášen u řeky Delaware. Jeho mozek tajně odebral patolog Thomas Harvey a postupně jeho plátky předával ke zkoumání.
Trpělivým a zvídavým čtenářům knihu doporučuji!

jaroiva
jaroiva
12.02.2019 5 z 5

Einstein, jak ho "známe" i neznáme.
V této knize ho poznáme nejen jako fyzika a génia, ale i jako chybujícího vědce, a také jako manžela, otce, milence, ... a především jako člověka.
Navíc je semtam uveden nějaký ten vtipný nebo poučný citát, nejen Einsteinův.
Kniha je moc pěkně sestavená, donutila mě k zamyšlení, i když některé příliš vědecké výklady mě až tak moc nebavily, pro lepší vysvětlení některých teorií raději sáhnu k populární formě ve stylu Stephena Hawkinga. Ovšem těžko napsat knihu o Einsteinovi a nezmínit se víc o obecné teorii relativity. Tu už ale prostě nechápu, ještě tak tu speciální. Proto jsem některé tyto pasáže vnímala jen hodně povrchně.
Naopak do částí knihy, týkajících se osobnostních a rodinných stránek Einsteinova života, jsem se velice ponořila.
I když je kniha dost obsáhlá a pojmout ji celou mi trvalo na můj standard hodně dlouho (bylo potřeba postupně vstřebat a dobře dávat pozor), musím celek hodnotit velice kladně. Vřele doporučuji. Dozvíte se, co jste se ve škole o Einsteinovi nenaučili.
Předpokládám, že si s chutí přečtu i další životopisy napsané W. Isaacsonem.

Pavlína79
Pavlína79
24.12.2018 3 z 5

Úchvatný muž, zajímavý nejen jako fyzik, ale i jako člověk. Ukázka toho, že když má člověk ideály, tak pro jejich naplnění musí něco obětovat. Poutavě a chronologicky popsaný přirozeně se mísící pracovní a soukromý život.

DuchDoby
DuchDoby
14.12.2018 5 z 5

Někdy jsem se v knize ztrácel, ale po druhém přečtení mi bliklo a mohl jsem jet dál. :-)
Precizně napsaná biogarfie. Einstein je pro mě srozumitelnější.

Mrejča
Mrejča
23.09.2018 4 z 5

AUDIOKNIHA. Einstein měl opravdu zajímavý život, zejména ten mladý. Přes náročnost kapitol věnujících se jeho práci jsem to doposlouchala celé a se zájmem.

elpablos
elpablos
24.08.2018 4 z 5

Isaacson opět ukázal, jak hluboko dokáže propátrat historii dané osoby a vytáhnout jednotlivé střípky života.
Tento životopis je poměrně hutné čtení, chce to číst po částech, nechat v sobě některé části uzrát, plno odstavců se opakuje, resp. má stejnou myšlenku, jen jde více do hloubky, případně na danou problematiku nahlíží z jiného úhlu, jiné osoby.
Určitě bych knihu neshrnul jako Mievr, že: "Einstein je proště E=mc^2". Naopak tato kniha ukazuje, že Einstein byl v jádru prostý člověk, génius i blázen, trochu roztržitý, roztomilý jako dítě, někdy naopak zatvrzelý mrzout.
Ukazuje, že jakožto génius viděl něco, co ostatní přehlédli. Udělal díru do světa nejen teorií relativity ale i příspěvky k nenáviděné kvantové mechanice, fotoeletrickému jevu či vysvětlení Brownova pohybu částic.
Osobně se mi zejména líbilo, jak postupně přicházel na své myšlenky a rozhodně to nebylo tak, že objevem E=mc^2 vynalezl způsob jak vytvořit atomovou bombu. Naopak na tuto skutečnost ho (několikrát) upozornili jiní, které označoval za blázny.
Určitě bych knihu nedoporučil všem, ale ti, kteří se o Einsteina, osobnosti 20. století či fyziku zajímají, dostanou velice kvalitní materiál!

Štítky knihy

vědci fyzici Albert Einstein

Autorovy další knížky

Walter Isaacson
americká, 1952
2011  91%Steve Jobs
2015  87%Inovátoři
2018  89%Leonardo da Vinci
2018  88%Einstein: Jeho život a vesmír
2019  85%Einstein: člověk, génius a teorie relativity

Kniha Einstein: Jeho život a vesmír je v

Právě čtených30x
Přečtených245x
Čtenářské výzvě15x
Doporučených20x
Knihotéce142x
Chystám se číst207x
Chci si koupit81x
dalších seznamech1x