Einstein: Jeho život a vesmír

Vynikající dílo, které poprvé zpracovává Einsteinův život v celé jeho šíři, neboť Hebrejská univerzita v Jeruzalémě podle poslední vůle Einsteinovy nevlastní dcery uvolnila přes 3 000 stran nových dokumentů, především Einsteinových dopisů jeho první a druhé ženě a dětem. Autor měl možnost v knize uplatnit i další nové, dosud nezpracované materiály. Podrobně v knize líčí všechny (nejen tradičně "evropské", i "americké") etapy života tohoto velkého génia, jeho nekonformní rysy, vztah k filozofii, náboženství, ale i jeho vnitřní, jak vědecké, tak i osobní problémy. Doslov hodnotí jeho pražský pobyt a vliv jeho osobnosti a díla na naši vědu i kulturu (Čapek, Březina, Martinů, Šalda)....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/392179/big_einstein-jeho-zivot-a-vesmir-r7j-392179.jpg 4.4155
Literatura naučná, Biografie a memoáry, Historie

Vydáno: , Paseka

Einstein: His Life and Universe, 2007

Kniha Einstein: Jeho život a vesmír

hippiesak

Musím uznat, že dát tuto knihu dohromady muselo zabrat bambilion času a jako celek, je to jistě kniha unikátní. Přiznám se ovšem, že mě osobně by stačila část "Jeho život". Tedy bez fyziky a teorií :) Tomu jsem totiž nerozuměl a tím pádem mě tyto kapitoly doslova nudily. Ale bylo zajímavé se dočíst o jeho životě (s kým byl, kde byl, jak se vyjadřoval a podobně). Tedy za mě jako dobrý, kniha všeobecně zajímavá, ale podruhé ji číst nebudu. Pokud bych ovšem potřeboval najít zdroje a informace, tak pro tyto účely je ideální. Dokonce celá její 1/5 jsou právě jen ony zdroje, citace a rejstřík.

HerrPilot

Když jsem si tuto knihu konečně po dlouhé době přemýšlení zakoupil, byl jsem jako ruští vojáci, stahující se z Černobylu – celý jsem zářil. Konečně mám v ruce TU knížku o Einsteinovi, o které jsem toho tolik četl, která také tvořila základ báječného seriálu s Geoffrey Rushem a díky níž budu při posezeních s přáteli svítit jako sarkofág Marie C. Skłodowske.
A po čtvrtletém boji nejsem zklamán – Isaacson bere Einsteina pěkně z gruntu, až se divím, že vývod z předků nedělal rovnou od Mojžíše či Abrahama. Popisuje tu Albertovy rodiče, jeho prvotní zájmy o kompas a magnetické pole, ale také vyvrací zažitý mýtus, že se Einstein špatně učil.
Na rozdíl od některých kolegů dole si nemyslím, že by Isaacson provozoval rektální alpinismus směrem k Einsteinovi – na spoustě míst ukazuje, jak velký génius prakticky vyjebal se svou první ženou a mladším synem (a jak zase společně podělali prvorozenou dceru), jak se snažil zasahovat do milostných záležitostí svého staršího syna nebo jak se jako správný chlap stavěl k mnohým problémům zkrátka tak, že utekl k rovnicím. A právě tohle dělá z této knihy obraz barevný, nikoliv jen uhlovou skicu...

Český doslov od pana Bičáka mi místy přijde jemně žlučovitý (Isaacson sice napsal o Einsteinovi, ale o jeho dlouhodobém ročním působení v naší milované Praze se ten bakaný Amík moc nezmiňuje), ale je možné, že pod vlivem tak monumentálního díla jsem byl zkrátka na krátký doslov moc... přísný.

Radous

Těžká kniha... a to je to "pouhý" životopis. I ta trocha dotčené fyziky pro mě byla likvidační. Respekt ke schopnosti takovéto veledílo poskládat.

palladium
17.11.2021

Trochu moc dlouhá kniha, ale kvůli záměru autora popsat každý aspekt Einsteinova myšlení a povahy to dává smysl. Dozvěděl jsem se, jak vznikla teorie relativity a co znamená. Také ale jaký byl v osobním životě, jaké měl názory na politiku a všechno možné.

Greenfingers
17.10.2021

Knihu jsem četl již před delší dobou a zapomněl jsem přidat komentář. Biografie jednoho z největších velikánů vědy je napsána velmi přehledně a čtivě. Představuje Einsteina komplexně, ze všech stránek. Přináší spoustu zajímavých informací ze života této jedinečné osobnosti. Doporučuji!

Bakana
20.04.2021

Mojí nevýhodou bylo, že jsem poslouchala jako audioknihu, což mi dost vadilo u kapitol, které se zabývaly Einsteinovými objevy. Tak nějak nejsem fyzik a potřebovala bych se nad myšlenkovými experimenty zamyslet, všechno si představit a vůbec prostě můj necvičený prostý mozek potřeboval na zpracování pauzu a čas. Jenže audiokniha nečeká ... no... stejně by ani tak nebylo zaručené, že bych všechno pochopila️.
Každopádně jsem se o Einsteinovi dozvěděla spoustu věcí, které jsem vůbec netušila a které byly dost zajímavé, ale příště si prece jen vyberu asi tak o polvinu útlejší dílko.

PietroGrencik
28.03.2021

Toto je ďalšie superdielo Waltera Isaacosna.
Úžasný príbeh, úžasného človeka.
Veľa krát som sa pri čítaní zasmial, a mnoho pasáží som si aj poznačil.
Naozaj úchvatná kniha.

Páčili sa mi napríklad jeho listy frajerkám a flirtovanie za mladi :D

ODPORÚČAM !!!

Berny97
27.03.2021

Posloucháno jako audiokniha - moc dobře se to poslouchalo.
Příběh Alberta Einsteina mi přišel v mnohém paradoxní. Proč vůbec zrovna A.Einstein se stal prakticky synonymem pro slovo génius/chytrák ? Běžný člověk jeho teoriím a praktickým využití téměř nerozumí (ve srovnání s vynálezy např. Tesly/Newtona). I přesto si tento německý génius vydobyl nesmrtelnou pozici v dějinách a tato kniha je mu krásnou poctou.
Před přečtení knihy jsem o jeho osobním životě nic nevěděl, o to víc mě fascinovalo jak vědec, který porozuměl atomům, vesmíru, světlu a času jak nikdo jiný, moc nerozuměl ženám(ne že by to snad bylo snadné:)). Kapitoly o jeho vynálezech a teoriích byly zajímavé, nicméně místy velmi náročné. Více mě bavil a fascinovala jeho povaha, osobnost, vztahy a v poslední třetině knihy jeho politická (ne)angažovanost. Jeho role v průběhu WWII byla nesmírně zajímavá a celé pozadí výroby atomové bomby mě ve vztahu k Einsteinovi naprosto fascinovalo. Nedovedu si představit jak pro někoho, tak nenásilnického a mírumilovného jako byl Einstein, muselo být těžké žít s vědomím, že nechtěně významným způsobem přispěl ke smutným událostem v Hiroshimě a Nagasaki.
Obecně mám rád 2 jeho citáty: ,,Nevím jakými zbraněmi se povede třetí světová válka, ale vím, že čtvrtá světová válka se povede kameny" a ,,Pokud neumíš jednoduše něco vysvětlit, tak tomu nerozumíš" - na tento citát si pravidelně vzpomenu, když chci něco někomu vysvětlit.
V epilogu je hezky shrnuta a rozklíčena Einsteinova povaha a um. Albert pravděpodobně neměl zásadně vyšší IQ, předpoklady či jiné vrozené přednosti než ostatní občané, ale neutichala v něm dětská hravost a chtění dále a dále objevovat, což v kombinaci s jeho celoživotním volání a boji za individuální tvůrčí svobodu by mělo tvořit Einsteinův největší odkaz pro další generace.