Einstein: člověk, génius a teorie relativity

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Nová monografie největšího vědce za posledních sto let – Alberta Einsteina – se opírá o exkluzivní dokumenty a informace z rodinného archivu. Kniha se tedy nevěnuje jen vědeckým teoriím, ale odkrývá i Einsteinův osobní život: jeho léta dospívání a první experimenty v Německu, práci na švýcarském patentovém úřadě, dvě manželství a děti, jeho roli při vývoji atomové bomby nebo nabídku stát se prezidentem Izraelského státu....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/394156/big_einstein-clovek-genius-a-teorie-rel-fGP-394156.gif 4.415
Žánr:
Literatura světová, Literatura naučná, Biografie a memoáry

Vydáno: , Universum (ČR)
Originální název:

Einstein: The Man, the Genius and the Theory, 2018


více info...
Nahrávám...

Komentáře (4)

Kniha Einstein: člověk, génius a teorie relativity

tanuki
23.12.2021

Občas mě znepokojuje, že jednoho dne odejdu z tohoto světa, aniž bych byť jen rámcově a zjednodušeně pochopil, o co tady vlastně jde. Lidé se o to snaží už od nepaměti. Pohledy na svět a na vesmír bývají poměrně ustálené, ale v historii se čas od času objevují silné osobnosti, které dokážou překročit práh vědomostí a obecné lidské představy o světě a vesmíru. Mikuláš Koperník, Galileo Galilei, Isaac Newton nebo Albert Einstein. Všichni museli svým netradičním způsobem myšlení udělat krok stranou od toho, co bylo bráno jako většinový názor tehdejší doby. Přes veškeré snahy však jednotná koncepce vesmíru stále neexistuje. Albert Einstein udělal svými myšlenkovými experimenty obrovský průlom, ale ten jen vytvořil mnoho návazných otázek, které se stále nepodařilo uspokojivě objasnit.

Občas si představuju sondu Pioneer 10, jak se pomalu vzdaluje od Země. Ta nejdřív zaujímá celé její zorné pole. Pomalu se však zmenšuje, je z ní obrovská koule, pak malá kulička a následně neznatelná tečka, která se ztrácí ve svitu Slunce a hloubce černého vesmíru, až zmizí úplně. A to ve chvíli, kdy sonda doletí sotva na konec naší Sluneční soustavy, která představuje jen miniaturní kousek z celého vesmíru. Je to jen za rohem a i tak už Země není vůbec viditelná, natož tak lidé, kteří na ní žijí. Mají vůbec naše zanedbatelně velké mozky někdy šanci pochopit, jak ten obrovský a téměř nekonečný systém planet, černých děr, hvězd, mlhovin, galaxií, ale i atomů, fotonů či gravitace dohromady funguje?

Aprilek
23.04.2021

Velmi poučná kniha o Einsteinovi.


zuzi1162
28.02.2021

Ke konci to bude z bylo trochu moc politické, ale on takový holt byl :). Krásná kniha se spoustou obrázkových dokumentů. Trochu mě mrzelo je to, že tam bylo jen málo o jeho první ženě a nebylo třeba řečeno nic moc o postoji jeho rodiny k ní. Četla jsem její životopis, který sice možná nebyl úplně objektivní :), ale některé věci jako by v této knize o Einsteinovi prošly cenzurou.

Greenfingers
15.09.2020

Jsem rád, že mohu jako první připojit svůj komentář k této ojedinělé publikaci.
Oceňuji především to, že autor podrobně zmapoval celý Einsteinův život, a to nejenom profesní, ale i soukromý. Aniž by zabíhal do přílišných detailů, vcelku srozumitelně popsal jeho největší objevy. Vědec byl tak zapálen pro svou práci, že jí částečně obětoval i svůj rodinný život.
Isaacson podal nezaujatý obraz života génia, včetně jeho tak trochu naivních představ o politickém uspořádání světa.
Kniha je zpracována velmi přehledně, grafika je na vysoké úrovni a množství dobových fotografií a dokumentů vhodně doplňuje text. Doporučuji!