Orlando

Orlando https://www.databazeknih.cz/img/books/18_/18684/mid_orlando-MR4-18684.jpg 4 206 33

Součástí plného titulu románu Virginie Woolfové Orlando je také slovo životopis (Orlando: A Biography). Spisovatelka podává v knize životopis Orlanda, syna anglického šlechtice vysokého postavení z doby královny Alžběty I. Kromě skutečnosti, že je to životopis fiktivní, má ještě jiné zvláštnosti. Orlandův (či Orlandin) život ubíhá v ,normálním’ čase asi od šestnácti do třiceti let jeho věku. Tato postava si pak svoje stáří víceméně podrží po celý zbytek románu, kde se postupně střídají jednotlivé historické epochy, až do konce knihy, který je totožný s okamžikem jejího dopsání - rokem 1928. Orlando je tak literárním putováním napříč staletími, kde historie splývá s fikcí v typicky impresionistickém a humorném podání Virginie Woolfové. V mistrné zkratce vyjadřuje povahu jednotlivých historických údobí, a zejména dobu viktoriánskou stíhá kritickým pohledem. Zkoumavým okem pátrá i v literárních dějinách a dělá si tak legraci z vlastní profese, z lidské touhy po slávě a nesmrtelnosti. Kromě bohatých dramatických vnějších událostí a popisů - jak běhu času, tak prostředí, v němž se tyto události odehrávaly - se nám dostane také psychologicky zajímavého pohledu do nitra člověka, kde nechybí ani její oblíbené feministické téma.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Argo

Orlando: A Biography , 1928

knihomilka
06.12.2013 5 z 5

Zvláštne dielo, ale preto aj veľmi zaujímavé. Motív reinkarnácie, v čom je zahrnutá aj zmena pohlavia. A pritom tie najháklivejšie témy sú len náznakovo podané, čo je tak jemné, pôvabné... Nádherné metamorfózy. Ako lyrika v próze. Ten prúd vnemov je miestami taký prudký, zložitý, takto to v živote človek aj prežíva, no dať to na papier, ako sa to deje, dokáže svojským výnimočným spôsobom práve Woolfová. Najdôležitejší je vždy vnútorný popud Orlanda, jeho pocity a myšlienkvoé pochody a nie dej a to sa mi tu veľmi páči.

Atuin
06.12.2013 5 z 5

Svěží,a potom že se nedá napsat originálně něco tak smyslového tak poddajného až se mi chce napsat tak skutečného.....švitořivé, jako když sebou se vším tím nákladem v sobě seknete na pláži, až tak je to uvolněné. Něžné, naladěné vesele není to psané nahodile je dost promyšlené, půvabně promyšlené.
Orlando je prvotřídní,neopakovatelný a takový mám i zážitek z jeho přečtení.. Doporučuji všem kdo chtějí s Virginii začít a váhají zda Orlandem, nehledat důvody prostě otevřít knihu, budete odměněni.

anett123
08.08.2013 5 z 5

''Připadalo jim jako zázrak, že žena dokáže být tak tolerantní a otevřená jako muž a muž tak nevyzpytatelný a jemný jako žena.''

feminismus, hledání sama sebe, humor, láska, touha po nesmrtelnosti,...

kacimilek
26.07.2013 4 z 5

Neuvěřitelně umělecky zpracovaná kniha, která je i přes časté popisy přírody či vnitřních myšlenek až neskutečně čtivá. Proplouváme postavami, které mění pohlaví, ale jsou vlastně úplně stejného charakteru (nebo ne?), časem, který ve skutečnosti vlastně nic neznamená.

Belatris
21.07.2013 5 z 5

Obrovský zážitek! Na dovolenou jsem si vzala různorodé knihy a nečekala jsem, že bych dokázala přečíst na jeden nádech zrovna tuhle. Přesto je Orlando zákuskem, který jsem si vychutnala od začátku do konce. Původně jsem měla dojem, že čtu humoristickou knihu, pak soubor úvah nad společností a hlavně literaturou, nakonec se obojí slilo do jednoho překvapivě sourodého celku. Tahle kniha putuje do mého top výběru. Má neobyčejný záběr témat, nepostrádá vtip ani hloubku a zajímavost myšlenek...

hrbosek
08.07.2013

Neskutečné počteníčko - žijeme nebo umíráme? Co je necelých 400 let, málo nebo moc? Je lepší být muž nebo žena? Kolikrát milujeme, jednou nebo stokrát? K tomu inteligentní humor a neuvěřitelná schopnost popsat "nic" na desítku stran. Knihu člověk pohltí jedním dechem a pak se ptá, zdálo se mi to či nezdálo? Kdo má rád několikarozměrné prolínání přijde si na své.

Knihomol22
13.04.2013 5 z 5

Experimentální román vhodný pro náročnější čtenáře. Metamorfózy, myšlenkové pochody, popisy prostředí a zároveň dějovost, to vše tato kniha obsahuje. Velice čtivé, ale náročné.

Elyv
12.03.2013 4 z 5

Poněkud těžší četba, ale když se do knihy člověk ponoří, rozhodně stojí za to. Woolfová má neuvěřitelnou schopnost poutavého popisu čehokoliv, od myšlenkových pochodů Orlanda až po popis krajiny či měst, což jsou věci, které mě u jiných autorů nudí k smrti, v této knize jsem si je ale užívala.

Sedlmajerka
13.10.2012 3 z 5

Těžká kniha, tedy kniha je to lehká, ale četba je težká.
Ze začátku mě bavila, ale ke konci spíše nudila.
Po dočtení jsem prostudovala spoustu recenzí a rozborů díla. Souhasím pouze s tím, že je to experimentální a nekonvenční dílo o hledání smyslu života.
Námět je brilantní (nechat někoho bloudit staletími a ještě měnit pohlaví)
Kniha na mě působila skutečně jako životopis, nikde mne nevtáhla do děje a i tak to byl životopis plný mezer. Musela jsem celou knihu zvovu prolistovat s papírem a tužkou v ruce, abych si vůbec ujasnila, co se kdy odehrálo.

"Čím méně vidíme, tím více věříme."

"Iluze jsou pro duši to, co atmosféra pro zemi.
Odejměte ten příznivý vzduch a rostlina odumře, barva vybledne."

"Pravda nás zničí.
Život je sen.
A bdění nás zabíjí."

Calwen306
08.03.2012 2 z 5

Pre mňa príliš zvláštna a nezmyselná kniha. Často som sa strácala a nechápala som čo tým všetkým vlastne chcela autorka povedať. Kniha ma takmer vôbec nezaujala.

clouds
26.01.2012 5 z 5

Orlando je přes prazvláštní, na první pohled téměř nesmyslný děj - velmi zajímavou knihou.Woolfová se v něm vyrovnává s ženským a mužským principem v sobě samé. Uvědomuje si, že nezáleží tolik na pohlaví, ale spíš na bytosti, která se skrývá za tím vším - pod rouškou muže či ženy. Že záleží na jejich myšlenkách, na složitosti duše. Ona sama má totiž jemnou intuici ženy, ale zároveň mužský racinální pohled - a schopnost dosáhnout toho nejpřesnějšího jazyka. Umí se tak dotknout věcí zevnitř. Na několika místech knihy se také doznává ze své neodbytné a palčivé touhy psát. Přetvářením myšlenek do slov se cítí být přitahována bytostně, neodvratně a téměř magneticky. Žádná jiná silnější touha v ní není. Román doporučuji, je to jedna z těch nádherných věcí, na které se dlouho vzpomíná.

Robert Cambert
10.09.2011 5 z 5

Jako učitel vím, že právě ti nejtišší a nejchytřejší žáci, kteří se ostýchají promluvit, jsou ti nejvtipnější. Woolfová předvedla, jak obrovský smysl pro humor, může člověk jejího ražení mít. Těšte se na příval nevšedních situací, slovních obratů, které se změní v neprotřelé obrazy. Rovněž je dobré věnovat pozornost filmu Sally Potter: nenaleznete sice ani kousek původní látky, ale tvůrcům se povedlo svérázným způsobem převést jazyk Angličanky z Bloombury na filmové plátno a klonovat její bonmoty do nekonečné a originální řady. Srovnejte prosím!

Andrejka Myers
11.12.2010 4 z 5

Kniha Orlando je spíše takové hledání za smyslem života. Jelikož autorka bojovala za práva žen, zde je to opravdu znát. Snaží se ukázat myšlení ženy i muže jakožto rovného člověka, ale bohužel společnost je jiná. Kniha se mi líbila, proto dávám 4 hvězdičky.