Vlastní pokoj

Čeho má žena zapotřebí, aby se mohla věnovat literatuře, čeho se nesmí bát a jak bude vypadat velké ženské dílo budoucnosti? Odpověď slavné britské autorky v tomto klasickém textu feministické literatury nepostrádá hloubku ani vtip.

https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/27004/vlastni-pokoj-SNt-27004.jpg 4.248
Literatura světová, Fejetony, eseje
Vydáno, One Woman Press

A Room of One's Own, 1929

Kniha Vlastní pokoj

Maevie

Vlastní pokoj se řadí ke klasickým dílům feministického myšlení. Označení, kterému esej z první poloviny 20. století psaná ženou, určená dívkám a ženám a ještě ke všemu sepsána na téma Ženy a literatura bezesporu nemohla uniknout. Několik desítek stránek dlouhé zamyšlení o tom, proč najdeme mezi spisovateli tak málo žen, je ale rozhodně určeno oběma pohlavím. Ať už souhlasí s tvrzením, že „ženy jsou intelektuálně, mravně i tělesně podřazeny mužům“ nebo vidí příčinu v nerovných podmínkách mužů a žen. Byť je dílo společenskou kritikou, ani jedno pohlaví se nemusí bát, že se na jejich bedra snese snůška urážek. Text Virginie Woolfové v sobě spojuje kritiku, vážnost a nadhled a je naprosto oproštěno od zášti a zlosti.

broskev28
08.05.2018

Knihu jsem četla už poměrně dávno, před několika lety. Dodnes mám v živé paměti, jak jsem z ní byla nadšená - jak přesně autorka vystihla, proč je tak málo spisovatelek, s jakou precizností doložila, že se v téže situaci může ocitnout i muž a že ani on nemá šanci překonat tuto omezující existenční podmínku, pokud není potomkem bohatých rodičů, kteří mají pochopení pro tento způsob existence (nikoli obživy). Takže ano, je to dílo feministické, ale především je skvělé, velmi logické a precizní. Pokud máte možnost jej přečíst, neváhejte!

Vera Silent
14.01.2013

první dvě kapitoly jsem si říkala, jaké zajímavé prvky a rysy Virginia vyzdvihuje, jak mě baví zapojení jejích vlastních vzpomínek. Zbylé tři kapitoly jsem si říkala, kdy už bude konec. Možné je to proto, že dnes některé věci pro ženy nejsou takovou překážkou jako dříve, ale je to i stylem. Virginiiny zkušenosti jsou cennější a zajímavější než tlachání okolo a ve chvíli, kdy je přestane používat, je to už nuda.

O čem mluvím, když mluvím o běhání
O čem mluvím, když mluvím o běhání