Opustíš-li mne, nezahyneš: rozhovory: Zdena Salivarová, Josef Škvorecký

Opustíš-li mne, nezahyneš: rozhovory: Zdena Salivarová, Josef Škvorecký https://www.databazeknih.cz/img/books/18_/181202/opustis-li-mne-nezahynes-rozhovory-zdena-salivarova-josef-skvorecky-181202.png 5 12 1

Rozhovory vznikly na přelomu 80. a 90. let 20. století. Zdena Salivarová-Škvorecká vypráví nejen o svých životních osudech, spisovatelské práci, ale zejména o fungování úspěšného torontského nakladatelství Sixty-Eight Publishers. Josef Škvorecký popisuje svou cestu ke spisovatelství, vztah k anglo-americké literatuře a přibližuje své prožitky a zkušenosti z exilových let, kdy působil jako profesor literatury na Torontské univerzitě. Knížka, která dává nahlédnout do životního příběhu dvojice zajímavých osobností, je zároveň připomenutím toho, co manželé Škvorečtí pro českou kulturu a literaturu v době normalizace vykonali.... celý text

1amu
06.05.2018 5 z 5

Nedoceněná kniha ! V době před 30-ti roky se zde knihy " Od Škvoreckých" xeroxovaly a majitelé vzácného výtisku měli papíry s dlouhými seznamy zájemců. Ale je jiná doba, lidé mají jiné zájmy, koho by zajímaly již dávno prošlé časy...
Tato kniha je alfou-omegou poznání, co to vůbec nakladatelství s magickým názvem "68 Publishers" bylo.
Tazatel, tedy autor se vyptává paní Salivarové - vydavatelky a pana Škvoreckého - dá se říci editora a nosného autora "68". Vše začalo Tankovým praporem, což byla správná úvaha a také kalkulace pro začátek. A je dobré, že třeba paměti Ádiny Mandlové, či Lídy Baarové "zaplatily" tisk knih méně atraktivních, leč žádaných.
Nevím, nevím, zda ta mravenčí práce paní Salivarové a všech lidiček okolo ní bude někdy státotvorně oceněna (začátek odstartoval kdysi V.Havel udělením řádu Bílého lva - ten mohl být udělován pouze občanům, kteří nebyli Čechoslováci - a Škvorečtí byli komunisty ironií osudu čs.občanství zbaveni) .
Bojím se, aby to nebylo In memoriam .

Kniha Opustíš-li mne, nezahyneš: rozhovory: Zdena Salivarová, Josef Škvorecký je v