Opustené dievčatko

Opustené dievčatko https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/397087/bmid_opustene-dievcatko-bBz-397087.JPG 4 205 80

Je rok 1941, Rumunsko sa stalo spojencom nacistického Nemecka a Židov v krajine prenasledujú. V mrazivý januárový večer sa na schodoch obytného domu objaví opustené dievčatko. Umiestnia ho v sirotinci, no zakrátko ho adoptuje majetná rodina, ktorá túži po dieťati. Natalia má bezstarostné detstvo, adoptívni rodičia ju zo všetkých síl chránia pred vojnou, ktorá zúri vôkol nich. Po vojne sa k moci dostanú komunisti, ktorí Nataliinu novú rodinu pripravia o všetko, a tak roky dospievania trávi v bezútešnom svete za železnou oponou. Hrou na klavíri uniká pred krutou realitou a zaľúbi sa do otcovho dlhoročného priateľa Victora, ktorý po zmene režimu zastáva dôležitú funkciu. Jej rodičov označia za nepriateľov štátu, a hoci im Victor pomôže, vzápätí z ich životov zmizne na dlhých desať rokov. Po rokoch sa Natalia a Victor náhodne stretnú a zakrátko sa jej naskytne jedinečná možnosť opustiť krajinu a začať nový život v New Yorku. Ako sa rozhodne? Opustí svojich milovaných adoptívnych rodičov a Victora?... celý text

Literatura světová Historické romány
Vydáno: , Fortuna Libri (SK)

The girl they left behind , 2018

niknikita
05.10.2020 4 z 5

Možná je to chvílemi trochu překombinovaný, ale pravdivý příběh a bude chtít od čtenářů trpělivost. Dala jsem si tu práci a získala jsem historickou a přitom neuvěřitelně lidskou mozaiku.
Nevěděla jsem skoro nic o Rumunsku a už vůbec jsem netušila, jak tvrdě zkoušená je tato země uprostřed Evropy.
Tohle je kniha, která rozhodně stojí za pozornost.

jana4920
20.09.2020 2 z 5

Knížka ukázala kousek historie v Rumunska. Příběh jako takový je zajímavý, ale knížka sama o sobě mě šíleně nudila a ničím nezaujala.
Nevím čím to je, ale prostě nevyvovala žádné emoce a už od půlky jsem se těšila na konec. Přitom námět slibuje úžasný příběh inspirovaný skutečnými událostmi, rozhodně mi nezůstane v pamněti dlouho.

angelak
23.08.2020 5 z 5

Knížka se mi moc líbila - krásný příběh.

MirijamFrankl
20.06.2020 4 z 5

Silná kniha s velmi zajímavým, pestrým dějem a neotřelým prostředím. S postavami bylo snadné se ztotožnit. Možná konec byl trochu rychle uťatý, ale jinak vřele doporučuji všem milovníkům moderní historie.

marcela8908
28.05.2020 3 z 5

Málo známá historie Rumunska, určitě stojí za přečtení.

Katka2382
14.05.2020 5 z 5

Velmi čtivý,dojemný příběh.

faraonka
19.04.2020 5 z 5

Velmi zajímavá kniha

sabca
15.04.2020 4 z 5

Kniha napsaná podle skutečnosti se četla dobře. Bylo zajímavé se něco dozvědět o historii Rumunska za 2. světové války. Příběh Natalie mě bavil a ke konci byl tak napínavý, že jsem knihu odložila až po úplném přečtení ve 2 hodiny ráno. Doporučuji

lištička123
28.02.2020 5 z 5

Knížka se mi moc líbila. Příběh vystavěný na pravdivém základu, příjemný styl, kterým byla knížka napsaná, to že je zachyceno nejen období 2. sv. války, ale také poválečné období a nástup komunismu - všechno to pro mě splnilo má očekávání. Stojí za přečtení.

Janca007
20.01.2020 4 z 5

Knížka se mi četla dobře. Silný příběh o době války v Rumunsku, poválečné době a nástupu komunismu. O bolesti, štěstí, naději... Líbilo se mi, že knížka měla skutečný základ a byla doplněna i fotografiemi.

SilvaK
20.01.2020 5 z 5

Veľmi pekná kniha, zaujímavý príbeh z Rumunska z druhej svetovej vojny a období po nej. Pre mňa veľmi zaujímavé informácie o situácii v Rumunsku.

anezur33
13.01.2020 5 z 5

Nesmírně zajímavá kniha.Přečetla jsem jí jedním dechem.Je strašné co lidé museli prožít.

ADE138
07.01.2020 4 z 5

Dojemný příběh, zaujal mě popis života v Rumunsku jednak během války, ale zejména později - v padesátých a šedesátých letech.

Ivana11
11.12.2019 5 z 5

Moc, moc pěkné, smutné. Pro mě navíc zajímavé, jelikož jsem o Rumunsku ještě nikdy nic nečetla.

whiolet
08.12.2019 3 z 5

Bylo to zajímavé čtení jelikož jsem zatím nečetla nic o tom, jak 2 světovou válku a poté i komunistickou vládu vnímalo Rumunsko. Tím,že pro knihu byl předlohou skutečný příběh mi zanechal mi naskakovala husí kůže.
Na druhou stranu jsem četla už silnější příběhy, a někdy mi vadilo chování postav...
Bohužel vím,že si.knihu za pár měsíců pamatovat nebudu.

Anténa1991
07.11.2019 4 z 5

Krásně napsaná kniha, i když s moc moc smutným tématem. Jako matku malé holčičky mě to zasáhlo možná o něco víc, než ostatní.
Od knihy jsem sice čekala něco trošku jiného, ale i přesto se mi kniha velmi líbila a určitě bych ji doporučila dál.
Ve zkratce - kniha pojednává o životě malé Natalie, kterou rodiče během války opustili, až do její dospělosti. Dále nás kniha zavede i do těžkých dob po válce, což je zajisté taky zajímavá část. Dávám krásné 4*.

P.s.:
Určitě se taktéž přikláním k názoru, že anotace knihy odhaluje příliš mnoho.

nada3314
06.11.2019 4 z 5

Mezi mé oblíbené knihy patří hlavně thrillery a pak i knihy z II. Světové války. Dosud jsem četla hlavně knihy z Osvětimi kde „hlavními“ postavami byli Hitler a Mengele atd… nedávno jsem četla V šedých tónech, kde se děj odehrává na Sibiři, ale toto je jediná výjimka. Jinak všechny knihy, které jsem četla se odehrávali vesměs v Osvětimi. Kniha, jejíž příběh se odehrává v Rumunsku, mě velmi zaujala… O knize jsem neměla vůbec ponětí, a to sleduji hodně knižních kanálů… Tak jsem moc ráda, že kniha doputovala právě ke mně… Já patřím do skupiny, které se kniha velmi líbila. Příběh je rozdělen do tří částí, každá má svůj smysl. Při čtení byly momenty, kdy mě mrazilo po celém těle nebo jsem měla slzy v očích. Pro mě velmi silný příběh a vím, že ve mně zůstane ještě dlouho. Jediné, co mi vrtá hlavou je anotace, pořád si nejsem jistá, že není prozrazeno až moc. Za mě si myslím, že je! Já jsem anotaci před čtením knihy nečetla, takže jsem o zážitek ze čtení nepřišla. Určitě knihu moc doporučuji!

Danago
01.10.2019 3 z 5

Knížka mi ukázala kousek nedávné historie v Rumunsku . A hodně mi rozšířila obzory v mnoha směrech.
Příběh samotný je zajímavý především tím, že se opírá o skutečnou osobu babičky autorky.
Ale knížka samotná ve mně nějak nedokázala probudit žádné emoce, nevím jestli se to stalo při překladu nebo je knížka opravdu tak napsaná. Připadalo mi to jako perfektně napsaná slohová práce.
Přestože téma samotné slibuje dojemný a bolestný příběh, ve mě knížka toto nedokázala vyvolat. Četla se mi velice obtížně a bohužel mě až tak nebavila .

Kaja01
29.09.2019 5 z 5

Krásná, dojemná kniha. Stejně jako ostatní mě zaujaly fotky na konci a fakt, že skutečná odložená holčička byla matka spisovatelky. Podobných knih jsem četla hodně, ale žádná se neodehrávala v Rumunsku, takže jsem se dozvěděla zase něco nového z historie.

i.stefany
20.09.2019 4 z 5

Neskutečně silný a dojemný příběh o malém židovském děvčátku, které rodiče opustili v průběhu války. Jak zoufalí museli být, aby dokázali dívenku odložit a samotnou zanechat jejímu osudu? Příběh je postaven na pravdivých událostech, vycházejících ze vzpomínek dcery, jejíž maminkou byla právě malá Natalia. Ač se jedná o dramatický a smutný příběh, nutno podotknout, že malá Natalia byla obklopena vřelou láskou a milujícími lidmi. Na konci knihy jsou uvedeny originální fotografie hlavních postav.