Opustené dievčatko

Opustené dievčatko https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/397087/bmid_opustene-dievcatko-bBz-397087.JPG 4 205 80

Je rok 1941, Rumunsko sa stalo spojencom nacistického Nemecka a Židov v krajine prenasledujú. V mrazivý januárový večer sa na schodoch obytného domu objaví opustené dievčatko. Umiestnia ho v sirotinci, no zakrátko ho adoptuje majetná rodina, ktorá túži po dieťati. Natalia má bezstarostné detstvo, adoptívni rodičia ju zo všetkých síl chránia pred vojnou, ktorá zúri vôkol nich. Po vojne sa k moci dostanú komunisti, ktorí Nataliinu novú rodinu pripravia o všetko, a tak roky dospievania trávi v bezútešnom svete za železnou oponou. Hrou na klavíri uniká pred krutou realitou a zaľúbi sa do otcovho dlhoročného priateľa Victora, ktorý po zmene režimu zastáva dôležitú funkciu. Jej rodičov označia za nepriateľov štátu, a hoci im Victor pomôže, vzápätí z ich životov zmizne na dlhých desať rokov. Po rokoch sa Natalia a Victor náhodne stretnú a zakrátko sa jej naskytne jedinečná možnosť opustiť krajinu a začať nový život v New Yorku. Ako sa rozhodne? Opustí svojich milovaných adoptívnych rodičov a Victora?... celý text

Literatura světová Historické romány
Vydáno: , Fortuna Libri (SK)

The girl they left behind , 2018

daniska
23.01.2022 5 z 5

Mohu vřele doporučit.

Radek99
13.01.2022 3 z 5

Skutečně si nemohu pomoci, ale vybrat si z holocaustu, tématu tak hrůzného a tragického, právě příběh jedné blazeované buržoázní rodiny, kterým neštěstí a tragický osud druhých přihraje vysněné dítě a jejichž největší starostí během okupace Rumunska je to, že si nemohou koupit nový křišťálový servis plus přijdou o letní sídlo, mi nepřijde právě jako vhodná volba. Když jedna totalita vystřídá tu druhou, kniha začne mít větší sílu, ovšem stejně to celé sráží ta červená knihovna, kterou do románu propašovala autorka svým výrazně ženským rastrem. Je to vlastně nejslabší kniha o holocaustu, kterou jsem kdy četl...

Miro67
06.01.2022 5 z 5

Natálie, ač se to nezdá, měla v životě obrovské štěstí. Byla hluboce milována. Jedni rodiče jí z lásky opustili, aby mohla žít. Druzí ji nechali odejít, aby jí dali svobodu.
Příběh, který by vzal za srdce jako příběh smyšlený. Ale tím, že je podle skutečnosti, vás položí na lopatky. Přes nepřízeň osudu - válka a poté studená válka a politické čistky - si hlavní hrdinové zachovávají víru v lepší zítřek a hlavně oporu nacházejí jeden u druhého.
Vřele knihu doporučuji.

knihomol1985
26.12.2021 5 z 5

Mohu jen doporučit, hezký příběh, který stojí za přečtení...

Opatov
09.12.2021 5 z 5

Vděčné téma holocaustu, tentokrát z Rumunska.
Kniha je částečně podle skutečných událostí, o to je příběh děsivější. Ale je napsáno velmi dobře, citlivě a s láskou, určitě doporučuji.

Kopretina_aku
30.11.2021 5 z 5

Zajímavý příběh z pohledu rumunských dějin mezi lety 1940-1960. Přiznám se, že ačkoliv jsem přečetla desítky knih na téma holocaust, tato byla první, která mi přiblížila válečné dějiny a následnou sovětskou okupaci Rumunska. Kniha je především o obětech, strádání, o rodinných poutech a o naději. Každá postava má v knize své místo a dohromady to dává velice dobře propracovaný celek. Napsáno s citem, emotivně, inspirováno skutečnými událostmi.

MilaJ
29.11.2021 5 z 5

Nádherná kniha, nabitá emocemi a láskou.

bábuška
19.10.2021 4 z 5

Byla to první kniha, která se zabývala okupací Rumunska. Složitý příběh jedné rodiny, dětstství, dospívání a konečné setkání s biologickými rodiči. Vynikla silná láska adoptujících rodičů. Příběh smutný, ale silný.

SumýšIrena
15.09.2021 4 z 5

Prožití druhé světové války Nataliiny rodiny mi přišlo těžko uvěřitelné, ale z vyprávění o komunistické zvůli mi běhal mráz po zádech. Jednu hvězdu ubírám za, alespoň pro mě, přeslazený konec.

japam
01.09.2021 5 z 5

Pěkná kniha,doporučuji.

Zlatinka.Emilly
12.08.2021 5 z 5

Dojemný příběh z nelehké válečné doby. Děj se odehrává na území Rumunska a čtenář tak může nahlédnout pod pokličku tehdejší doby, kdy celou Evropu sužovala válka. Příběh je sepsán podle skutečné události, přikrášlen, protože nejen já máme rádi šťastné konce. Co mě zaujalo, že pisatelka sepsala příběh své matky a jejích adoptivních rodičů podle vyprávění. Doporučuji, je to opravdu milé čtení.

kolacky
30.07.2021 4 z 5

Dobrá kniha o hrozných věcech...
SPOILER Nejvíc mě dostalo, když se Anton a Despina s Natalií museli vystěhovat z domova. To bylo mrazivé.

SammSamm
22.04.2021 5 z 5

Příběh Talie se mi velice líbil. O Rumunsku jsem dosud nic nepřečetla a jsem ráda,že mou prvotinou mohla být tato kniha. Život v Rumunsku za doby 2.světové války mne překvapil (ve škole se to opravdu nedozvíte), život po válce byl pro Rumuny opravdu těžký a složitý. Talie,dcera židovského páru, poté adoptivní dcera páru,který byl za války mezi bohatými,tímto mohla prožít pěkné dětství a vyrůst ve skromnou,houževnatou ženu. Inspirací spisovatelce byla její matka a prarodiče. Knize dávám všechny hvězdy,co mohu :)

malýčtenář
26.02.2021 4 z 5

Zajímavý příběh, který se odehrává ke konci války a dalších letech v Rumunsku. Přibližuje nám život v této nelehké době.

Bebe2004
24.01.2021 4 z 5

Příběh malé Natálie je krásný. Trochu mě zarazilo, že ačkoliv má kniha přes 400 stránek, obsahově to není moc plné. Některé pasáže mi přišly poněkud zbytečné. Přesto se to celkem hezky četlo, dozvěděla jsem se spoustu nových věcí a postavy byly také moc příjemné. Rozhodně nepatří mezi moje top knížky, ale nezklamala.

TiTiPeschi
10.01.2021 2 z 5

Ten příběh mě vůbec nepřitáhl, žádnou emoci to ve mně nevyvolalo. Postavy mi přišly velmi ploché, naprosto černobílé, jednající jen v afektu. Období, ve kterém je děj zasazen, funguje jako taková vzdálená kulisa. Namísto neustálého poukazování na luxus a život, jaký postavy měly a ztratily, mohl být zajímavější popis úpadku podnikání, problematická školní docházka hrdinky, hledání si zaměstnání. Za mě osobně existují rozhodně zajímavější a poutavejší knihy, které se zaobírají daným obdobím. Plus knihy vidím jen v tom, že se člověk dozví něco víc o Rumunsku té doby.

danka13
08.11.2020 5 z 5

V poslední době s touto tématikou vychází poměrně mnoho knih, ale opět jsem byla velmi mile překvapena. Relativně všechno dobře dopadlo, ale Natálie měla velké štěstí, že se jí ne vlastní zásluhou podařilo opustit Rumunsko a začít nový život za velkou louží. Určitě to pro ni nebylo lehké.

ještěrka38
07.11.2020 5 z 5

Zajímavý příběh, hodně silný.. Zase jiný pohled na to, co se za války a po válce dělo v jiné zemi.. Tentokrát v Rumunsku.

Nočnípták
22.10.2020 3 z 5

Zpočátku jsem myslela, že knihu vrátím nedotčenou. Vadilo mi, jak je pořád dokola opakováno a připomínáno bohatství hlavních postav. Asi po třetině knihy to omílání přestalo (nebo jsem si zvykla?). Nakonec jsem ráda, že jsem čtení nevzdala. Dozvěděla jsem se docela dost o válečných a poválečných dějinách Rumunska. Jak to bylo ve čtyřicátých a padesátých létech u nás, na Slovensku a v Maďarsku o tom jsem četla celkem dost. Z Rumunska mně byla známá snad jen jména krále Michala a prezidenta Ceausescu.
Natálie měla veliké štěstí, že nezůstala v sirotčinci. Její život je inspirován skutečným příběhem. Jako velké plus považuji fotografie na konci knihy.

1v8na
17.10.2020 4 z 5

Kniha má pěkný námět, vycházející ze skutečných událostí. Ukazuje historii Rumunska a ukazuje, jak se hlavní hrdinka dokáže vypořádat s různými nástrahami.