Opuštěná společnost

Opuštěná společnost https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/350190/mid_opustena-spolecnost-C20-350190.png 5 1261 287

Česká cesta od Masaryka k Babišovi. Žijeme v době, kdy jeden lživý příspěvek na Twitteru či Facebooku má větší dosah než systematická práce investigativních novinářů. Posilují populisté, kteří sbírají body kritikou establishmentu, i když sami mají z vlastního elitního postavení dlouhodobý prospěch. Výdobytky demokracie jako svoboda slova či nezávislost médií jsou necelých třicet let po listopadu 1989 zpochybňovány. Šéfredaktor týdeníku Respekt popisuje dobrodružnou českou cestu od vzniku republiky po současnost a zasazuje dnešní politické a společenské události do historického a evropského kontextu. Je to svým způsobem rozmluva s minulostí o naší budoucnosti, v níž myšlenkový rámec dávají autorovi úvahy K. H. Borovského, H. G. Schauera, T. G. Masaryka, Ferdinanda Peroutky, Václava Černého, Jana Patočky, Erazima Koháka či Václava Havla. S odkazem na velké kritické duchy demokratické tradice Tabery jasně ukazuje, že rizikům přítomnosti se nejlépe čelí nikoliv panikou, ale chladnou hlavou a rozhodností.... celý text

kramver
04.05.2021 5 z 5

Víc než kdy jindy je potřeba se umět kriticky zamyslet, dát si práci s vyhledáváním informací, nejednat bez rozmyslu, ale přemýšlet v souvislostech. Erik Tabery velmi srozumitelnou formou zasazuje do kontextu dobu, ve které žijeme. Nenásilně vysvětluje vztah k Evropské unii, naše postavení v Evropě. Na mnoha místech jsem se zastyděla. Autorovy názory jsou mi blízké, jeho argumenty jsou pochopitelné a logické.

Sudeda
02.05.2021 5 z 5

Skvělá kniha pana Taberyho shrnující politický vývoj našeho státu po současnost. Čtenáři, jenž není v politickém dění znalý, rekapituluje veškerá historická fakta do souvislosti. Skvělé je autorovo kritické myšlení, které nám snad ukazuje příkladem, jimiž by jsme se měli v budoucnu vést.

Pralev
02.05.2021 4 z 5

Tuto knihu jsem začal číst okamžitě po dočtení neuvěřitelně pozitivně a optimisticky působící Faktomluvy, takže velmi kritický a negativní tón knihy (alespoň na mě to tak působilo) byl pro mě jako facka. Zároveň to není jen suchá snůška faktů, velmi silně se knihou nesou názory autora. Já mám ty názory stejné jako autor a myslím si, že je mám i podložené vzděláním a fakty (ale to si druhá strana zcela určitě myslí rovněž), takže mně se to pak četlo příjemně a v názorech mě to utvrzovalo, ale úplně si neumím představit, že by odpůrce těchto názorů kniha přesvědčila je přehodnotit (například si myslím, že člověk, který uvěřil propagandě a dezinformacím namířeným proti Havlovi, viz neustále omílaný hoax v podobě výroku o humanitárním bombardování, tuto knihu odloží po prvních pár stranách). Kvůli tomu jedinému nedávám plné hodnocení - z mého pohledu by kniha mohla mít daleko méně ostrý a rozdělující tón (ale to je samozřejmě subjektivní záležitost, někdo jiný to tak vůbec vnímat nemusí).

Kvothe
06.04.2021 4 z 5

Ano, je to dobré, ale pro čtenáře Respektu je to takové opáčko, ničím novým to moc nepřekvapí, ale shrnutí dobré. Možná trochu moc spjaté s dobou vzniku plus mínus 5 let (určitě druhá polovina knihy). Ale tomu se u podobného politického komentáře osobností dá asi těžko vyhnout, takže to není myšleno jako kritika. Pro utřídění myšlenek a jejich kontext velmi dobré a čtivé.

adales
01.03.2021 5 z 5

Výborná a podnětná kniha/esej. Přečteno již několikrát a stále se k ní vracím. Spoustu informací a souvislostí k zamyšlení. Doporučuji.

xxtom
04.02.2021 4 z 5

Pan Tabery v knize popisuje souvislosti politického a společenského dění za posledních pár desítek let. Určitě bych doporučil přečíst každému, nejen těm, kteří se zajímají o politické dění v Čechách.

sandratea
07.01.2021 5 z 5

Skutečně jedno z mála zevrubných děl věnovaných současnosti, kde jsou tak rozpracované příčiny jevů a jejich následky, kdy se vidíme jako na dlani a nestačíme zírat. Skutečná novinářská práce, děkuji Eriku.

Arkagas
29.12.2020

Tak tato kniha je nářez. Ukazuje principy společnosti, které se vesměs až tolik nemění. To, že fungování vlády člověk jen těžko změní a proměnu společnosti v průběhu času. Je to perfektní průvodce současnou politickou, ale i společenskou situací.Sociologie, politologie, mezinárodní vztahy, žurnalistika, publicistika - to jsou témata této knihy. A zaručuju Vám, že když ji budete číst, bude Vám nejspíše z některých věcí dost špatně. Kniha je z roku 2017, netroufám si ani představit, jak by vypadala kdyby vyšla třeba příští rok po naší současné situaci. Text knihy je sice našlapaný informacemi, ale naprosto srozumitelný i pro laika, který se v těchto věcech neorientuje, to je obrovské plus. Erik Tabery odvedl skvělou práci.

Lucienka
19.12.2020 5 z 5

Respekt a dík Eriku Tabery za takhle ucelené politologické dílo se sociologickým rozměrem, snadno k pochopení a plné odkazů, že je jasné z čeho vychází. A žádné neurčité "o čem sním, i když vůbec nespím" :-) Cítím souznění naší liberální bublinky, ale zároveň jasně řečené varování před čím si dát pozor.

MalemNectenar
19.12.2020 5 z 5

Skvělý nadhled a souvislosti. Přál bych si, aby knihu četli všichni od 15 do 90 let.

lubtich
14.12.2020 4 z 5

Komplexní, poutavý a v souvislostech. Výborná věc, horký kandidát na "povinnou" četbu do příštích let. Zejména mám radost z rozebrání období 2000-2010 (z nějakého důvodu totiž novým tisíciletím výuka dějepisu na školách končí, takže jsem doháněl resty).
Trefné členění kapitol s vždy počátečními citáty. Kapitoly jako Vliv sociálních sítí, Hledání nepřítele či Populismus jsou obzvlášť důležité a mám pocit, že se za tři roky toto bohužel opět gradovalo.
Tabery se nedívá na věc jednostranně – ovšem, s Babišem a Zemanem zřejmě nesympatizuje – třeba i u Masaryka zmíní minelu a u Klause obstojný pohled.
Vše perfektně ozdrojované, hojné citace. Snad jedině občas mi přišlo, že si jakýmkoli způsobem nechce připustit, že Západ též není idylickou společností (čímž nechci nesouhlasit se směřováním, ale kupříkladu věta „Ve Spojených státech mají migranti malý podíl na kriminalitě mimo jiné právě proto, že policie měří všem stejně.“ je velmi pochybná).
Perfektní průvodce současnou politickou i společenskou situací, ale stejně jako u Slepých skvrn od Daniela Prokopa mě napadá otázka: Přečte si jí vůbec ten, kdo by si ji měl přečíst?

XbookwormX
11.12.2020 4 z 5

Od roku vydání k dnešnímu dni, by to dalo hned na volume 2 a materiál by to byl pěkně třeskutej. Když vezmeme covid, putinovskou gardu na Hradě, která se teď už odkopala definitivně...jeje, to by bylo čtení, správně zasazený do kontextu (i když kdo chce, ten už ví a kdo nechce, stejně neprozře). Tahle knížka má ale jeden velkej problém, přesvědčuje přesvědčený a ty, na který by měla cílit, ty tomu dají nálepku "odpad" bez toho, aby alespoň pregnantně formulovali myšlenku proč takovej cejch. Společnost není opuštěná, ale rozdělená Mariánským příkopem rozdílnejch názorů. Jenže já si fakt nedokážu představit konstruktivní debatu s člověkem, kterej ... ale to je vlastně jedno, asi jsem taky oběť vlastních názorových předsudků :/

icewind
09.12.2020 5 z 5

Tak tohle bych nečekal....spousta postřehů, citací a vnímání souvislostí, které korespondují i s mým pohledem na události dříve či nedávno proběhlé a v odkazech na zdroje velká část literatury, která dosud čeká nedotčena v mé knihotéce, mám co dohánět a zároveň i na co se těšit.
"Nechci svět podle svého; ale rád bych svět, v němž by i pro mne bylo něco životní možnosti."

hanavka
09.12.2020 4 z 5

Výborný souhrn úvah na téma češství a vztahu k politice a elitám. Knihu jsem četla neobvykle dlouho, protože mi z ní někdy bylo těžko a bylo třeba si zjistit ještě více souvislostí, jelikož některé uvedené kauzy se staly ještě v době, kdy mě víc zajímaly večerníčky než zprávy. Autorovi se nevědomky podařilo několik vizionářských předpovědí. Taktéž ale použil pár argumentačních faulů, takže je třeba, jak sám uvádí, zapojit kritické myšlení. Veskrze je ale kniha zdařilá a plná faktů, které už člověk pod vlnou nových a nových událostí zapomněl.

janka2000
27.11.2020 5 z 5

Krásně a jednoduše popsané dnešní problémy, které vidíme už od jejich počátku (tj. v historickém kontextu). Každý, kdo si to přečte, určitě pocítí jakési zklamání nad dnešním světem... Jak autor tvrdí, je to na nás.

s.macuska
09.11.2020 3 z 5

Pojednání na téma, jak to tady bylo a je. Říkám si, že je škoda, že se mi podobná kniha nedostala do rukou, když mi bylo třeba 19 a hodila by se takováto ucelená "příručka" začínajícího občana.

misantroop
19.10.2020 5 z 5

Erik Tabery v teto knize zkoumá vztah Čechů k politice, republice a demokracii. Nejedná se o knihu o historii ale o zamyšlení nad souvislostmi. Kniha obsahuje řadu citací a odkazů. Pro čtenáře, který si dává věci do souvislostí ideální čtivo.

Skalda
15.08.2020

Soubor blabolu.

RHorse
11.08.2020 5 z 5

Dnes by to měla být povinná četba pro všechny lidi s volebním právem. Krásně jednoduše vysvětleno naše české chování. A je až děsivé, jak se panu Taberymu povedlo předpovědět, jak se duo Babiš a Zeman budou chovat. Nebo například v knize varuje, že až přijde velký skutečný problém, nastane chaos. Přišla korona... a nastal chaos, neupřímnost, vše, co pan Tabery popisuje, že je naším největším problémem. Teď jsem jen zvědavá, jestli se náš vzorec chování podaří prolomit, nebo musí zase přijít velká sprcha.

tittanie
30.07.2020

Velmi zajímavá kniha k zamyšlení, ovšem se obávám, že ne pro třicet procent obyvatel. Audioknihu pěkně namluvili Dvořák a Trojan.