Klub nenapravitelných optimistů

Klub nenapravitelných optimistů https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/151661/klub-nenapravitelnych-optimistu-151661.jpg 5 889 218

Optimisté série

Bohatý, mnohovrstevnatý román dosáhl ve Francii prodeje přes 400 tisíc kusů, obdržel nadšené kritiky i několik literárních cen - např. Prix Goncourt des Lycéens 2010. Píše se rok 1959 a dvanáctiletý Michel Marini prožívá první krizi v rodině. Rodiče se nemohou na ničem shodnout a bratr Franck přes jejich odpor narukuje do války v Alžírsku. Michelovým jediným útočištěm se stávají knihy a utajený šachový klub ve čtvrti Montparnasse, kde se scházejí uprchlíci z východního bloku a vyprávějí si jen stěží uvěřitelné osobní příběhy. Během několika let přichází Michel o přítelkyni i o iluze a předčasně dospívá, přesto se však stává právoplatným členem šachového klubu a jedním z nemnoha nenapravitelných optimistů.... celý text

Literatura světová Romány Historické romány
Vydáno: ekniha , Argo

Le Club des incorrigibles optimistes , 2009

Renegát
28.07.2013 5 z 5

Silné, velice silné, zejména pak pro člověka, který už má něco odžito a netrpí ztrátou paměti. Lehký, čtivý styl, postavy s hloubkou žijí svými osudy, které se splétají a dávají ději dynamiku a smysl, který se odhaluje postupně, aby ke konci knihy výrazně vygradoval a pak, až po přečtení poslední stránky přinutil čtenáře vrátit se zpět na začátek první kapitoly, kde se kruh uzavře a vše mu teprve dojde...
Doporučuji, jednoznačně doporučuji !!!

ajinav82
15.07.2013 3 z 5

Pěkná, oddechová četba, ale nic ve mě nezanechala.

cessy
02.07.2013 5 z 5

Pre mňa je jednou z tých kníh, ktoré si ma podmanili nenápadne, postupne so zvyšujúcim sa počtom prečítaných strán. Úvod som začala čítať snáď aj päť krát. Mám rada skoky v rámci dejovej línie, resp. prelínanie sa časových rovín, no v tomto prípade by som úvodnú pasáž dala radšej na koniec, alebo ešte lepšie, úplne by som ju vynechala. Prišla mi trochu ťažkopádna, už nikam neposúvajúca dej, s množstvom len letmo spomenutých postáv, ktoré v konkrétnom spomínanom čase už zohrali svoju úlohu, ale vy o nich ešte nič neviete a ani vás to veľmi nezaujíma. Asi ako keď si vypočujete náhodný rozhovor v kaviarni. Samozrejme, po dočítaní dáva zmysel, ale pravdepodobne na ňu pri čítaní tejto mohutnej knihy celkom zabudnete a v jej závere sa k nej už sotva opäť vrátite. Klub nenapravitelných optimistů je pre mňa veľmi umným skĺbením dvoch ťažkých tém (každej svojím spôsobom) do jedného úchvatného celku – neľahké obdobie dospievanie obyčajného, ale rozhodne nie priemerného, francúzskeho teenagera Michela Mariniho počiatkom 60 rokov minulého storočia, konfrontovaného jednak s tvrdou životnou realitou v súkromnej rovine, teda rozpadom rodiny, prvými láskami, pádmi a sklamaniami, a jednak s vtedajšou politickou situáciou a udalosťami hýbajúcimi francúzskou verejnosťou – verzus uvedenie do situácie v ostatných európskych štátoch, výčitky svedomia, temné tajomstvá, osudy a životné prehry emigrantov, ich problémy s prispôsobením a zaradením do života, melanchólia za strateným, opustenou rodinou, ich trpkosť, frustrácia, depresia... Napriek naznačenému, kniha má aj množstvo svetlých a dokonca úsmevných momentov. A hoci som sa spočiatku nevedela prehrýzť úvodnými stranami, v závere knihy mi bolo naozaj ľúto, že čítam jej posledné strany. Stotožňujem sa s názorom, že prípadné voľné pokračovanie knihy (kľudne aj s väčším časovým skokom, napr. do obdobia konca studenej vojny) by bolo skvelé. Kniha má nesmierne čaro aj napriek relatívne otvorenému koncu, no predsa by som sa rada dozvedela, ako pokračovala životná cesta Michela, Francka, Cécile a ďalších postáv, ktoré som si tak obľúbila.

asam
27.06.2013 5 z 5

Obsáhlá kniha. Jednotlivé příběhy by vydaly na několik knih samostatně. Ale zde se prolínají navazují plynule na sebe. Příběh vypravěče Michela je působivý, pravdivý,.Autor vnímá citlivě problémy mladých, konflikty a řešení vztahů v rodině, kamarádství, slib mlčenlivosti za každou cenu, nesmělost ale zároveň touha vyřešit vše k vysněnému konci .Jediným místem klidu se zdá pro hrdinu utajený klub šachistů , lidí vyřazených ze svého domova i ze své profese, emigrantů, utečenců, ale lidí s obrovskými životními zkušenostmi. A tady nachází pochopení a porozumění pro své problémy i pomoc k jejich řešení.
Příběhy jsou protkány moudrostí, nadhledem, vtipem Kniha je čtivá. Doporučuji a těším se na další autorovo dílo.
Velice pěkná obálka.

pil
18.06.2013

Hm, tak mě zde asi ukamenujete, ale já se u té knihy nudila....Přišlo mi to francouzsky ukecané, místy až užvaněné, autor jakoby občas bezradný skákal z květu na květ" bez tahu na bránu". .....Nevím, asi stárnu.:-) Nedočetla jsem, tak nehvězdičkuji.

Lennie
11.06.2013 5 z 5

Jedna z nejlepších současných knih, jakou jsem četla. Poutavý příběh je skvělým stavebním kamenem díla a ještě lepší je atmosféra, která z Kubu nenapravitelných optimistů vyzařuje. Navíc ve mně vyvolala tolik emocí, že je pro mě náročné se z nich vypsat.

Koka
22.05.2013 5 z 5

Jako nenapravitelná optimistka jsem se do toho začetla, i když je to kniha objemná, mluví se v ní o válce v Alžíru, ruské emigraci v Paříži a jejím stezku po "ródině", umírání, rozchodech - samé smutné či nevábné věci. Přesto jsem byla moc spokojena, překvapena vhledem autora do emigrantské duše (a nadto duše ruského emigranta!) i myšlení dospívajícího kluka. Moc hezké, čtivé, místy nečekaně vtipné.

kam-pak
23.04.2013 5 z 5

U některých knížek chvíli trvá, než se začtete do osudů všech hrdinů. U Klubu nenapravitelných optimistů to u mě bylo jasné po prvních stránkách: ano, toto mě tuze baví! Všem z celého srdce doporučuji!

nier
18.04.2013 5 z 5

Knihu jsem si koupila v obchodě, kde asi razí názor, že čím míň zákazník dopředu ví o ceně, tím líp - a tentokrát s nimi musím souhlasit, protože vědět kolik stojí, asi bych si celkem neznámou knihu nekoupila a to by byla škoda. Knížka mě po pár stránkách stáhla sebou, jak do osudu hlavního hrdiny, tak i do osudů členů klubu...Saša mi naopak přišel jako důležitá postava, která má v ději, jako každý, svoje místo...nezodpovězených otázek zůstalo na celou další knihu, tak uvidíme, třeba nás autor ještě překvapí.

magnolia
08.04.2013 4 z 5

Tak dočteno - připojuji se - je to působivý a čtivý román se spoustou dalších strhujících příběhů a zajímavým hlavním hrdinou. Michel a jeho vyprávění mě hodně zaujalo a různé životní situace byly krásně popsané, snad jen bych si přála návrat některých postav (ženských) do jeho příběhu. Některé z postav emigrantů mě zaujaly víc, některé trochu méně. Při vzpomínce na přečtené se mi vybavují jakoby filmové obrazy, to je u mě znamení silného čtenářského zážitku.

bosorka
04.04.2013 5 z 5

Jedním slovem - ANO!!! Zařazuji do knihovny s tím, že se k sobě určitě ještě vrátíme. Skvělá kniha, báječné osudy, nádherný vypravěč. A jak mě štvalo, že je konec! Měla jsem prostě pocit, že každá z postav toho má ještě tolik co říct a musí se kolem ní toho zákonitě hodně dít. A pak některé nedořečené věci... ač docela mám ráda nedořečené příběhy i s otevřenými konci, tak tady bych třeba ráda věděla, co se stalo s hlavním hrdinou, jak dál pokračoval jeho život a setkal se s lidmi, které ztratil? Atd. atd.
A navíc, nikdy by mě nenapadlo, jak může být šachová partie napínavá.

brabofka
29.03.2013 5 z 5

Příběh, který pozvolna plyne na pozadí evropských dějin popisuje životní období pařížského kluka, který za tu dobu pomalu dospívá a prochází životními zkouškami.
Na začátku příběhu je Michelovi 12 let. Náhodou se dostane do "KNO", jehož členem se také stane. Do vyprávění školních, rodinných a milostních zkušeností a osudů se tak míchají a protínají osudy východoevropských emigrantů.

Kniha je čtivá, zajímavá. Určitě stojí za to si jí přečíst a ne jednou.

vlcka
24.03.2013 4 z 5

z téhle knihy jsem měla mnoho různých pocitů (a to je asi dobře, když to příběh umí), konec to ovšem všechno smíchal do jedné velké beznaděje-smutku-smíření.. a kdo ví.. rozhodně stojí za přečtení a popřemýšlení, nechala jsem se unášet pozvolna plynoucím příběhem, kousky umění ve všemožných oblastech a životními příběhy členů klubu nenapravitelných optimistů..

Neo1tex
17.03.2013 5 z 5

Skvělá kniha. Vynikající příběh, skvělé vyprávění. Často jsem s postavami doslova cítil to, co prožívají... V tuhle chvíli, pět minut po dočtení, nevím, co víc napsat. Tato kniha rozhodně patří a bude patřit k tomu nejlepšímu, co jsem četl.

Mimochodem: Saša a jeho příběh je nenahraditelná a velmi silná část knihy.

Kat123
05.03.2013 5 z 5

Příběh se Sašou tam prostě patří, tím se mi právě kniha zdála ještě zajímavější.

kniholka
07.02.2013 5 z 5

Jako bych dýchala stejný vzduch jako oni. Každým krokem jsem následovala Michela. Dlouho se mi to nestalo...

sataras
21.01.2013 5 z 5

Přidala bych ještě jednu hvězdičku navíc, laskavé, vtipné i nakonec poučné čtení. Souhlasím s Dudkem pode mnou, s tím, že mne ani Saša nepřišel navíc.......

Dudek
28.12.2012 5 z 5

Klub nenapravitelných optimistů je pro mě v první řadě kniha až neskutečně atmosférická. Už dlouho se nestalo, že by mě děj nějakého románu tak pohltil a přímo mě donutil se až téměř stát jedním z jeho protagonistů, tichým pozorovatelem. Na bezmála šesti stech stránkách se mu daří odvyprávět příběh odehrávající se během pěti let, na počátku druhé poloviny dvacátého století v Paříži. Přestože se v příběhu vypráví spousta životních příběhů spousty postav, je přehledný a překvapivě snadno čitelný. Souhlasím s názorem, že poslední dějová linie se Sašou je trochu zbytečná a méně výrazná, než zbytek, nicméně požitek z knihy jako celku nekazí.