Opravdové zločiny

Opravdové zločiny https://www.databazeknih.cz/img/books/49_/495304/bmid_opravdove-zlociny-F85-495304.jpg 4 396 104

Záhadné, promyšlené, brutální, drzé… nejslavnější zločiny v dějinách jsou jakékoli, jenom ne nudné. Lucie Bechynková, moderátorka a spoluzakladatelka napínavého podcastu Opravdové zločiny, vás vezme do nejtemnějších koutů lidské duše. Výběr těch nejzajímavějších světových zločinů, co se kdy odehrály, doplňuje zasvěcený pohled kriminalisty, vězeňského dozorce i právničky. A jedním si můžete být naprosto jistí: tyhle případy vám nedají spát. Opravdové zločiny získaly v roce 2021 cenu Autorský podcast roku 2020.... celý text

-knihomolka-
08.01.2022 5 z 5

Jsem obrovský fanda podcastu Opravdové zločiny, takže knížka nemohla v mé knihovně chybět. Jsou v ní i případy, které jsou již zpracované právě jako podcast, ale absolutně mi to nevadilo a rozhovory na konci jsou příjemným bonusem. Nikdy nepřestanu žasnout nad tím, jak moc je mysl některých jedinců zvrácená. Doporučuji knížku všem zločinožroutům a zůstaňte na svobodě a naživu:-)

Pepina19
08.01.2022 3 z 5

Musím přiznat, že jsem četla lepší knihy o zločinu. Jen mě znovu a znovu vyvádí z míry jak je člověk člověku schopen ublížit.

VeruMalfoy
02.01.2022 2 z 5

Jsem milovnice podcastu, tzv. zločinožroutka, a proto mě mrzelo, že všechny příběhy, uvedené v knížce, již znám. Byly perfektně napsaný, ale čekala jsem, že toho bude v knížce víc než v podcastech. Knížka obsahuje vše co, už známe, až na rozhovory na konci. Je opravdu dobře napsaná, až na chyby, překlepy a zkomoleniny, když si vezmeme, že je autorky prvotina. Chybí tomu prostě to něco navíc, protože jinak nevidím důvod, proč by si posluchač podcastu měl knihu koupit.

MarkétaI.
31.12.2021 5 z 5

Podcast Opravdové zločiny miluju, takže jsem se na knihu hodně těšila.
Příběhy v knize jsou příběhy, které jsou vyprávěné i v podcastu, takže sice žádné nové vraždy, ale osobně mně to nevadilo.
Kniha se mi líbila a rozhodně nejsem zklamaná..

eliska2126
16.12.2021 4 z 5

Tenhle podcast jsem objevila na začátku celé tady té covid věci a neskutečně mi pomáhal nějak využít čas a stala se z toho moje závislost. Proto, když Lucka vydala knihu, kde o těchto zločinech dokonce píše, tak to byla jasná volba a nebylo nad čím přemýšlet. To jsem prostě musela mít! Hlavně jsem čekala na knihu na eshopu holek, páč jsem chtěla i podpisy. Bylo fakt hrozně těžké vidět, jak už jste ji tady skoro všichni měli a já furt čekala na naskladneni podepsaných knih.

Každopádně jsem se dočkala a knihu už dokonce i přečetla a za mě fakt suprova záležitost. Lucka vybrala opravdu zajímavé případy, jen mě třeba osobně mrzí, že tam chybí takové ty moje oblíbené (Teď Bundy, Chris Watts apod.), ale to je čistě můj problém. Doufám, že třeba v budoucnu vyjde nějaká další knížka a v ní tyhle moji oblíbenci třeba budou. Ještě jedna maličkost mě mrzelo a to, že některé případy by si určitě zasloužily pár stránek navíc, ale zas chápu, že knížka by měla v tom případě třeba 500 stránek.

Takže za mě must have pro každého zlocinožrouta a pokud máte rádi podcast a holky, tak určitě kupte. Teď by to byl třeba i skvělý dárek k Vánocům.
Zůstaňte na svobodě a naživu.

rarášek
25.11.2021 5 z 5

Skvělý počtení! Velice zajímavé případy, některé z nich už jsem znala třeba z Epochy, kde jsem ze všeho nejvíc četla právě o zločinech. Z podcastu jsem si pouštěla pár dílů a líbil se mi, i když tolik podcasty neposlouchám. O spoustě případech jsem ani nevěděla. Moc se mi líbili také rozhovory na konci. Opravdu povedená kniha. :)

ZuzanaZ83
20.11.2021 4 z 5

Tady nemůžu být úplně objektivní, protože podcast poslouchám už velmi dlouho a většinou opakovaně. Proto jsem naprostou většinu příběhů znala. Neumím tedy posoudit, jak by byla kniha vnímaná někam neznalým.
Možná jsem čekala něco víc, na druhou stranu tahle kniha je pro mě jako zločinožrouta a knihomola tak nějak samozřejmostí v knihovně.

MartinkaSl
07.11.2021 4 z 5

Jsem posluchačkou podcastu Opravdové zločiny, a proto jsem si tuhle knihu nemohla nechat ujít.

Moje očekávání bylo trochu jiné, než to, co kniha skutečně nabídla, ale i tak nejsem zklamaná. Příjemné shrnutí nejznámějších zločinů, rozhovory na konci knize určitě dodaly trochu šťávy.

Marekh
31.10.2021 3 z 5

Po dlouhé době jsem se začetl do literatury faktu. Autorka knihy je moderátorka a spoluzakladatelka podcastu Opravdové zločiny. Tento podcast jsem neznal. Kniha vypadala zajímavě, a tak jsem se pustil do čtení. Knihu hodnotím na 70 %.

Jedná se o autorčinu prvotinu. Myslím si, že nebyl vůbec špatný nápad, že se autorka rozhodla napsat tuto knihu. Tato kniha byla autorčiným snem a hned na počátku píše: „Tyto stránky nejsou biografií vrahů ani encyklopedií deliktů. Mojí snahou bylo převyprávět zločiny, které se staly, lidsky a po svém. Všechna fakta v nich jsou ovšem skutečná, nic jsem nepřibarvila ani nepozměnila.“ Na počátku knihy je uvedeno, že kniha je věnována všem milovníkům krimi.

V knize se nachází 38 kapitol a závěrečná kapitola – ZLOČINOŽROUTI, která doplňuje knihu z pohledu kriminalisty, vězeňského dozorce i právničky. Tato závěrečná kapitola se mi hodně líbila, mohla být mnohem delší.

Téměř o žádném zločinci jsem nikdy dříve neslyšel. Většina případů vražd jsou staršího data, ale v knize nalezneme také novější případy, které se staly v roce 2021. Zaznamenal jsem, že hodně zločinů se stalo v USA v Kalifornii, ale také se dočteme o vrazích z Německa, Argentiny, Anglie a jiných států. Vyprávění o jednotlivých zločincích je stručné, ale možná by knize prospělo, pokud by se autorka ještě více rozepsala. Některé části mi připadaly hodně zhuštěné a zasloužily by si větší rozsah. Napadlo mě, že autorka mohla snížit počet kapitol a více se rozepsat, aby kniha měla stejný rozsah, ale z druhé strany by chyběly zase zločinci, o kterých bychom se nedočetli, což by asi byla škoda. Anebo autorka mohla ponechat všechny kapitoly, ale více se rozepsat a klidně mohla mít kniha třeba rozsah 400 stran. Podle mě by to knize určitě prospělo.

Oceňuji, že se autorka pustila do zpracování těchto případů vrahů a převyprávěla nám jejich příběhy. Zpracování a nastudování materiálů muselo zabrat hodně času. Tato kniha se mi nečetla vůbec lehce a při takové četbě vždy přemýšlím o TRESTU SMRTI. Jaký trest si vrahové zaslouží? Doživotní vězení, anebo trest smrti? Má být několikanásobný vrah, pod jehož rukou zemřelo například 50 lidí, ponechán doživotně ve vězení, anebo by si zasloužil popravu?! Jak se zachovat ke člověku, který zavraždil nevinné děti, které měly celý život před sebou?! Co v případě matek - vražedkyň, které ublížily a usmrtily vlastní děti?! Jak se zachovat v případě nezletilých dětí, které zavraždily chladnokrevně vlastní rodiče?! Na tyto otázky si musí každý člověk odpověď sám. Při čtení těchto případů se vždy zamýšlím nad tím, jak muselo být nejbližší rodině, přátelům a kamarádům, kteří znali oběť zločinu?! Jakým peklem a smutkem si museli projít, aby se dokázali vzpamatovat z těchto smutných okamžiků?! Může se někdo z nás divit, pokud mají tito lidé myšlenky na pomstu a chtěly by vzít spravedlnost do vlastních rukou?! Nejděsivější musí být představa, pokud si zločinci odpykají trest a jednoho dnes se ocitnou na svobodě. Začlení se do společnosti, anebo budou páchat další trestné činy?! Ne v každém případě zločinci - vrahové, dostanou doživotí nebo trest smrti. Někteří z nich dostali dlouhé tresty na desítky let, ale třeba za dobré chování mohou být propuštěni dříve. Někdy mám pocit, že zločinci za vraždu mají daleko nižší tresty než zločinci, kteří se dopustili krádeže! Peníze mají větší hodnotu než lidský život, alespoň tak mi to někdy připadá, když slyším o trestech, kteří tito lidé dostali.

Myslím si, že trest smrti v Česku neměl být zrušen a ve výjimečných případech měl své opodstatnění, když třeba vrazi se dopustili zločinu na dětech! To je podle mě neomluvitelné, když někdo zavraždí děti a pochopitelně to platí na další zločiny. Václav Havel dal v roce 1990 všem vězňům amnestii, ať už se jednalo o drobné zlodějíčky nebo vrahy! Po návratů domů se někteří mstili! Myslel to určitě dobře, padl komunistický režim, takže chtěl dát všem lidem šanci, aby mohli začíst s čistým štítem, když začínala demokracie, ale bohužel podle mě to nedomyslel a nebylo to nejšťastnější rozhodnutí. V některých státech v USA mají stále elektrické křeslo pro nejtěžší případy. Názory na trest smrti jsou různé, ale myslím si, že v ojedinělých případech by měl být ponechán.

V této knize se dočtete o vrazích, kteří mají na svědomí mnoho lidských životů. Často tito vrazi neměli jednoduché dětství, jejich rodiče byli alkoholici, feťáci nebo používali na svých dětech fyzické násilí, a to pochopitelně se odrazilo v jejich myšlení a chování v dospělosti. Někteří měli skvělé rodiče a dobré dětství, a přesto vraždili, ale těchto případů bylo minimum. Není se pak čemu divit, když děti z těchto rozvrácených rodin se dopouštějí zločinů! Určitě je to na zamyšlení a v žádném případě neschvaluji jejich jednání a chladnokrevnost, s jakou dokázali vraždit! Vůbec mi z toho nebylo dobře, když je člověk schopen zabíjet nevinné lidi, kteří mu nic neudělali! Dočtete se něco málo o jejich životech, plánování vražd a následně jejich uskutečnění. Bude vám z toho běhat mráz po zádech a nebudete věřit tomu, čeho je člověk schopen! Bohužel všechno je založeno na skutečných událostech!!!

Zajímavá byla pro mě kapitola MATKY VRAŽEDKYNĚ, BRATŘI MENENDEZOVI, NEJLEPŠÍ BANKOVNÍ LOUPEŽ a DĚTŠTÍ VRAZI!

Kniha je zajímavě graficky zpracovaná (kombinace žluté a černé barvy). Autorka používá v některých větách tiskací písmena. V knize se vyskytují také černobílé fotografie. V závěru knihy se nachází SEZNAM POUŽITÝCH FOTOGRAFIÍ. Korekce byla také dobrá, v knize jsem našel jenom pár chyb.

kh1989
31.10.2021 5 z 5

Zklamaná jsem nebyla. O tuto problematiku jsem se nikdy nezajímala až dnes. Pěkně napsáno.

Lucie.22
31.10.2021 1 z 5

Bohužel jsem byla z knihy lehce zklamaná, hlavně protože nepřináší v podstatě nic nového oproti podcastu.

Luci_in_books
20.10.2021 2 z 5

Tato kniha by měla obrovský potenciál, ale...
Bohužel naprosto nevyužité téma. Kniha slibuje zákulisí a detaily světových krimi případů,ale všechny zpracované případy nabízí pouze základní a velmi stručné informace k daným případům. Často narazíte i na nesrovnalosti.
Pokud pravidelně sledujete podcast, bude pro Vás kniha možná zklamáním, protože nepřináší ani jeden nově zpracovaný případ. Toto bylo pro mě asi největším zklamáním, protože kriminálních případů je nepřeberné množství a nabízela se příležitost do knihy zpracovat témata, která již nezazněla v podcastu.
Po jazykové a grafické stránce kniha obsahuje mnoho gramatických chyb, věty občas nedávají smysl a použité fotografie jsou ve velmi špatné kvalitě. Autorka je často prezentována jako precizní detailistka, ale bohužel s tímto výrokem nemohu vzhledem k úrovni a gramatice zpracovaných případů souhlasit. Podcast si ráda poslechnu, ale k případům, které mě zaujmou, si vždy musím dohledávat informace

Pitbullka
16.10.2021 4 z 5

Pokud máte naposlouchané epizody podcastu, tak vás kniha ničím extra neohromí. Ale mě to ve výsledku bavilo, stručné, jasné shrnutí zásadních případů. Styl psaní byl stručný, ale čtivý. Rozhovory na konci byly taky zajímavé. Jen bych ocenila víc obrazových příloh.

Romča11
11.10.2021 3 z 5

Tahle kniha byla pro mě částečně zklamáním. Proč? Všechny případy, které jsou v knize popsány a rozebrány, byly již popsány a rozebrány v podcastu. Všechny do jednoho. Takže pravidelní posluchači a fanoušci podcastu v knize nenaleznou nic nového. Jen kultivovanější projev autorky Lucie Bechynkové. To je za mě pro knihu obrovské mínus.
Nevím, na jaké čtenáře kniha tedy míří, ale pokud na fanoušky podcastu, tak ty dost zklame. Lucie mohla přihodit alespoň pár nových případů a ne jen zrecyklovat podcast. Pro fanoušky je v tomto případě kniha pouze tím, že mají svůj oblíbený podcast ve fyzické podobě.
Autorka vždy tvrdila, že chce napsat knihu a tato je tedy její prvotinou a také je to na ní vidět. V knize jsou totiž dost překlepy a drobné nepřesnosti.
Co se mi ale na knize zase líbilo, je její zpracování. Jak to grafické, tak to klasické autorské. To grafické zpracování je naprosto geniální a krásné. Pastva pro oči. Co se týče toho hlavního zpracování, tak to také bylo dobré. Případy byly rozebrány a popsány velmi dobře. Čtenář pochopil, co se stalo, proč se to stalo a jak. Místy dokonce příběhy měly náznak napětí.
Celkově bych knihu hodnotila jako průměr. Jak jsem již zmínila, kniha je cílena hlavně na fanoušky stejnojmenného podcastu, přičemž ale kniha podcast pouze kopíruje.

MilackovaN
29.09.2021 5 z 5

Podcasty neposlouchám, takže mě tahle knížka opravdu nadchla, především pak styl, jakým je kniha napsána. Z některých uvedených případů opravdu mrazí...

Kristi_čte
29.09.2021 3 z 5

Když tedy vyšla kniha k tomuto podcastu, chtěla jsem ji mít už jen z principu toho, že jsem fanoušek.
Najdete v ní velkou řadu případů, které vám autorka předává stručnou a jasnou formou, takže pokud toužíte získat nové informace o zajímavých kriminálních případech, po knize určitě sáhněte.
Myslím si ale, že pokud už “true crime” je nějakou dobu vaším koníčkem či pokud máte naposlouchány všechny díly Opravdových zločinů, tak vám kniha nic moc nového nedá. Řekla bych ale, že by mohla být dobrou volbou pro ty, kdo chtějí poslouchat podcast, ale třeba jim z nějakého důvodu vadí například humor holek či některé jejich komentáře.

zuzana4587
28.09.2021 odpad!

Bohužel velké zklamání. Byly mi doporučeny autorčiny podcasty, ale víc jak 1 díl jsem nedala. Vadila mi mluva, vkládání anglických slov do češtiny apod. V naději jsem si koupila knihu, ale obrat k lepšímu dojmu nenastal. Amatérsky zpracované, autorka opravdu spisovatelka není. Příběhy mají potenciál, ale jsou velmi stručné. Kolikrát jsem větu musela přečíst dvakrát, abych se zorientovala v aktérech. Co mi vadí nejvíc, je rozhovor s právničkou. Proč s takovou, která trestní právo ani nedělá? De facto jen převyprávěla zážitky z pitev z dob svých studentských let. Proč autorka neudělala rozhovor přímo s patologem? Byť jsou krimipříběhy sami o sobě velmi zajímavé, zpracování je naopak slabé.

Kdo má rád kvalitní krimi podcasty na úrovni, doporučuji Historii českého zločinu.

nakavusterezou
16.09.2021 2 z 5

Tak, kde zacit?

Knihu jsem mela predobjednanou a kdybych vedela, co me ceka, do koupe bych nesla.

Kdo zna a posloucha podcast Opravdove zlociny, pozna kazdy, opravdu kazdicky, pribeh v knize. Lucie nepridala zadny pribeh navic.

Jedine, co me na obsahu zaujalo byly tri kraticke rozhovory s lidmi, kterych se zlocin nejaky zpusobem dotyka. Bachar. Pravnicky. Kriminalista.

Fotky pridane v pribehum? Bud kvalitni fotky a ke vsem pribehum, nebo vubec. Tech 6-8 fotek, ktere jsou v knize pridany z ni neudelaly o nic lepsi knihu.

Preklepy v knize. No, stavat by se to nemelo, ne ve chvili, kdy na knihach pracuje tolik lidi.

Knihu jsem si koupila hlavne proto, ze podcast mam opravdu rada a Lucku a Baru jeste vic. Ale kniha za me opravdu ne.

twigxi
15.09.2021 odpad!

Amatersky zpracovany podcast se spoustou nepresnosti a chyb si k uklizeni klidne pustim, posloucham to jednim uchem a spis jako kulisu. Holky jsou sympaticke, to jo. Ale nevim proc cist stejne amaterskou knihu, ktera nic noveho neprinese a je vlastne jen prepisem (a pripadnym prekladem) clanku z internetu. Dalsi kniha na kterou je skoda papiru.

PetraDD
15.09.2021 odpad!

Prebal se mi moc libil, dokud jsem si nevsimla, ze je to naporsta kopie prebalu od J. Marese - Nejvetsi zahady kriminalistiky!!!

Kniha muze byt zajimava jen pro nekoho, kdo nema naposlouchane podcasty. Pokud poslouchate, nic noveho uz se nedozvite.
Coz by bylo fajn, ale Je to bohuzel velmi velmi amaterske.. na jedne strane pise ze dite bylo zabito, mluvi o nem jako o divce (pocestene s OVA) a na druhe strance zacne: kdyz chlapce zabili..
Takovych chyb to ma nespocet. Navic titulek ,,Zakulisi a detaily” napsany na obalce je uplne mimo. Nic se nedozvite.
VYHOZENE penize a navic mi to prijde i jako podvod, jelikoz si to vetsinou koupi jeji fanousci!! no hezky si asi vydelala.