Olga

Olga https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/400907/bmid_olga-HQw-400907.jpg 4 363 85

Příběh lásky na pozadí dramatických německých dějin od konce 19. století do sedmdesátých let 20. století. Olga je sirotek z chudých poměrů, Herbert syn venkovského statkáře, oba se vymykají venkovskému prostředí, v němž vyrůstají, a právě jejich jinakost je sblíží. Nadaná a cílevědomá Olga se stane učitelkou, Herbert vyráží do světa, aby přispěl k velikosti Německa. Bojuje v koloniálním vojsku v Africe a pro slávu Německa chce probádat Arktidu. Na polární expedici se po něm slehne zem. Olžina láska k Herbertovi však přetrvá až do její smrti, přestože vyznává opačné ideály než Herbert, velké Německo ji děsí. A když zemře, její láska a tajemství se promítají až do současnosti.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Odeon

Olga , 2018

Melanka
14.03.2021 5 z 5

Úžasně vystavěná kniha, která pomalu plyne, a přesto je v ní místo pro překvapení.

evineckY
25.02.2021 4 z 5

Pravá láska je na celý život. Olga je úžasná. Poslouchala jsem audioknihu.

Oli1104
14.02.2021 5 z 5

Prvne jsem videla Predcitace v televizi. Kate Winslet byla bajecna, pribeh me zaujal natolik, ze jsem vyhledala informace o autorovi, precetla Predcitace ( mnohem lepsi, nez film) a v knihkupectvi se vyptala na dalsi Schlinkovy knihy. Olga ( i ja jsem Olga) byla prvni volba.
Olgu jsem docetla s nadsenim. Vse se mi na knize libilo, rozdeleni do tri dilu, ruzne formy vypraveni. Zkratka nadhera. Aspon za me.

Jo, jedina vytka pani prekladatelce. Königsberger Klopse nejsou kralovecke knedliky.

SSTknihy
29.01.2021 5 z 5

Příběh velké lásky navzdory osudu. Nádherně vykreslená psychologie hlavních postav, snadno uvěřitelný příběh s lehkým nádechem reálnosti (Herbert Schröder skutečně žil). Zároveň zajímavý pohled nejen na dějinné události v Německu, ale i na ženskou emancipaci a lidskou touhu po seberealizaci a hledání svého místa ve světě. Rafinovaně zvolený vypravěčský postup vtahuje čtenáře stále hlouběji do příběhu a postupně mu odkrývá důvody, pohnutky i následky činů hlavních hrdinů. Jako byste si prohlíželi album se starými fotografiemi, které jste našli na zaprášené polici v zapadlém antikvariátu.

Evina.Cetba
10.11.2020 5 z 5

Spisovatel sleduje osud zvláštní Olgy a německého chlapce Herberta. Hrdá Olga je žena se slovanskými rysy v obličeji, její příběh sledujeme už od dětství, od věku dvou let až po její smrt. Byla sirotkem, vychovávala jí babička, neměly spolu dobrý vztah. O to víc se dívka upne k chlapci z bohaté rodiny. Herbert byl také specifickou osobností, voják, který měl toulavé boty a v průběhu života cestoval po celém světě. Zamilují se do sebe už v dětství a jsou celoživotní láskou. I po jeho smrti mu učitelka Olga píše dopisy, i když mu už nemůžou dojít. Všechno se motá kolem historie Německa a kolem netypického vztahu dvou lidí. Příběh je psaný v krátkých větách bez zbytečných popisů, o to víc vynikne historie Německa v 19. a 20.století. Jednoduché věty, žádné těžko stravitelné filozofování. Líbilo se mi to. Moc.

Acquenta
13.10.2020 3 z 5

Na to, jak se mi líbil předčítač ve filmové verzi, mě tohle trochu zklamalo. Příběh byl pěkný, to ano, ale jaksi nepřitahoval , ke čtení se mi nechtělo vracet. Konečná část - čtení dopisů byla pro mě nejvíce zajímavá a smutná :-(

Anna27
13.10.2020 5 z 5

To byl tak zajímavý příběh. Nebyl depresivní, necítila jsem u toho přehnané emoce, že bych byla na Herberta naštvaná, cítila vůči Olze nespravedlnost a podobně, bylo to velmi lehce podané. Na konci knihy jsou dopisy od Olgy, které bych klidně zařadila v průběhu příběhu, ale ani na tom konci nedělají škodu. Určitě si to přečtěte, chybu neuděláte.

magnolia
08.10.2020 3 z 5

Nevím, jestli je chyba, že jsem nečetla Předčítače, který je tu často zmiňován. Autorův styl není špatný, čtivě popisuje jeden ženský život, jen je to takové chladné vyprávění a místy zase až moc idylka... Samostatné ženské hrdinky mám ráda, ale tady se to nějak mísilo - její svobodomyslnost a současně taková oddanost tomu jednomu... Ale žila si podle sebe, překonala a dokázala mnohé, jen to hezké se jí dostalo spíš od cizích lidí, jak se to někdy stává. Závěrečná část s dopisy, ve kterých se čtenář dozví další detaily Olžina života, mě nenadchla tím hromadným umístěním na konci příběhu (ani nevím proč). Ocenila jsem zeměpisně-historické dobové informace v pozadí.

ivanaci
14.09.2020 4 z 5

Ač slabá knížka, tak plná myšlenek. Dle mě trochu slabší než Předčítač, ale to je asi ovlivněno filmem a hlavním představitelem :-))

palka452
14.07.2020 5 z 5

Autor umí vystihnout podstatu..tak jako v Předčítači...

pavlačinka.1
22.06.2020 4 z 5

Příběh hutný, spletitý...a přitom tenká kniha....oceňuji....

petrarka72
01.06.2020 5 z 5

Emocionální dějiny (plus mínus) dvacátého století ve třech částech s odlišnou perspektivou. Pevná a milující Olga, Herbert zírající do pustiny, bloudící Eik. Důsledný Ferdinand, zvídavá Adelheid, zapomenutá Viktorie. Zima, dopisy a sounáležitost bez konce. Krásné, křehké, jiné než Předčítač. Díky.

Jorgito
17.03.2020 5 z 5

příběhově možná ještě silnější než proklamovaný Předčítač, německá historie v kostce na pozadí, v popředí trošku standardní román o lásce a nepochopení okolí, ale opět parádně napsané v první osobě, čte se to samo

evavolavka
02.03.2020

Nuda, o ničem. Odložila jsem a nedočetla.

netopýr088
20.01.2020 4 z 5

malé a veľké dejiny sa v tejto knihe stretajú v jednej osôbke, ktorej jednoduchý ale pravdivý pohľad na svet, mi prosto učaril. Výborne vystavaný román. Hoci v tretej časti, písanej vo forme dopisov bez odpovede, sa už nič veľmi nerozplietlo. A absentovalo mi rozuzlenie Herbertovho príbehu. inak poctivá práca.

Disease
14.01.2020 4 z 5

Experimentálnější forma, než jsem u Schlinka zvyklý, ale určitě zajímavé. Nicméně mi u něj sedí více přímočařejší styl jako u Předčítače.

asam
10.01.2020 5 z 5

Útlá knížka, ale plná emocí, lásky, smutku i pomsty
Doporučuji.

RendyaDav
08.01.2020 3 z 5

Smutný příběh o nenaplněné lásce,kniha se mi četla dobře....Ale na to jak byla knížka vychvalovaná tak za mě jsem trochu zklamaná...Něco mi v tom příběhu chybělo...

Jane23
04.01.2020 3 z 5

Olga byla zklamání. Jenže tak je to asi dost často, když si nejdříve člověk o knize přečte pochvalné ódy. Jako člověk neznalý do detailu německých dějin jsem si neužila ten tok dějin na pozadí, nechávalo mě to chladnou, nedokázalo vtáhnout a tím pádem byl celý Olžin příběh poloviční, notabene, když se tam nestaly žádné kdovíjaké eskapády. Neodnesla jsem si ani nějakou myšlenku, natož hlubší. Dopisy na konci mě nerozněžnily, ač jsem jinak velmi náchylná si kdykoliv s radostí začít cucat kapesník. Další díla autora ale určitě zkusím.

Hela74
29.10.2019 5 z 5

Krásná kniha o silné ženě, o lásce k Herbertovi. Knížka se mně moc líbila a nejvíce ty dopisy od Olgy na konci knihy. Kolik let mu je psala a odpověď žádná.