Oidipús vladař

Oidipús vladař https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/479557/bmid_oidipus-vladar-Pq6-479557.png 4 663 61

Jedno ze stěžejních děl antického dramatu, které patří mezi Sofoklovy tzv. thébské hry.

Literatura světová Divadelní hry
Vydáno: ekniha , Městská knihovna (Praha)

Oidipus tyrannos , -429

ZikmundXIV
09.12.2017 5 z 5

Tato kniha je klenot řecké tragédie, ačkoli by mnoho lidí, kteří se o antická dramata zajímají, mohlo oponovat, že kupříkladu Oresteia svou šíří tragičnosti a rozsahem ji překonává.
Ale vždyť co může být tragičtějšího, nežli příběh moudrého Oidipa, krále Thébského, který povznesl své město svou moudrostí, šlechetností a zbožností.
A přesto, byl stižen osudem, kterému žádná z jeho zdatností nemohla zabránit.
A není snad každý z nás tak trochu Oidipus? Nežije každý z nás trochu v nevědomí, jakého zla, ač neúmyslně, jsme tvůrci? A obstáli bychom onu pravdu, nebo bychom se nemohli vlastníma očima na pravdu ani podívat jako Oidipus?

verulik196
28.10.2017 4 z 5

Upřednostňuji prózu, ale i tak mě příběh hodně zaujal.

jentakněkdo
02.10.2017

Chvíli jsem si musela zvykat na zastaralé výrazy, ale potom mě děj natolik vtáhl, že jsem je skoro nevnímala.
Spousta závažných témat a hlubokých myšlenek, takže určitě stojí za další přečtení.

Cink262
05.09.2017 3 z 5

"Proto nikdy netvrďte,
že je šťastný člověk ten,
kdo svůj konec nepoznal."

RudýOnkel
23.07.2017 3 z 5

Na to, že kniha popisuje nějaké (dalo-by-se-říci) poslední 3-4 hodiny osudů hrdiny v Thébách, je nekonečně zdlouhavá a místy mi přišla moc podrobná. Postavy jakoby pořád mluvili totéž a stáli si za svým celou dobu, než se objeví jeden, co strhne vlnu srovnatelnou s dominem. Nejsem příznivcem starého dramatu Antiky, ale nejspíš je to jedno z mála dramat té doby, co se dají číst

anntine
25.11.2016 4 z 5

Vždycky jsem si myslela, že knihy napsané před tak dávnou dobou musí být nutně nudné, zdlouhavé a že je zbytečné je v dnešní době číst. K přečtení Krále Oidipa mě donutila až povinná četba ve škole. Zjistila jsem, že se jedná o krátké drama (konec konců dramata jsou většinou velmi krátká, nechápu, proč mě to nenapadlo dřív), u kterého se člověk opravdu nenudí. Příběh je napínavý, postavy dobře vypracované, navíc autor píše nádherným jazykem, kterému jde zároveň porozumět. Jsem z Krále Oidipa opravdu nadšená a těším se, až si přečtu další antické drama.

BLeeCraleek
26.05.2016 3 z 5

Vražd, sebevražd a jiných ažd je tam dost… Děj je hodně zvláštní(ikdyž se moc neliší od jiných antických tragédií), tím jak všichni věří těm věštbám, a jak je ani nenapadlo, že právě proto, co udělají, když se o věštbě dozví se stane to, co se stane…

Džena
14.03.2016

Stále veľmi aktuálne dielo, klasika je klasika prosto.

Angie91
19.10.2015 4 z 5

Klasika, jejíž platnost je i po 2. tisíciletí zjevná. Pravá antická fáze poznání vlastního Já - následovaná trestem. Téměř vypuštěna idea "deux et machina" a o to je tento antický příběh zajímavější.

Kyta
17.10.2015 3 z 5

Kvůli zastaralým výrazům se mi kniha četla těžko. Jistě jsem nebyla sama, komu to v dnešní době dělalo problémy. Měla však rychlý spád, čímž mě dokázala naplno vtáhnout do děje. Autor dílo zpracoval dokonale a já se ani trochu nedivím, že Král Oidipus patří mezi nejlepší antické tragédie vůbec. Ukrývá totiž neobyčejný příběh plný napětí a nenadálých zvratů.

Než jsem knihu začala číst, nevěřila jsem, že by mě mohla něčím zaujmout, ale po dočtení se ukázalo, že i tragédie stará více než dvě tisíciletí mě může bavit. Kdyby kniha byla převyprávěná do dnešního, moderního jazyka, věřím, že bych jí porozuměla víc a určitě by mi nic neunikalo, ale na druhou stranu si myslím, že ta staročeština čtenáře víc přenese do určitého období a čtenář si tak představí celé drama mnohem výrazněji.

Doporučila bych těm čtenářům, které zajímá starověká literatura.

BiiZet
25.08.2015 2 z 5

příjemná klasika :)

Daniel.95
19.04.2015 4 z 5

Oidipus se mi četl hodně dobře, velmi pěkný příběh. Líbí se mi jak na sebe knihy od Sofoklése navazují.

Karoli282
13.02.2015 3 z 5

Tato antická dramata se mi moc nelíbí. Rozhodně to není můj typ četby, ale má to hlubší myšlenky a čte se to dobře a hlavně rychle, tak aspoň něco.

Gabika56
03.02.2015 3 z 5

Povinná četba... Dalo se to zvládnout, test za 2 :D ... Aspoň, až budu zase hrát activity, budu moct pěkně dopodrobna popsat Oidipův komplex... :D

rebeka7025
17.09.2014 3 z 5

Kniha čítaná kvôli škole ale musím povedať, že to nebolo až také utrpenie.

Kate.S
16.11.2013 4 z 5

Ke Králi Oidipovi jsem se dostala jen proto, že se jedná o četbu k maturitě. A musím říct, že je dobře, že jsem se rozhodla si tuto tragédii přečíst. Bavilo mě to. Podle mého názor je to velmi zajímavá tragédie.

UglyDoll

pokud nedosáhne cíle
života, zlem nedotčen."

Belatris
21.07.2013 5 z 5

Spolu s Antigonou je toto má nejoblíbenější tragédie od Sofokla.
Všude se mluví o neodvratnosti osudu. Já vnímám Oidipa jako tragédii jednoho člověka a jeho rodiny; každým svým činem se snaží zvrátit nepřející sudbu a přitom každým tím krokem se přibližuje jejímu vyplnění.
Silné a výborně přeložené.

radouz
03.07.2013 2 z 5

Četl jsem, protože jsem musel.

Eneo
02.08.2012 3 z 5

První knížka, při které se mi podařilo usnout