Ohníčky všude kolem

Ohníčky všude kolem https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/469693/bmid_ohnicky-vsude-kolem-uJL-469693.jpg 4 938 260

V Shaker Heights, poklidném předměstí Clevelandu, dbají lidé na to, aby měli všechno přesně podle šablony – stejné trávníky, stejné domy, a také aby žili stejné životy. Elena Richardsonová ztělesňuje tuhle idylku úspěšné americké středostavovské rodinky devadesátých let naprosto dokonale. Richardsonovi, kteří mají čtyři děti, pronajmou byt nekonformní chudé fotografce Mie s dospívající dcerou. Tyhle dvě rodiny se postupně pořád víc prolínají, ale od začátku víme, že se jejich odlišné světy střetnou a povede to ke katastrofě…... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: ekniha , Ikar (ČR)

Little Fires Everywhere , 2017

huhuhu
11.02.2022 4 z 5

Velmi dobré čtení, ale autorčina prvotina se mi líbila ještě o chlup víc. Tohle mi přišlo až moc zaměřené na Američany. Autorka ukazuje, že dokonalý život dokonalé rodiny Richardosonovy v dokonalém městečku Shaker Heights vlastně zase až tak dokonalý není. Ale to je čtenáři Neameričanovi jasné hned od začátku. :-) Jinak ale nemám výhrady, téma rodičovství/mateřství je zpracováno citlivě a z mnoha úhlů pohledu, a nechybí ani problematika rasismu a soužití odlišných kultur, kterou autorka zkoumala už ve své prvotině. Doufám, že paní Ng bude psát dál!

Miro67
29.01.2022 5 z 5

"Co s tím uděláš?"
Kniha nabitá emocemi a evokující tolika otázek. Je psána trochu pozpátku. Hned na první stránce víme, jak to dopadne. Ale postupně se dozvídáme PROČ to tak dopadlo. Hlavním tématem je síla mateřství ("dítě má právo vyrůstat s matkou"), ale i Mia vlastně dceru zcizila (určitě jejímu otci). Má tedy právo rozpoutat boj o malou Mirandu? Elena je zcela na straně své dávné přítelkyně. Ale musí kvůli tomu zneužít postavení novinářky, aby se mohla vrtat v Miině soukromí? Jaký přístup by měl volit rodič ke svým teenagerům, kteří se cítí tolik dospělí a přesto jsou stále děti potřebující lásku a pochopení rodičů?
Psáno velmi zhuštěnou formou, nejde číst v metru či s rodinou u puštěné telky. Na jedné stránce se prolíná současnost s minulostí a často je napovězeno, jak daná situace skončí i za mnoho let. Mezi řádky je dalších dvě stě stran.
Mimochodem. Podle příběhu byl natočen seriál s Reese Witherspoon v roli Eleny. A já ji na každé stránce přímo před sebou viděla.

motovidlo
22.01.2022 3 z 5

Myšlienka knihy bola zaujímavá, určite vo väčšine zanechá nejaký ten "food for thought". Ale štýl knihy mi nesadol, pomerne ploché postavy, chýbal mi taký ľudský mix aj dobrých aj zlých vlastností a rozhodnutí... nikto nevynikal, všetci boli od začiatku zaškatuľkovaní a ich správanie bolo dopredu pomerne slušne odhadnuteľné. Je to typ knihy, ktorú rada odporúčim ďalej, ale asi sa k nej už nevrátim. A ako už niekto spomínal - prvých 100 strán bolo čisté trápenie, nezaujímavých a za mňa nesúvisiacich s pointou. Nebyť pozitívnych recenzií, asi by som knihu po tom slabom začiatku odložila a nedočítala.

RadimWiniarski
22.01.2022 5 z 5

Kniha, u které se rozhodně nekončí otočením poslední stránky. Těch pocitů a myšlenkových pochodů, které ve Vás totiž dokáže zanechat je šílené množství. Přitom základní kostra příběhu není vůbec složitá a nabízí témata, která minimálně jednou za život potkají skoro každého. Míchání se do cizích záležitostí, ze kterých pak velmi často dochází k nedorozuměním, rozepře v rodině, nebo třeba veliká propast mezi životem bohatých a životem chudých. Každá z postav se s tímto realistickým příběhem pere po svém, a jelikož autorka nechává většinu otázek otevřených, a nikoho nevykresluje vyloženě jako kladného, či záporného, je čistě na čtenáři s kým se v danou chvíli ztotožní.
Hlavním tématem, okolo kterého se točí celý příběh, je téma rodičovství a vše kolem něj. Interrupce, adopce, nebo třeba náhradní mateřství. Pokládá si i základní otázku jako například, Co dělá matku matkou. Tyto témata a otázky zaujmou primárně ženy, ale díky perfektní jazykové rozmanitosti autorky dovedou zaujmout i mužskou část čtenářů.
Byť je nám závěr příběhu odtajněn už na začátku knihy, tak je úžasné sledovat, jakým vývojem si některé charaktery během četby projdou, a že stejně jako v této knize, tak i v reálu nikdy není nic jen černé, nebo bílé.
Jediné mínus, za které si však můžu já sám, budou asi přemrštěná očekávání. Kniha jako taková je na všech možných portálech vychvalována do nebes a člověk tak získává ještě před samotným čtením očekávání, která se nikdy nemůžou naplnit.
I přes má přemrštěná očekávání a to, že zpočátku kniha může působit chaoticky a velmi táhle, vše má svůj smysl. Z malého ohníčku se totiž postupným přidáváním polínek stává oheň, který ve čtenáři bude hořet ještě hodně dlouho poté. 85%

mrtn
16.01.2022 3 z 5

Já všeobecné nadšení nesdílím. Kniha je určitě slušná, ale při čtení jsem si vzpomněl na střední školu, kdy měla většina chlapů odpor k povinné četbě. Důvod byl jednoduchý. Knihy byly strašně pomalé, rozvleklé, resp. popisné. To, co se dá vyjádřit 2 větami, rozepíše autor na 4 řádky. A s tím mám problém. Ostatním to může vyhovovat, ale já se takovým knihám raději vyhnu. Navíc nejsem cílová skupina. Jiný román pro ženy mě chytnul mnohem více:

katpas76
07.01.2022 5 z 5

Po knize bych v knihkupectví nesáhla. Obálka je hrozná, neupoutá. Formát knihy taky nic moc, moc dobře se nedrží, font písma se mi taky moc nelíbí. NICMÉNĚ jsem se tímto nenechala odradit a na základě anotace jsem si nakonec knihu půjčila v knihovně. Velmi mile mě překvapila. Autorku neznám, nic jsem od ní nečetla ani o ní nikdy neslyšela. Děj knihy byl poutavý, rozdílné světy rodiny, která má všechno a matky s dcerou, které se neustále stěhují a putují z místa na místo? Proč? Mají důvod, který je nečekaný, ale uvěřitelný. Víc neprozradím. Doporučuju. Čekám na další knihu této autorky. Snad vyjde s lepší obálkou, protože tato opravdu ke čtení nenaláká a knize si myslím hodně uškodila. Můj názor.

IvetaZ
04.01.2022 4 z 5

Skvěle napsané rodinné drama o americkém snu vs. lidi, co si musí své štěstí v životě vybojovat. Bylo to napínavé, i když kniha začíná od konce. Určitě si časem přečtu něco dalšího od autorky.

Daenerys
31.12.2021 4 z 5

Zajímavé, pěkně propletené a neotřelé. Přežila se mnou i období, kdy nebyl čas ani myšlenky na čtení: spousta jiných kusů by nejspíš zůstala odložena, nedočtena, k ohníčkům se dalo i po dlouhé pauze vrátit jakoby nic a jednoduše navázat, to beru jako slušné plus, ovšem úplná topka (na 5*) to pro mě taky nebyla, takže zasloužené 4.

pakoshka
22.12.2021 4 z 5

Na Ohníčky jsem se chystala dlouho, ale moc ne nezaujala anotace, obálka, moc nemusím tuhle americkou smetánku... A bylo to skvělý, boží, chci vidět ten seriál, chci se k nim určitě ještě někdy vrátit, teď hlavně chci nad celou knihou chvíli v klidu přemýšlet. A to je přece bájo, když kniha nechá takovou stopu.

anibeni
19.12.2021 5 z 5

Není to kniha, která by mě uchvátila od prvních stránek.. Naopak - až po jejím přečtení mi teprve dochází některé detaily a činy jednotlivých postav.. a to je asi to, co se mi na té knize líbí úplně nejvíc..

Anyzz
09.12.2021 5 z 5

Ohníčky všude kolem jsou pro mě jedním z největších překvapení mé letošní četby. Knížku jsem si původně koupila v létě na dovolenou, ale nakonec jsem se k ní dostala až teď. A jsem velmi mile překvapena. Potvrdilo se mi, že Celeste Ng je opravdu skvělá vypravěčka. Zbaštila jsem jí úplně všechno. Jak už někdo přede mnou uvedl: ona nepředává jen slova, ale i pocity. A to je vystiženo naprosto přesně. Umí bravurně vykreslit charaktery jednotlivých postav, které jsou přitom diametrálně rozdílné. Kontrast mezi oběma rodinami, střet odlišných kultur a postavení je zde zachycen s takovou noblesou, že vlastně nevíte, na čí stranu se máte přiklonit. Vážně brilantní dílo, které by si zasloužilo pár dalších stránek navíc. Neskutečně by mě totiž zajímaly životy jednotlivých postav poté...

kytarka
04.12.2021 4 z 5

Knihu jsem několikrát rozečetla a odložila. Teď po několikátém pokusu ji mám konečně přečtenou a rozhodně nelituji.
Mia s Pearl se přistěhují do městečka Shaker Hights. Městečko, které má svůj řád a pravidla. Mia je skvělá fotografka a Pearl je obyčejná puberťačka. Celý život se stěhují jen s tašku osobních věcí, rozhodnou se, že tady již zůstanou.
Myslím si, že seriál bídě taky fajn, po celou dobu čtení se mi promítal obraz, tak že se na něj musím brzy podívat.

Bedřich63
28.11.2021 4 z 5

S hodnocením jsem počkal 3 dny, ale pořád jsem na rozpacích. Za mě nemůžu dát plný počet *. Asi to není tím, že by kniha byla úplně špatná, příběh neuvěřitelný a autorka psala a nevěděla o čem. To bych určitě takto nedefinoval.
Mám spíš problém s americkým způsobem života a zfilmovanými knihami, kde se řeší život střední třídy a smetánky. A toto opravdu není to, co mě zajímá. Večírky, vysedávání u televize, známosti a zneužívání kontaktů, to opravdu nemusím v životě a ani v knihách.
Takže můj omyl při výběru knihy, kterou bych chtěl číst.
To, co mě dotáhlo k dočtení této knihy, byla ta druhá polovina příběhu, kde byl popsán příběh Mii a Pearl a jejich životní osudy.

Petratra
23.11.2021 5 z 5

Skvělá kniha. Četla se tak nějak úplně sama.

Zuzvil
22.11.2021 4 z 5

4,5* Skvělá knížka. Vůbec jsem si nečetla anotaci a podle mě jsem udělala dobře, vše jsem pěkně objevovala postupně a postupně jsem také byla nadšenější a nadšenější. Knížka vám nabídne kousek pátrání, kousek filozofie, kousek dramatu, prostě spoustu kousků z různých žánrů, které se krásně proplétají a pojí dohromady. Nádherně ukazuje úvahy, že nic opravdu není černobílé a ne vždy lze najít jednoznačnou odpověď či řešení. Příběh krásně a postupně graduje. Skvělé, za mě můžu vřele doporučit.

Adellll
26.10.2021 5 z 5

Ohníčky všude kolem bych se vůbec nebála označit za jednu z nejlepších knih, které jsem tento rok četla. Ze začátku mi sice chvíli trvalo se začíst a zorientovat, poté ale stránky doslova začaly ubíhat pod prsty. A nejen to. Uchvátilo mě především samotné téma a autorčino zpracování, které bylo opravdu brilantní.

Kamys
17.10.2021 5 z 5

Z téhle knížky mi totálně spadla brada. Začíná velkým požárem a pak se vrátíme do doby před požárem a začnou se odvíjet příběhy, kvůli kterým všechno obrazně začalo doutnat. Spojují se tady osudy zvenku "dokonalých" Richardsonů, manželů se čtyřmi dětmi, kteří žijí dokonalý život v dokonalém městečku, a nomádsky žijící Mii s dcerou Pearl. Kontrast jejich způsobu života, konformity a umění, a jejich setkávání se je jednou rovinou, ale mnohem silnější rovinou je tu rovina rodičovství, nebo ještě spíš mateřství. Jak moc rozumíme svým dětem a tomu, co potřebují, jak moc je vlastně známe? Jak moc si oni dovedou představit, z čeho jsme my vzešli a jaký to na ně má vliv? Jak do toho zapadá téma adopce a náhradního rodičovství? Neskutečně dobře to pohromadě drží naprostá neutralita, se kterou autorka příběhy vypráví, nebo spíš postupné vyvažování. Když už si myslíte, že někoho můžete odsoudit, přihodí na jeho misku vah něco, díky čemu mu porozumíte. A ani nejčistší charakter není bez něčeho temného v minulosti. Hrozně bych si přála nahlédnout do života jednotlivých postav ještě třeba za deset let. A těžko se mi s nimi loučí.

ŽralokPeet
15.10.2021 5 z 5

Napínavé, trochu strašidelné a čtivé.

elenai
06.10.2021 5 z 5

Tak se mi potvrdilo, že Celeste Ng je velmi nadaná spisovatelka. To, co stvořila, bylo neuvěřitelné. Protínání minulosti, přítomnosti a drobný náhled do budoucnosti, aby čtenář věděl, jak to s některými postavami dopadne. Téma bylo dosti podobné jako v knize předchozí - rasové a společenské předsudky a především rodinné vztahy a postupné odhalování kostlivců ve skříni. Konec byl defacto prozrazen hned na začátku, ale přesto mě překvapilo, co všechno jsem v závěru ještě zjistila. Z postav u mě jednoznačně kralovala Mia - postava se zajímavým životním osudem, zpočátku mi přišla trochu mimo, ale nakonec se ukázala jako velmi empatická a vnímavá, a dost originálně umí dávat sbohem. Jsem zvědavá, s čím přijde autorka příště. I kdyby to bylo opět tematicky podobné, věřím, že si najde zase jiný úhel pohledu a vyprávění, abychom si my, čtenáři, mohli popřemýšlet.

martineden
06.10.2021 5 z 5

Uf, to byla jízda! Vynikající čtení, i když mi postava Miii na konci připadala až přespříliš kladná. Váhala jsem mezi 4-5 hvězdami, ale 4,5 se přece už zaokrouhlí nahoru. A jdu shánět autorčinu první knihu.