Odškolnění společnosti

Polemický spis. Školy v rozvinutých společnostech jsou podle autora vším jiným, jenom ne místem vzdělávání. Změnu této situace vidí právě v odškolněné společnosti, tedy společnosti, která zásadně změní stávající formu školy. Jedná se o dnes již klasické dílo na pomezí sociologie a pedagogiky, které může dnešním českým čtenářům přinést nemálo podnětů k přemýšlení. "Mnoho žáků, zejména chudých, intuitivně ví, co s nimi školy dělají. Učí je zaměňovat průběh a podstatu. Jakmile se tento rozdíl setře, začíná platit nová logika: čím více péče, tím lepší výsledky, neboli eskalace vede k úspěchu. Studentům je systematicky vštěpováno, aby se spokojili s vyučováním namísto učením se, postupem na vyšší stupeň školy namísto vzdělání, s vysvědčením či diplomem namísto znalosti věci a se sebevědomým projevem namísto schopnosti říci něco nového. Škola je směřuje k tomu, aby akceptovali služby namísto hodnot."...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/200999/odskolneni-spolecnosti-0ZW-200999.jpg 4.26
Literatura světová, Vzdělávání
Vydáno, Sociologické nakladatelství (SLON)

Entschulung der Gesellschaft, 1971

Kniha Odškolnění společnosti

kamibe
03.05.2018

Tuto knihu jsem přečetla už hodně dávno. Ještě v době, kdy jsem měla svůj kdovíkolikátý čtenářský deník, kam jsem si zapisovala přečtené knihy, citace z nich a podobné poznámky, které píšeme teď sem. Musela bych hodně pátrat, abych našla, co jsem tam o ní napsala. Vím jen, že to byla pro mne hodně důležitá kniha, často jsem o ní mluvila se svými přáteli a kolegy, doporučovala ji ke čtení a přemýšlela, jak by se celý vzdělávací systém měl proměnit, aby všem zúčastněným bylo konečně lépe.

Jelitovna
31.03.2014

Namísto osobního komentáře jsem vybrala malý úryvek z knihy, snad mě za to nikdo nezavře. :-) Připomínám, že kniha vyšla v roce 1971 a my dnes vidíme situaci čtyřicet let poté...: "Společnost založená na institucionalizaci hodnot ztotožňuje výrobu zboží a služeb s poptávkou po nich. Vzdělání je ve skutečnosti výchovou k potřebě určitého produktu a je zahrnuto v ceně výrobku. Škola je reklamní agenturou, která chce, aby člověk uvěřil tomu, že potřebuje společnost právě takovou, jaká je. V takové společnosti se podporovanou normou stávají úvahy na hranici rentability. Nutí několik málo největších spotřebitelů, aby bojovali o možnost vyčerpávat Zemi, plnili si svá nadmutá břicha, zkrotili menší spotřebitele a zneškodnili ty, kteří stále ještě vystačí s tím, co mají. Tento étos nenasytnosti leží u kořenů fyzického drancování, sociální polarizace i psychické pasivity."

školství vzdělávání rozvojová pomoc

Ivan Illich