Odškolnění společnosti

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Polemický spis. Školy v rozvinutých společnostech jsou podle autora vším jiným, jenom ne místem vzdělávání. Změnu této situace vidí právě v odškolněné společnosti, tedy společnosti, která zásadně změní stávající formu školy. Jedná se o dnes již klasické dílo na pomezí sociologie a pedagogiky, které může dnešním českým čtenářům přinést nemálo podnětů k přemýšlení. "Mnoho žáků, zejména chudých, intuitivně ví, co s nimi školy dělají. Učí je zaměňovat průběh a podstatu. Jakmile se tento rozdíl setře, začíná platit nová logika: čím více péče, tím lepší výsledky, neboli eskalace vede k úspěchu. Studentům je systematicky vštěpováno, aby se spokojili s vyučováním namísto učením se, postupem na vyšší stupeň školy namísto vzdělání, s vysvědčením či diplomem namísto znalosti věci a se sebevědomým projevem namísto schopnosti říci něco nového. Škola je směřuje k tomu, aby akceptovali služby namísto hodnot."...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/200999/odskolneni-spolecnosti-0ZW-200999.jpg 4.26
Žánr
Literatura světová, Vzdělávání
Vydáno, Sociologické nakladatelství (SLON)
Orig. název

Entschulung der Gesellschaft, 1971

více informací...
Nahrávám...

Komentáře (2)

Kniha Odškolnění společnosti

Přidat komentář
kamibe
03.05.2018

Tuto knihu jsem přečetla už hodně dávno. Ještě v době, kdy jsem měla svůj kdovíkolikátý čtenářský deník, kam jsem si zapisovala přečtené knihy, citace z nich a podobné poznámky, které píšeme teď sem. Musela bych hodně pátrat, abych našla, co jsem tam o ní napsala. Vím jen, že to byla pro mne hodně důležitá kniha, často jsem o ní mluvila se svými přáteli a kolegy, doporučovala ji ke čtení a přemýšlela, jak by se celý vzdělávací systém měl proměnit, aby všem zúčastněným bylo konečně lépe.

Jelitovna
31.03.2014

Namísto osobního komentáře jsem vybrala malý úryvek z knihy, snad mě za to nikdo nezavře. :-) Připomínám, že kniha vyšla v roce 1971 a my dnes vidíme situaci čtyřicet let poté...: "Společnost založená na institucionalizaci hodnot ztotožňuje výrobu zboží a služeb s poptávkou po nich. Vzdělání je ve skutečnosti výchovou k potřebě určitého produktu a je zahrnuto v ceně výrobku. Škola je reklamní agenturou, která chce, aby člověk uvěřil tomu, že potřebuje společnost právě takovou, jaká je. V takové společnosti se podporovanou normou stávají úvahy na hranici rentability. Nutí několik málo největších spotřebitelů, aby bojovali o možnost vyčerpávat Zemi, plnili si svá nadmutá břicha, zkrotili menší spotřebitele a zneškodnili ty, kteří stále ještě vystačí s tím, co mají. Tento étos nenasytnosti leží u kořenů fyzického drancování, sociální polarizace i psychické pasivity."


Štítky

školství vzdělávání rozvojová pomoc

Autor a jeho další knihy

Ivan Illich
německá, 1926 - 2002

Kniha Odškolnění společnosti je v

Přečtených10x
Doporučených1x
Knihotéce2x
Chystám se číst17x
Chci si koupit3x