Eragon

Eragon https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/1108/bmid_odkaz-dracich-jezdcu-eragon-cNZ-1108.jpg 4 5744 739

Fantasy bestseller Eragon z pera patnáctiletého Christophera Paoliniho, který nadchl miliony čtenářů po celém světě. Vypráví příběh chudého farmářského chlapce, který najde v Dračích horách modrý kámen, z něhož se vyklube dračí mládě – Safira. Spolu se vydají na nebezpečnou cestu královstvím ovládaným králem, jehož zlo nezná mezí. Dokáže Eragon naplnit své předurčení a převzít břímě legendárních Dračích jezdců? Osud království možná leží v jeho rukou ... První díl trilogie Odkaz Dračích jezdců. Eragon je plný hrůzných momentů, snů a zjevení. Nikde nevázne. Je to začátek velkého díla. Bezmála 500 stran uteče jako voda. O Eragonovi se mi zdává i v noci a po knize sahám hned po probuzení. Jako nespočet dalších čtenářů čekám se zvědavostí, obdivem a nadějí, co bude dál. A jako Eragonova dračice říkám: ,,Všechno bude dobré, maličký.'' Liz Rosenbergová, The New York Times... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , Fragment (ČR)

Eragon , 2002

estelina2300
25.10.2013 5 z 5

Tato kniha patří k mým oblíbeným (spolu s Hraničářovým učněm). Vůbec se to nedá srovnat s filmem. Který je absolutně jiný. Eragon mě hodně překvapil. Prvních pár kapitol se to zdráho. Ale potom mě příběh plně pohltil. Od začátku se mi začala líbit Safira.

sirek
07.10.2013 5 z 5

Knížka se mi moc líbila a během prvního sta stránek mě naprosto pohltila! Popis cestování Eragona a Safiry byl super a vytknout bych mohl akorát zdlouhavý začátek. Za mě 5/5

Temný snílek
24.09.2013 3 z 5

Co se týče kvality, jde v celku o průměrnou fantasy, kterou ocení převážně mládež, protože kniha postrádá originalitu i propracovanost. Děj jde snadno předvídat a celkově je hodně jednoduchý, přesto se tu najdou i zajímavé okamžiky. Na první pohled je patrná inspirace starších, klasických děl tohoto žánru, ale zároveň nejde o „opisování“. Autor má svůj styl psaní, který se v příběhu objevuje a vede ho k cíly, v tomto případě k „pokračování příště“.
Jde o takový fantazijní pohádkový svět, kde je spousta magických tvorů, hrdina a jeho přátelé, úhlavní nepřítel a objeví se tu i různě vztahové linie, hlavně přátelství, nenávist, touha po moci, nebo třeba láska.
Vše působí svěže a děj rychle běží dál, takže kniha je čtivá i zábavná, jen její hlubší hodnota je poněkud slabší, ale není nač si zoufat. Pokud máte rádi nenáročné fantasy, tak to Eragon bude pro vás to pravé ořechové.

Number24
22.09.2013 1 z 5

Knihu jsem nedokázala dočíst, ničím mě nezaujala.
Mám v plánu si ji přečíst znovu, nevěnovala jsem ji dostatek pozornosti a tak, jak já, tak ta kniha zasloužíme druhou šanci :)

katka920
22.09.2013 5 z 5

Pro mě osobně to byla láska na první pohled. Rozjezd je pomalejší, což může být pro některé nedočkavce celkem problém. Jsou tam úžasně vystižené detaily a lecčemu se můžete při čtení přiučit. Kniha rozhodně není napsaná povrchně, vše je do hloubky. To je velké plus proti jiným autorům. Místy je to předvídatelné a místy opravdu zdlouhavé. Na druhou stranu jsou tu perfektní popisy postav a kultur. Trochu mě mrzí, že v Alagaesii se dá vše vyřešit kouzlem - kouzlo je nadevše. Toho moc zastáncem nejsem, ale jde o osobní názor.
PS: Dnes už ve fantasy není moc co vymýšlet, to si prosím uvědomte a zkuste si něco napsat sami. A děj rozhodně opsaný není.

Megi67
22.09.2013 3 z 5

Kniha je opravdu pěkná, musím se tedy přiznat, že ke konci už se mi nechtělo číst a řekla bych, že konec byl zbytečně zdlouhavý, ale přesto jsem dočetla a musím říct, že celkově je kniha moc povedená. :-)

ROCKETMAN
18.09.2013

Někteří z vás, komentátoři, se dost ztrapňujete! Například comment:"je to kopie jiných fantasy děl!" Zkuste si představit trpaslíka, co není podobný trpaslíkům z jiných fantasy. Zároveň pochybuji, že ti, co to používají vědí, co slovo klišé znamená... Napište v patnácti román, nepoužívejte větu:asi to není můj šálek čaje, a dejte si lepší jména než eliiska a zlovlk; pak kritizujte!!

slamenka
13.09.2013 1 z 5

Četla jsem sice jen dva díly, ale moc mě to nemotivuje číst ty další. Příjde mi to strašně neoriginální. Ale plus za to, že je to aspon čtivé.

Eigis
11.09.2013 4 z 5

Je to velmi dobrý a čtivý příběh, ale je vidět, že to psal sečtělý čtenář fantasy. Řada věcí je převzatých např. trpaslící a elfové, kteří odpovídají až na pár obměn bežnému fantasy standartu. Samotný příběh má řadu hluchých míst a občas se trochu vleče, ale to je u prvních dílů normální. Celkově vzato se mi kniha líbila, ale nechápu ten humbuk okolo ní, četl jsem lepší. Uvidíme co bude v dalších dílech...

ala.mihalikova
01.09.2013 3 z 5

Na pribehu se mi moc libila Safira. Jinak je to takova oddechova knizka. Pribeh me neuchvatil a nestrhnul. Rozhodne to pro me neni ta knizka, kterou musim hned docist a vedet co bude dal. Konec se mi zdal takovy urychleny. K dalsimu dilu se hned tak nevrhnu.

puplik
29.08.2013 4 z 5

Nádherná kniha,všem doporučuji. Těšil jsem se i na film,který byl ovšem obrovským zklamáním

Šárka_D
15.08.2013 4 z 5

I když byl příběh poměrně jednoduchý, na to, že ho autor začal psát v patnácti letech, byl velmi dobrý. V dalších knihách je zápletka košatější a dospělejší, celkově sérii hodnotím kladně.

Mordor
12.08.2013 5 z 5

Tá kniha je senzačná odniesol som si z nej kopu zážitkov. No film mi po prečítaní knihy prišiel iba ako nejaký trailer na knihu. Z filmu som si neodniesol žiaden zážitok. Moje slová: Film je len pre lenivcov. Raz sa ma spolužiačka spýtala, že či jej nepožičiam Eldesta. A ja som sa spýtal, že či už prečítala Eragona. A ona na to: "Nie, ale videla som film." - Toto prosím Vás nikdy nerobte. Ak prejdete na Eldesta bez prečítania Eragona s výhovorkou: videl/a som film, tak v čítaní budete mimo. Možno po strane 200 prídete na to, čo je vo veci ale stále nebudete vedieť všetko potrebné.

Kattie
12.08.2013 3 z 5

Nevím proč, ale tomuhle jsem nepropadla. Na to kolik autorovi bylo, tak super, ale když to neberu v potaz, tak nic moc - zkusím si časem přečíst další díl, třeba mě to ještě chytne.

pink_ivy
08.08.2013 4 z 5

“Books are my friends, my companions. They make me laugh and cry and find meaning in life.” Škoda filmu, protože knížka je opravdu moc dobrá. I když je jasně vidět, že se autor inspiroval některými jinými fantasy knížkami, pořád je fascinující, že jí napsal v 15. Eragona mám ráda, je to moc hezký začátek dobré série.

Gyl
07.08.2013 5 z 5

Eragon je hezkým úvodem do poutavého a originálního příběhu jednoho (nejspíš smyšleného :-) ) světa, ve kterém prostí lidé mají strach z tajemných sil a temných tvorů a tento strach je zcela oprávněný. Eragon je ale odvážný chlapec a zvědavý jak medvídek mýval a tak se dostává do situací a míst, kam se ostatní obyvatelé vesnice nedostanou...A ten úvod do děje je na téhle knize asi to nejdůležitější, to nejlepší, co mě přesvědčilo číst dál a dál a přelétnout těch skoro 500 stran za několik hodin.
Od začátku z toho kouká veliký příběh, ale čtenář se to nedozví najednou, sleduje postupně kroky Eragona, Safiry a Broma a je napnutý, kam je vývoj událostí zavede. I kdyby tahle kniha byla jediná a neměla by pokračování, byla by skvělá. Ona ale pokračování má a v nich se jednotlivé nitě příběhu postupně rozrůstají a zároveň se zpětně vysvětlují ty věci, u kterých čtenář nejprve nevěděl, co to jako má být..
Díky časové prodlevě mezi jednotlivými knihami, jsem četl Eragona a Eldesta ve stejnou dobu a pak ještě dvakrát společně s dalšími díly a prostě mě neomrzel. Je to vynikající příběh a člověka zodpovědného za jeho filmovou podobu by měli předhodit skupině Kullů!

benda02
05.08.2013 5 z 5

Lituju, že jsem si tuto knihu nekoupil už v době, kdy vyšla, fantastické čtení, které jen tak neomrzí.

Mako123123
01.08.2013 4 z 5

Celkom fajn prvý diel... film ani nepozerajte... to je otras

Eliz
30.07.2013 4 z 5

Konečně jsem to napotřetí dala, nikdy jsem se tím nemohla prokousat. Ale to bylo nejspíš tím, že mi v době prvního čtení bylo nějakých deset a bylo to pro mě celkem složité na pochopení. Skvělá knížka, opravdu. I když Eragona bych někdy nejradši praštila. Paolini píše poutavě, člověk se krásně začte a příběh mu rychle ubíhá. Něco tomu ale chybělo. Když jsem knihu dočetla, neměla jsem z "ten pocit", kdy má člověk chuť nad tím vším, co se událo, přemýšlet. Od finále jsem očekávala víc, ale to asi budu muset vydržet do posledního dílu.
Vadilo mi používání "jsi se" místo "ses", ale to je chyba spíše překladatele.

Cmelina92
19.07.2013 5 z 5

Přiznám se před knihou Eragon jsem moc bášnivý čtenář nebyla. Když jsem viděla jak je knížka tlustá, bylo mi jasné že jí nikdy nedočtu. No opak je pravdou... Knížku jsem doslova zhltla snad za 2 týdny při maturitě :o))) Vždy když jsem šla spát a musela odložit knížku, těšila jsem se na další ráno až ji budu moct alespoň na chvilku otevřít. Kniha mě naprosto pohltila, vážně je úžasná na odreagování. Obdivuji autora, že tak mladý dokázal stvořit takové úžasné dílo...