Eldest

Eldest https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/368748/mid_eldest-Y4H-368748.jpeg 4 4034 317

Druhá kniha trilogie Odkaz Dračích jezdců. Šíří se temnota, přichází beznaděj, vládne zlo ... Pokračování fantasy bestselleru Eragon z pera Christophera Paoliniho opět dobývá svět! Eragon cestuje se Safirou do elfského města Ellesméry, aby podstoupil výcvik v kouzlení a boji, životně důležitých dovednostech Dračího jezdce. Ztrácí jistotu, neví komu může věřit a osud království, v němž temná ruka krále rdousí veškerý vzdor, leží i nadále právě v jeho rukou...... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , Fragment (ČR)

Eldest , 2005

katka920
03.09.2017 4 z 5

Bohužel oproti Eragonovi Eldest sklouzl k až únavné popisnosti. Ta je vyčerpávající a díky ní se člověk ocitá ve světě, který se mu daří perfektně poznat. To vše ale na úkor ději. Líbí se mi ale, že jsou tu dvě dějové linie - Eragonova a Roranova. Za vytvoření naprosto strhujícího fantazijního světa dávám čtyři hvězdy. Místy to na mě ale bylo až moc popisné a například Elfy jsem začala pro jejich morálnost a povýšenost nenávidět.

sssmile
02.09.2017 3 z 5

Líbilo se mi to více než první díl. Částečně za to můžou kapitoly z různých koutů Alagaësie či Surdy, částečně pár zajímavých zvratů. Nepřečetla jsem to jedním dechem, na to je kniha moc tlustá, ale číst Eldesta bylo příjemné. Nežila jsem sice Eragonův život, nedýchala stejný vzduch, avšak ráda ho budu sledovat při další jeho cestě.

Lokina
02.09.2017 5 z 5

Jako i první díl, je tato kniha prostě skvělá. Líbilo se mi, že jsme měli možnost sledovat a být součástí jednotlivých dějových částí, jak Rorana, tak Eragona. Kniha měla chytlavý, čtivý a napínavý styl psaní. A Paolini opět ukazal, že je princem fantasy.

veru.nika
25.08.2017 5 z 5

Povedený druhý díl :-) Velmi čtivé, věnuje se všem postavám.

Hakem
19.08.2017 5 z 5

Prvni dil serie jsem v predchozim komentari popsala jako jednodussi knihu pro mlade ctenare. Eldest jde kvalitou strme vzhuru uz od prvni kapitoly. Autor chytre spojil klidnou cast venujici se Eragornovu uceni s velmi napinavou dejovou linkou Rorana. Libil se mi detailni popis ras, minulosti a okoli a obdivuji autora, ktery se v tomto dile stal i basnikem. V knize je vse co ma byt - napeti, smyslupny dej, pratelstvi, laska.
Vrham se na dalsi dil.. je to strhujici pribeh

LadyAlis
09.08.2017 5 z 5

Velmi pěkné a hlavně čtivé :)

Nita17
31.07.2017

Opět skvělé :)
Velmi oceňuji, že jsi dal autor práci s popisem jednotlivých světů a jeho obyvatel, různých ras, spojenců :)

koudja
20.07.2017 3 z 5

Chtěl jsem napsat čtivé, ale nejsem si jist jestli to o audioknize (v které jsem to poslouchal) lze říci... :D

katulinek99
14.07.2017 5 z 5

Tak tohle byla jízda! Vtipné, napínavé, dobrodružné čtení nejen pro milovníky fantasy. Jeden z nejlepších druhých dílů, co jsem kdy četla :)

Adelajda_4
14.07.2017 5 z 5

Autor opět nezklamal a po Eragonovi další skvělé dílo. Přiznám se, že v tomto díle se mi více líbila linie Rorana, ale opět to mělo grády a já už se moc těším, až se vrhnu do dalšího dílu.

Mistr119
07.07.2017 4 z 5

Tato kniha byla trošku slabší epicky, což by se u fantasy nemělo stávat, nicméně dobrá pro poznávání spřízněnosti elfů s přírodou, jak by to teoreticky mělo fungovat i v reálu... :-/

comtesa0390
06.07.2017 odpad!

Doufala jsem že se po prvním díle, který je absolutním zoufalstvím konečně někam dostaneme,ale obávám se že všechny díly by se daly shrnout do jedné cca 120ti stránkové knihy a pak teprve by to nepůsobilo jako protahovaná snaha napsat za každou cenu co nejdelší knihu bez ohledu na to,jestli tím neutrpí příběh nebo jeho čtivost.

Bašťák
20.06.2017 5 z 5

Wow, za ten závěr, stejně jako u prvního dílu 5 hvězd. Zpočátku se mi více líbila Roranova linie příběhu, pak se to rozjede i u Eragona. V některých popisných pasážích to může být pro někoho nuda, ale mě se právě líbí vybírat ty drobné střípky z dějin Alagesie, odlišnosti ras a tajemné podstatě kouzlení vůbec.

lampernaqui
09.06.2017 3 z 5

Rozhodně lepší než první díl. Podle mého příběhu prospělo rozdělení vyprávění mezi více postav. Poznáváme další kouty světa a s Eragonem se společně učíme, jak porazit velkého padoucha. Lepší, ale stále průměrné fantasy.

Zornaddie
06.06.2017

Už mě to potom přestalo bavit. NEDOČTENO

Gordonlord
30.05.2017 odpad!

Začátkem bych se vrátil k prvnímu dílu, knize "Eragon" : Začátek byl naprosto dokonalý, uprostřed kniha ztrácela dech a na konci již byla docela nudná...a druhý díl v tomto sestupu kvality pokračuje a tlačí ji až na samotné dno.

Eragon, jakožto hrdina, je mi zde krajně nesympatický. Na konci prvního dílu téměř omylem zabil jednoho padoucha a hned se mu klaní celé trpasličí království, jedna nesmírná pocta stíhá druhou, téměř celý elfí národ před ním taky okamžitě padá na prdel a vůbec snad všechny rasy se z jednoho puberťáka můžou najednou totálně polulat.

Další WTF je Eragonův přerod v mocného hrdinu, kdy si s Bromem v prvním díle parkrát po cestě zabojoval s mečíky, v druhém díle chvíli trénuje s jedním elfem, potom se stane nějaké záhadné "puf" a z Eragona je rázem absolutní šermířský superman. dokonce i tísíciletí elfové tvrdí, že nikdy ve svém životě neviděli lepšího šermíře, než je tenhle patnáctiletý fracek. Uf, no ty vole, to snad ne.

Každopádně tyhle volovinky bych v pohodě přešel, kdyby kniha měla alespoň nějaký spád, ale to co se tady děje, to je něco neskutečného ! Nějakých 90% obsahu celé knihy si zde Paolini hraje na Tolkiena, neustále popisuje historii elfů, mocenské rozvržení trpasličí říše, vztahy mezi trpaslíky, historii trpaslíků, historii elfů, historii celé země, Eragon pozoruje mravenečky, postavy si tu vypráví zbytečné kokotiny z dějin Alegesie (nebo co to bylo za zemi), postavy vedou absolutně nudné, nezajímavé a pro příběh dokonale zbytečné a nepotřebné dialogy a hlavně se tu neděje naprosto, ale absolutně nic ! Skutečně, na téměř celé ploše téhle knihy se jen propírá zbytečná vata, která nemá na děj téměř vůbec žádný vliv. Fakt mě absolutně nezajímají nekonečné detailní popisy celého Paoliniho světa, jeho ras, zvyků, kouzel a všemožných hovadin, když v knize není žádný děj a postavy jsou no....otravné.

Děj tady není téměř vůbec žádný. Jediná místa, kde se něco děje, jsou úvodní bitva (pokračování z prvního dílu) a poté až totálně generická a dokonale předvídatelná závěrečná bitva, kde totožnost druhého jezdce a vývoj událostí musí být čtenáři absolutně jasný už na samém začátku tohoto dílu.

Celý příběh by se bez oné výše zmíněné vaty vešel cca do dvacetistránkové brožurky a mohlo z toho být alespoň generické, nudné a předvídatelné fantasy. Takhle je z toho téměř sedmisetstránková, vražedně sžíravá a nekonečná super-nuda, která by svojí sladkostí, mírumilovností a blboučkou dětinskostí, kde se řeší mravenečci, kraječky, šatičky, tanečky a další píčovinky, mohla být určena snad jednině pro třináctileté holčičky, ale díky ubíjející nudnosti celého díla si neumím představit, jak by tohle nějaké děcko mohlo strávit.

Abych byl ale spravedlivý - tak dějová linka s Roranem nebyla chvilku úplně marná, dokonce mě chviličku i zajímalo jak to bude dál - stěhování celé vesnice s královstvím za zády, lačnícím po Roranově krvi, dilema vesničanů, kteří nechají celé své živobití a všechen svůj majetek za sebou a ohrozí své vlastní rodiny jen díky Roranovu slovu, že útěk je jejich jedinou nadějí...to bylo slušně rozjeté drama. Žel to dlouho nevydrželo a tohle prostě nedá ani na jedinou hvězdičku.

Vážně mě mrzí, že "Eldest"je přesně tím, za co jsem původně Eragonovu ságu měl předtím, než jsem ji četl. Naprostou sračkou.

Aki12
27.05.2017 4 z 5

SPOILERY
Podle mě je druhý díl horší než první. Hned na prvních stránkách jsem začal mít pocit nudy, i když to co se stalo Murtaghovi a Ažihadovi bylo docela kruté i od autora a i slza ukápla.
Ale aby nebylo všechno kritika musím zmínit Eragonův výcvik u elfů. Já mám elfy rád, a Ellesméra se taky povedla. Obzváště urážlivé souboje Eragona s Vanirem (kdo četl, ten ví). Taky se mi líbilo, že se v příběhu víc objevovala Angela, která je čím dá víc tajemná!!
Poté se objeví části s Roranem. Když jsem je četl, tak to jen z vědomím, že to brzy dočtu a budu zpátky u Eragona. To je asi největší mínus knihy!
Nakonec tu byla bitva na Hořících pláních! Uff! Já jsem byl tak ponořený do čtení, že jsem nevnímala nic kolem sebe.

No, a ten konec. To odhalení? Byl jsem v šoku. Samozřejmě, že byl.

Z té obálky jsem nadšený. Od začátku, co se na Hořících pláních objevil Trn, jsem věděl, že má Safira velkého konkurenta na pozici 'Drak číslo 1'

ZlýJabko
27.05.2017 4 z 5

Po Eragonovi se s gustem zakousnu do dvojky a boy-oh-boy, je to pošušňání. Roranova linie? Srdcervoucí. Politika? Uvěřitelná a spletitá. Výcvik v Ellesméře? Místní magie aka programovací jazyk mě utvrdil v tom, že bych se v takovém světě neměl nikdy ocitnout coby osoba takovou mocí disponující. Je klika, že tamním kouzelníkům jsou krásy biochemie a fyzikální zákony z valné části skryty.
Začátek války je takový, jaký by měl být - brutální, neférový a tragický. Obrovský posun od relativně nevyzrálého prvního dílu.

Tofinka
25.05.2017 4 z 5

Zezačátku jsem se musela trochu nutit do čtení, ale nakonec jsem se začetla...
Krásné pokračování, určitě se těším na další díl.

jana4922
18.05.2017 4 z 5