Údolí vykoupení 1

Prozatím poslední příběh temné románové ságy se začíná odvíjet čtyři a půl staletí po tajném odletu Spojených prvním světlohoncem z Marsu, tři sta let po objevení Záhalu v Odhaleném vesmíru, sto padesát roků po příhodách v Kaldeře zasažené tavomorem a padesát let po invazi nepřátelských strojů do soustavy Delty Pavonis v Arše. Píše se rok 2675, před třiadvaceti lety přistála transmutovaná mezihvězdná loď Nostalgie nekonečna na planetě Přetvářečů, kde běženci z Obrody a ze Žlutozemě nalezli dočasný domov. Na Galaxii se řítí zkáza a zmar. Nastává čas Zmarů jsou však jediným nepřítelem lidstva?...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/21_/21667/udoli-vykoupeni-21667.jpg 4.354

Odhalený vesmír 4.

Literatura světová, Romány, Sci-fi
Vydáno, Triton

Absolution Gap, 2004

Kniha Údolí vykoupení 1

Metla
06.02.2020

Jsem na vážkách, jestli "Údolí vykoupení 1" vůbec hodnotit, protože vydavatelský záměr knihu uměle rozpůlit tentokrát trčí s impertinencí péra z poklopce. Žádné vyvrcholení, žádný háček v závěru, žádný vkusný předěl, děj prostě končí zhruba uprostřed a basta.
Vracíme se k ústřední zápletce o válce se Zmary, potkáme staré známé z "Archy", autor přihodil pár nováčků, přibylo prostředí Haldory - záhadné mizející planety, na jejímž satelitu se rozbujela rozkošná náboženská úchylka. Reynolds má dar fascinovat čtenáře vizemi budoucnosti, různými bizarními technologiemi, nevšedními emzáky i lidstvem rozdrobeným do prapodivných, vzájemně stěží kompatibilních frakcí. Ovšem charaktery zůstávají nesnadno uchopitelné, měla bych problém popsat jejich povahu více než jedním slovem: Skade - mrcha, Clavain - sympaťák, Štír - loajální, Remontoire - nejistý, Kveiči - magor, Grelier - úchyl, Rašmika - umíněná, Vasco - ? (zatím mi není jasná jeho role), Kuriová - ?? (po třech knihách o ní vím stále prd), Aura - ??? (zjevení, byla vůbec zmíněna v předchozím dílu?). A tak bych mohla v otaznících ještě nějakou dobu pokračovat.
Přes dobrodružný spád jsem "Údolím vykoupení" procházela pomalu, krustu všedních starostí se dařilo prorážet maximálně několik minut denně. Dám čtyři stálice, z nichž jedna v realitě poblikává po vzoru Haldory... nelze ji ukotvit, dokud jsem v polovině románu.

Evus
10.03.2015

Příběh uprchlíků z Obrody pokračuje a je tradičně velmi zajímavý. Co mě naopak moc nezaujalo, je vyprávění z Hely o Rašmice a především Církvích a Katedrálách, i když na jednu stranu ukazuje, jakým způsobem se tyto výdobytky lidské šílenosti musí násilím udržovat mezi lidmi.