Ochlupení bližní

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Kniha pojednává různé aspekty vztahů lidí a zvířat v evropských i mimoevropských kulturních kontextech, téma, které se celosvětově tlačí do centra pozornosti. Je zde zohledněno naše subjektivní vnímání živých tvorů, lov, úloha zvířat jako obětí, domestikační procesy a fenomén chovatelství, ochrana zvířat a ochrana druhů, užití zvířat v medicínských výzkumech a jako modelu pro chování a fungování lidí a další jednotlivé facie vztahu člověk–zvíře. Jsou zvířata divé bestie, ochlupení bližní či bezduché automaty? 2. vydání...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/147978/big_ochlupeni-blizni-x8c-147978.jpg 4.634
Nahrávám...

Komentáře (3)

Kniha Ochlupení bližní

hu_87
25. ledna

Kniha splnila očekávání i účel. Jedná se o soubor kapitol, ve kterých se autor dotýká různorodých témat: zvířata a archetypy - zvířata a jejich místo v rozličných náboženských hnutí - symbolika krve a masa v různých kulturách - zvířata a Třetí říše - domestikace zvířat (nebo spíš: kdo koho si vlastně ochočil?) + některé zajímavosti ohledně např. našich mazlíčků v porovnání s jejich divokými formami - vzájemné souvislosti přístupu ke zvířatům a dané kultury - stručné načrtnutí tématu zoofilie a sadomasochismu - zoologické zahrady a další...
Knížka splnila účel i očekávání, dotýká se rozličných témat a některé informace mě celkem dostaly (třeba proč vlastně mňoukají kočky...).
Jenom je pravda, jak už bylo napsáno, že autor používá hodně závorek: prakticky na každé stránce lze nějakou najít a někdy jsou tyto závorky celkem dlouhé.
Ale za nápad, téma a informace určitě palec nahoru.

JulianaH.
30.09.2019

Páni! 100/100. Nebo raději 101/100.
Přesně tuhle knihu jsem potřebovala – a přesně jsem po ní jsem vědomě či nevědomky toužila. Dala mi jistě víc než semestrální kurz antrozoologie na universitě, ba dokonce víc než moje vlastní úvahy nad předmětnými tématy (hranice mezi lidstvím a „zvířectvím“, vliv kulturních paradigmat na biologii, zvíře ve vztahu k morálce nebo svobodné vůli, ...).
Jelikož můj otec, milovník Stanislava Komárka, nechal jeho svazky válet po domě, otevřela jsem Ochlupené bližní ze zvědavosti. Náhodou zrovna na stránce, kde autor referuje o vegetariánství, a jelikož jsem sama vegetarián, začetla jsem se. Dokonce tak hluboce, že jsem pokračovala v četbě od půlky knihy do konce a teprve pak jsem se vrátila na začátek.
Málokdy jsem zažila tolik aha-efektů, tolik samomluvných prohlášení („geniální!“, „překvapivé, ale logické“, „ano, to... dává smysl“). Tak například když autor vidí v darwinovské koncepci konkurence odraz viktoriánské doby a v teorii sobeckého genu zase odraz individualismu a společnosti založené na informacích. Nebo když spatřuje v usmrcování vánočního kapra a smrčku residuální oběť po čas slunovratu.
Těžko říci, co se mi líbilo nejvíc. Neotřelé nápady, svědčící o pozoruhodné bezpředsudečnosti (pasáž o dr. Mengelem)? Vegetativně bujivá hravost jazyka - v lexiku i v morfologii? Empatický vztah ke zvířatům včetně bezobratlých, plný respektu a vědecké neortodoxie, ba herese? (Moucha sedající na člověkův nos z rozpustilé škodolibosti.)
Jediné, nač jsem si musela zvykat, byla přemíra závorek a minimální dělení na odstavce. Obojí ztěžovalo čitelnost. Ovšem ne tak, abych nedala 101 bodů ze 100.
Víc takových knih. Více světla.

„Zpráva o eventuálním zanechání konzumace masa působí na přátele a známé srovnatelně, jako by působila řekněme zvěst o konverzi k islámu, vstupu do kláštera či neočekávanému sňatku.“


Tyet
09.01.2019

Ochlupení bližní je samozřejmě o zvířatech. O tom, jaký k nim máme vztah a jak se tento vztah v průběhu staletí a tisíciletí mění. Bohužel se moc nezdá, že k lepšímu. Rozhodně knížku doporučuju všem, kdo se o vztah člověka a zvířete zajímá.