Doba koronavirová

Březen 2020 změnil naše životy, obrátil je naruby. Nový virus si za pár měsíců našel cestu z Číny nejen k nám, ale nakazil celý svět. Planeta Země se dostala do karantény. Virus se šíří závratnou rychlostí, nemocnice praskají ve švech a stoupají počty obětí. Nejdivočejší představy z katastrofických filmů se najednou staly realitou. Celý svět se zastavil, jako by náhle nebylo nic než ona nemoc. Prakticky ze dne na den jsme se museli začít chovat jinak, než jsme byli zvyklí. Celé generace lidstva nikdy nic podobného nezažily. Pandemie klade na celou společnost nejen obrovské nároky, ale rovněž nepřeberné množství otázek. Kde se virus vzal? Jak Čína tajila informace? Mohli jsme nákaze nějak zabránit? Kdy a jak se s koronavirem dokážeme vyrovnat? Jak změnily lidstvo pandemie v historii? A změní koronavirus i nás? Je ekonomika důležitější než zdraví? Jak dlouho se bude vzpamatovávat? A je ve stavu nouze místo pro svobodu? Neposílí autoritářské tendence? Je tato krize pro lidstvo šancí? Může přinést něco pozitivního? A jak se z koronaviru nezbláznit? Na dvě desítky předních odborníků, lékařů, filozofů a publicistů se snaží nalézt odpovědi na tyto otázky a nabízí svůj pohled a reflexi toho, co se kolem nás i s námi děje. Kniha tak předkládá plastický a mnohovrstevnatý pohled na proměnu celé společnosti a života, které najednou zažíváme....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/442740/big_doba-koronavirova-rJv-442740.jpg 4.139

Kniha Doba koronavirová

bazyk21
17.09.2022

je zajímavé číst tuto knihu s odstupem po tom blázinci... i když, skončilo to už vůbec?

DendousSKS
25.08.2021

"Nestuduji proto, abych zvládl maturitu, studuji proto, že je to forma kontemplace (rozjímají, uvažování), a proto, že je to zadáním člověka porozumět světu a změnit jej."

hu_87
02.08.2021

(+ SPOILER) Jedná se o kombinaci různých autorů, témat a stylů psaní. Jeden píše fakticky (koronavirus, mutace...), druhý se zaobírá historií a černým morem, další píše o tom, že o sebe musíme pečovat a že stres oslabuje imunitní systém (ty bláho) a ten zas píše o tom, co nám tahle doba může teoreticky přinést dobrého i špatného.
Vzhledem k tomu, že se jedná o takový sborník velkého počtu autorů, mišmaš, který má sem tam do čtivosti opravdu daleko, hodnotím 3 hvězdami. Čekala jsem něco víc faktičtějšího, vědečtějšího. Ale samozřejmě jsou tu některé zajímavé věci (např. epidemie - ze slova "nad lidmi", když lidé nepoznali boha, který se rozhodl sestoupit na zem, za trest onemocněli).

Vlk.kh
23.07.2021

Celkově lepší průměr. Kvalita textů byla kolísavá, některý super, jiný slabší, některý i nudný, ovšem to se od podobné publikace dá víceméně očekávat. Co ten který z autorů, to odlišné téma, pohled na věc, styl psaní a způsob, jakým téma uchopil a je na vkusu každého, co si z knihy odnese a co se mu zalíbí, proto tu nebudu některé autory vyzdvihovat a jiné hanět. Celkový obrázek z téhle mozaiky si udělá každý čtenář sám.

petrarka72
16.12.2020

Výborně koncipovaná svodka textů chytrých (a formulačně schopných a vtipných) lidí, která poměrně rychle přestává řešit virus a řeší společnost, byť ve stínu epidemie, tedy toho, "co na nás seslali bohové". Díky komentátorům přede mnou za citace.

Stoklaska
14.10.2020

Je zajímavé číst knihu s půlročním odstupem, kdy jsme zase v nouzovém stavu. Některé příspěvky už se jeví jako zastaralé ( naštěstí je to jen ojedinělé), příspěvky, které jsou psané více obecně, jsou aktuální přád. Líbily se mi příspěvky, které srovnávaly současnou epidemii s epidemiemi proběhlými v historii. A taky příspěvky mých oblíbených autorů - Cílek, Vácha, Komárek.

zuzana4291
16.08.2020

Pro mě první kniha, která shrnuje první otázky a pocity, které jsme skoro všichni zažívali na začátku "korona éry". Ale nic nevnucuje a ani nepodsouvá.
Já osobně jsme měla nejvíce problém uchopit a pochopit část od Martiny Viktorie Kopecké.
Ale myslím si, že díky tomu, že kniha obsahuje od každého autora svůj osobitý pohled, tak si každý svůj článek (příběh) najde. Já jich našla hned několik a byla jich většina.

tomasblazek
30.05.2020

Doba KORONAvirová, vydalo nakladatelství Zeď, teď. Sborník příspěvků, zřejmě vůbec první seriozní práce k tématu. Odhaduju, že knížka, která rychle zestárne, což je daň rychlosti jejího vzniku - de facto pouhý měsíc po začátku CZ nouzového stavu - ale jsou tam části, ke kterým se bude dát vracet i na podzim, na jaře 2021, atd. Z mého pohledu nejslabší příspěvek je od komentátora Jana Lipolda, který je typem vlezlé "fresh" publicistiky, jež mně stále víc leze na nervy: velice krásně se to čte, úroda nehledaných metafor, ale na konci víte totéž, co na začátku - ne mnoho, vlastně nic. Nejsilnější: italský deník Martiny Leierové. Tradičně mě bavil můj oblíbený Stanislav Komárek. Václav Cílek s obvyklou elegancí žongluje s jabky a hruškami, ale nějak mu vždycky rozumím. Humorná vložka - top věta knihy - z úvahy filosofky Anny Hogenové: "... (Planetu nemůže řídit...) ...technik, protože ten není schopen zahlédnout apeiron (kurzivou - pozn. tb), jenž je nevyhnutelnou podmínkou pro platnost jeho systémů a matematických jistot, už vůbec to nemůže být IT pracovník, který žije výhradně z koherence jeho předem daných systémů, v sukcesivitě časové, v subjekt-objektovém rozvrhu jsoucen a pravdou jako certitudo (opět kurzivou- pozn. tb)" Já k tomu nedodávám nic, škol nemaje. - Knížka solidní, doporučuju ke čtení. Dávám pět hvězd, za tu rychlost, jinak bych dal 3,5, přece jenom je to hodně rychlokvašené. Ale pro tu rychlost jsem si to koupila a okamžitě přečetl a jsem jako čtenář spokojen. - Jinak souhlas s první větou předkritizujícího laepus.