Občanský průkaz

Občanský průkaz https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/2030/bmid_obcansky-prukaz-8cX-350061.jpg 4 889 115

Autor v hrůze vzpomíná na léta, kdy se i cesta s odpadky do popelnice před dům, bez občanského průkazu mohla stát osudovou. Volně inspirován Stendhalem dělí policisty, kteří nám znepříjemňovali život, na švestkově modré, zelené, neviditelné a ty ostatní.

aktak1203
31.01.2013 4 z 5

Velmi povedené dílo. Tehdejší teenageři měli úplně jiné starosti. Komunisti - faktu hnus! Škoda, že si to někteří nepamatují. Doporučila bych tuto knihu jako povinnou četbu na školách.

Melanka
29.01.2013 4 z 5

Šabach nezklamal a film potěšil.

Evus
11.01.2013 4 z 5

Působivá kniha s nadsázkou napsaná o nelehké době. Můžu být jen ráda, že jsem měla to štěstí narodit se, až když skončila

Teii-hime
22.09.2012 4 z 5

Líbí se mi, že jsou to vzpomínky ze života, takový nostalgický vyprávění obyčejnýho chlápka, kterej umí s humorem a nadsázkou popsat i tehdejší nelehkou situaci . A vždycky si ráda přečtu o době, kterou znám jen z povídání, protože mám hned lepší představu, jak to tehdy vypadalo. Možná, že jsem od knížky čekala nějaký pro-národní buzení, nějakej odboj, nějaký hluboký ideje. Ale tohle je zkátka o partě puberťáků, kteří by prostě dělali bordel za každé situace i režimu, o politiku ani zahraničí se nijak zvlášť nezajímali, prostě jen filozofovali nad cigárem a hráli si na drsňáky. Ale co - snad o to líp se ta knížka čte, a je samozřejmě výborná.

Charlie
20.05.2012 5 z 5

Zaujal mě název, potom jsme šli se školou na film a já si měla vybrat maturitní četbu, radila jsem se s učitelkou. Na výběr jsem měla tuhle a Hovno hoří. Učitelka mi poradila tuhle, ale řekla, že je úplně jiná než film. To mě donutilo si ji přečíst. A můžu říct, že měla pravdu. Přesto, že kniha nemá ani 200 stránek, což by bylo v případě bestselleru na půl filmu, tak u tohoto je to přesně naopak. Půlka knížky ve filmu vůbec nebyla, některé scény byly spojené a domyšlené. Takže ze začátku jsem neměla problém si postavy představit, ale jakmile přišel nějaký Charlie, Olin nebo Oskar, tak jsem tápala. Nicméně četla se dobře a rychle hlavně díky básničkám. Věnovala jsem jí jedno odpoledne a nejspíš po ní opět někdy sáhnu.

Snow
09.03.2012 5 z 5

Ke knize jsem se dostal díky filmu, který se mi opravdu líbil. Na knihu jsem byl tedy zvědavej a rozhodně mě nezklamala.
Snad jen abych ji víc pochopil, tak bych musel v té době vyrůstat, takhle si jen říkám, jak to muselo bejt na jednu stranu prýma, že lidi víc drželi při sobě, nebyla nuda, prostě opak dneška, ale pak je tady ta druhá strana, která dobrá rozhodně nebyla. V přiblížení k době mi rozhodně pomohly básničky, které byly opravdu parádní a pomohly nastínit danou situaci.

Meii
23.01.2012 5 z 5

Nejvíce se mi líbí styl, jakým je tato kniha napsána, na jedné straně lehce a bezstarostně, ale výstižně a okamžitě vás to vtáhne do určité doby.. Brilantní

kniholka
31.12.2011 5 z 5

Bezesporu úžasné dílo protknuté bezvadnými básničkami, které dokonale ilustrují dobu.

Petrvs
14.12.2011 3 z 5

Jak zde již bylo řečeno, nebude to můj šálek čaje. Čte se to sice dobře a rychle, ale na druhou stranu... vlastně nemám důvod a chuť ji ještě někdy otevřít - z literárního hlediska neurazí, ale ani nenadchne. Myslím, že dobré a zajímavé téma - seznam policajtů a fízlů, kteří v mém životě něco znamenali - se dalo zpracovat lépe a zajímavěji, snad jsem čekal více postaviček jako byl policista Rusňák, snad nějakou pointu, snad mně vadil jakýsi pesimistický háv, ve kterém jsou všechny ty švestky zabaleny...

WEIL
10.08.2011

Doba socialismu a doba dospívání jedné generace a trampoty s tím spojené.

Paulhunterspet
28.03.2011 3 z 5

Můj šálek to nebude, nicméně výborně čtivé a téma odlehčené a místy úsměvné. Myslím, že najde řadu nadšenců, mě však nenadchl, ani neurazil.

Addie
28.03.2011 5 z 5

Nerozumím tomu, proč je OP považován za slabší knihu.
Šabachovu tvorbu až na výjimky znám a nepamatuji se, že by mě kdy zklamal.
Ani teď se tak neděje.
Výborně jsem se bavila a současně držela krok s myšlenkou, což znamenalo perfektní souznění.
I film mě mile překvapil, přestože byl značně osekán (nepřekvapivě).

dedjr
15.01.2011 5 z 5

Klasický Šabach, tedy výborný !

bovinka
07.12.2010 5 z 5

Občanský průkaz mě nadchl. Šabach jak má být:-)

stopni
30.11.-0001

Brilantně zaznamenané životní okamžiky obyčejného člověka žijícího v éře komunismu před rokem ´89 u nás.....Autor vše popisuje jazykem, který čtenáře dokáže vtáhnout do děje a nastíní tak skvělou atmosféru.....Vřele doporučuji tomu, koho alespoň trošičku zajímají novodobé dějiny naší země.....Opravdu perfektní.....

zfilmováno dospívání normalizace (1969-1989)

Petr Šabach
česká, 1951 - 2017