Občanský průkaz

Občanský průkaz https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/2030/bmid_obcansky-prukaz-8cX-350061.jpg 4 889 115

Autor v hrůze vzpomíná na léta, kdy se i cesta s odpadky do popelnice před dům, bez občanského průkazu mohla stát osudovou. Volně inspirován Stendhalem dělí policisty, kteří nám znepříjemňovali život, na švestkově modré, zelené, neviditelné a ty ostatní.

maja2712
13.11.2019 4 z 5

Jak by řekl můj muž: Tak to proste bylo...). Nevesele vzpomínky na totalitní dobu vyprávěné tak jak to bylo. A ty básnicky miluju, stejně jako filmu dodaly celému vyprávění hezčí světlo.

RosMeggie
18.08.2019 3 z 5

Za mě oproti filmu docela zklamání. Konec mi přišel takový chaotický, ale co se týká knihy jako celku, tak byla dobře napsaná. Líbilo se mi zobrazení totalitní doby, které je opravdu autentické. Částmi vtipná a částmi velmi vážná kniha.

Vaše Rose

lachtan77
20.05.2019 5 z 5

Vtipná a zároveň smutná sonda do života za totáče. Protože jsem "Husákovo dítě" tato část dějin se mě také dotkla. Jako dítě jsem to sice tolik nevnímal, ale omezování režimu jsme samozřejmě pociťovali jako rodina.

Silmarien
29.04.2019 4 z 5

Partia chlapcov v 60-tych rokoch dostava svoj prvy obciansky preukaz.
O tom to ale v podstate vobec nie je. Okno do ceskoslovenskej spolocnosti v komunizme nam Sabach ponuka cez drobne perlicky zivota niekolkych chlapcov, ktorych osudy utrzkovito sledujeme az k revolucii.

S humorom a nadnesenim Sabach opisuje situaciu vyrastkov a vecnych rebelov proti systemu reprezentovanemu policajtmi. Napriek vtipu sa vsak clovek az tolko nezasmeje. Ale to je len dobre. Za mna velmi zaujimavy pocin. Taka jednohubka na vecer s hlbsim zmyslom.
(citane 9/2016)

Rikitan
16.04.2019 5 z 5

Moje krevní skupina. To co tam je, to jsem skoro vše prožil, takže je to fakt ze života!

Jack.Bledsoe
26.03.2019 5 z 5

Je moc dobře, že zrovna tahle Šabachova kniha se objevuje na seznamech povinné četby. Zvládá totiž člověka jak doopravdy rozesmát historkami z dospívání "za totáče", tak i vyděsit ukázkou zrůdných metod komunistického režimu.

Aleh
22.03.2019 4 z 5

Petr Šabach líčí životní úspěchy i trampoty skupiny mladých kluků, kteří žili svými teenagerskými starostmi, ale zároveň s tím ať chtěli nebo ne byli konfrontování s událostmi let 1968-1969 a tak si tato mladá generace více než kdy jindy uvědomovala sílu svobody slova a svobodného života vůbec. Kniha je psána typickým šabachovským stylem, je zajímavá, čtivá poučná i mnohdy úsměvná.

Daxania
18.02.2019 4 z 5

Několik let znám film, několik let miluju film a vlastně ani nevím, proč jsem se ke knize dostala až tak pozdě. Moc hezky se četla, i když oproti filmu o něco vážnější. Úsměvné, místy i vtipné, ovšem s takovým tím "hořkým ocasem" na konci.

marve
20.01.2019 5 z 5

Skvělá kniha, která by měla být povinnou četbou v školách.

Ninjer
05.01.2019 4 z 5

Petr Šabach, autor knižní předlohy Pelíšků, mi zatím jako spisovatel unikal. Rád jsem si ale přečetl tuto útlou knížku, na jejíž základě byl natočen skvělý stejnojmenný film. Stejně jako ve filmu jsou i zde různé neuvěřitelné historky z komunistického marasmu z pohledu mladých kluků, kteří by se nejradši jen opíjeli a balili holky, jenže neustále narážejí na šikanu tehdejšího totalitního režimu.

Na rozdíl od filmu působí historky trochu nahodile, a i když jsou zábavné, tak možná i kvůli jejich úspornosti může být trochu matoucí, co a hlavně kdy se právě stalo. Obzvlášť lidi, co toho moc o komunismu u nás neví, můžou být často mimo. Ale ve srovnání s filmovou adaptací kniha nabízí (jak už to tak bývá) hlubší pohled do problematiky a života daných postav.

Především je ale Občanský průkaz výborně napsaný. Některé příběhy jsou mrazivé, některé zarážející, některé zatraceně vtipné. Super.

Osm zakomplexovaných STBáků z deseti.

nikikostadinova
03.01.2019 4 z 5

Kniha, ve které je touha mládí po svobodě, politika i velká tragédie. A přitom se to tak krásně čte.

terijans
30.11.2018 4 z 5

Viděla jsem film a teď jsem četla knihu a musím říct, že mě překvapilo, jak se film liší od knihy. Kniha se mi ale četla dobře, jsem ráda, že tuto dobu znám jen z vyprávění, jen to přesakování v čase mohlo být zpracováno jinak.

sabanka
14.10.2018 3 z 5

Zvláštní knížka, rozhodně vybočuje z toho, co čtu běžně, ale to skoro vše z maturitního seznamu...

ruzer
09.09.2018 5 z 5

Som veľmi rád, že som sa narodil až po tejto epoche.

jelad
29.07.2018 5 z 5

Máničky vymýšlejí, jak rozdrtit klouby režimu, který jim nedovolí poslouchat alba Jimiho Hendrixe, píší obscénní“ básničky na stránku třináct svých občanských průkazů, aby skrytě pokořili a ponížili ty, kteří se smějí akorát tomu, když „nepřátele režimu“ vlastnoručně oholí dohola a zkopou dokulata. Po dětském naivním vzdoru, který umožňoval růst hodnot a osobní statečnosti, ačkoli děti netušily, co je po nevinném žertu s občankou může potkat, s věkem přichází vzdor uvědomělý, když zabarikádovaný hlídač odmítá vpustit příslušníky do objektu, protože „nemají povolení“ - s vědomím, že na tomto místě, opět, skončil. Modrej policajt, žlutej policajt, hodnej policajt, policajt analfabet, policajt surovec, policajt šikanátor, tajnej policajt. Jak chlapci zjišťují, komunismus je především lidská zoo, ve které se osel mění v krále, lev v šaška a kůň v chladnokrevného mstitele bez důvodu. Vystřízlivění v archivech spolupracovníků Stb je pak hořkou tečkou za dobou, jejíž ústřední logika a bezpečí spočívaly v absolutní nedůvěře v kohokoli. A přesto přese všechno Šabach vzpomíná s láskou. Upřímná nostalgie a autentičnost jeho vyprávění buduje schizofrenii ve čtenáři, který by za žádnou cenu nechtěl komunismus prožít, na druhou stranu by dal všechno za to, aby zakusil ryzost a syrovost boje o kousek prostoru k vlastnímu žití uvnitř černo-humorného šabachovského socialistického vesmíru.

„Pod tmavočervenými jeřabinami
pijeme beer u stánku s uzeninami.
Zástupce pro týl šlápl na běláska,
všechno jsem propil, pivo je má láska.

Na břehu řeky roste tráva ostřice,
u stánku s buřty došla v noci hořčice.
Nad tichou zemí vrčí netopýři,
šel jsem na jedno - už mám v sobě čtyři.

Na nebi měsíc jako koláč s tvarohem,
koupím si láhev rumu v krčmě za rohem.
Takhle už chlastám od minulý středy,
dostanu nejspíš žaludeční vředy.“

Policajt položil občanskej průkaz vedle sebe, zatížil ho pro jistotu rukou a Alešovi povídá: „Na střední školu, ty grázle, zapomeň! Ty už si dostudoval! Všichni, jak ste tu, ste dostudovali!“ poťouchle se usmál. „Ty, ty, ty i ty ste, mládenečkové, dostudovali! My dobře víme, co to znamená mít poškozenou stránku třináct! Jste nepřátelé socialistickýho zřízení!!!“

„Spolužačce
Nosit pětky denně domů
nemusí být zlozvykem,
zvláště přihlédnu-li k tomu,
že je nosíš pod trikem...“

„Člověk by řek, že když se někdo doví datum svýho konce s přesností plus minus několika měsíců a spočítá si, jak strašně málo mu zbejvá, tak že všechno zabalí a třeba jen tak celý dny kouká do zdi, ale ono je to spíš naopak. Protože spousta lidí, co prokouká svůj život do zdi nebo do televize, to dělaj s pocitem, že jsou málemže nesmrtelný a že času je dost, kdežto ty, co vědí, že není, zrychlej na maximum. A to byl Míťův případ. Ne že by se předtím nějak flákal, ale teď najednou žil snad stokrát rychlejc, než žil kdy předtím.“

„Husákovy oči se zvětšovaly v závislosti na tom, jak mu přibejvalo dioptrií, takže připomínaly oči tvora, kterej loví spíš v noci, a jeho mlaskavé patlavé řeči, způsobený padající zubní protézou (mluvil, jako by si na něčem neustále pochutnával), nerozuměl už vůbec nikdo.“

kuruteku
26.06.2018 5 z 5

Trochu to skáče časově, Temné slunce se točilo v roce 1980, třináctá stránka to je začátek 70. let. Nicméně pro mne překvapivě vážný Šabach, srandy je tu také dost, ale daleko víc mrazí. Možná kdyby konec nebyl tak uspěchaný, tak by byl dojem ještě silnější, včetně toho odkazu na "agenty" a jejich "řídící". Dá se ta doba vůbec pochopit? I to, že přes všechno v ní vzniklo i mnoho zajímavého?

Anoell
13.02.2018 3 z 5

Kniha je spíš pro někoho, kdo tu dobu zažil, nebo se v ní aspoň vyzná, co se tenkrát tak dělo, což se přiznávám, že já bohužel nejsem (bohužel pro druhou možnost, pro první bohudík), proto mi kniha moc neřekla. Upřímně ani nevím, co si z ní mám vzít, čekala jsem trochu víc... Ale jak říkám, myslím si, že to je prostě tím, že jsem si to nezažila. Na druhou stranu musím říct, že ačkoliv jsem pomalu nevěděla, která bije, číst mě to i přesto bavilo, kniha je opravdu velmi čtivá, přelouskala jsem ji za dva dny, i přes smutnou dobu je vtipná a skvělé básničky jsou už jen třešinkou na dortu. Co bych tak ale ještě vytkla jsou rychlé skoky v čase, které jsou zmiňovány spíš tak jako mimochodem. Závěrem jen zopakuju, že pokud jste laik a doufáte, že vám kniha toto období osvětlí, tak raději sáhněte po nějaké jiné, pokud se vyznáte nebo jste si to zažili, myslím, že můžu toto dílo jen doporučit.

heavy66
14.01.2018 5 z 5

Občanský průkaz? jó, týý vole, kdepak je dneska konec stránce třináct?
Film mám moc rád, je to legrace i navážno, viděl sem ho už víckrát, jenže knížka je vyšší level, taky legrace, že jo, třeba s tím Ferdou Mravencem nebo s negramotným majorem, ale potom daleko vážnější, myslím ten masakr jedenadvacátýho srpna 69 úředně posvěcenej Zákonem č.99, kterej podepsal porevoluční hrdina Saša Dubček. A natáčení Temnýho slunce, kde to mohly máničky policajtům alespoň na chvíli vrátit!
Trefně a výstižně popisuje divnou dobu, kdy si nevěděl, jestli hašišák, s kterým piješ v hospodě, není náhodou od nich! Mimochodem u Trojek nám taky jednou kontrolovali občanky, před nejopilejší holku, která sotva mluvila a bylo jí krásnejch šestnáct, sme rychle postavili limču a dělali jako že nic! No prošlo to, ale lepilo nám.
Piva bylo tenkrát dost, na rozdíl od třicetiletý války, ale jinak to celý stálo za starou bačkoru! Díky, Petře Šabachu, že si nám to všem připomněl, pozdravuju do rockovýho nebe, a doufám, že se ty divný časy nikdy nevrátí!

KlariN
29.12.2017 5 z 5

Skvělá kniha, jejíž odkaz bohužel dost pohřbil nepovedený Jarchovského filmový scénář, jenž následně tak-tak na průměr pomohl povýšit Ondřej Trojan a hlavně mladí herci.

Chesterton
03.12.2017 5 z 5

Super kniha, ještě lepší film:))

zfilmováno dospívání normalizace (1969-1989)

Petr Šabach
česká, 1951 - 2017