Občanský průkaz

Občanský průkaz https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/2030/bmid_obcansky-prukaz-8cX-350061.jpg 4 889 115

Autor v hrůze vzpomíná na léta, kdy se i cesta s odpadky do popelnice před dům, bez občanského průkazu mohla stát osudovou. Volně inspirován Stendhalem dělí policisty, kteří nám znepříjemňovali život, na švestkově modré, zelené, neviditelné a ty ostatní.

rencovav
15.12.2020 3 z 5

O téhle knížce jsem hodně slyšela, ale bohužel mě neoslovila tolik, jak jsem čekala. Možná, že film bude lepší, uvidíme. Nicméně palec nahoru za vtipné básničky! :)

InaPražáková
27.11.2020 4 z 5

První Šabach, kterého jsem četla, a bylo to příjemné seznámení. Není to humoristická kniha, byť komicky absurdních zážitků je plná. Doba všudypřítomných policajtů a zátahů na máničky z ní kouká jasně a odpudivě, úsměvný filtr starých dobrých časů se nekoná. Šabach je dobrý vypravěč a vypráví jak mu zobák narost, jako by seděl v hospodě a vykládal výběr historek z rozmezí dvaceti let. Nikdy nenudí, nestěžuje si, přehnaně nemudruje, dobře a rychle se to čte - příjemné odpoledne to bylo.

lencin
26.08.2020 4 z 5

Drsný reálně socialistický příběh s prvky autobiografie. Jsou to jednotlivé historky,ale celkově pocit zmaru a odporu ke komunismu. Policie, StB, udavači. Je to síla.
(2006)

itsnotgab
23.08.2020 5 z 5

Jakožto pro člověka, který neměl tu "čest" zažít období totality, bylo čtení Občanského průkazu naprostým skvostem. Pan Šabach dokázal své zážitky popsat takovým způsobem, že pro čtenáře není možné se od příběhu odtrhnout do posledního slova!

m.zirhut
04.07.2020 5 z 5

(audiokniha) Skvěle autenticky sepsané zážitky z doby, kterou jsem naštěstí nezažil. Věřil jsem autorovi každé slovo. Je jasné, že žít za totáče bylo pro některé lidi v mnohém dost drsné, řekl bych ale, že právě společný nepřítel lidi podstatně více ztmeloval než například dnes. Přesto bych tuhle dobu nepřál zažít nikomu.

Nejvíc mi utkvěly v paměti různé smutné osudy obyčejných lidí a syrový popis událostí ze srpna 69. Naštěstí místy dost hutná atmosféra, byla skvěle prolnuta trefnými básničkami Aleše Kovandy.

"Každý má svou práci, my jsme estébáci.
Nocí přicházíme, přicházíme k vám.
Přicházíme nocí s tou úřední mocí.
Otevřete dveře, já vás zatýkám."

PeterBahn
09.06.2020 5 z 5

Platí to, co o knížce Hovno hoří tj. čtení milé, čtivé, zábavné a oddechové… Navíc však i trochu z popsaných poměrů a praktik normalizační společnosti mrazí.

mi-380
31.05.2020 5 z 5

První stránky – pocit daleké mizející minulosti a podezření, že mladší generace tohle snad nikdy nemůže pochopit. Co není prožito, jako by nebylo.
Bude mě to ještě bavit? Zbytečné obavy, skvělý vypravěč Péťa mě velmi brzy vtáhl do děje a ty tragikomické scény mi ve spojení s povedeným filmem rychle a působivě běžely před očima. Jako mé vzpomínky, jako kus mého života.
95 % (zatím 687 hodnotících s průměrem 83 %).

„Tak čti, vole!“ řekli sme my ostatní Alešovi. „My to chcem taky slyšet…!“ A Aleš teda čet:

„My stavíme stavbu, stavba staví nás

Když na Orlíku lámal skály, když řvaly sbíječky,
smála se na něj dívka z dáli, tak plaše, tak nedětsky.
Sešli se spolu pak po směně v šeru u stěngazety,
ona se dívala zasněně, on kouřil cigarety.

Utichly stroje, měsíc pak ozářil přehradu,
děvčeti štěstím se zrosil zrak, když ji vzal za bradu.
Chtěla se s ním hned milovat, však pevně zazněl jeho hlas:
Musíme stavět, budovat, teď není čas na žádný špás…

A když pak řece z kamene hráz v cestu postavili,
řekl jí tiše: Ještě ne, počkejme ještě chvíli.
Až vyrobí na přehradě stotisící kilowatt,
pak se teprv budem spolu, moje milá, milovat.

Četla teď denně v Rudém právu a proudu bylo víc a víc.
Konečně spatřila v tisku zprávu s prostinkým názvem ,Sto tisíc‘.
Večer se spolu zas setkali jak tenkrát: Na Orlíku.
A když se z trávy zdvíhali, v očích jí čet slova díků.“

Tuhle básničku sme si tenkrát všichni opsali a nějak se dostala i mezi pedagogickej sbor gymnázia, kam Aleš chodil, s tím, že se jedná o promyšlenou provokaci, ale pak si ji přečet i ředitel školy, kterýmu se kupodivu líbila natolik, že ji s doporučením Přepracovat závěrečnou sloku! zaslal do soutěže mladejch literátů.

V roce 1968 se policajti chovali téměř lidsky. Krátce po jednadvacátým srpnu nosili na klopách trikolory a stali se z nich málem „naši hoši“. To byl jedinej rok, co sme se jich nebáli. Říkali nám sice občas věci jako:
„Kuci, neblbněte…“, ale spíš tak jako starší bráchové.
...
Na náměstí Velké říjnové socialistické revoluce stál vlasatej kluk, kterej prodával losy Mony Lisy, a v týhle loterii představoval první cenu zájezd do Paříže a tenhle kluk tam každej den vyřvával: „Kupte si los! Poslední možnost emigrace!“

P.S.
Jak jsem v roce 2012 na čsfd hodnotil film:
Koncentrát dramatických osudů naší normalizace. Citlivě rozvrženo: bezstarostná veselost základní školy se s blížící se vojnou mění v zoufalý odpor. Dokonalé figury: máničky, hippies, práskači, pologramotní policajti, zlomení tátové, manželky ruských oficírů, nepřátelští celníci. Hudba, která léčila: folk, rock, blues, dylanovky, zakázaní muzikanti. Přesné reálie, nějak moc alkoholu. Něco z toho jsem si stačil prožít a bylo to krásné, protože jsem byl mladší, a bylo to tak hnusné, že jsem rád, že už je to pryč. Nespokojencům, kteří si neuvědomují, že právě prožíváme několik šťastných let v době mezitotalitní, bych přál jako lék na naivitu pár měsíců husákovského života na vlastní kůži. 95 %.

Katka2382
18.05.2020 5 z 5

Tahle je jedna z mých oblíbených Šabachovek. I film je skvělej.

laepus
02.05.2020 5 z 5

Možná že to není na plný počet, co se literární, jazykové, umělecké a kdovíjaké stránky ještě týče, ale tu pátou prostě musím dát za téma, kterému se Šabach věnuje a ta to, jakým způsobem ho pojímá, jak ho prezentuje, jaký jednoznačný postoj k němu zaujímá - a to je téma normalizace a s důrazem zejména na její počátek. Zejména situace okolo demonstrací ze srpna 69 jsou nosné. Takhle čtivých knih o tomhle smutném období není mnoho a za každou musíme být vděční. A když k tomu přidáme ještě Šabachův úsporný civilní (až hrabalovský) styl, dostatečný nadhled a s ním spojené dostatečné množství vtipných odlehčení těch brutálních situací... pak je to knížka, která si bez potíží u mě ten plný počet uhájí. Jen na závěr trochu srovnání s filmem, který jsem nedávno viděl poprvé - trochu jsem se u filmu bál, že to bude zbytečná smířlivá selanka, chválabohu nebyla. U knížky už jsem se toho tedy obával méně a znovu jsem byl potěšen - kniha je ještě o dost drsnější než film, zasahuje i dál do současnosti a dospělosti hlavních postav a opravdu je výborná. Zřejmě nastal čas se znovu začíst i do dalších šabachovin. A když se vlastně teď zamyslím nad tím, co jsem napsal v úvodu - vždyť já vlastně ten jeho styl mám rád, takže tu úvodní větu neberte ani vážně. Je to výborná kniha.

Inka063
16.04.2020 5 z 5

Tohle je moje Šabachovo srdcovka. A děkuju všem, kteří se podíleli na zfilmování, že mi ji nezprznili. Doba totality je tady opravdu věrně popsaná. Tak věrně, že dostanu vždycky strašnej vztek a je mi smutno za všechny, kteří museli trpět. A že jich bylo. Navíc je to úžasně vtipně psané.

Emily82
23.03.2020 4 z 5

Ale jo, mně se to líbilo, i když jsem se tu a tam ztrácela v čase...Úplně mě nadchly ty proložené Alešovy básničky.

Lily-fairy
02.03.2020 2 z 5

Jedna z těch knih, které jakmile zavřete obálku, zapomenete, že jste je četli. A styl psaní zmatený, doslova wtf. Tohle že je oblíbená klasika?!

ondras666
26.02.2020 5 z 5

Má druhá kniha od tohoto autora a musím říct, že tohle bylo mnohem lepší. Kniha se čte dobře, styl psaní pana Šabacha mi sedl dokonale.
Jediné, čeho se nemůžu ubránit, je srovnávání s filmem. Ale musím říct, že oproti Hovno hoří a jeho filmovém zpracování, tohle bylo mnohem lepší.

terezarath
20.01.2020 5 z 5

Musím říct, že kniha nezklamala ani trochu. Film už nějaký ten pátek znám a co si budeme, zbožňuju ho. Fajn kombinace povznesení a humoru.

Šnek86
09.01.2020 3 z 5

Knižní zpracování je obsáhlejší i s přesahem do současnosti na rozdíl od zpracování filmového.S různými obměnami, ať už v postavách, tak v ději a rozsáhlosti.V tomto případě se mi ale filmové zpracování líbilo více.

bookwoman
07.01.2020 4 z 5

Tuto knihu jsem si přečetla, protože jsem už několikrát viděla stejnojmenný film na motivy téhle knížky. Film mám moc ráda a líbil se mi víc, než kniha. Kniha ukazuje realitu totalitní doby, a i když jsem tuto dobu nezažila, tak bylo zajímavé se o tom dozvědět víc.

janadibelkova
15.12.2019 5 z 5

Jako vždy vyvolává pan Šabach pocit nostalgie, naštvání, lítost a snad i dobrý pocit z toho, že dnes se nám opravdu žije lépe..tohle on prostě umí skvěle..

Ziriath
08.12.2019 3 z 5

Hořkost, zhnusení, beznaděj.
Přečteno po shlédnutí filmu - a dojem je takový, že sice můžete čekat černohumorné povznesení a ony geniální scény v knižním podání - a spolu s tím, nebo spíše místo toho, dostanete gumoléčbu. Zda je kniha lepší než film, může každej posuzovat jinak, ale tohle je pro mě jeden z těch vzácných případů - zatímco na film se ráda podívám znova, tak tuhle knížku podruhý neotevřu - a to ne třeba kvůli špatným literárním kvalitám, ale z toho důvodu uvedeného nahoře.

Znedla
29.11.2019 5 z 5

Taková typická "Šabachovina" ukazující život za totáče....

Přečteno jako malé připomenutí 30-ti let od Sametové revoluce...

kilometr
29.11.2019 3 z 5

"Tak co?!" povídá mi."Obċanský průkaz máš?!",a když jsem jen neštˇastně zavrtěl hlavou,tak se mu úsměv rozlil doslova po celý tváři a s tím úsměvem mi řek:"Vsadˇ se,že tě ho nauċím nosit!".65%.

zfilmováno dospívání normalizace (1969-1989)

Petr Šabach
česká, 1951 - 2017