Nový věk – Nepovídka

Nový věk – Nepovídka https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/343894/bmid_novy-vek-nepovidka-pXB-343894.jpg 4 12 2

Dvojice Bondyho původně samostatných prací, které však byly napsány v časové následnosti, v letech 1982 a 1983, vyšly samostatně několikrát v samizdatu a obě pak ještě v 80. letech i tiskem na stránkách Tigridova exilového časopisu Svědectví. Próza Nový věk patří do řady Bondyho kvazihistorických novel a povídek, společně např. s Mníškem (1975), Gottschalkem (1988), Hattonem (1991) či Severinem (1995): na půdorysu faktografie o židovské šabatiánské herezi ze 17. století rozehrává autor jedno ze svých podobenství o (ne)možnosti společenské změny, o naději a o víře. Nepovídka je poměrně rozsáhlý prozaický text, v němž se velmi zábavně mísí prvky science-fiction, antiutopie a filosofického traktátu; konkrétní, ale i poněkud autokarikaturní podobu zde získává Bondyho filosofický postulát vytvoření „artificiálních bytostí“ budoucnosti. Obě dvě prózy vycházejí knižně podruhé, ale poprvé v textově revidované podobě, která je výsledkem editorovy práce se všemi dosavadními, tedy i samizdatovými vydáními a rovněž s rukopisy.... celý text

memphisz
16.08.2020 4 z 5

Nový věk - historický jinotaj navázaný na příběh pobláznění, které v 17. století vyvolal falešný prorok Sabtaj Cvi. "Lepší profit, než profet!" "Spíše úrok, než prorok!" aneb kritika falešných proroků, slibujících, že s nimi bude líp. Nebude.

Nepovídka - tak trochu sci-fi dystopie, kdy se lidstvo svou "chytrostí" a "heroičností" zničilo zpět do pravěkého stadia vývoje. Přičemž zůstalo pohodlné, nenavistné, agresivní a chtivé. Moudrost a filosofie je v rukou robotů, kteří se o lidi starají v přírodních rezervacích. "Pak jsme jim potraviny ukládali do zásobáren a dodnes to děláme. Skutečně si odtud potraviny vybírají, ale jak jsou sytí, znehodnotí, co přebývá, aby se to nedostalo ostatním." a k tomu filosofické úvahy o nesmrtelnosti duše, smyslu života a reinkarnaci.

SydBarrett
03.05.2019 1 z 5

Bondyho poezii zbožňuju, ale tohle mě fakt nebavilo. Vůbec nic se tam pořádně nedělo a někde v půlce jsem to vzdal. To se týkalo Nepovídky. Ohledně Nového věku zatím nevím a si nikdy vědět nebudu, neb jsem jeho čtení odsunul na "až přečtu Nepovídku" alias "nikdy".

Egon Bondy (p)
česká, 1930 - 2007