Nový epochální výlet pana Broučka, tentokrát do patnáctého století

Nový epochální výlet pana Broučka, tentokrát do patnáctého století

Tentokrát míří Svatopluk Čech ve své fantazii do opačné strany časoprostoru, pan Brouček se nám opět trochu opil a skončil v prázdném sudu Würflova sklepa, pod hospodou Na Vikárce. Na tom by nebylo zase nic tak divného, ale pan Brouček se tímto způsobem zároveň posunul do XV. století, kde se zaplete mezi bojující křižáky a husity. Nebýt hostinského Würfla, který Broučka v sudu objevil, kdovíjak by to s ním dopadlo....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/32_/32210/novy-epochalni-vylet-pana-broucka-tentokrat-do-patnacteho-stoleti-32210.jpg 3.6466

Pan Brouček

Romány, Literatura česká
Vydáno:, Naše vojsko

Nuny

Tohle je ještě horší než Měsíc.
Téma mě bohužel nebavilo, opět hromady popisů pořád toho samého. Myslím, že už po pár stránkách je jasné, kde jsme a co se bude dít. Bohužel je to na každé stránce pořád připomínáno, takže čtení dokola a o ničem. Tohle není můj šálek kávy, bohužel.

Kuža007

Nejlepší autorova kniha. Na tomto díle jde vidět, že autor má velkou zálibu v historii a je českým vlastencem. Čech velice rád v této knize satirizuje smetánku jeho doby, měšťana Matěje Broučka, a srovnává ji s měšťanstvem v době husitských válek. Jasně jde vidět jak kritizuje nabubřelost měšťanů autorovy doby a upřednostňuje husity z 15. století.

Astarothh

Pěkná oddychovka. Klasika. Vyprávění vtipné. Líbilo se mi.

topi80

Když vzpomínám na četbu tohoto nadčasového díla, napadá mě jediná věc. Jestli by nebylo načase udělat podobný výlet časem a tentokrát spojili současnost s dobou, kdy Moravu plenily turecké muslimské hordy. A tehdejší obránce Moravy poslat na exkurzi do parlamentu, Člověka v tísni či do jiné podobné organizace. Jde o námět, který by se psal úplně sám, na druhou stranu, stál by hodně pevné nervy a těžko by se zpracovateli podařilo být tak vtipný a nad věcí jako Svatopluk Čech.

ddkk

Pan Brouček je prostě takový...no, brouk. Buclatý, trochu jakoby měl krovky, myslí jen na sebe a je úplně mimo...tato úžasná sci-fi Svatopluka Čecha je nejlepší z jeho "broučkiád". Četla jsem ji kdysi dávno před maturitou a dodnes mi velmi silně utkvěla. Historické okolnosti, tehdejší mluva, pražské reálie 15. století, samotné husitství, to vše Čech popsal čtivě a vtipně. Samozřejmě, pro dnešní čtenáře je už samotná kniha hlubokou historií. I přesto doporučuji, přece jen je Svatopluk Čech klasikem a je fajn, něco o jeho díle vědět. A tohle je opravdu příjemné počtení, ač poprvé bylo vydáno už v roce 1888!

Precim

Jako člověk, který nezná ani dobu 19. ani dobu 15. století, byla pro mě tato knížka dvojnásobným výletem do minulosti a mohl jsem tak porovnávat, jakým posunem si prošla Praha mezi těmito obdobími. Překvapilo mě např., že náš hlavní hrdina byl schopen tak dobře rozumět jeho předkům - tedy že se náš jazyk od té doby nevyvinul nijak zásadně odlišnou cestou. Dále mi přišlo zajímavé jedno povolání, po kterém toužil pan domácí a kterým se reálně mohl živit člověk 15. století - koštování vína. Knihu nečetl jen kvůli jejím historickým informacím (jejichž pravdivost mi byla ověřena při hodinách dějepisu), ale i kvůli směšnosti příběhu vyvolané už jen tím, že se zbabělý, tlustý a sobecký pan Brouček ocitne v době vyžadující odvahu, statečnost a boj za společný cíl.

Dagros

Knihu mám velmi ráda, četla jsem v rámci povinné četby k maturitě. Četla se skoro sama.

Cink262
28.12.2017

Vynikající příběh s heroicky vylíčenou hlavní postavou - panem Matějem Broučkem, jehož lenost naznačuje pan Čech mimo jiné i tím, že jeho jediným povoláním je být panem domácím třípatrového domu. Nový epochální výlet pana Broučka nás vtáhne do minulosti dalo by se říci "na druhou", protože mezitím co se pan Brouček diví husitskému barbarství, my často již nechápeme pro nás zastaralé tvary všemožných slov. Svatopluk Čech vytváří svým vtipem karikaturu archetypu hrdiny, fanatické náboženské víry a především českého nacionalismu. Pro zpříjemnění dlouhých chvil mohu tuto knihu určitě jenom doporučit.

Midudedi
30.11.2017

Jednoznačně nejlepší pan Brouček ze všech napsaných. V podstatě moderně pojatý příběh SF, jeden z nejstarších českých. Dobrý nápad v dobrém příběhu mohl být více rozveden, mohl být delší a s více vedlejšími zápletkami, ale pan Čech asi netušil, že v podstatě zakládá české SF. Mohu jen doporučit.

kapr
18.10.2017

Vynikající knížka oblíbeného autora. Román prapůvodně vznikl jako karikatura české společnosti. Pro své fantastické prvky vnímaný spolu s dalšími autorovými díly jako asi jedny z prvních vlaštovek z sf knih v naší literatuře.

sarka45
25.07.2017

Ke knize jsem přistupovala velice otevřeně - v hrubých rysech jsem si pamatovala její děj ze základní školy - a byla jsem velice mile překvapena. Autor v ní poněkud starobylým jazykem vykreslil velice nadčasově typického maloměšťáckého "Čecháčka", kterého zajímá jen jeho vlastní důležitost, pohodlí, dobré jídlo a pití. Už v úvodu knihy jsem byla nadšená z kritiky jeho současné společnosti, která tak pasuje i na dnešní dobu. Naplnilo mě to optimismem, že na tom nejsme tak špatně v té naší konzumní společnosti, že to je vlastně takové už od nepaměti. Brouček byl postava veskrze nesympatická, za kterou jsem se celou knihu vlastně styděla. Zasazený do kontrastu s hrdinstvím, čestností a zásadovostí husitů bylo naprosto geniální. Přínosem knihy je také oživení informací o době husitské, životě husitů a jejich ideálech. Pro Pražany je pak zajímavý i popis tehdejší Prahy. Pro ostatní je možná někdy až příliš detailní.

Adelajda_4
14.07.2017

Pan Brouček, to je pro mě klasika už od dětství, knihu mám velmi ráda.

Storm.b
23.06.2017

Znám a miluji již od základní školy :)

PolarBee
23.06.2017

Opravdu zajímavý námět, který hodně kazí autorovy dovětky, vstupky a úvodní (sebeobhajitelské) slovo. Knize by prospělo tyhle věci vynechat, stejně tak obšírné popisky konkrétních domů v tehdejší Praze, což mi přišlo že je tak přes půl knihy.

druzickaster
16.06.2017

Takový malý rest z mládí. Kdysi jsem knihu začal číst, ale "staročeština" mi tehdy nesedla a nešlo to. Nyní, jako již starší člověk jsem se staročeštinou problém neměl a knihu jsem přečetl za pár večerů.
Příběh je poutavý a jsem rád, že jsem si ho nechal až na pozdější dobu. Člověk osudy páně Broučka tak nějak lépe pochopí. Nevím čím to je, že se autor celkem přesně strefil do naší české nátury už v době 19st., když dnes máme Matějů Broučků dvanáct do tuctu. Asi je v nás ono broučkovství zakořeněno velmi hluboko.
Knihu můžu jen doporučit.

JPBelmondo
05.06.2017

Na to, jak je kniha stará, nic neubralo z jejího kouzla. Je to velmi vtipné, zábavné, ale i poučné čtení. To, jak se tento pražský měšťan Brouček ocitne přímo mezi husity, kdy se chystají do boje proti křižákům, je prostě kouzelné. Zastaralý jazyk mě neodradil, ba spíše naopak, patří to sem.

Kopta
28.04.2017

Pan Brouček tentokráte pořádá výlet do mé povinné četby. Velice povedená kniha, která však nejednoho odradí svou starou češtinou, no a když pan Brúček zavítá do doby husitské, tak to jde teprve do hajzlu. Kniha má velice vtipné momenty, kde je vidět rozdílný posun dané doby. Nicméně charakter samotné postavy Broučka mi jde silně proti srsti.

EvikU.
08.04.2017

Kniha mě mile překvapila.

Peleus
12.02.2017

O dost zábavnější, než výlet na Měsíc.
Samozřejmě chápu, že obě knihy nejde srovnávat, neboť v Pravém výletě p. Broučka do Měsíce střílí autor do řad svých současníků a paroduje některé nálady tehdejší doby. O to víc mě však bavil prostší a ambicí po skrytých náznacích zbavený výlet do století patnáctého.

P.S. Splnil jsem si dávné předsevzetí ze základní školy, kdy, přiznám se ke se své hanbě, jsem knihu nečetl a jen si říkal, že třeba "někdy....".

Klárai
31.01.2017

Pěkný příběh

tatafa
07.01.2017

krásný námět a na klasiku poměrně čtivé, ba dokonce vtipné. Vřele všem doporučuji!

jedlba
03.11.2016

Četla jsem ji jako povinnou četbu. Jazyk jakým je to psané, je trošku náročnější, ale když jsem se do ní zakousla, tak mě ohromě nadchla a určitě si ji budu přát jako dárek a znovu si ji přečtu :)

StarX
04.09.2016

Poprvé jsem se s touto knihou setkal na základce v sedmé třídě, kdy nám z ní předčítala naše učitelka na češtinu. Dost mě to chytlo a ještě ten den jsem klusal do DKM (dům kultury a mládeže) a v knihovně si ji vypůjčil. Kniha je skvěle podaná a příběh sám nikde neusíná, což je velké plus. Rád se k této knize vracím i po letech a jestliže mě neomrzela doteď, už mě nejspíš do konce mého života bavit nepřestane.

evelýny
13.07.2016

Tuto knihu bych asi nikdy nepřečetla, nebýt povinné četby ve škole. A jaké bylo tenkrát moje překapení - mně se příběh velmi líbil. Myšlenku přemisťování v čase a prostoru oceňuji v literatuře dodnes. A když nenecháte spoutat svoji vlastní fantazii, tak si vlastně přečtete možná první science fiction v české literatuře.
Mně nezbývá než udělit plný počet bodů a tentokrát to není z nostalgie. Tentokrát je to za originální nápad, ale to se musíte přenést v čase a prostoru, přesněji do roku 1888. Tehdy totiž kniha vznikla a já bych aspoň na chvilku chtěla zažít to ohromení tímto příběhem.

P.S. A když už bych byla v roce 1888, tak bych se pana Svatopluka Čecha zeptala, kdo jej inspiroval ke stvoření postavy Matěje Broučka? Mně byl opravdu odporný.

P.P.S. Promiňte pane Čechu, ale další vámi napsané knihy jsem nepřečetla, i když jsem se snažila. Opravdu. Ale neztrácejte naději, člověk s přibývajícími léty prý moudří, tak možná teď...snad...? Určitě!!! :-)))

Damato
11.01.2016

Po 35 letech jsem si knihu znovu přečetla a měla jsem z ní stejně dobré pocity, jako když jsem ji četla v 15 letech. A pořád je stejně aktuální- ach, jak je ten charakter českého člověka pořád stejný.

Shui-Xian
30.10.2015

Jedno nelze Čechovi upřít - svou obšírnou popisností umí čtenářovi velmi zdařile přiblížit prostředí, postavy a řadu myšlenek se zjevnými stanovisky k odstínům lidského charakteru. Přesto po dalších příhodách pana Broučka už nikdy nesáhnu: Čech ho vylíčil tak věrohodně protivně, že nemám nejmenší chuť se jím a jeho nudnými peripetiemi zabývat. Kladně hodnotím dík námětu a slohu, který byl v autorově době nejspíše velmi čtivý, poutavý a činil příhody páně Broučka humornými...

NiNo
27.10.2015

Nejlépe napsaná kniha o tom nejhorším možném "hrdinovi". Autor dokázal vytvořit postavu, kterou každý musí nenávidět po prvních třech stránkách. Úžasná kniha. :-)

Vera1718
10.10.2015

Knížku jsem si ke čtení vybrala jen proto, že patří mezi povinnou školní četbu, a tudíž jsem neměla žádné velké požadavky, co se zábavy týče. Byla jsem však opravdu mile překvapena, knížka se mi četla docela dobře( pominu-li některé pasáže s náboženskými popisy). Na zajímavosti přidávají i popisy středověké Prahy. Rozhodně doporučuji k přečtení. :)

Jessica007
11.09.2015

Četla jsem ji jako povinnou školní četbu na střední škole - a proto, i když mě nebavila, jsem ji dočetla.

Disease
04.05.2015

V době studií jsem tuhle knihu samozřejně jakožto povinnou četbu programově ignoroval. O to větší teď bylo mé překvapení, jak byl Svatopluk Čech vtipný.