Novinářem v Číně

Co jsem to proboha udělal? Tváří v tvář současné Číně. Vzpomínky, dojmy a osobní prožitky zkušeného novináře. Když Tomáš Etzler přistál v říjnu 2006 v Pekingu, Čínu téměř neznal. V následujících letech zde však připravil stovky reportáží a zažil řadu silných příběhů. Jak v nejlidnatější zemi světa žijí běžní lidé? Čemu v totalitní Číně čelí novináři, kteří zpracovávají události, jež se komunistická vláda snaží skrýt? Pronikavý vhled do čínské reality ji ukazuje v syrových barvách osobních zážitků jako ambiciózní mocnost, jež si nárokuje životy svých občanů....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/471422/big_novinarem-v-cine-yQK-471422.jpg 4.6233

Kniha Novinářem v Číně

Lukyn96

(+ SPOILER) Kniha především shrnuje ty nejdůležitější události, které Tomáš Etzler v Číně pro CNN a ČT zpravodajsky pokrýval. Většinou jde o investigativní reportáže, které tamnímu režimu lezou na nervy, a proto je Etzler objektem zatýkání, výhrůžek, obtěžování, odposlouchávání a jiných druhů obtěžování ze strany vládní moci (strana 426). Čína se zaštiťuje rovnostářskými ideály, přesto jejich dělníci nemají žádné sociální jistoty, na ekologii se absolutně nedbá, nomádi jsou násilně přeučováni na jiný způsob života, korupce bují a Tibet se velkého bratra bojí.
Kromě toho Etzler popisuje také samotnou práci zahraničního zpravodaje a uvádí, jak obtížně jeho reportáže od nápadu až po realizaci vznikají. Doplněno o některé informace z autorova osobního života včetně toho, co ho k přesunu do zasmogovaného Pekingu vedlo a jakým vývojem jeho vztah k Říši středu prošel. Zkrátka zajímavé a dozvěděl jsem se mnoho nového.

Maku.17

Díky za poutavé čtení

xelzax

Výborná kniha, skvělá pro rozšíření přehledu a dalších krajinách světa. Poutavě napsaná.

iška

Velmi dobře napsaná kniha. Práce investigativních novinářů je všude velice náročná, natož v zemi jako je Čína. Chvíli kovbojka, chvíli thriller. Prostě pět hvězdiček bez váhání.

Mateo67

“…zajímal mě lidský příběh.” (str. 133)
Setkání s člověkem, který své práci nejen rozumí a perfektně ji ovládá, ale hlavně ji miluje a je schopný a ochotný jí obětovat téměř vše. Má můj obdiv za to, co prožil, co přežil a jak nám to dokázal zprostředkovat. Kniha je napínavější než leckterý román. Již první stránky vás vtáhnout do zběsilého tempa a než se vzpamatujete, jste hodně za půlkou. Pak se líčené události (i když nadále závažné) zvolna zmírňují a vy se můžete nepatrně nadechnout. Možná to není čistá literatura faktu, ano, autor do knihy vnáší hodně ze sebe, ale můžeme se mu vůbec v takovýchto poměrech divit? A vždy je jasné, kde je hranice mezi subjektivním a objektivním.
Na závěr mám ale jednu velkou výtku. Už dlouho se v žádné knize neobjevilo tolik (především) syntaktických chyb. Tady někdo neodvedl náležitou práci. A o to spíš, že se jedná o obsahově navýsost kvalitní knihu.

kkouzlo

Dlouho jsem přemýšlela, jaký komentář ke knize dát. Pět hvězdiček si zaslouží díky obsahu, který rozšiřuje obzory, i když přiznávám, že poslední část jsem už mírně přeskakovala. Téměř celou dobu jsem čekala na kapitolu o tolik zmiňované olympiádě a když jsem se dočkala, přišlo mi to krátké. Popisované události byly děsivé, režim krutý, a nemůžu říct, že bych o všech zmiňovaných událostech už dříve neslyšela z jiných zdrojů, ale i přesto se mě některé příběhy velmi dotkly.
Pan Etzler se snažil krotit své ego a sebevědomí, nicméně ne vždy se mu to povedlo, přesto budu knihu doporučovat dál.

DendousSKS

"Když natočím o Číně reportáž, která pro diváky vyzní pozitivně, dostávám anonymní vzkazy, že jsem čínský komunistický agent. Pokud se reportáž týká nějakého tématu vnímaného negativně, jsem zase agentem židovsko-havlovské mafie. Člověk se prostě v Čechách nezavděčí."

Eva03

Kniha i autor mě nadchli. O Číně si iluze nedělám a dobrovolně bych se tam nikdy nevypravila. O to víc smekám před Tomášem Etzlerem, který opustí lukrativní místo a důstojný život kvůli Číně. Co tam zažil, je neskutečné, strhující a přesně dokazující, čeho jsou komunisté schopni. Líbí se mi i jeho popis české mentality, naprosto s ním souzním. Etzlerův jazyk a styl mě baví, jeho práce si velmi vážím a moc se těším na pokračování knihy.