Noci běsů

Noci běsů https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/472661/bmid_noci-besu-yea-472661.jpg 4 644 198

Před dvanácti lety ze zapadlé vesnice v pohraničí, kde platí vlastní pravidla a lidé stále věří ve staré bohy, zmizely beze stopy čtyři děti. Teď se vrátili jako dospělí lidé. Mezi nimi i Astrid Mahlerová. Ona ani ostatní si nepamatují, kde celou dobu byli a co se jim stalo. Netuší, kde zůstal čtvrtý zmizelý – Astridin bratr Max. Během podivných zimních večerů na přelomu roku, kdy se podle pověr stírá hranice mezi světem reálným a magickým, se musí Astrid vypořádat nejen se strachem, ale i s rodinnými tajemstvími. Tuší, že za nocí, kdy pátrá po bratrovi, kráčí vesnicí stvoření, která do našeho světa nepatří? Jsou její děsivé sny jen obyčejné noční můry, nebo mají ke skutečnosti blíž, než by si kdo pomyslel?... celý text

klarka009
07.09.2021 4 z 5

Strašně se mi líbilo prostředí, ve kterém se příběh odehrává. Zapadlá vesnice, ve které žijí lidé, kteří stále dodržují staré tradice a věří v bohy. Provádějí různé rituály k ochraně před temnými silami (např. rituál tetování u malých dětí symboly, které je mají chránit).Celá ta vesnice má takovou tajemnou a ponurou atmosféru. Podle toho co někteří psali jsem čekala, že to bude hodně strašidelné, některé části byli děsivější, ale naštěstí to nebylo nic hororového (jsem hrozný strašpytel :D) nebo jsem se jen ponaučila od Sáry Lindertové a nečetla ji večer :D Každopádně je knížka čtivá a ani chvíli jsem se u ní nenudila. Toho kdo mohl za zmizení dětí jsem podezřívala od začátku a nakonec jsem měla pravdu, ale byli tam i chvíle kdy mě několikrát něco překvapilo. Obálka a ilustrace uvnitř knížky jsou nádherné. Trochu mě zklamal hodně uspěchaný konec. Přišlo mi, jak kdyby tam pár stránek chybělo.. Slušelo by ji ještě pár stran navíc :) ale jinak hodně povedená knížka :)
4,5/5 *

Miškus
24.08.2021 4 z 5

Kniha se mi moc líbila až na rychlý konec. Mrzelo mě, že tam nebylo vysvětlení a celkové zakončení příběhu.

certik003
20.08.2021

Z knížky mám docela rozporuplné pocity. Líbilo se mi vykreslení ponuré vesnice i s jejími obyvateli. Příběh nepostrádal napětí, i když jsem občas měla pocit, že přešlapuje na místě, jenomže konec byl moc rychlý a popravdě jsem se nedočkala žádného vysvětlení. Jako jasně, je to mysteriózní román, když bude autorka chtít, bude tam mít kočky, co štěkají a žijí ve vodě a ona nemusí nic zdůvodňovat. Tady jsem buď špatně četla nebo prostě nedostala to, co jsem na konci potřebovala.

Stephaniee
18.08.2021 4 z 5

Nebylo to nic co bych běžně četla, ale líbilo se mi to. Příběh plynul rychle a bylo to v celku příjemné čtení.

Krchnaida
18.08.2021 4 z 5

Za mě ANO, líbila se mi. Po přečtení musím ocenit i skvěle zpracovanou obálku i obrázek postavy na konci knihy.

tessalovesbooks
11.08.2021 4 z 5

Kateřina Šardická opět nezklamala a její další kniha Noci běsů byla stejně skvělá jako Zmizení Sáry Lidnertové. Skvělá zápletka, dopodrobna propracovaný originální svět, super postavy a hlavně se mi na tom líbila celá ta atmosféra, kterou kniha měla. Nemůžu úplně říct, že bych se u čtení bála, ale občas mi přeběhl mráz po zádech a asi bych to úplně nedoporučovala číst v noci před spaním. Příběh byl napínavý, čtivý a měla jsem ho přečtený opravdu za chvilku. Hrozně moc mě bavilo sledovat propojení staré slovanské mytologie a tradičních zvyků s takovou tou typickou českou vesnicí. Nářečí, které se protínalo se spisovnou češtinou, bylo taktéž příjemným oživením knihy. Kniha se z velké části zabývala tématem snů, které mě osobně docela dost zajímá, takže to hodnotím jako jedno velké plus. A ta obálka a ilustrace vevnitř? Čím dál jsem v knize byla, tím víc mi ta obálka začala dávat smysl a Noci běsů si prostě musíte přečíst už jenom kvůli ní.
Co bych však vytkla, je to, že mi ze začátku vadilo, jak rychle se střídaly pohledy postav a podle mě by pomohlo, kdyby se třeba části kapitol jmenovaly podle jmen těch postav, abychom se mohli lépe zorientovat. Taky mi přišlo, že byl děj občas až příliš uspěchaný a nebylo zde moc popisu, ale na druhou stranu to bylo zase lepší, než kdyby se to táhlo. Co mě však docela dost naštvalo, byl ten konec, který byl na mě ukončený až příliš rychle a vůbec by mi nevadilo, kdyby autorka přidala ještě třeba takových 50 stránek, protože prostě potřebuju vědět, jak to bylo dál.

4,5⭐/5⭐ Pokud máte rádi mysteriózní knihy, tak Noci běsů určitě zkuste a pokud ne, tak jim zkuste dát šanci i tak, protože podle mě nebudete litovat.

Za knihu děkuji Albatros Media

Bablu
08.08.2021 4 z 5

Výborná napínavá kniha, něco jako Stranger things v Želarech :-)

Aya81
30.07.2021 4 z 5

Trochu hororový příběh, který vychází z lidových strašidelných tradic z našich krajů. Vzpomněla jsem si, jak jsem jako dítě milovala knihu, nevím už jak se jmenovala, kde byl přehled všech "strašidelných" bytostí včetně tradovaných pověstí o setkání s nimi nebo o jejich působení.
Ne všechny věci mi do sebe zapadly, ale to není podstatné. Atmosféra byla tak akorát, příběh, ač spíše pro mladší čtenáře, jsem si užila. Koupila jsem s cílem přečíst a darovat dceři (pro splnění tématu do výzvy), ale teď nevím, jestli to na ni nebude strašidelné až moc :)

Edit: Tak jsem pohledala, a myslím, že to byla kniha Bubáci aneb Malý přírodopis duchů, přízraků a strašidel od Radovana Krátkého. Pokud je to ona, vřele doporučuju!!

Nikkey
25.07.2021 5 z 5

Po přečtení první knihy autorky jsem se na tuto opravdu těšila. Byl tam zajímavý námět, celkově se mi hrozně líbila atmosféra zimní slovanské vesnice. Způsob, jakým byly popsány spánkové paralýzy Astrid byl děsivý, líbil se mi. Příběh byl napínavý. Ovšem konec, stejně jak u první knihy, trochu zklamal. Byl docela uspěchaný. Obálka je překrásná.

knihomolkaMist
20.07.2021 5 z 5

Páni. S knihou jsem se plahočila témeř měsíc a abych pravdu řekla... vůbec netuším proč. Kniha byla naprosto skvěle vystavěná. Postavy jsem si oblíbila a děj? I přes to, že byl jiný a tak trochu divný, jsem u knihy téměř nedýchala a rozhlížela se okolo, zda mě někdo třeba nesleduje :D A ty zvraty a vyvrcholení? Ten konec?!
Mohu moc moc doporučit a už teď mohu říct, že si knihu rozhodně ještě alespoň jednou přečtu :)

petrarka72
05.07.2021 4 z 5

Propracovaný svět, běsi, noční můry a bubáci vcelku uvěřitelní a logika jejich koexistence se světem šikanovaných dětí a pokrytecké vesnice uvěřitelná. Jen mám pocit, že poloviční rozsah by knize prospěl; přece jen jako by se autorka příliš opájela poezií na úkor situací a atmosférou na úkor napětí a gradace. Přesto mě kniha potěšila. "Ulehnu, usnu a probudím se, neboť síly zla na mne nemohou."

Lily189
02.07.2021 5 z 5

Nešla jsem do čtení této knihy s přílišným očekáváním, ale nakonec jsem byla příjemně překvapená. Kniha byla čtivá, příběh zajímavý.

MiraiYume
29.06.2021 3 z 5

Po naprosto skvělé prvotině této autorky jsem měla velká očekávání. O to větší bylo mé zklamání. Příběh začínal fantasticky, hned mě pohltil, bohužel s dalšími stránkami šla úroveň znatelně dolů. Největší (a bohužel jediné plus) vidím v námětu. Ten byl úžasný! Neotřelý, překvapivý, slibný... o to horší bylo jeho uchopení. Konec byl vyloženě tragický a odbitý. Přišlo mi to jako spíchnuté horkou jehlou.
Chování rodičů dětí v celé knize je šílené. Neměla autorka v době psaní problémy se svou rodinou? Protože ani jedni rodiče se nechovali tak, jak by se prostě očekávalo, některé situace byly nevysvětlené a ani jeden z rodičů zkrátka nebyl věrohodný. Parta šílených bláznů žijících v jedné vesnici, kteří mají děti nevím proč, protože jejich chování vůbec neodpovídá chování milujících matek a otců.
Úplný závěr příběhu a jeho vyústění pak byla vyloženě tragédie. Odfláknuté, uspěchané. Otevřený konec by nevadil, ale to, co mu předcházelo, bylo prostě špatné. A přitom to mělo takový potenciál! Mohla to být fantastická kniha, takhle je z ní slabší průměr. A to je strašlivá škoda, protože autorka měla po Zmizení Sáry Lindertové opravdu dobře našlápnuto.

INCOGNITOREADER
21.06.2021 3 z 5

Po přečtení Zmizení Sáry Lindertové jsem se na druhou knihu od Kateřiny Šardické těšil.
První kniha mě opravdu nadchla a byla pro mě jedna z top knih v roce 2020.
Noci běsů mají úžasný potenciál. Využít staré pověry a vystavit na nich příběh, který je zhmotní v reálném světě zní prostě fantasticky.
Bohužel, ale jen zní. Není to špatná kniha. To ne. Jen to prostě není wow kniha. Příběh je poměrně pomalý a nějaké rychlejší tempo nabírá až v závěrečné třetině knihy. A závěr by si zasloužil ještě pár stránek a ideálně doslov kde by autorka mohla odkrýt z čeho čerpala.
Příběh se odehrává v takové dost nezařaditelné době. Je to takový zvláštní mix a vlastně není nikdy nějak více řečeno kdy by to mělo být.
Za mě by knize slušelo více příběhu a méně popisů.
Překlepy jsou bohužel i tady a opravdu to zamrzí.
Obálka je krásná.

Danago
20.06.2021 3 z 5

Určitě je to především pro mladší čtenáře, takže se nikdo nebude divit , když v padesáti letech řeknu, že to byla pohádka pro děti. Ovšem pokud se autorka držela opravdových pověr, tak klobouk dolů, protože já z toho všeho znala jen polednici a klekánici, ostatní jsem myslela, že je vymyšleno. Škoda, že ke knize není doslov, kde by toto bylo objasněno.
Nemůžu říct , že by mě to nebavilo, spíš mě to nějak neuspokojilo líbilo by se mi jsem trochu víc příběhu. A konec mi připadal nějak useknutý. Hledala jsem další stránky.
Co se týká překlepů a chyb, souhlasím s Markem, opět velká škoda, že jich je v knize tolik.

memphisz
16.06.2021 4 z 5

Noci běsů přináší mysteriózní a mrazivý teen příběh o pátrání v jedné folklórem nabité vesničce v době zimního slunovratu. Ves si žije po svém, což znamená, že tam dodržují staré zvyky spojené s východoslovanskou mytologií. Modlí se k slunečnímu bohu Dažbogovi, slunovrat slaví jako Kračun, který otevíral bránu do světa mrtvých, a po kraji v temných zimních nocích obchází běsi, perchty, nočnice a bosorky. Prostě atmosféra jak má být!

Před dvanácti lety se z vesnice beze stopy ztratily čtyři děti. Nyní se v době Kračunu vracejí a s nimi se podle všeho do kraje dostaly i temné síly. Děti si navíc nic nepamatují a tak začíná jejich pátrání po tom, co se vlastně stalo. Proč je trápí noční běsi, kteří se zdají být jako živí? A kam vlastně chodíme, když usneme?

Arkagas
11.06.2021 3 z 5

Knížka na kterou jsem se těšila s obrovským očekáváním, ale nemůžu říct, že by je úplně splnila. Námět skvělý, zpracování slovanské mytologie a víry ve stará božstva skvělý. Zápletka vystavěná dobře s velkou mírou očekávání, ale... Příběh se odehrává v zapadlé vesničce na hranicích, kde obyvatelé udržují staré zvyky. Tady bohužel na sebe alespoň za mě naráží potkávání reality a dějové linky, kdy má čtenář pocit, že se dostal do vesnice v 18., nebo začátkem 19.století, ale posléze si uvědomí, že jsme stále v dnešní době díky zmínkám o policistech, prasklém potrubí a hrnku na lince v kuchyni. Co se samotného děje - božstev, démonů a postupného rozmotávání příběhu týká se mi kniha líbila moc. Konečně se jedná o knihu, kde autorka zpracovala krásně slovanskou mytologie se všemi jejími démony a tradicemi, které bychom si měli připomínat.

roso.mak
11.06.2021 5 z 5

Skvělé napsaná napínavá kniha, kde se fantastično mystično (a pohanství) setkává se skutečným světem v zapadlém kraji, který se tak podobá místum, která lze potkat doteď.

A je česká!

Adél784
07.06.2021 3 z 5

Zmizení Sáry Lindertové bylo pro mě příjemné překvapení a z knihy jsem byla nadšená, takže bylo jasné, že si Noci běsů nemohu nechat ujít.
Začala bych tím, že je kniha napsána krásným jazykem, vypráví originální tajemný příběh a hlavní hrdiny jsem si oblíbila.
Zajímavé byly i rodiny postav, některé jejich členy jsem měla ráda a jiné jsem nesnášela.
Za mínus považuji to, že příběh je pomalejší a napínavý začal být až tak od půlky. Zároveň to není kniha, která by mě chytla a nepustila, dokud se nedostanu na poslední stránku.
Konec byl za mě trochu moc rychlý a přišel mi lehce otevřený.
Knihu hodnotím 3,5/5 a musím ještě zmínit nádhernou obálku, která Vám po přečtení bude dávat smysl a také pár ilustrací uvnitř knihy.

,, Ale jakmile se postavila tváří v tvář svým démonům a strachům, pochopila, že nic není tak strašidelné, jak se zdálo.
Protože si záhy uvědomila, že ve tmě není nikdy tak úplně sama"

elenai
05.06.2021 5 z 5

Jsem odjakživa posera, dámy a pánové, ale Noci běsů jsem hodlala přečíst stůj co stůj. Zauajal mě nápad o vesnici v moderní době, kde se stále dodržují pohanské tradice a uctívají staří bohové. A to tajemno okolo zmizení čtyř dětí, následné zjevení a co vlastně bylo pak... Mno, abych pravdu řekla, tak knihu jsem četla pouze ve dne, protože věřím, že bych jen tak neusnula. Ale jak se příběh blížil do finále, paradoxně jsem se bála méně a méně. Závěr by si zasloužil více prostoru, více vysvětlení, ale tak to už je teď takový trend, že autoři nechávají své čtenáře tápat. :) Každopádně si myslím, že by paní spisovatelka klidně mohla na tuto knihu alespoň volně navázat. Prostředí je čarovné a motivů na pokračovaní se objevuje víc než dost. ****1/2