Noc na Karlštejně

Noc na Karlštejně https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/155390/bmid_noc-na-karlstejne-veselohra-o-trech-8UX-155390.jpg 4 1110 174

Tato divadelní hra je zasazena do doby Karla IV. na právě vystavěný hrad Karlštejn, který se má stát místem klidu pro českého panovníka. To je však narušeno nejen příjezdem bavorského vévody, ale i porušením králova zákona, který zakazuje všem ženám přístup na hrad. V jedné noci se zde objevují nezávisle na sobě hned dvě ženy, neť purkrabího Alena a královna Alžběta....... celý text

LeserDe
25.04.2022 1 z 5

Je to zvláštní, text jsem zkusila číst teprve nedávno, věděla jsem, co od něj zhruba čekat, ale Vrchlického jazyk je tak zastaralý, že jsem se do čtení musela pokaždé nutit a nezvládla jsem víc než patnáct minut.

tessa.mik
18.03.2022 5 z 5

Zase jedna cesta vlakem s knižní klasikou. Miluju film a knižní předloha mě vůbec nezklamala. Ba naopak, cesta mi díky tomu utekla jako nic

azertaaz
26.02.2022 4 z 5

Nečetlo se to špatně, ale nějak mi to nesedlo. Víc mě bavil film. Někteří tu píšou, že to bylo zábavnější, ale já tam toho vtipu zase tolik nenašla. Možná, kdybych to viděla jako hru, tak bych to dokázala víc ocenit. Takhle dávám 4 hvězdičky.

Booky84
12.02.2022 5 z 5

Krásná klasická kniha - mám ráda různá díla psaná jako divadelní hru. Četla jsem formou e-knihy a přišlo mi, že jsem to přečetla během chvilky.

Denisa525
31.12.2021 5 z 5

Četla jsem kvůli povinné četbě, nicméně příjemně mě kniha překvapila. Čte se dobře a rychle.

Zuzanak4
06.12.2021 5 z 5

Přečtěte si to. Je to nesmírně poetické a pěkné. Ten film jsem nikdy neměla ráda, ale tahle kniha je úplně jiná. Lepší, takže se vlastně bude líbit všem.

Anna 13
27.11.2021 2 z 5

Měla bych se stydět, když to pro mě bylo čtenářské utrpení?

Vlastně vůbec netuším, co k tomu napsat... Sama od sebe bych po této klasice nikdy nesáhla. To, že se bavit rozhodně nebudu, jsem poznala z již prvních pár stran.

Jazyk pana Vrchlického mě vnitřně nerozechvěl, byť jsem si po celou dobu uvědomovala jeho spisovatelský talent. Asi jsem byla vnitřně tak naštvaná, že se tím musím prokousávat, že jsem neměla sílu ocenit jeho nápaditost a zoufala si, kolik "vtipných" zápletek budu muset ještě přetrpět.

Dobře, tak už konečně vím, o čem je ta slavná Noc na Karlštejně... Ale už nikdy víc, prosím...

Bakana
11.11.2021 5 z 5

Příjemná záležitost, co pohladí po duši.
Zfilmovaná verze mi přijde ještě o něco vtipnější, ale i originál je skvostné dílo :-).
Přece jen ty ženské mají větší fortel, než chlapi. A je s nimi větší legrace, ovšem kromě těch dvou bazilišků Petra a Štěpána :-).

wendulka321
06.11.2021 5 z 5

Co k tomu říct, film znám nazpaměť a tak jsem si chtěla přečíst i předlohu. A jako bonus splnit i jedno z témat čtenářské výzvy.

Terezaazeret
04.11.2021 2 z 5

Ač jsem se snažila začíst, styl psaní mě vůbec nebavil. Po knize jsem sáhla ze zvědavosti, jestli se podobá filmu.

annes
03.11.2021 4 z 5

Poprvé asi musím říct, že za mě film lešpší než kniha...

Ivka14
31.10.2021 4 z 5

Každý zná film a proto jsem se rozhodla si tuhle knihu vybrat i k maturitní četbě. Jen k tomu chybí ty písničky a bylo by to už skoro jako film :)

Hakate
30.09.2021 3 z 5

Noc na Karlštejně miluji jako filmové zpracování, potěšilo mě, když jsem narazila na knižní verzi. Nebylo to vyloženě špatné.

Lejčís
05.09.2021 2 z 5

Noc na Karlštejně bylo jedno z těch velmi známých děl, které jsem doposud nečetla, ač studuju literaturu. Dokonce jsem to ani neviděla jako film, zkoukla jsem vždy jen část a zkrátka mě to vůbec neoslovilo. Teď se mi však dostala do rukou audiokniha, tak jsem si řekla, že už je fakt načase tento čtenářský rest napravit.
No.. žádná sláva se nekonala. To dílo není špatné, dialogy jsou svižné, místy i vtipné, je to pěkně načtené, když pominu fakt, že si tvůrci příliš nevyhráli s hlasitostí, takže to někdy řve a jindy zas není skoro slyšet. Dokážu si představit, že ve své době to lidi patrně bavilo, nicméně soudím, že se jedná o jedno z těch dramat, která zkrátka časem zaniknou a stanou se již nečtenými, byť jsou nadčasová, neboť doba Karla IV. (jakkoli je zde harmonizovaná) zkrátka zaujme vždy.
Co však již dnes příliš nezaujme, je autorův jazyk a velmi předvídatelný děj. Zkrátka - nelituju, že jsem to četla, ale nic mi to nedalo :)

Akléda_
26.07.2021 3 z 5

Noc na Karlštejně byla fajn drama, které ale bylo víc nahuštěné, takže jsem ho četla o něco déle než mám ve zvyku. V postavách jsem se občas ztrácela a neměla jsem takovou tendenci číst dál a dál. Bavilo mě to, ale stačilo mi to jednou a rozhodně se to nezařadí mezi má nejoblíbenější dramata.

Slepýš24
11.07.2021 5 z 5

První jednání mi připadalo poněkud zdlouhavé. Na vině však byla moje neustálá tendence srovnávat knihu s filmovým zpracováním...

Ovšem hned do druhého jednání jsem se zamilovala. Nepochybně to bylo tím, že zde byly podrobněji vylíčeny plány Karla IV. a Alžběty, jak uniknout z Karlštejna, a taktéž tím, že Karel IV. zde na mě působil mnohem lidštěji, romantičtěji a zamilovaněji než v onom muzikálu. Vrchlický z něj udělal obyčejného muže z masa a kostí.

Celkově se mi zamlouvalo, jak zde bylo více vysvětleno počínání postav, jejich motivace. Příběh byl podstatně rozvinutější a promyšlenější než ve filmu.

Co mě však zklamalo, byla mluva postav. Drobný rozdíl mezi vyjadřováním panstva, duchovního a zbylých "méně urozených" by se dal najít, ale jinak jsem měla pocit, že všichni mluví vesměs stejně - knižní jazyk, historismy, archaismy, inverze atd. Jazyk sám o sobě úžasný, jen se mohl u jednotlivých postav výrazněji lišit.

Nicméně knihu rozhodně doporučuji! Stále má co nabídnout.

Marekh
07.07.2021 3 z 5

Byl jsem zvědavý na knihu NOC NA KARLŠTEJNĚ a konečně jsem se do knihy začetl. Jedná se o veselohru, děj se odehrává na Karlštejně roku 1363. Kniha má 3 dějství. Karel IV vydal nařízení, ve kterém zakázal přístup všem ženám na Karlštejn. :)

Myslel jsem si, že se mi kniha bude líbit více. Zpočátku jsem se musel zorientovat v postavách, takže jsem občas nahlédnul do postav, které se nacházejí v úvodu knihy. Některé dialogy byly úsměvné, ale celkově asi tato kniha ve mně nezanechá trvalejší stopu.

V minulosti jsem viděl filmové zpracování, ale už si nevzpomínám, jestli jsem viděl kompletně celý film. Někdy se zkusím na něj znovu podívat.

Kniha obsahuje medailonek o Jaroslavu Vrchlickém. Byl to velmi plodný autor, protože napsal přes 80 básnických sbírek a 50 divadelních dramat! Byl překladatelem (přeložil díla např. V. Huga, W. Shakespeara, přeložil Goethova Fausta aj.).

Avila
18.04.2021 3 z 5

Říká se že kniha je většinou lepší než filmové zpracování.... A převážně s tím souhlasím....
Filmové zpracování tohoto příběhu mám velmi ráda, už kvůli svému obsazení a písničkám které si při sledování vždy "broukám"
Proto jsem byla zvědavá na knihu. Ale film je za mě prostě o něco lepší....

bara-z5649
03.04.2021 3 z 5

Za mě je hezčí muzikál. Asi kdybych ho neznala, tak si toto drama nepřečtu. Každopádně i tak se mi dílo líbilo a nelituji přečtení.
Miluji postavy, zápletku, místo a období, ve kterém se kniha odehrává.

Šárušinka
20.02.2021 5 z 5

Jasný důkaz toho, že i samotný císař porušuje svoje zákony kvůli lásce.. Krásně napsaná hra, snad se v téhle divné době dočkám muzikálového představení. Jediné, co mi chybělo, bylo Helenčino “Lásko má, já stůňu.”