Šifra

Šifra https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/480273/bmid_sifra-dfA-480273.jpg 4 360 113

V šestnácti letech se Nině Guerrerové podařilo uniknout ze smrtící pasti sériového vraha. O jedenáct let později je z ní dospělá žena, zvláštní agentka FBI, která si nenechá nic líbit – a která si poté, co internetem proletí video, na němž se efektivně vypořádává s útočníky, kteří ji napadli ve virginském parku, získá i legie fanoušků. Jenže se dívá i někdo jiný. Někdo, kdo Nině nemůže zapomenout starou křivdu. Odhodlaný potrestat tu, která mu unikla, spáchá vrah z Nininy minulosti brutální zločin, jen aby ji zatáhl do vyšetřování. Tím ovšem jeho hra teprve začíná. A díky internetu se do ní tentokrát zapojí víc lidí než kdy dřív. Jeho hádanky a slovní hříčky z něj možná udělaly zvrhlou hvězdu sociálních sítí – tajemného virtuálního ducha přezdívaného Šifra –, ale pro Ninu je pořád tím, kým byl kdysi: zrůdou přiživující se na utrpení slabších. Aby ho dopadla, musí se spojit se spolupracovníkem FBI, psychoanalytikem Dr. Jeffrey Wadem. I jeho pronásledují stíny z minulosti, jenom společně však mají šanci – stopu za stopou, oběť za obětí – chladnokrevného vraha najít. Začíná závod s časem, který sleduje celý svět.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: , Metafora

The Cipher , 2020

monushka
17.09.2022 5 z 5

Skvělé čtení! Těším se, až si přečtu autorčinu druhou knihu.

Terka18
14.09.2022 5 z 5

Jsem naprosto spokojená a nadšená. Příběh měl šťávu,rychlý spád,napětí a grandiózní konec. Nemám co vytknout. Hlavní hrdinkou jsem si oblíbila a její parťáky taky a moc. Naprosto úžasný a od spisovatelky,která moc dobře věděla o čem píše.

GYROTOURBILLON
07.09.2022 5 z 5

Ano, i já jsem plně spokojen. Souhlasím se všemi 5*
Druhou knihu od IM. si velmi rád přečtu.

lucakuca
07.09.2022 4 z 5

Čtivé!
O tom, jak malá hispánka nakopala prcku velkýmu árijci.
Těším se na další kopance od Niny.

Januli
05.09.2022 3 z 5

Průměr za mě. Bohužel. Nějak mě neláká další pokračování s Ninou.

Annyshga
03.09.2022 5 z 5

Šifra je kniha, kterou budu rozhodně doporučovat všemi 10ti! Škoda, že měla tak malou propagaci, rozhodně si zasloužila víc. Kniha je neskutečně čtivá a děj ucelený. Minulost krásně navazuje na přítomnost a vše do sebe hladce zapadá. Hlavní hrdinkou je silná žena, která si prošla peklem a je právem nazývána bojovnící. Ji i její partu si nejde nezamilovat. Vrah není žádný amatér, jeho činy jsou důmyslné a hrůzné. Moc se mi líbilo zapojení celé společnosti do honu na vraha. Pachatel komunikoval prostřednictvím sociálních sítí a všem dával možnost rozluštit šifru a zachránit tak další oběť. Autorka nějaký čas pracovala u FBI, a bylo to znát. Typy vrahů, jejich profilovaní a smýšlení bylo skvěle popsáno. Příběh jsem přečetla jedním dechem a byla šťastná při zjištění, že druhý díl je už na světě .

konicekbily
28.08.2022 3 z 5

Podle mne lepší průměr. Tým vyšetřovatelů je dobrý, ale kupí zbytečné chyby - asi aby se příběh natáhl. O sériových vraždách jsem toho už přečetl od různých autorů spoustu a takto zpracovaný námět s přehršlí námětů se sociálními sítěmi už jsem četl v lepším provedení. Průměr.

broskev28
28.08.2022

Asi takto: na to, abych si opravila své dosavadní mínění o agentech FBI, to nestačilo. A tentokrát byla anotace výjimečně celkem zdrženlivá, takže mě nic nepřipravilo na dosti hrůzný obsah knihy.
V průběhu četby jsem přemýšlela, proč některé lidi těžký život (útrapy a týrání už v dětství) zocelí a udělá z nich spolehlivé a spravedlivé jedince, zatímco jiní se zařadí mezi zločince bez svědomí. Je to předem dáno třeba uspořádáním mozkových synapsí? Vyrostli by z padouchů slušní občané, kdyby neprožili trýznivé dětství? A existuje na tyto otázky jednoznačná odpověď?
Po knihách B. Miniera nebo L. Keplera, které mě velmi zklamaly, mi tohle nepřipadalo až tak špatné a neuvěřitelné. Na druhou stranu ani Isabella Maldonado mě neuchvátila, i když možná to takhle při americkém vyšetřování vypadá; koneckonců autorka byla dlouhá léta v oboru. V tom případě se ovšem raději zase vrátím k Martinu Goffovi a Jiřímu Březinovi, nebo – abych zabrousila i mimo české luhy a háje – k Hakanu Nesserovi či Michaelu Robothamovi.

Pája699
24.08.2022 5 z 5

(SPOILER) Na prvotinu hodně slušný. Já se řadím k těm čtenářům, který jsou z knihy unesený a nadšený :-) Jako ano, bylo tam hanění FBI, že neumí rozluštit šifry a udělá to za ně řadový občan, ale i tak …suma sumárum – skvost a pecka. Isabella Maldonado si mě získala a určitě si přečtu pokračování a s nadšením .-) Ninu a její celý nový tým jsem si oblíbila hned. Doporučuji

ivana2087
22.08.2022 5 z 5

Pecka! Napětí hned od začátku, žádné hluché místo, sympatická hlavní hrdinka a gradující napětí. Jsem ráda, že už mám k dispozici druhý díl.

Knižní střípky
22.08.2022 5 z 5

Pro milovníky thrillerů je toto tzv. pošušňáníčko, kousek pro fajnšmekry se vším všudy. Je vidět, že autorka ví o čem píše, protože spoustu let pracovala u FBI a má za sebou vskutku úctyhodnou kariéru v této oblasti.

Celá recenze v záložkách recenzí od Knižní střípky.

soukroma
13.08.2022 2 z 5

Začátek zaujal, ale postupně se z toho stával jakýsi filmový scénář s plně zapojenou veřejností nejen prostřednictvím sociálních sítí a sériovým vrahem nevěrohodně plánujícím zločiny na očích veřejnosti... Na straně vyšetřovatelů jen čtyřčlenný nově sestavený tým FBI, pracující v pohádkovém stylu "všichni za jednoho", se vůbec nikam neposouval, ani interní kryptoanalytici nic moc nenašli, zatímco pubertální hyperIQ chytrolíni vedli prim. Přitom luštění šifer jsme si tedy nijak neužili, nejlepší byla snad volba jmen hlavní hrdinky, potěšitelné (když už byla takové piditintítko, že jí každá bunda FBI byla velká - takové klišé, ještě jsem nečetla knihu, kde by vyšetřovatelka byla aspoň atletické postavy, střední výšky a rozumné váhy, vždyť takhle opravdu žádnou autoritu natož strach nemůže vzbudit).
Pěstounské rodiny, pak ještě genetické experimenty a hrdinka s traumatickým příběhem. Ztratila jsem v poslední třetině jakýkoli zájem o příběh, protože se ztratil jakýkoli náboj, věci se začaly opakovat a napětí se zcela vytratilo a nahradila ho nechuť. Zůstane nedočteno a lituji času stráveného s knihou, zbytečně.

Ivana252
11.08.2022 3 z 5

Vcelku dobrá detektivka, čtivá, napínavá, ale dle recenzí a hodnocení a od autorky důvěrně obeznámené s policejní prací jsem čekala víc. Celý příběh je přitažený za vlasy, nad nedůvtipností profesionálů z FBI kroutíte chvílemi hlavou …

jeny-v
20.07.2022 4 z 5

Prvotina od Isabelly Maldonado je skvělá a opět chválím překlad. Knihou prochází i ta nejdrobnější informace, stopa, myšlenka, indicie a smysl pro detail. Honba za sériovým vrahem zvaným Šifra se už od začátku nese napínavým čtením bez „hluchých míst“ v akčním provedení s nesrovnatelnou realitou. Několikrát jsem nechtěně musela čtení přerušit, ale nebyl problém se do děje opět vrátit. Nina Guerrerová vystupuje jako svérázná, tvrdá a nekompromisní členka FBI a její nové „spolubojovníky“ – Wadena, Kenta a Breckovou si na konci určitě oblíbíte.

Makůvka
10.07.2022 5 z 5

Tak to se fakt povedlo!!! Po dlouhé době knížka, která se četla sama od první stránky. Nechybělo tomu napětí, akce, postupy vyšetřování. Je vidět, že autorka ví o čem píše. A hlavní hradinka? Ta měla naloženo na svých bedrech už od mala pořádnou tunu starostí. Ale zdárně se s tím prala, je sice trošku osamělá, ale sympatická a statečná. Vyšetřovací tým se mi taky líbil. Žádné podrazy a povyšování.
Konec byl na mě uspěchaný a trošku nereálný a možná bych uvitala i více informací o pachatelovi a jeho dětství.
Já byla celkově spokojená a budu se těšit na další díl.

Dandy1
01.07.2022 4 z 5

V knize je znát, že autorka má policejní zkušenosti. Děj je trochu přehnaný, ale tentokrát mi to vůbec nevadilo.

Mandlevest
30.06.2022 3 z 5

Tak já asi četla jinou knížku než většina nadšenců na databázi, jinak si to neumím vysvětlit. Jestli takto vyšetřuje FBI vraždy a hledá vrahy, no tak to potěš pánbůh :-). Nechci být zlá, ale mně některé situace přišly jako parodie, ta neschopnost policie, nedůvtipnost hlavní hrdinky a vůbec celá zápletka byla nevěrohodna a naivní, ani toho napětí moc nebylo, i když s mrtvolami se nešetřilo. Druhá přečtená kniha na dovolené, ale moc mě nebavila, spíše pobavila, což nebyl účel. A tak se připojuji ke komentářům mých oblíbených Květ a Helly, existuje mnoho lepších, propracovanějších a napinavějších detektivek. Takže pokračování této série si nechám ujít.

TeaPeter
25.06.2022 3 z 5

Podle životopisu má autorka letité zkušenosti s policejní prací. O to víc mě překvapilo, jakou kovbojku z příběhu vykřesala. Souboj Davida s Goliášem, kde publikem byl nesourodý narychlo sestavený tým vyšetřovatelů a davy amatérů na sociálních sítích. Pachatel byl naprostý magor, superpadouch a mág sociálních sítí. Nina pak drobná slečna, se kterou se minulost nemazlila, a která se s tím něco snažila udělat. Knihy založené na tom, že vyšetřovatel je součástí případu, bývají spíše slabší. Ani tato kniha není výjimkou, i když bývají i horší případy. Pozitivní pro další díly je, že padouch nepřežil, a tedy další případy budou moci být pořádné klasické detektivky.

Andrea7272
18.06.2022 5 z 5

Tedy to bylo počteníčko moc povedené , aby taky ne, když spisovatelka byla sama agentkou FBI :-)
Super , pecka - Nina sympaťačka i její kolegové a teď šupky hupky na další díl !!!!!!

annettka1098
16.06.2022 4 z 5

Kniha mne chytla od samého začátku. Velmi mě bavilo nejen vyšetřování případu mrtvé dívky a honba za vrahem, ale také odkrývání Nininy nelehké minulosti. Kniha má krátké kapitoly a jednoduchý styl vyprávění, který se čte skoro sám. Stránky mi tak mizely pod rukama a já si příběh opravdu užívala. V knize se samozřejmě setkáte s pár okamžiky, kdy nad jednáním agentů´ budete kroutit hlavou, ale to už tak prostě bývá.
Detektivky od nakladatelství Metafora mám zařazené jako pomalejší, méně násilné než detektivky od nakladatelstvi Cosmopolis. Musím však říct, že Šifra byla velké překvapení, protože se detektivám od Cosmopolis svým tempem rozhodně vyrovná!
Pokud máte rádi knihy od Lisy Regan (Mizející dívky, Dívka beze jména, Nečekaná přiznání) nebo od Roberta Bryndzy (Propast mrsti, Dívka v ledu a další), pak si rozhodně nenechte serii s Ninou Guerrery ujít!