Šifra

Šifra https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/480273/bmid_sifra-dfA-480273.jpg 4 360 113

V šestnácti letech se Nině Guerrerové podařilo uniknout ze smrtící pasti sériového vraha. O jedenáct let později je z ní dospělá žena, zvláštní agentka FBI, která si nenechá nic líbit – a která si poté, co internetem proletí video, na němž se efektivně vypořádává s útočníky, kteří ji napadli ve virginském parku, získá i legie fanoušků. Jenže se dívá i někdo jiný. Někdo, kdo Nině nemůže zapomenout starou křivdu. Odhodlaný potrestat tu, která mu unikla, spáchá vrah z Nininy minulosti brutální zločin, jen aby ji zatáhl do vyšetřování. Tím ovšem jeho hra teprve začíná. A díky internetu se do ní tentokrát zapojí víc lidí než kdy dřív. Jeho hádanky a slovní hříčky z něj možná udělaly zvrhlou hvězdu sociálních sítí – tajemného virtuálního ducha přezdívaného Šifra –, ale pro Ninu je pořád tím, kým byl kdysi: zrůdou přiživující se na utrpení slabších. Aby ho dopadla, musí se spojit se spolupracovníkem FBI, psychoanalytikem Dr. Jeffrey Wadem. I jeho pronásledují stíny z minulosti, jenom společně však mají šanci – stopu za stopou, oběť za obětí – chladnokrevného vraha najít. Začíná závod s časem, který sleduje celý svět.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: , Metafora

The Cipher , 2020

Květ
01.01.2022 3 z 5

První letošní přečtenou knížkou je Šifra, ale k chvalozpěvům na ni se nepřidám. Šifra na mě působí prvoplánově, chce šokovat, počtem obětí, vrahovou zvráceností atd., ale nějak se to na mě míjelo účinkem. Nepravděpodobné a někdy nepochopitelné kroky vyšetřovatelů, neprokreslené, zjednodušené charaktery postav a naprosto "dokonalý" sériový vrah, který mění převleky jak na běžícím páse, dokonale se vyzná v anatomii a s jeho znalostí IT a šifrování si ani kryptografové FBI neví rady... Přiznám se, pro mě to bylo průměrné čtení, ke kterému jsem se musela občas přemlouvat. (2,5*)

DericCaster
31.12.2021 5 z 5

Pravda, námět této knížky není nijak převratný a podobný příběh v té, či oné podobě už jistě většina z nás četla... Nicméně to nic neubírá na faktu, že mne čtení knížky prostě bavilo a užil jsem si jej. Příběh je celkem svižný a oceňuji i fakt, že autorka vynechala, u podobných příběhů velmi obvyklou a pro mne osobně vždy trochu narušující, linii, kdy je hlavní hrdina či vyšetřovatel vtahován do politikaření a bojů o hierachické posty. Prostě mne knížka bavila a o to jde ne? ;)

biki
29.12.2021 5 z 5

Zpočátku mě hodně odrazovala podobnost tématu s nudnou a ufňukanou Unesenou, kterou jsem ani nedokázala dočíst. Jako v mnoha předešlých případech jsem se ke koupi rozhodla až po přečtení prvních kapitol ještě v knihkupectví, ovšem když jsem si knihu přinesla domů, už jsem s četbou nedokázala přestat. Naprosto strhující thriller s hrdinkou, která má opravdu "koule", s vůlí a odhodláním nepoddat se následkům minulosti, s odvahou, kterou čelí snahám padoucha o její veřejné ponížení. A k tomu tým zpočátku možná trochu nesourodých kolegů, kteří se ale v průběhu děje naučí dokonale spolupracovat a také si vzájemně krýt záda, a kteří nejsou neomylní. Je vidět, že autorka moc dobře ví, o čem píše, dokáže se vyhnout nadbytečným odbočkám či planému psychologizování. V knize všechno dává smysl, není tam ani slovo víc, ani míň. Za mně jeden z nejlepších thrillerů poslední doby.

alexis818
19.12.2021 5 z 5

Opravdu výborně. Mám novou sérii, hurá. Napsáno velmi čtivé a se stoupající napinavosti. Moc se mi to líbilo a doporučuji.

Vik40
14.12.2021 5 z 5

Kdyby to šlo, přidám hvězdičku navíc.
Napsáno dynamicky, poutavě, nenudil jsem se a četl jsem velmi rád.
Kdyby byl už k dispozici, hned bych se vrhnul na další díl. A to se mi moc často nestává.
Knihu všem doporučuji.

ArwenAragorn
12.12.2021 4 z 5

80%
...Zoufale se snažila vybavit si každičký detail, ale musela si přiznat, že se za ty roky až příliš dobře naučila odsouvat příšerné vzpomínky do temných zákoutí své paměti. Aby tu stvůru tentokrát dopadli, bude je muset z těch zákoutí, kam je zatlačila zase vylovit - i s bolestí, jež nerozlučně přicházela spolu s nimi.

Výborný thriller, má spád a je hodně napínavý. Hodnotím nadprůměrně, i když je tam několik hodně nepravděpodobných situací. Zvláštní agentka Nina Guerrerová se mi líbí a těším se na další setkání s ní.
Když přihlédnu k tomu, že je to prvotina, tak má autorka našlápnuto hodně vysoko. Musím doporučit!

Titas9001
11.12.2021 5 z 5

Uffffffffffff.....tohle bylo úžasné čtení, které snad ani na vteřinu neztratilo dech a dokonale popisovalo vyšetřovací metody. Občas sice trochu nafouknuté, protože Šifra disponoval někdy až neuvěřitelnými schopnostmi, ale je to prvotina, a tak to odpouštím. Těším se na pokračován s Ninou, Wadem a Kentem -sympaťáci!

kramlinka88
11.12.2021 4 z 5

(SPOILER) Skvělý thriller, moc dobře napsáno, skvěle se to četlo, příběh velmi dobře vymyšlený :-)

Jen bohužel ten konec mě zklamal :-/ bylo to takové jednak zrychlené, jednak předvídatelné a bohužel i neuvěřitelné, že by se sama Nina dokázala dostat ze spárů takového netvora a bez jakékoliv újmy :-/ škoda toho ukončení, ale kniha skvělá a prý se můžeme těšit na pokračování, jsem zvědavá i na vývoj vztahu s Kentem, myslím že se dají dohromady ;-)

Luccinda
10.12.2021 5 z 5

Tato kniha je speciální zejména tím, jak věrně popisuje policejní vyšetřování a práci agentů FBI. Autorka pro psaní příběhu bohatě zužitkovala své vlastní zkušenosti, sama vystudovala Národní akademii FBI v Quantiku, stala se kapitánkou policie a působila mimo jiné také jako policejní vyjednavačka. To všechno se promítlo do této knihy a vyšetřování tak působí věrohodně a velmi realisticky.

Zároveň je Isabella Maldonado skvělá spisovatelka. Případ Šifry byl ohromně propracovaný, nechybělo mu napětí a spád, knize nechyběla čtivost. Při čtení mi běhal mráz po zádech, takové pocity jsem zažila naposledy při čtení Šelmy! Já mám navíc velkou slabost pro sériové vrahy, takže v tomhle ohledu se autorka prostě trefila do černého. Zároveň ale musím upozornit, že autorka se toho nebála a některé scény v knize jsou poměrně brutální. Hlavní hrdinka si tu prošla fyzickým i psychickým mučením, je tu také explicitně popsané znásilnění. Takže bacha na to!

Já vám ale Šifru rozhodně můžu doporučit. Osobně bych jí maličko zkrátila, to policejní vyšetřování bylo přece jen docela dlouhé, ale to je opravdu jediná výtka, kterou ke knize mám.

stesti.s.knihou
08.12.2021 4 z 5

Knih s detektivní zápletkou vychází kvanta. Pokud je omezíme na příběhy s ženskou hlavní hrdinkou, trochu se nám výběr zúží, stále jich však zůstane obrovské množství. Pokud ale budeme chtít vyzobat ty příběhy, které jsou zajímavé, opravdu napínavé a něčím nové, moc jich už nezůstane. A jsem hrozně ráda, že Šifra se dle mého nově řadí právě do této kategorie.
Zvláštní agentka FBI Nina Guerrerová vyšetřuje případ mrtvých dívek, který má na svědomí sériový vrah. Když se u obětí začnou objevovat zprávy adresované přímo jí, zjistí, že se jí případ týká mnohem osobněji, než původně předpokládala. Vrah před každou vraždou zanechává jistou šifru, aby zabavil nejen vyšetřovatele z FBI, ale také širokou veřejnost, která doslova hltá každý jeho krok.
Extrémně sympatická hlavní hrdinka v kombinaci s šiframi hraje velice dobře dohromady a všemu napomáhá také to, že sama autorka dlouhé roky pracovala u policie a při psaní svých knih tedy moc dobře ví, o čem mluví.
Šifra je prvním dílem ze série knih s vyšetřovatelkou Ninou Guerrerovou a mohu směle říct, že už teď se těším na další díl (měl by vyjít pravděpodobně v příštím roce).

Jeanine8
24.11.2021 5 z 5

Četlo se to úplně samo, dalsí díl si nenechám ujít.

ivoiro
24.11.2021 5 z 5

Tohle byla výborná kniha. Autorka zúročila své zkušenosti. Mělo to napětí i spád a navíc. Kniha je i čtivá. Netrpělivě čekám na druhý díl.

Duchoslp
23.11.2021 5 z 5

Skvělé čtení. Děj vás vtáhne a potom už s Ninou a jejími kolegy svádíte souboj s časem proti únosci a vrahovi. Nina se musí vypořádat nejen s případem, ale i nepříjemným zážitkem z minulosti. Opravdu se těším na další díl

Mayaotzin
22.11.2021 5 z 5

Wow, tohle bylo fakt skvělé! Svižně to fičelo od první stránky. Moc se těším na další knihy ze série. Isabella si rozhodně zaslouží pozornost čtenářů. Jděte do toho!

Misha*
21.11.2021 5 z 5

Už dlouho jsem nečetla tak dobrou detektivku. To, že autorka pracovala několik let u FBI, se pozitivně odrazilo na její knize. Velmi dobře promyšlený příbeh!

_Brunetka_
19.11.2021 5 z 5

Tak tahle knížka byla totální masakr. Autorka má čtivý (až návykový) styl psaní, kterým vás vezme na jednu vlnu k sobě, na které následně prosvištíte celým příběhem mrknutím oka. Děj je opravdu akční, napínavý a napěchovaný zvraty. Můžu vám zaručit, že vám autorka opravdu chvilku klidu nedopřeje. Příběh je zároveň tak skvěle vystavěný, že vám bude občas dělat problém rozlišit realitu a fikci. Hlavní hrdinku jsem si oblíbila, protože se mi líbí její bojovná nátura a zbytek vyšetřovacího týmu (hlavně Wade a Kent) si mě taky získali. Dále nepochybuju o tom, že ve vás kniha vyvolá nejrůznější emoce, ale většinou to budou bohužel spíše ty negativní – zlost, strach, zuřivost,… Z příběhu mrazí i v zádech. Co však na mě asi nejvíc zapůsobilo, je autorčin um v tom, že věci co nejvíce zamotá (opravdu se nešetří) a k pavučinám lží/tajemství pořád nabaluje další a další… ale POZOR, i přesto na konci všechny dílky zapadnou geniálně do sebe a vy nezůstanete s jedinou nezodpovězenou otázkou. Zápletka i vrah se dost povedli – přesně ta složitost, kterou mám ráda. Šifra je za mě tak fantastická, že by mohla sloužit jako návod na to, jak napsat dobrý thriller. Patří zároveň k jedněm z nejlepších kousků, které spadají do tohohle žánru, za poslední dobu. Velké doporučení.

Nuttelka
06.11.2021 5 z 5

Páni, tak tohle byla jízda... hned od první kapitoly. Knihu jsem dala na jeden zátah a skoro u toho ani nedýchala. Nina je pro mě velká hrdinka, co všechno si prožila a postavila se tomu. A k tomu celý skvělý tým, úplně jak "Myšlenky zločince" :-) A ten konec, to mě úplně dojalo.
Už abysme měli k dispozici další díl, toto bude velmi povedená série.

JajaPaja
04.11.2021 5 z 5

Z knihy jsem byla nadšená takové mám ráda

Kizuizi
04.11.2021 5 z 5

Kniha Šifra je skvělým náhledem do práce FBI. Odhaluje nám hodně z práce agentů, hlavně z psychologického hlediska, a pod drobnohledem psychologů se objeví nejen pachatel, ale právě i hlavní hrdinka.
Skvělý a akční psychothriller, který by milovníkům tohoto žánru rozhodně neměl uniknout.

Karolina90
04.11.2021 3 z 5

Knihu jsem měla přečtenou rychle, četla se snadno i zápletka byla dobrá, ale je to prostě "amerika" (některé melodramatické scény nebo ta část, kde se Nina udivuje nad tím, že má v dnešní době někdo glóbus...) - mě to nevadilo, ale někomu by mohlo.