Nikdyuš: Zkoušky, jež podstoupila Morrigan Crowová

Nikdyuš: Zkoušky, jež podstoupila Morrigan Crowová https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/375538/bmid_nikdyus-zkousky-jez-podstoupila-mor-XOE-375538.jpg 4 491 131

Nikdyuš / Ničnever série

1. díl světově úspěšné série z kouzelnického světa. Morrigan Crowová je prokletá. Narodila se v ten nejnešťastnější den a všichni ji obviňují, že má na svědomí každou místní pohromu. A co je horší, kvůli kletbě je odsouzena zemřít v den svých jedenáctých narozenin. Pak ale potká Jupitera Northa, podivného muže, který ji dostane do tajemného světa Nikdyuš. Aby tu Morrigan mohla zůstat v bezpečí před hrozivou kletbou, musí najít způsob, jak úspěšně absolvovat zkoušky. Objeví nakonec svůj mimořádný talent?... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , Albatros (ČR)

Nevermoor: The Trials of Morrigan Crow , 2017

SknihouVrukách
30.06.2020 3 z 5

Od knihy Ničnever som mala opäť extrémne vysoké očakávania. A vo výsledku knihu hodnotím priemerne. Už keď som knihu začala čítať všimla som si, že mi nejak nesadla, ale hovorila som si, že sa to zlepší, keď sa do knihy začínam. Ale bohužiaľ sa tak nestalo. Hlavná hrdinka mi veľmi sadla a aj s ostatnými postavami som nemala problém. Svet Ničnever bol originálny a aj keď ho veľa ľudí prirovnávalo k HP, mne tento svet prišiel iný. Kniha mala podobne črty, avšak dej nebol vôbec podobný. Prišlo mi, že na detskú knihu mala kniha dlhé kapitoly. Našťastie sa kniha zle nečítala a mala príjemný, občas až veľmi jednoduchý štýl písania. Veľmi ma zamrzelo, že názov druhého dielu je spoiler a kvôli tomuto som pravdu o Morrigan odhadla. Čo sa týka kvality knihy, tak tá bola veľmi dobrá. Avšak mne kniha nesadla, a preto som si ju tak neužila. Druhý diel mám síce doma,ale vrátim ho naspäť do knižnice. Pokiaľ máte radi detské oddychovky, knihu vám môžem odporučiť 3/5✨

Anett525
26.06.2020 5 z 5

I když nejsem dávno cílová skupina, knížku jsem přečetla jedním dechem. Čtivě napsané, zajímavý příběh... Jdu se vrhnout na další díl :)

teresinha
07.06.2020 4 z 5

Jako… tohle není Harry Potter ani trochu :D Ano, Morrigan dostane dopis, ano Morrigan se dostane do světa, kterému tužku rozumí, a Morrigan má rodinu, která ji vlastně nenávidí. Ano, Jupiter by se dal považovat za jistou odnož Brumbála, minimálně tím, že své svěřence vůbec nic nepoví, to by si s Brumbálem mohli podat ruce.

Ale jinak z těch řádek mnohem víc dýchá steampunk než klasická fantasy, nebo aspoň já to tak vidím. Zezačátku jsem si často vzpomněla na mou oblíbenou Etiketu a špionáž, má to podobnou atmosféru. Ale upřímně, je to na mě kapku překombinované. Skvělý svět, ale zdá se mi, že toho autorka do prvního dílu chtěla narvat strašně moc a občas mě to unavovalo. Až tak, že jsem chvíli uvažovala i jen o třech hvězdičkách. Ale nakonec ne. Pointa je zábavná a nechává spoustu prostoru na pokračování, takže za čtyři. A přiznávám, že jsem zvědavá, jak to celé bude dál.

JointlieKat94
28.05.2020 5 z 5

Tohle je zasloužených 5*. Pravdou je, že jsem v tom lehce, fakt lehce, vycejtila HP. :)

Morrigan je prokleté dítě. Narodila se ve špatnou dobu a tak všechno zlé, co se stane, jde na ní a s ní. Její rodina je hrozná. Nikdo ji nevěnuje pozornost, nikdo ji nemá moc rád. Otec za ní jen platí, tedy jen za ty nesmysly, co se kolem ní stanou. Jednou se s otcem vydá na jakýsi "Den předkládání nabídek", kdy Morrigan dostane 4 dopisy k přijetí na vyučení, což nikdo nechápe. Nedlouho poté, kdy jí to rodiče zakáží, se k ní domů dostane Jupiter North, který jí odvede do svého "světa". Morrigan musí projít zkouškami k přijetí. Čtyřmi. Najde si kamaráda, se kterým jde vše snáz. Ale Jupiter stále neprozradil, proč si vybral zrovna ji, a jakou schopnost má..

Příběh je fakt krásný, všechno se skvěle propojuje a vše postupem času pochopíme. Dává to smysl. A je to fakt hezké. :)

Těším se na další díl.

keselylenka
24.05.2020 5 z 5

Ano když budete hledat najdete zde mnoho inspirace z Harry Pottera, ale proč? Knížka je čtivá, nemohla jsem ji odložit a už v polovině jsem na internetu zajišťovala kolik dalších dílů je. Pevně doufám, že jich bude co nejvíce.

eva3992
22.05.2020 5 z 5

Příběh prokleté dívky Morrigan. Narodila se v nejnešťastnější den a všichni ji obviňují, že má na svědomí každou pohromu. Navíc musí zemřít v den svých jedenáctých narozenin. Potká však záhadného Jupitera Northa, který ji vezme do tajemného světa Nikdyuš, kde musí Morrigan složit zkoušky, aby mohla zůstat v bezpečí.

Tuhle knížku jsem si půjčila z knihovničky mého syna a jsem za to ráda. Je sice určená pro děti od 9 let, ale i dospělí si ji nadmíru užijí. V první kapitole se mi kniha nepozdávala, byla hodně temná, drsná, ale jakmile přišel na scénu Jupiter, vše dospalo spád a v zemi Nikdyuš bylo nádherně.

Kniha je napínavá i milá, jen tak ji neodložíte a budete si užívat každou chvilku s Morrigan a jejími přáteli. Krásné popisné pasáže nejsou nudné, naopak se díky nim ponoříte hlouběji do kouzelného světa. Všechny postavy si okamžitě zamilujete – mojí oblíbenkyní se stala kočka Fen :-)

Určitě brzy pořídím i druhý díl Divomor a opět nezůstane jen u Lukáška v knihovničce.

Makropulos
19.05.2020 5 z 5

Nejsem ani dítě ani mládež, ale jsem nadšena. Mám ráda autory s bezbřehou fantazií, kteří dokážou v dnešní záplavě fantasy literatury vymyslet něco nového a dokázat, že to baví jak cílovou skupinu, tak čtenáře mnohem odrostlejší.

zahradnice18
05.05.2020 5 z 5

Hezký příběh, hezký překlad, hezké čtení. S HP jsi jsou trochu podobné, ale to je dobře, protože HP se mi líbil.

Selket
04.05.2020 4 z 5

Děj má strukturu HP, konkrétně čtvrtého dílu. Detaily jsou předvídatelné a nejlepší kamarád hlavní hrdinky není zcela rozhodnutý, jakou povahu tedy vlastně má...ALE TO JE ÚPLNĚ JEDNO! Protože tohle už tu dlouho nebylo a já takovéhle věci chci a chci a chci číst! Rozhodně potřebuju další díl, nejlíp do žíly :-D

zandu
17.04.2020 5 z 5

Kdyby šlo dát deset hvězd, tak je dám. Jsem nadšená. Přesto, že jsem o pár desítek let starší než je doporučená cílová skupina, příběh mě pohltil. Je to krásné a kouzelné. Hned se vrhám na Divomor a už teď lituji, že zatím není další díl (díly). A s HP vůbec srovnávat nebudu - HP je HP a Morrigan je Morrigan. Skvělé.

Mikey
08.04.2020 5 z 5

Úžasná pohádková knížka, která zaujme i dospělého čtenáře, který se chce trochu vrátit do dětských let. Skvělý překlad, nádherná hra s češtinou a příběh. Za mě je srovnávání s HP naprosto mimo, to by každá fantasy knížka pro děti potom byla vykrádačka HP.
Krásný svět, napínavý děj, děti to bude bavit a jejich rodiče také. Možná by to chtělo trochu propracovat, ale mě ta kniha prostě bavila, potřebovala jsem se odreagovat a to splnila nad očekávání dobře.
Líbil se mi svět, fantazie autorky, dialogy postav, které byly i často úsměvné.
Kdo si chce užít příjemnou pohádku, která ale není hloupá, nebo příliš dětská, tak doporučuji všemi deseti.

Griša
24.03.2020 4 z 5

Příběh byl zábavný, napínavý, chvílemi však předvídatelný, vadou na strhujícím ději byl též narychlo dělaný překlad. To ovšem nezabránilo tomu, aby mě děj pohltil. Hlavní hrdinka byla ze začátku hodně nesympatická, později se to zlepšilo, ne však úplně. Nešťastné mi přišlo použití jiného času, který mi v tom dělal nepořádek. Celkový dojem byl docela dobrý.

Sar00
20.03.2020 5 z 5

Nikdy nedávám knížkám plné hodnocení, ale tady zkrátka musím. Nějak nemám co vytknout. O:) Narazila jsem na ni téměř před dvěma lety na Instagramu, uložila ji na později, a to později nastalo teď. Tak jsem ji teda rozečetla, ač mě trochu děsilo věkové doporučení, protože já z této kategorie bohužel/bohudík už odrostla. Přelouskala jsem ji za 3 dny a teď jen brečím, protože v knihovně nemají pokračování. Moc krásné dětské fantasy, které si zamiluje i dospělák. Morrigan si mě získala a Nikdyuš s hotelem Deucalion se hned po Bradavicích stává druhým místem na světě, kde bych chtěla žít. (S Harrym Potteren nesrovnávám. Vlastně mi ta souvislost s dopisem & jiným světem došla až teď. Mě jenom trknul ten věk). :)

todilka
07.03.2020 4 z 5

Ze začátku mi to přišlo, že se autorka do svého fiktivního světa snaží nacpat každou šílenou myšlenku, nápad a fantazii co kdy měla a přišlo mi to trochu moc...postupně jsem se ale začetla, přestala řešit, že o spoustě zmínek se nic víc nedozvím a užívala si i pěkně zpracované napětí v kapitolách o zkouškách nebo o vánoční bitvě. Ve výsledku milé překvapení, i když rozuzlení jsem dobře odhadla, chystám se na druhý díl...s HP bych ale nesrovnávala, ani mě to při čtení nenapadlo...
*čtenářská výzva 2020: Kniha, která vás zaujala svým názvem

katerina7986
21.01.2020

Svělě napsaná knížka. Moc se mi líbila. Rozhodně doporučuji :D

syslomil
15.01.2020 5 z 5

Myslím, že toho neustálého srovnávání s HP už je kapánek moc. Chudák každý autor, který vydá knihu až po Rowlingové, vždycky to už bude jenom vykrádačka HP. Jasně, podobnost tam je - dívka dostane dopis a odjede od své rodiny do jiného světa, kde bude čelit své Nemesis. Ale tím to také končí. A kolik z nás by na takovéhle obecné zadání dokázalo napsat jedinou smysluplnou knihu, natož sérii. Kromě výše zmíněného tam nic "obšlehnutého, překombinovaného a přežvýkaného" nevidím. Prostředí je jiné, jiné jsou postavy, nejedná se ani o stejný druh magie. A že tam jsou nereálnosti jako např. pavučinová dráha - je to snad fantasy, ne? :-) Kolik reálností je v HP? Co takhle si knihu prostě užít samu za sebe, v ničem se nerýpat a nedělat si seznam podobností s jinými knihami. Mně se příběh moc líbil a nemůžu se dočkat, až mi dorazí druhý díl. A doufám, že nebude poslední.

Potolu
07.01.2020 4 z 5

Většina lidí hodně srovnává s HP. Jako jasně, něco si je podobné, ale aby si člověk mohl užít knihu, tak se nesmí ve srovnávání tolik hnípat. :-)
Mně se děj líbil, začátek knihy byl teda pomalý, ale od čtvrtiny knihy to pak jelo raz dva. Některé části by stálo za to více propracovat, aby čtenář porozuměl a neztrácel se (pořád ještě nemám ujasněné, co je divina a co svede Divomor). :-D Ale třeba se to dozvím v dalším díle... :-) Oceňuji hry s češtinou ("Odkud jsi?" "Z Potomti."). :-D To bylo takové úsměvné... :-)

Zrzavá_Tereza
06.01.2020 5 z 5

Tohle byla krásná pohádka, na sváteční dny a proložení všech těch detektivek a thrillerů jako dělaná.

Bybyla
03.01.2020 3 z 5

Pro mne az moc velka prekombinovana fantazie. Ale to bude tim, ze nejsem ta spravna cilova skupina. Dcera byla nadsena.

25veronika3
31.12.2019 5 z 5

Tohle jsem skutečně nečekala. Když jsem si Nikdyuš koupila, myslela jsem, že budu zklamaná a že kniha nebude nic pro mě. Nemohla mě víc překvapit :) kniha je úžasná, milá, vtipná, fascinující. Některé skutečnosti jsem si nemyslela hned a některé mě překvapily. Šíleně se těším na druhý díl :)

zlo přátelství magie australská literatura pro dívky dobro prokletí pro dospívající mládež (young adult) talent

Jessica Townsend
australská, 1985