Rozetmění

Rozetmění https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/434119/bmid_rozetmeni-iDH-434119.jpg 4 465 98

Nikdynoc série

< 3. díl

Itreyská republika se propadla do chaosu. Mia Corverová zavraždila kardinála Duoma a zvěsti o smrti konzula Scaevy se prohánějí po ulicích Božího hrobu jako požár. A pod jeho povrchem je hluboko v prastarých kostech města pohřbeno tajemství, které Republiku změní navždy. Mia a její bratr Jonnen musí cestovat hlubinami starodávné metropole. Jejich úkol je povede temnotou pod Božím hrobem, přes Moře mečů, zpátky do knihovny v Tiché hoře, k jedovatým Čepelím – Miiným dřívějším mentorům – a nakonec až k mystické Koruně Měsíce. Tam Mia konečně odhalí původ Temných a zjistí, co osud chystá pro ni i její svět. Ale tři slunce se teď kloní k západu a přichází temnotma – může ji vůbec přežít? Třetí díl temné série Nikdynoc.... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , CooBoo

Darkdawn , 2019

vandalindakova
29.12.2020 5 z 5

Takže asi by to chtělo nějaké shrnutí. Spousta lidí asi bude z mého hodnocení překvapená. Šla jsem do toho bez extra očekávání. A jak to spousta lidí zklamalo, tak mě vůbec ne. Ten konec sice nebyl tak hustej, jak by se dalo očekávat, jenže já ho během příběhu tak nějak čekala, a proto jsem neměla jiné nároky. Miluju styl Kristoffa, jak tuhle sérii napsal. Miluju, jak si hraje se čtenářem. Poznámky pod čarou mi vůbec nevadí, a naopak to dokresluje ten svět. Líbilo se mi, jak sem zakomponoval samotné knihy. Škoda pana Laskavého. Baví mě i to, jak vytváří postavy, o kterých prostě nevíte, co si o nich myslet. Emočně mě to dostalo, bavilo mě to a je mi těžko, že to skončilo. Takže za mě zaslouženě plné hodnocení a jedna z nej knih roku. Basta fidli. Nikomu se ospravedlňovat nemusím! ????
Styl rozhodně nesedne každému, je tam hodně š*kání, vulgarismů až až, že jinde by mi to i vadilo, ale sem to prostě patří. Je tam kotel masakru, krve a nechutných scén, a taky to stále rozhodně není Young adult!

Kasana
17.12.2020 3 z 5

Já si osobně myslím, že jsem normálně klidný člověk. Ale je tady někdo, kdo by mi řekl, jak je možné, že tohle napsal ten samý člověk, co napsal Nikdynoc a Boží hrob? Ano, dala jsem prvnímu dílu tři hvězdy, ale jen kvůli těm poznámkám. Ano, druhý díl má ode mně čtyři hvězdy, protože mě naštval konec. Tady? Tady mě štve snad všechno. Tak jsem ještě mírná s tím hodnocením.

Nejdříve to dobré. Ten svět!! Mega zajímavý, tohle jsem ještě nečetla a strašně mě to tím pádem i bavilo. Pak ta hlavní zápletka je skvělá, sice ne originální, ale zaujme. Jazyk je velmi pěkný a povedený. A ta část, kde se v knize objeví předchozí díly? Kruci, to jsem si strašně užívala.

Tak a teď to špatné (vydržte, najdu si lepík ... ááá, tady to je!). Rudá církev! Jak proboha mohla vydržet tak dlouho? Neříkám, že mě to trošku nepřekvapilo, ale nájemní vrazi, co dennodenně žijí ve strachu a paranoii? Bych si myslela, že budou mít aspoň dva záložní plány. Ale je srazí na kolena nezkušená puberťačka.
Mia. Tak jo, reálně. Nemá Mia nějakou psychickou poruchu? Že si jednu chvíli hraje na tu největší mrchu pod západem, co by zaprodala i vlastní babičku pro pár grošů, bych i věřila. Tak ale proč si později hraje na ctnostnou hrdinku? A narážím na Solise ke konci. A rejpnu si, protože úplně nevěřím jejímu vztahu s Ash. Kdyby nebyla tak vážná, tak jo, ale ... já nevím, něco tam tomu prostě chybí.
Ostatně, jako v celé knize. NĚCO tomu tam prostě chybí. Ty laciné triky k momentu překvapení z předchozích dílů prostě potřetí fakt platit nebudou. Už je to dost ohrané a předvídatelné. Aspoň ten úplný konec se jakž takž dal, ale od autora jsem tedy čekala něco daleko lepšího. Ono, co si budem, deus ex-machina je asi fakt ta nejběžnější záchrana, že?

Jakože, série je to velmi dobrá a povedená. Škoda toho posledního dílu, ten jako fakt bolí. Jo a omlouvám se, právě jsem to dočetla a jsem trošku (trošičku hodně) naštvaná.

Draimi
12.12.2020 5 z 5

No................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................... Nemám co dodat. Kroniku Nikdynoci prostě miluju. Poslední díl mi zodpověděl otázky, které v průběhu čtení přechozích dílu vyvstaly. Prostě KONEC bez dalších otázek, na které věčně nedostávám odpovědi u jiných knih. Ne jednou jsem četla se zatajeným dechem jak to dopadne a několikrát jsem se přistihla, že prostě nechci číst dál, protože nechci aby se stalo či si myslím. :D :D
Nebudu kecat dlouho, protože za mě je to prostě nejlepší, nejpromyšlenější série za velmi dlouhou dobu. A ačkoli to vlastně skončilo v podstatě happyendem, rozhodně to nepovařuju za knihu, která by byla přehnaně citlivá a romantická.
J. Kristoff by mohl napsat další Fantasy... čekám na ní

veia
07.12.2020 2 z 5

Za mě určitě nejhorší díl celé série. Zatímco jednička mě úplně uchvátila a dvojka se mi taky moc líbila, tohle prostě nebylo ono. Konečná bitva mi přišla nudná a nepřehledná, dokonce jsem se přistihla, jak si říkám "je mi úplně jedno jak to nakonec dopadne, hlavně ať už je konec". Sexuální scény, kterými byla celá kniha napěchovaná až k prasknutí, mě už taky vytáčely. Nejsem žádný puritán a sex v knihách mi nevadí, ale tady to nemělo absolutně žádný význam pro děj a přišlo mi, že se nějaká taková scéna (velmi detailně popsaná) nachází snad ve skoro každé kapitole - zkrátka bylo poznat, že to autor psal pouze pro to, protože se mu to prostě líbilo a asi mu nijak nezáleželo na tom, jestli to bude bavit i někoho jiného, než jen jeho. Byla jsem tím tak otrávená, že jsem ani neměla chuť přečíst si bonusovou kapitolu, ve které se údajně nachází další milostná scéna a dodnes jsem se k tomu nedostala. Poznámky pod čarou taky ztratily své grády (skoro žádné vtipné poznámky, pouze nudné zdlouhavé popisy zbytečností), takže už jsem je ke konci přeskakovala. Za mě byl tedy závěrečný díl bohužel velkým zklamáním, když si vezmu, jak kvalitní byly díly předchozí.

Anastazie0810
02.12.2020 4 z 5

Zavěr teto trilogie mi potvrzuje myšlenku, kterou jsem měla hned po přečtení první knihy od Jaye, tenhle chlap umí k***a dobře psát. Je to čtivé, napínavé, sarkastické, ironicke, občas az humorné. Mytologie bohu a celkove ten pribeh o Temnotě a bohu světla jejich dcerach a krutosti, kterou jsou schopny se mi libil. Vyvrcholeni vsech tajemstvi. A mnihem vic..
Plny pocet hvezd jsem vsak nedala kvuli tomu konci, asi jsem cekala malinko vic...
Nemeni to vsak nic na tom ze tuto serii jsem si uzila, bavil me ten svet a zžila jsem se s postavami (..jen nekterymi, ...treba Ashlin nemam rada uz od zacatku..)
Rozhodne je to originalni a tesim se na dalsi knizky od Jaye, protoze verim tomu ze to bude stat za to.

Borufka_9
30.11.2020 2 z 5

I pro mě je závěr série zklamáním, bohužel. Spousta zbytečné vaty a snaha nacpat za každou cenu genderově/rasově/... korektní cosi, mě fakt zklamala. Bez toho všeho by to byl obyčejný příběh, ale skvěle vyprávěný.

Marta88
25.11.2020 5 z 5

Za mě skvělá jízda. Opět jsem se nemohla odtrhnout. Vím, že mnozí poslední díl kritizují, ale mě se prostě líbil i s těmi čuňačinkami a sprostými slovy. A ty poznámky pod čarou? Díky této sérii jsem si je zamilovala :D.

Arsi007
25.11.2020 5 z 5

Celá série Nikdynoc se ihned po dočtení třetího dílu bezkonkurenčně řadí na první místo mezi všemi mnou přečtenými fantasy.

To, s jakým citem a smyslem pro detail, sarkasmus, ironii a erotično si autor s postavami i dějem celé tři díly hrál je pro mě záhadou a dílem hodným mistra. Metafyzické i mystické propojení všech součástí příběhu bylo neskutečně silné a dokonce se zde, dámy a pánové dozvíte i smysl a význam tolik diskutovaných poznámek pod čarou ????

girdi
27.10.2020 4 z 5

Prokousala jsem se tím, ale chvilkami to bolelo, což jsem fakt nečekala, že se může stát (jednička i dvojka jsou skvostné!). Pořád tam je spousta super akce a děje, který jsem přímo hltala. Ovšem parkát jsem knihu odložila a byla z toho tak nějak unavená, možná přesycená. Obávám se, že kdybych Rozetmění neslíbila půjčit dál, tak mě to čtení bude trvat opravdu dlouho. Příběh měl dobrou pointu, ten svět byl opravdu zajímavý, postavy dobře vykreslené, ale nějak mi přišlo, že se tentokrát autorovi občas trošku trhala nit.

klarik
25.10.2020 3 z 5

(SPOILER) Konečně dočteno.... musím říct, že mě Jay Kristoff hodně zklamal. Rozetmění je nejhorší díl z celé série. První polovina knihy se děsně táhne a četla jsem ji násilím. Poté se to trochu rozjelo a začalo mě to více bavit, avšak posledních 80 stran jsem četla tři dny, šíleně jsem se do čtení nutila a modlila se, ať už je konec. Moc mi scházely poznámky autora pod čarou, které se zde objevují jen sporadicky. Závěrečná bitva byla nijaká, Tric byl v celém Rozetmění tak nějak zbytečný a šťastný konec Mii a Ashlinn mě hodně zklamal a trochu i možná naštval. Nicnéně na celou sérii rozhodně nezanevřu, Miu jsem si oblíbila, styl psaní autora také, i samotného Jaye mám moc ráda.

lokonla
22.10.2020 5 z 5

(SPOILER) SPOILER
Tak ten konec jsem nečekala. Jay je známý tím, že nevěří na šťastné konce, proto jsem nedoufala. Všichni věděli, že Mia umře. Ale tenhle konec? Naprosto pecka. Čekala jsem, že knihu dočtu a budu mít půl roku čtecí a existenciální krizi, jako po Božím hrobě, kdy stačily tři stránky, aby se všechno podělalo. Ale Rozetmění jsem odložila s naprosto klidným srdcem a dokonce jsem se smála. Dokonce jsem se možná i smířila s tím, že skončila s Ashlin.
PS: když Tric skočil, to byl nejhorší moment knihy. Naprosto mě to dostalo...

LenkaPet
20.10.2020 5 z 5

Miluji tento příběh, děkuji za něj.

Gaome
18.10.2020 odpad!

Pokud jste alespoň relativně zdravě dospělý člověk s přístupem k reálnému sexu, jsou to naprosto vyhozené peníze. Máte-li rádi fantasy a sci-fi, budete naštvaní. Kdybych z celé série vyškrtla všechny scény typu má mě rád, nemá mě rád, dilemata ohledně rodičů, explicitní popisy sexu které mají nulový dopad na příběh a dementní rozhodování náctileté vzteklé buchty, zbyla by mi ze všech třech knih třísetstránková novela. A nejvíc mě štve že těch 300 stran je po dějové stránce super. Má to skvěle vyřešenou mytologii, sváry mezi božstvem, živý svět který by bylo zábavné poznávat. Jsem i ochotná pochopit že 20ti letá slečna se bude na internetu nebo na veřejnosti drsněji cítit s rádoby hustou fantasy knihou, než s něčím od Rosamunde Pilcher nebo harlekýnkou a pro to se tohle prodává. Pryč jsou ty časy kdy fantasy a sci-fi oddělení v knihovně okupovali "divní" dlouhovlasí týpci v černých kabátech kteří pak dokázali o ději říct i něco složitějšího než "boží, úžasný, bombastický....." Proč musí současní spisovatelé prasit zrovna tenhle žánr? Proč ne třeba detektivky?

lena.o.knihach
17.10.2020 2 z 5

Závěr Nikdynoci mě neskutečně zklamal. Byla jsem připravená na všechno, čekala jsem ledacos, ale že ještě před polovinou ji budu muset odložit, protože mě šíleně nudila, to fakt ne.

Já jsem po absolutně skvělém Božím hrobě chtěla peckovní finále. Peckovní tam bylo jen pár postav Jonnen, Mercurio a Sid. A samozřejmě Zatmění. Postrádala jsem Pana Laskavého. To jsme si od autora nezasloužili. Takhle nám sebrat to nejlepší z celé trilogie.

A jedna postava tam byla dokonce úplně zbytečná. Aby se nejspíš měly Mia a Ashlinn o kom dohadovat. Jinak by ty pusy otevíraly jen v posteli. Nenapadá mě, proč by se jinak vracel do příběhu.

Někdy jsem měla chuť přeskakovat řádky, protože mi přišlo, že se tam nic moc neděje. Teda až na jednu dobrodružnou výpravu. Jinak to byla pořád dokola omílaná pomsta, pomsta, pomsta, sex (aby se neřeklo) a zas pomsta a dál nic nového.

Horselen
12.10.2020 4 z 5

Tohle je jedna ze sérií, kde druhý díl je a zůstane nejlepší. Byla tam spousta skvělých věcí, ale příběh mi přišel trochu natažený a konec na mě valný dojem neudělal. Množství sprostých slov bylo podle mě už také na hraně.
Nutno doznat, že tohle je jediná kniha, kde jsem četla o vztahu dvou holek, ne kluků (za což má autor malé bezvýznamné plus), ale ani tak jsem z nich moc nadšená nebyla.

SPOILER
Nejvíc mě zarazilo takový obrovský klišé - Mia musí zemřít, aby ostatní mohli žít.
A druhá věc - i když jsem Ashlinn neměla moc ráda, tak mě sakra naštvalo, co se s ní stalo.
KONEC SPOILERU

A teď k bonusu... Už při normálním čtení mě přesně v té kapitole napadlo, jestli k tomu autor náhodou nesměřuje. A jak se vzadu ukázalo, tak jsem měla pravdu. Nicméně i tak bonus předčil všechna moje očekávání :D

zinon
03.10.2020 3 z 5

(SPOILER) Tak i já patřím k těm, které tento díl hrozně zklamal. Čtení mě moc nebavilo....a ten konec fakt nic moc. Ale nejvíc, co mě vadilo byla Ashlinn a jelikož se příběh odehrál v duchu jejího uctívání...tak to fakt neee. Jinak mě vůbec nevadilo oživení Trica, protože on jediný spolu s Jonnenem mě přišel v tomto díle zajímavý a bavilo mě o něm číst.

ydnac
28.09.2020 4 z 5

"Nejlepší způsob, jak se naučit vyhrávat, je prohrávat."
Závěr této série nám ukázal, že Mia byla ochotná bojovat za rodinu(bratra),přátele a lásku až do posledního dechu i když bohyně jim pěkně nakládaly. Poznala jaké to je mít strach a dokázat ho ovládnout. Tento díl mi bohužel připadal nejslabší ze všech, ale ráda to přehlédnu, protože i tak stál za to. Rozuzlení záhady temných bylo vysvětleno, zlo poraženo a zbytek si přečtěte :-)

katasokolov
27.09.2020 5 z 5

Pro mě rozhodně lepší než druhý díl!! Konečně nám autor vysvětlil jak se to má s temnými (v tomhle konečně spatřuji trochu z Harryho Pottera) a pomsta byla dokonána jak na té božské straně, tak té lidské a rovnováha světa znovu nastolena. Bála jsem se, když jsem četla, že J. Kristoff nevěří ve šťastné konce, ale i on se nakonec přemohl a nepřipravil nám úplně konec ve stylu G. R. R. Martina :D. V minulém díle jsme měli gladiátory, tady zase vyvstali piráti, bohové (kteří byli v předešlých dílech jen krátce zmiňováni) a napětí a akce byla kniha plná! Jinak kdo viděl Late Night with Seth Meyers a díl, kde pozval Jona Sněha na večeři s přáteli si rozhodně užije a ocení 12. kapitolu :D :D :D The many were one. And will be again.

kolacky
22.09.2020 4 z 5

Dobré zakončení trilogie. Uf a nakonec ten pan Laskavý... mi spadl kámen ze srdce.

jxr
20.09.2020 2 z 5

První díl Nikdynoc mě překvapil a potěšil zároveň - originalitou, paralelními časovými linkami, rozjezdem hned z první stránky, překvapením okolo rodiny Corverů, stínovou magií, zvraty, intrikami a zradou…Druhý díl nabral nový vítr a děj okolo gladiatii byl jako koření, dokonalé plány Vrány zase třešničkou na dortu a závěr – bomba…to všechno, co se mi doposud na této trilogii líbilo ve třetím díle Rozetmění bohužel chybí. Kniha je celkem rozměrná, ale 600 stránek je zbytečně moc na tak plytký děj, ve kterém se vlastně, krom dlouhé cesty, nic moc neděje ( poznamenal jsem si, že první zajímavá scénka se objeví až na 240 stránce, další pak až na straně 388 ). Autor se zbytečně a neustále vracel do minulosti, aby neustále připomínal, co se už odehrálo, cestu za pomstou natahoval a vycpával vatou a četnými erotickými scénkami, které v prvním a druhém díle byly skromnější, zato však zábavnější. Růst a vývoj hlavní hrdinky Mii Corverové byl v prvním i druhém díle dobře vystihnutý, ve třetím díle si však Mia jakoby neví rady, situace nemá ( tak jako v předchozích dílech ) pevně pod kontrolou a jediné co řeší jsou její vztahy. Nu a závěr knihy a rozuzlení? O tom se nebudu ani vyjadřovat…škoda. Nicméně, kdybych trilogii hodnotil jako celek a z nadhledu, musím ocenit námět – cesta za pomstou + legenda okolo Bohů, který je hodně zajímavý a originální, tak i fakt, že pro mne horší třetí díl vyrovnají dva dobře napsané předchozí díly…