Nikdynoc

Nikdynoc https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/405921/bmid_nikdynoc-Z2c-405921.png 4 1009 269

Nikdynoc série

Dcera popraveného zrádce Mia Corverová se ukrývá ve městě postaveném z kostí mrtvého titána. Vydává se na cestu, aby se stala učednicí nejobávanějšího a nejtajemnějšího sdružení vrahů v celé zemi – Rudé církvi. I když vyniká v použití jedů a zbraní, nemůže ji to zachránit před spiknutím, které se na ni v temnotě chystá. Dokáže ho odhalit včas, než ji dostihne, a pomstít se těm, kteří můžou za smrt jejího otce?... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , CooBoo

Nevernight , 2016

EvelynHard
22.01.2021 1 z 5

Kniha mi absolutně nesedla a to jsem se na ní po všech těch ovacích tolik těšila! Strašný úvod a navíc mi to přijde jako vykrádačka HP a GOT. Totálně nezáživný děj, kde hrdinové jsou přisprostlé a sexuchtivé děcka! Jednu hvězdu dávám za grafické zpracování a za tu úžasnou obálku. Jinak příběh jako takový je dost o ničem, takže to vysoké hodnocení nechápu.

šneki
18.01.2021 3 z 5

(SPOILER) Bylo to fajn čtení, možná o drobet originálnější a drsnější než většina YA, ale to je tak všechno. Nikdynoc se četla dobře, chvílemi jsem ji nechtěla odložit, ale rozjezd byl velmi pomalý.
[SPOILER]
Jsem ráda, že na rozdíl od Maasové má Kristoff trochu větší koule (haha) a nebojí se někoho zabít. Respektive zabít někoho kdo není úplně vedlejší postava. Možná si přečtu další díl, ale spěchat na něj nehodlám.

Gleam
16.01.2021 3 z 5

Dočteno. Kniha se nečetla špatně, přestože již dávno nejsem v kategorii mládež. Originální. Trochu moc krve, ale co by člověk čekal od knihy plné vrahů.

Julinka679
27.12.2020 5 z 5

(SPOILER) Celá kniha je jedním slovem perfektní!
Mia má vše, co od hlavní postavy očekávám - je chytrá, vtipná, milá ale i drsná a nenechá si nic líbit.
Její cesta za pomstou teprve začíná a já už se nemůžu dočkat jak v dalším díle bude pokračovat.
Svět, ve kterém se ocitáme a ve kterém se odehrává vše možné, i nemožné je vystavěn opravdu dobře, hned jsem si vše dokázala představit a jsem ráda, že kniha obsahuje poznámky pod čarou, bez kterých by to nebylo ono.
Konec mě dost překvapil a je škoda dona Trica (udatného centuriona) ale knižní pravidlo zní, že pokud nenajdete jeho tělo, tak s ním má autor ještě plány, tudíž jen čekám, kdy se náš "Tríček" objeví (ano, jsem naivní, Čepel ze mě asi nebude :D).
Za mě jasných 5* a naprosto doporučuji!

Ajda300
19.12.2020 4 z 5

Nevím, jestli se mi kniha líbila. Autorův styl byl hodně specifický a zvláštní a vzhledem k tomu, že jsem předtím četla Auroru, měla jsem trochu jinou představu. Přesto byl příběh zajímavý a těším se na další díl.

tadobra
10.12.2020 3 z 5

styl psani proste bozi, ale jinak pribeh lehce pokulhava...
autor vas hodi do neceho, v cem se musite asi 150 stran orientovat, pak je to nudny a teprv od 330 strany vas to zacne bavit.
bodiky to ale ma za jiz zminovany styl psani a taky za konec, ktery obsahoval super zvrat a konecne nejakou vetsi akci.
do druheho dilu se mozna pustim, preci jenom je mozne, ze tohle byl jen rozjezdovy dil a dvojka bude lepsi. uvidim.
a co se tyce poznamek pod carou, tak me prekvapive nerozcilovaly tak moc, jak jsem ocekavala.

Kaya77911
02.12.2020 4 z 5

Tohle si rozhodne přečtěte!! Příběh úžasný, svět a postavy taky. A ten konec? To byla pecka!!

Zumaan
30.11.2020 4 z 5

4/5
-kniha měla spád,
-kontext byl úžasný
-hlavní postavy sedly
-dobrá myšlenka, docela originální
-nudný začátek, nemohla jsme se začíst
-zda se mi nelogické, že :
(SPOILER!!)
ten barák byl plný nejlepších vrahů, a přesto neodhalili pomstu Ash a jejího bráchy.
Když u Mie/Mii našli to zkrvácený prostěradlo, tak nee, vůbec nikoho nenapadlo, že mluví pravdu.

Ale i přes to nabudí na druhý díl.

Vcelku doporučuji, ale podle mě to není taková ta kniha, kterou si prostě musíte přečíst.

Alnima
27.11.2020 5 z 5

*"To bylo všechno?" zeptala se. "To bylo všechno." Přikývl. Vítr šeptal mezi nimi, osamělý a toužící. "Nasrat, " vydechla. *
Je to prostě boží knížka :D. Styl autora je ojedinělý, otevřený a přidrzlý. Ovšem, zároveň všechny spojitosti a propletenosti v knize tak dononale vymyšlené, že nemám co vytknout a jako celek je to prostě úžasné čtení. Poznámky pod čarou mě ze začátku trochu rozčilovaly, ale nakonec jsem si je oblíbila a těšila se, jak autor doplní tu a tu scénu. Kniha je prostě skvělá. Jediné, co mi tak nějak vadilo, byla milostná linie v příběhu. Ovšem, po dočteni série a po pár dnech jsem musela přehodnotit i tento aspekt. Nic jiného by se k autorovi nehodilo více :). Budu se těšit na jeho další knihy, které mě naprosto ohromí a překvapí ve všech směrech , jako tento příběh.

Arsi007
25.11.2020 5 z 5

Samotný začátek byl velice matoucí. Prvních několik desítek stran jsem byla z nového světa i způsobu psaní, kdy poznámky pod čarou, co se kvantity týče mnohdy převážovaly nad samotným textem, lehce řečeno zmatená. Pokud to budete mít stejně, vydržte! Jakmile se do děje dostanete je to neuvěřitelná jízda! Postavy jsou velice sugestivně napsané. Dotýká se Vás jejich osud a Mia je prostě perfektní. Druhá část výcviku v Rudé církvi mi lehce připomínala Hunger games. Konec dostal takové grády, které Vám splaší srdce do obrovských ,,otáček". A to jsem ještě netušila, do jakého stavu mě dostane druhý díl...

IG: @hanybooks

luca321
24.11.2020 5 z 5

Kniha má pomalý rozjezd, skáče se tam z přítomnosti do minulosti a je to takové celé zmatené. Ale potom? Nářez! Je to naprosto úžasnýa originální svět a příběh. Poznámky pod čarou jsou prostě geniální, ne že jenom vysvětlují různé pojmy, ale jsou to i dodatky autora a jsou občas opravdu dost vtipné. Neumím si to představit bez sprostých slov i kvůli nim je to tak boží. Erotické scény tam podle mě krásně zapadaly a trošku přikořenily příběh. Mrzí mě jak to dopadlo s Tricem, ale jinak naprosto boží dílo! A hned se jdu vrhnout na Boží hrob.

Anastazie0810
07.11.2020 5 z 5

První díl z trilogie od skvělého Jaye Kristoffa. Přiznám se , že je opravdu vidět, že tento příběh napsal chlap. A mě osobně to velice sedlo. Poznámky pod čarou mi podávali odpověďi na moje otázky. Jelikož svět který zde autor popisuje je temný a krutý tak i záhadný a krásny. Miluju styl humoru autora, sarkasmus a ironii.
Skvěle napsané, originální, drsné, vtipné, sprosté a místy erotické. Nikdy jsem ještě nečetla nic podobného.
Hlavní hrdinku si hned zamilujete a pan Laskavý je dokonaly "mazlicek". Pohltí vás to jako mlha a je to dechberoucí.
Jediné co bych knize vytkla je korektura. Občas se to tam objevovaly chybky.

Každopádně Jay Kristoff zde ukázal jeho umění. A já se du začíst do druhého dílu.

Lea_41
02.11.2020 5 z 5

Začátek byl pomalejší a trochu zmatený. Nejdřív mi vadila sprostá slova ale pak jsem si na to zvikal. A teď si nedokážu představit jaké by to bylo bez nich. Nejvíc jsem si zamilovala Pana Laskavého. Těším se na druhý díl.

TerezaRS
01.11.2020 3 z 5

Mám z této knihy smíšené pocity. Na jednu stranu mi to přišlo úsměvné a připomínalo mi to něco mezi Hungergames, Divergencí a Harry Potterem. Hrozně mi tam vadilo puberťácký chování a hra na školu, když to proboha byli všichni vrahové nejvyššího kalibru! Tohle mi fakt nešlo dohromady a musela jsem se smát. A do takové atmosféry pak byly vtlačeny sexuální scény, které mi prostě do tohohle žánru nezapadaly. Kdyby však tento příběh, tato myšlenka byla podána v "dospěláckým" provedení, mohlo by to být super! Myšlenka i svět se mi líbil a autor umí dobře psát a vtáhnout do děje, až tak, že mě možná i zajímá, jak se to bude vyvíjet dál... P. S. Poznámky pod čarou jsem nakonec přeskakovala, protože mě hrozně rušily od hlavního děje. Stejně to většinou nebylo nic záživného a autor si tím velmi usnadňoval vysvětlování světu hlavní dějové lince.

anonym02
31.10.2020 5 z 5

Je pravda, že asi jako většina knih, které jsou v sérii, i tahle měla lehce pomalejší rozjezd a začetla jsem se asi až po nějaké sté straně (zkrátka v momentě, kdy se Mia dostane do Rudé církve). Od tohoto zlomu jsem se ale od knihy nemohla odtrhnout a stránky ubíhaly prostě samy. Až jsem byla opravdu naštvaná, že už je konec.
Naštěstí pro mě - dočetla jsem ji akorát v době, kdy vyšel druhý díl.
Kniha mě nejspíš zaujala právě autorovým neotřelým způsobem psaní a nemohla jsem se dočkat dalšího dílu. Ten specifický autorův styl byl opravdu skvělý a já jen doufala, že se to v dalších dílech nezkazí.
Za mě úplná pecka, pokud chcete vypadnout z tohohle nudnýho světa a alespoň na chvíli být ve světě, kde je možné snad opravdu všecko...

zuzka9866
30.10.2020 5 z 5

Už je to víc jak půl roku, co jsem knihu přečetla a tuto recenzi píšu po tom co jsem dočetla 3. díl.Ani nevím jak jsem k ní přišla, protože jí mám v e-knihách, takže v knihovně jsem jí neviděla. Asi jsem v knihkupectví viděla obal a zajímavý název a taky to, že kniha je dost tlustá. O autorovi jsem v tu dobu nevěděla zhola nic (teď už vím, že je to skvělý člověk, svých čtenářů si opravdu váží). A o knížce jsem věděla ještě méně.
Kniha mě zaujala už u první strany - věty, kdy autor, poměrně kontroverzně popisuje stav umírajícího člověka. Byla jsem v šoku, ale zamilovala si to. Musím uznat, že v prvních stránkách, kde se prolínaly 2 dějové linie, beze jmen jsem trochu tápala, byla jsem zmatená, ale pak jsem se chytla celkem rychle. A začetla se velice dobře. Nevíme, kde všichni berou, že se nemohli začíst, minimálně do 100 strany, ale každý jsme jiný.
V textu je spousta poznámek pod čarou a jsem si jistá, že mohou být dosti rušivé až protivné, pro někoho i zbytečné. Ano ze začátku mi taky trochu vadily, hlavně ty delší, ale na druhou stranu mi zase přišly užitečné. Dozvědět se o světě Itreyské republiky více. Navíc mi vyhovovaly více, než když autor podobný popis cpe přímo mezi text, takto můžete poznámky buď vynechat, nebo se k nim vrátit. Co je jejich další plus? Autor pomocí poznámek koumunikuje se čtenáři, a to velice aktivně. Dělá si legraci jak z některých postav v textu/poznámkách, tak i z nás čtenářů i sám ze sebe.
Co může hodně zarazit, je míra sprostých slov a různého druhů klení, autor jimi opravdu nešetří, ba naopak vymýšlí si i různé slovní obraty jak nadávky obohatit.
Tato kniha rozhodně není proto lidi, kteří nemusí drsný humor a velice kreativní způsoby vraždění. Erotické scénky (jak autor říká čuňačinky) jsou napsané do podrobna, ale pořád vkusně. O většině spisovatelů se říká, že neumí psát erotické scény tak, aby se líbily ženám, a ano na těchto scénách lze poznat, že je psal muž, ale stále zní hezky, nepřemrštěně.
Ale zase na rozdíl od žen, muži umí lépe psát bojové/šermířské scény. Hodně dobře napsané bojové scény má například Skleněný trůn (S. J. Mass), ale stále ty scény jsou zjemněné, méně krvelačné, méně podrobné. U čehož většinou muži vynikají, scény jsou podrobnější i reálnější.
Autor se inspiruje hlavně Benátkami (město Boží hrob) a celkově antickým Římem a Řeckem. Ale tO není žádné tajemství.
Nevím, kde berete podobnost mezi Harrym Potrem, možná v tom že schodům se mění počet stupňů? Ale nepochybujií se, takže to je hodně malá podobnost. A to že se učí? To mi taky nepřijde extra podobné.
Kniha je komplexní, trochu složitá, není to klasické YA fantasy, kde si fakt odpočinete a nemusíte přemýšlet.
Toď ode mě asi vše. Užijte si čtení.

Neminem
23.10.2020 5 z 5

Ze začátku tu bylo obrovské pokušení knihu odložit, jelikož text naprosto neubíhal a vcelku mne to nebavilo. Pak se však cosi (a to cosi je opravdu nevysvětlitelné cosi) stalo, a děj najednou začal být neskutečně zaímavý. Kniha si mne získala, pouze doporučuji nějako přečkat začátek.

jjanca
23.10.2020 3 z 5

Nebyť komentárov podo mnou, v ktorých bolo, že sa to príchodom Mie do akadémie rozbehne, asi by som knihu odložila po 70 stranách. Našťastie to bola pravda a príbeh ma začal približne od 150 strany baviť. To mi však príde ako príliš veľká obeta, ktorou som sa musela prekúsavať týždeň. Dej je následne zaujímavý, plný zvratov a napätia. Poznámky pod čiarou ma neuveriteľne vyrušovali. Niekedy som si hviezdičku na konci vety nevšimla a potom som musela zmätene hľadať v texte, k čomu daná poznámka patrila. Po čase som sa rozhodla, že ich budem ignorovať. Krvavé ani erotické scény mi nijak neprekážali, myslím, že do knihy patria. A tie chyby v texte? Pane Bože, to tú knihu korektori nečítali? Tak uvidíme, či sa dám do ďalšieho dielu.

Savelok
20.10.2020 4 z 5

Prvních sto stran jsem z knihy byla dost rozpačitá. Poznámky pod čarou mě neustále rozptylovaly od čtení, skákala jsem od jednoho ke druhému a nemohla se začíst. Nakonec jsem se rozhodla poznámky pod čarou nečíst během příběhu a světe div se, klaplo to. Příběh byl napínavý a plný zvratů. Z knihy je cítit mužská ruka, která vede jasnou dobrodružnou linku. Pro mě trochu jiné čtení a ve výsledku (bez poznámek pod čarou) jedna z nejlepších knih, co jsem v poslední době četla.

Luccinda
19.10.2020 5 z 5

Nikdynoc je knížka, kterou si bezpochyby zamilují všichni fanoušci složitějších fantasy. Není to žádná jednohubka, kterou byste přečetli na posezení a ještě si u toho zvládli uvařit oběd. Nikdynoc je knížka, do které se budete začítat dlouho, ale jakmile se tak stane, fantasticky vymyšlený svět a příběh šestnáctileté vražedkyně vás naprosto pohltí!

Mě si Nikdynoc dokázala získat hned první větou, která napovídá, že autor si ve svém vyprávění rozhodně nebere žádné servítky. Někomu by mohla vadit přemíra sprostých slov a do detailu popsaných násilných nebo erotických scén, ale já osobně si nedokážu představit, že by to bylo napsané jinak. Jay Kristoff je perfektní vypravěč, jeho styl psaní je tak jedinečný a asi nikdy nepřestanu obdivovat to, jak originální a do detailu promyšlený svět s rozsáhlou historií dokázal v Nikdynoci vymyslet. Tento svět nám pomáhaly prozkoumat především poznámky pod čarou, které byly mnohdy tak vtipné, že jsem měla chuť předčítat je nahlas všem lidem v okolí.

Dalším skvostem je Mia, která je konečně tou správnou badass hrdinkou, která nám byla slibována už v bezpočtu různých fantasy. Hrdinka, která má na rukou krev ale zároveň není tak neporazitelná, jak by se mohlo na první pohled zdát. A další plusové body Nikdynoc získává za romantiku, která byla do děje přirozeně a nenásilně zakomponovaná, ale nestala se stěžejním bodem celého příběhu.

Takhle bych tu mohla básnit hodiny a hodiny, protože je tolik věcí, které jsem si na Nikdynoci zamilovala. Kromě trošku pomalejší první poloviny tomu nemám absolutně co vytknout!

pro dívky pro dospívající mládež (young adult)

Jay Kristoff
australská, 1973