Nikdynoc

Nikdynoc https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/405921/bmid_nikdynoc-Z2c-405921.png 4 1003 268

Nikdynoc série

Dcera popraveného zrádce Mia Corverová se ukrývá ve městě postaveném z kostí mrtvého titána. Vydává se na cestu, aby se stala učednicí nejobávanějšího a nejtajemnějšího sdružení vrahů v celé zemi – Rudé církvi. I když vyniká v použití jedů a zbraní, nemůže ji to zachránit před spiknutím, které se na ni v temnotě chystá. Dokáže ho odhalit včas, než ji dostihne, a pomstít se těm, kteří můžou za smrt jejího otce?... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , CooBoo

Nevernight , 2016

JessieEx
19.10.2020 4 z 5

Od Nikdynoci jsem měla obrovská očekávání. A to jen na základě názvu a obálky, což je ujeté, já vím. Ale prostě jsem si moc přála, aby se mi tahle knížka líbila...

Nakonec vůbec nevím, jak ji hodnotit. Čtení byl docela boj. Nemohla jsem se dlouho začíst a pak tu byly chvilky výborné a chvilky nudné. Poznámky pod čarou naprosto rušily flow čtení - jednak, když jsem se začetla, tak jsem si ani nevšimla hvězdičky za větou a pak na konci stránky hledala, k čemu se poznámka vztahuje...
No a čtení poznámek mě natolik odvádělo od děje a rušilo, že jsem nakonec u těch delších četla jen prvních pár vět, ono to stačilo.

Styl psaní autora hlavně v první půlce, kde střídal minulost se současností mi vůbec nesedl (až na první kapitolu, ta byla pecková), mnohdy jsem něco nepochopila, ztrácela souvislosti atd. Naopak mi ale sedl autorův humor a klidně ho tam mohlo být víc.

Jo a troufám si tvrdit, že tady byla nejlepší erotická scéna, co jsem kdy četla - ano, ve fantasy knize pro "děti a mládež", v žádném ero románu, kterých už jsem taky pár přečetla. Ono celkově tahle knížka není pro děti a že dal autor hlavním hrdinům věk 16 let, je jediné, co tuhle knihu řadí do young adult a je to tam naprosto zbytečné. Když hlavní hrdinka kouří doutníky, vraždí na objednávku a najímá si prostituta, tak na 16 let fakt nepůsobí. Je tady hodně opravdu temné a krvavé magie, což je super, ale opět ne pro mládež.

Knížka mi hodně připomínala Furyborn.

Nikdynoc znamená, že není pravá noc - není tma a pořád je světlo. A já si většinu děje představovala v šeru či ve tmě :D to světlo mi k příběhu nesedělo.

Když se děj konečně rozjel a já se začetla, bylo vše useknuto drsným zvratem a nasledovalo 50 stran napínavé akce, která byla ale tak moc napínavá, až mě nakonec začala nudit ...

Jsem fakt zvědavá, co může přinést druhý díl. Takže si ho přečtu :)

makul
18.10.2020 3 z 5

Nemohla jsem si pomoct a knihu jsem v průběhu trochu porovnávala s Šest vran (což jsem možná neměla dělat..), protože mi svým způsobem přišly v něčem podobné a na Šest vran to prostě podle mě nemá. Nicméně, když se prokoušete začátkem, stojí za to si Nikdynoc přečíst.

oblakaknih
13.10.2020 5 z 5

Nevím, jak tento názor sepíšu, protože jsem ještě teď plná emocí.
Začala bych asi tím, že jsem ráda, že jsem si dala se čtením na čas. Kniha byla ještě nedávno všude a já ji teď mohla číst s klidem a beze strachu ze spoilerů.
Upřímně jsem ani tak nepátrala po tom, o čem kniha přesně je. Když jsem ji ale vzala do ruky, došlo mi, že je to trochu mimo můj žánr. Tyto tvrdší fantasy knížky moc nečtu a nemám s nimi zkušenost.
Nikdynoc mě ale velmi mile překvapila. Do příběhu jsem se okamžitě začetla a celý si ho zamilovala.
Hlavní hrdinové jsou originální, nejsou dokonalí (a to je vzácnost), mají skvělý humor a jsou sympatičtí. Upřímně jsem si ty, kterým bylo věnováno nejvíce prostoru hodně oblíbila.
Autor píše skvěle, ale s tím už jsem tak nějak počítala. Jeho knihy se čtou vždy dobře a dokáže čtenáře naplno vtáhnout do děje.
Z této knihy mám plno nejrůznějších pocitů. Dokázala mě naštvat, rozesmutnit, překvapit. Do teď odmítám uvěřit některým věcem, které se v knize staly.
Jediné nevýznamné minus jsou překlepy v knize. Bylo jich tam přespříliš!
Do dalšího dílu se určitě pustím, už teď se nemůžu dočkat!

Kočičáci
07.10.2020 3 z 5

Přišlo mi to celé takové nějaké arkemické... :-D ...ale vážně, fakt by mě zajímalo, ze kterého originálního slova to bylo přeloženo a jaký je jeho význam. Čtenář má celých pět set stran o čem přemýšlet.

Celý fantasy svět byl vymyšlen dobře, celkem originálně. Za mě tam bylo moc zbytečného balastu, který čtenáře přehlcuje, víc děje by se hodilo - ale zase by z toho nebyly ty tři díly, no.
Mia a její pan Laskavý si mě získali, ale trvalo jim to zhruba dvě stě stran, což je o chlup více, než jsem většinou ochotná akceptovat. Jestli se někdy pustím do dalšího dílu, si ještě nechám projít hlavou.
CooBoo a jejich korektoři by si měli sáhnout do svědomí a v dalších knihách se více snažit. Tolik chyb je vážně na ostudu a na zamyšlení.
Celkově lepší průměr. Mladší a méně sečtělí čtenáři budou zcela jistě nadšeni.

certik003
02.10.2020 5 z 5

Tenhle svět je na mě asi už moc komplikovaný, nicméně je originální a zajímavý a nijak mi to nenarušovalo čtivost. Knížka je přiměřeně napínavá a přiznávám, dějový zvrat ke konci knížky mě hodně překvapil a jenom kvůli tomu stálo za to knížku přečíst. Jediné co mi vadilo, je to, že když děj přesunul do akademie, měla jsem chvílemi pocit, že jsem se ocitla přímo uprostřed Bradavic. Poznámky pod čarou mi nevadily, navíc jsem zjistila, že většina z nich je vůči ději nepodstatná a není nutné je číst. Beru to tak, že autor prostě musí být za každou cenu jiný, napsat obyčejný román by mu zřejmě nestačilo, viz Akta Iluminae, která se svým zpracování hodně vymykají. Ale zatímco tam se mi jeho humor moc líbil, v téhle knížce, hlavně v poznámkách autor už hodně tlačil na pilu. Rozhodně si ale nutně musím přečíst pokračování.
Co by knize opravdu hodně slušelo, je pozorný korektor, u tohoto nakladatelství bych čekala trochu jinou úroveň.

katasokolov
27.09.2020 5 z 5

Tak za mě tedy rozhodně ANO!!! Výborný příběh, už teď se nemůžu dočkat dalších dílů, abych věděla, jak dopadla Miina pomsta .! Hlavní hrdinka je taková směsice Celaeny ze Skleněného trůnu, Aryi Stark z GoT, Katniss z Hunger Games a možná trochu i Yennefer ze Zaklínače. Autor skvěle vykreslil svět, ve kterém se příběh odehrává - inspiraci našel u starého Řecka i antického a renesančního Říma (boje v aréně, veřejné popravy, travičství, pomsta, láska, přátelství , zrada, bratrství a mnoho dalšího). No a ten konec ó Dcery, to bylo teda něco .... tak mě štve, že už je konec a plno jiných věcí, které se udály ... V recenzích hodně kritizují autorovy poznámky pod čarou, mně se naopak moc líbí, jak pisatel promlouvá a komunikuje se čtenářem. Palce hore!! Jo a naprosto nechápu, jak tahle kniha může někomu připomínat HP :)

TomTomis
23.09.2020 4 z 5

Tak konečně jsem se pustil do této knihy. Fantasy. Knihou jsem se tak nějak prodral. Místy prosvištěl. Vadily mi chyby, překlepy. Děsně mě to při četbě ruší. Další věc, co mi přišla zbytečná, byly stránky věnované sexu/erotice. Nejsem puritán, ale tohle má být literatura pro děti a mládež? Místy mi to přišlo jak červená knihovna. Celkově mi to vše přišlo jako mix všeho možného dohromady (romantika, detekt.zápletka, fantasy....), což asi nemusí být nutně chyba. Chtěl jsem se hned pustit do druhého dílu, ale cosi mi v tom zabránilo, musí si počkat. Měl jsem jaksi toho vraždění nějak dost. Povýšit pomstu na smysl života... Na tom je celý příběh vlastně vystavěn. 3,5/5

zuzca.h
14.09.2020 5 z 5

Propracovný příběh, který vtáhne do svižného děje. Postavy jsou uvěřitelné a lze si je velmi snadno oblíbit. Některé dějové linky jsou předvídatelné, ale to rozhodně na čtivosti neubírá. A ty dialogy a co oceňuju nejvíc je vypravěč a ten je naprosto úžasně ironický a super suchý humor.

stesti.s.knihou
11.09.2020 3 z 5

Na první dobrou musím uznat, že to má autor dost dobře vymyšlené. Co aktuálně nejvíc letí u YA čtenářů? Fantasy (všechny ty koruny a královny a hadi a kdoví co všechno) a sex (After). Spojit to dohromady? Geniální. A co třeba vyjít z těch nejvíc nejznámějších sérií? Oukej, dejme tam mladou holku, která sleduje popravu svého otce, zabijou jí matku a ona svůj život zasvětí pomstě (Arya ve Hrách o trůny). Udělejme z hlavní hrdinky studentku, která se zdokonaluje v uměních typu lektvary, magie, boj (tady cítím trošku Harryho Pottera). A aby toho nebylo málo, dejme jí do kolektivu dalších mladých vrahů, kteří postupně umírají při výcviku nebo se zabíjejí navzájem (něco málo z Hunger Games). Vzniká z toho monstrózní slátanina, která přesně vychází z potřeb náctiletých čtenářů a snaží se je zasáhnout prvky, které už zafungovaly jinde. Ale nejvíc překvapivé na tom je, že to vlastně vůbec nepůsobilo násilně.
Co mi ale VELMI VELMI vadilo byly chyby - na každé straně minimálně jeden překlep, což mě nutilo pochybovat nad profesionalitou korektora.

julythreemosen
30.08.2020 5 z 5

Kde začít... Je to Kristoff, no, pověst ho předchází, měla jsem to čekat... :D O ději knihy jsem toho, popravdě, moc nevěděla, takže mne komplexnost světa i příběhu velmi mile překvapila. Kniha je prostě skvělá - je strašně čtivá, akční, relativně neotřelá... Ano, ano, ano, pořád je to "YA" fantasy, takže určitě opakující se vzorce jde vidět... Některé zápletky jsem skutečně odhadla docela brzo, ale nevadilo mi to, všechno dávalo perfektní smysl a všechny dějové zvraty jsem hltala a moc se mi to líbilo. Proč YA v uvozovkách? Protože YA to vlastně není - máme zdě hodně krve a vulgarit, což by mělo knihu vykopnout do "dospělého" fantasy, ale ty paterny klasických YA jsem tam prostě stejně viděla... Ale víte co? Nevadilo mi to - Jay prostě umí psát, umí prodat svůj příběh a JO, já si chci prostě přečíst úplně všechno...

Medasek
20.08.2020 2 z 5

Tato kniha pro mě byla úplným utrpením. Styl autora mi nesedl. Poznámky pod čarou mě přímo štvaly.

kalache
19.08.2020 5 z 5

...maximální spokojenost,i když těch nedorostlých hrdinek je už trochu moc...

Nikol04
15.08.2020 5 z 5

Úplně úžasná kniha! Jakmile jsem se začetla ne a ne se od ní odtrhnout. Celý den jsem se pak těšila, až si k ní zase vrátím a začnu číst. Hlavní hrdinové jsou naprosto úžasní, popis jednoduchý, ale přesto velice podrobný a dej napínavý.

temna.vila
14.08.2020 5 z 5

Nikdynoc se rozhodně řadí k jedné z nejlepších knih, jakou jsem kdy četla. Autor zde buduje velmi neotřelý, zajímavý a originální svět se sympatickou hlavní hrdinkou. Navíc Miu neustále doprovází její stínový kocour, kterému jsem propadla hned v prvních okamžicích. Kniha je psána poněkud nekonvenčním stylem, vyprávění je velmi realistické, místy až morbidní stejně jako některá témata, kterých se autor dotýká. Jediným rušivým elementem pro mě byly poznámky pod čarou, často dlouhé i přes polovinu stránky. V první polovině mě často vytrhovaly z děje, nicméně v druhé polovině už nebyly tak časté (nebo možná byly, ale už jsem si na jejich existenci zvykla a lépe se s ní vyrovnávala). Ale tenhle neduh knize rozhodně můžu odpustit.

Arnika111
11.08.2020 4 z 5

Za me super, poznamky pod carou neskutecne bavily a davaly knizce smrnc. Ani jsem necekala, ze se budu az tak dobre bavit. Fantazy svet velmi dobre promysleny do velkych detailu a vcetne historie, coz mam rada. Doporucuji.

spencer
11.08.2020 4 z 5

Pro mě letos další re-reading, díky kterému jsem si všimla mnoha věcí, které mi minule unikly. Tato kniha rozhodně není pro každého. Je v ní spousta krvavých scén i sexuálních, takže bych ji nedoporučovala mladším čtenářům a pokud je kniha zaujala, rozhodně doporučuji ještě chvíli počkat. Autor nám chce totiž o tom světě podat co nejvíce informací, takže musíte být smíření s různými poznámkami pod čarou a odbočkami v ději. Hlavní hrdinka je ale skvělá a jsem zvědavá, jak bude příběh pokračovat.

Jass
29.07.2020 3 z 5

(SPOILER) Část se spoilery je označená.
Na to, jaký je kolem knihy mumraj... nic moc. Nadruhou stranu to ani není tak docela špatné. Výstavba světa je skutečně lahůdka. Mám slabost pro fiktivní náboženství a tady to bylo tak úžasně vestavěné do světa, že... zkrátka mňam. Nadruhou stranu mi byly jak postavy tak příběh vcelku ukradené.
SPOILERy
Jediná část co mě skutečně dojala byl osud jejího bratra (a matky) a náznak ke konci, že všechno může být jinak je pravděpodobně tím, co mě donutí načít další díl.
No a když už jsme u těch spoilerů, tak jeden těžký... jediná smrt, která mě skutečně mrzí je Cassian, byla jsem vážně zvědavá, co se od něj dozvíme... a proč jí do háje řekl sestřičko?
Konec SPOILERů
Zkrátka a dobře celkem fajn. Díky tomu, že výstavba světa je dle mého názoru jednou z předností této knihy jsem řadu poznámek ocenila, pak tam ale byly další, které byly zkrátka jen hloupé a zbytečné... (Edit: Autor by si měl přečíst Jonathana Strange a pana Norella, takhle mají vypadat poznámky pod čarou!) Žádné hluboké emoce ve mně kniha zkrátka nevyvolala, přesto jsem vcelku spokojená.

Nikiny
21.07.2020 4 z 5

Knížka byla nečekanou knižní výhrou u CooBoo. Těchto 506 stran bylo v celku zábavných, i když mě velice nic z děje nepřekvapilo. Ve druhém díle už prý nebude o překvapení nouze. Mia je na můj vkus příliš hodné děvče, ale chápu, že je kniha psaná pro mladší čtenáře. Byla jsem varována, že je rukopis plný krveprolití a sexu, ale dle mě v rámci slušnosti. Všechny pasáže jsou popsány způsobem, díky němuž si dokážete každou scénu představit naprosto realisticky. Velmi čtivá a jednoduše napsaná. Není tak propracovaná jako třeba Hunger Games, ale i tak... už se těším na další díl.

WaspSalander
20.07.2020 4 z 5

Youngadultová sekce čtenářů musí být nadšená. Jsou tu všechny správné ingredience - sex, vulgarity, krvavé souboje, morbidní, ironický humor a skvělý fantasy svět.
Nastalo pár chvilek, kdy se mi děj trochu táhl a říkala jsem si, že by kniha mohla být klidně o trochu kratší, ale jinak jsem byla spokojená.
Poznámky pod čarou mi přišly zbytečné, rušivé a nepřehledné.
Ale určitě se chystám a těším na pokračování.

trudoš
19.07.2020 4 z 5

Tak jo, je na čase přiznat si skutečný stav věcí. Jsem starej. Lépe řečeno, jsem starej na moderní fantastiku pro dospívající. Kdybych Nikdynoc otevřel před pětadvaceti lety, byl bych z ní na sto procent nadšený, protože obsahuje všechny ty správné ingredience – mladé hrdiny bažící po pomstě, vášnivé sexuální scény, nějakou tu špetku explicitního násilí a cynické bourání zaběhnutých klišé. Jay Kristoff si znatelně užívá čtenářského nadšení pro věc, pročež vyprávění zasazuje do atraktivního prostředí chladnokrevných zabijáků, kteří podobně jako čarodějničtí učni v Harrym Potterovi mají též svou vlastní školu – zlodějiny a vraždění.
Dějová linka téhle stylové fantasy, jež se nepřímo podbízí aktuálním žánrovým trendům, není nijak komplikovaná. Třebaže zpočátku chvilku trvá, než se zorientujete v postavách a jejich motivacích, brzy následuje pětisetstránková akční jízda, v níž není nouze o morbidní humor, ani o nápaditě promyšlený svět. Akorát těch poznámek pod čarou mohlo být klidně méně.

pro dívky pro dospívající mládež (young adult)

Jay Kristoff
australská, 1973