Nikdykde

Nikdykde https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/1179/bmid_nikdykde-IY0-1179.jpg 4 2261 386

Hlavním hrdinou je obyčejný mladý muž Richard Mayhew, který se potácí svým spořádaným, nudným životem. Jednoho dne ovšem na ulici pomůže otrhané dívce, která ho zavede do tajného světa o němž se mu nikdy ani nesnilo. Jedná se o Podlondýn, jakési město naruby, jehož pravidla se řídí podle sítě londýnského metra. V tomto světě se Richard setkává s velikými inteligentními krysami, tajemným markýzem de Carabas či padlým andělem, který uprchl ze zničené Atlantidy. Londýnské podzemí se převrací v úžasnou zemi se spletitou mytologií a kde ani ty nejobyčejnější věci nejsou takové, jaké se na první pohled zdají. Nové, autorem doplněné vydání.... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , Polaris

Neverwhere , 1998

Allla9
03.05.2023 5 z 5

Nejsem velký čtenář fantasy žánru. Ale příběh z Londýna jsem četla se zaujetím.

clouds
28.04.2023 5 z 5

Senzační kniha se zajímavým nápadem zobrazit svět Londýna z rubu. Z druhé strany, té spodní, pod Londýnem. Bylo by ale zavádějící tvrdit, že tohle byl hlavní autorův záměr. Podle mého soudu, je to jen kulisa k mnohem podstatnějšímu druhému plánu knihy. V něm jde především o proměnu hlavního hrdiny - z celkem průměrného mladého muže v osobnost, která je schopna se sama za sebe rozhodovat, je schopna obětí, je schopna i velké odvahy. Richard je na začátku příběhu spíš tažen okolnostmi a kličkuje ve svém životě, tak trochu vláčen druhými. Na konci příběhu je tak zcela jiný, že se nedokáže vrátit ke svému starému životu, respektive ke svému starému já, ten původní Richard už totiž neexistuje.
Tahle skvělá proměna naznačující cestu člověka k sobě se děje právě přes magično, setkání s dívkou jménem Dvířka, přes mlhou zahalený PodLondýn, v němž se Richard zprvu vůbec nevyzná a jež ho děsí, ale postupně v něm nachází sám sebe. Plnějšího a svobodnějšího než kdy před tím. Skutečně skvělé čtení...

Las_T
21.04.2023 4 z 5

Z počátku je to hodně vtahující čtení, přičemž záporáci pro mě byli mnohem víc zajímavější než hlavní hrdina. Onen trochu pohádkový podsvět bych popsal jako "Pratchettovský typ v depresivní fázi". Líbilo se mi to, ale upřímně dávám přednost jinému druhu fantasy, který v této knize dobře charakterizují právě pan Croup a pan Vandemar.

Medidik
18.04.2023 5 z 5

Mám rád skvěle vymyšlené světy, které mě dokáží pohltit. Tohle je jeden z nich.

boxas
25.03.2023 2 z 5

Zajímavý svět do kterého je zasazený nezáživný příběh.
Ploché charaktery postav bez snahy o prokreslení, nikdo, s kým bych se dokázala ztotožnit, nebo aspoň sympatizovat, místy zmatek a změť jmen, místy nuda. Jako by se autor nedokázal rozhodnout, pro jakého čtenáře knihu vlastně píše.
Poslouchala jsem jako audioknihu a "pohřební" hudební předěly moje rozladění jen zvyšovaly. A Matouš Ruml tomu všemu také nijak kladně nepřispěl.
Závěr?
Čekala jsem mnohem víc. Škoda, přeškoda toho nevyužitého potenciálu!

tonysojka
23.02.2023 5 z 5

Kvůli čtenářské výzvě jsem po mnoha letech četl podruhé a opět příběh ve mně zanechal silný čtenářský zážitek.
Nikdykde je prostě skvělé.

Atekram
11.02.2023 5 z 5

Skvělá urban fantasy, která se odehrává v alternativním Londýně. A my ho sledujeme očima Richarda, normálního, obyčejného člověka, kterému se svět otočí naruby a on z něj už nikdy nevyjde stejný jako dřív. Kniha je krátká, ale živá, se skvělou atmosférou a zajímavými postavami. Čtení pro mě bylo v té době ještě umocněné návštěvou Londýna, takže všechny ty čerstvé dojmy se hezky propojily.

Arlienen
11.02.2023 5 z 5

Na knihu Nikdykde jsem měla políčeno několik let, ale stejně jsem po ní nikdy nesáhla, abych si ji vážně přečetla. Od Gaimana jsem přečetla Koralínu a ta se mi velmi líbila, ale teprve Nikdykde způsobilo, že jsem si Gaimenův styl psaní a jeho příběhy vážně zamilovala! Kniha je psaná čtivě a čtenář je hned od začátku vtažen do děje a hltá každé autorovo slovo. Líbí se mi, že Richard, i když je hlavní postava, je vlastně normální kluk, který není ničím zvláštní a speciální, proto jsem se do něj dokázala vžít a chápat i jeho chování.
Nejvíce mne zaujal pan Croup a pan Vandemar. Kapitoly s nimi neměly abolutně žádnou chybu a je mi skoro až líto, že nemám v ruce knihu pouze o nich dvou.

Dani25
27.01.2023 3 z 5

Pred dvoma mesiacmi som bola prvý krát v Londýne, tak som sa veľmi potešila keď som natrafila na túto knihu. Zaujal ma Horný aj Dolný Londýn. Ale čo sa týka deja, tam asi nie som cieľová skupina...

karelk
23.01.2023 4 z 5

Knížku jsem přečetl v roce 2011 a znovu nyní, v roce 2023. Tentokrát se mi líbila ještě víc, než původně, zraje časem.

Myšlenka Podlondýna, Pohyblivého trhu, apod. úžasná. Zpracování dobré, i když občas se děj úplně změnil během pár vět. Na seriál se chystám, ale vzhledem k roku vydání 1996 a recenzím očekávám, že to budu brát spíš jako vintage klasiku, než jako reálné vyobrazení knížky...

Jak tu někdo zmínil, pan Croup a Vandemar mi hodně připomínají Van Vrena a Wriese z Nočního klubu. A když o tom tak přemýšlím, je tam víc podobností :)

MoonR
17.01.2023 5 z 5

Zdá sa, že Nail Gaiman má záľubu v nebezpečných fantasy príbehoch :) Veľmi sa mi to páčilo! Hoci občas už pán Croup a pán Vandemar boli na mňa príliš krutí.. predpokladám ale, že ich úlohou bolo poriadne vydesiť, a to sa rozhodne podarilo. Vymyslieť pod Londýnom ďalší Londýn, kam občas prepadnú pomedzi škáry niektorí z Horného Londýna.. to chce ozaj poriadny kus fantázie. Btw. trochu som si googlila aj nejaké historické udalosti čo tam boli spomenuté - či sú reálne, a na moje veľké počudovanie - boli! :D takže veľmi oceňujem aj toto prepojenie s historickou realitou. To ma zvádza k špekuláciám, čo je asi pod ostatnými mestami, napr. pod Parížom. Veľmi kvalitné dielo.

Frizer
08.01.2023 4 z 5

Asi nejlepší "Urban Fantasy" které jsem četl. Moc tento subžánr nemusím, naštěstí tady veškeré věci, které mi obvykle vadí, nahradila civilnost hlavní postavy a úžasná imaginace Neila. Podlondýn má skvělou atmosféru a pokud někdo narazí na seriál, určitě vyzkoušejte, jde o zajímavý bizár. Kniha je navíc akorát tak dlouhá aby vás nepřestala bavit.

majc
02.01.2023 4 z 5

Knížka se mi četla hrozně těžko. Přišlo mi, že to vůbec neutíká, po dvou stránkách jsem měla pocit, že už čtu minimálně půl hodiny. Nějak mi asi nesedl styl pana Gaimana. Až ke konci se to rozjelo a četlo se mi to mnohem lépe.
Nicméně nápad a samotný příběh byl skvělý. Podlondýn a Nadlondýn mě uchvátil a vůbec bych se nezlobila, kdyby vzniklo někdy pokračování. :)

klara1550
27.12.2022 3 z 5

Na knížku jsem narazila náhodou v knihovně a protože občas zkouším číst něco, co bych si asi na první dobrou nevybrala, tak jsem po ní sáhla. Měla jsem takový zážitek jako s některými filmy, kde člověk kouká, ale vlastně to v něm nic nenechá.

Ač je knížka dobře napsaná (pro mě to bylo fakt jak sledovat film) a promyšlená, tak mě příběh moc nezaujal a do čtení jsem se pak musela spíš nutit. Spousta se tam toho stalo, ale vlastně to klouzalo tak po povrchu. U Richarda a Dvířky, nejdůležitějších postav, kolem kterých se točil celý příběh, bych vůbec nedokázala říct, jací vlastně charakterově byli. Taková nijakost, což je u hlavních postav docela zvláštní.

Awča
12.12.2022 4 z 5

Posloucháno jako audiokniha. Matouš Ruml je skvělý, pozvedl příběh minimálně o hvězdičku výše, bavila jsem se.
Urban fantasy s velkým potenciálem, autor má dar fantazie, ale šel spíše po povrchu, zajímaly by mě další a další podrobnosti, na které bohužel nedošlo.
Richard je velmi pasivní hrdina, až mi připadá, že záporné postavy jsou vykresleny mnohem lépe.
Mé srdce získal Markýz.

Hor89
12.12.2022 5 z 5

Originální urban fantasy odehrávájící se v Londýně (a Podlondýně). Kniha je velice čtivá, postavy jsou dobře napsané (hlavně pánové Croup a Vandemar s markýzem De Karabasem), svět Podlondýna zajímavý, příběhu sice chvilku trvá než se rozjede, ale pak stojí za to až do konce. Jen hlavní hrdina Richard je zezačátku nemastný, neslaný.

hungryreader00
09.12.2022 5 z 5

Opět nádherná pohádka pro dospělé. Postavy jsou úžasné a v podání Matouše Rumla jakoby mi pan Croup a pan Vandemar dýchali na záda. Odteď kdykoli budu nastupovat do metra, budu vyhlížet vagon s panem hrabětem.

lištička1998
12.11.2022 5 z 5

Londýnské metro je pro takový příběh jako stvořené.

glombas
11.11.2022 4 z 5

Po precteni "Americkych bohu" jsem si byl jisty, ze Neil Gaiman neni muj salek kavy. Po shlednuti "Sandmana" jsem si rekl, ze bych mu mohl dat jeste sanci. A tudiz do tretice zpusobu jsem si poslechl "Nikdykde" jako audioknihu v originalnim jazyce a byl jsem hezky prekvapen. Zacatek pribehu je trochu suchy, ale pak se krasne rozjizdi. Pany Croupa a Vandemara si musi zamilovat kazdy.

Kaacule
16.10.2022 5 z 5

Gaiman je prostě jiný. V jeho podání je fantazie skutecně fantastická a nezapomenutelná. Nikdykde je složené z tolika roztodivných postav, jejichž příběh vás prostě vtáhne a nepustí a já si jen přeju, aby příběhů z Podlondýna bylo víc - něco tak originálního a zábavného se nehledá snadno. Nováčkům se může zdát Gaimanův styl zpočátku divný, ale určitě se nesmí nechat odradit. Myslím ale, že právě Nikdykde je ideální knihou pro první setkání s ním. Doporučuju všema deseti.
Před několika lety jsem četla knihu a teď jsem si to připomněla audioverzí - v podání Matouše Rumla to opravdu stojí za poslech.