Predtým ako som ťa poznala

Predtým ako som ťa poznala https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/207281/mid_predtym-ako-som-ta-poznala-D2T-207281.jpg 5 8360 2070

Lou Clarková vie všeličo. Vie, že jej otec si ťažko hľadá prácu, vie, koľko krokov treba prejsť od autobusovej zastávky k rodičovskému domu. Vie, že sa jej páči práca v bistre, a vie, že možno neľúbi svojho priateľa Patricka, oduševneného športovca. Zato nevie nič o klasickej hudbe, nevie, že príde o miesto, a keby tušila, čo ju čaká, asi by prišla o rozum. Will Traynor vie, že po dopravnej nehode stratil chuť do života. Vie, čím bol kedysi, vie, že všetko sa mu teraz zdá malé a neradostné, a veľmi presne vie, ako s tým skoncovať. Zato nevie, že Lou mu vtrhne do života ako farebná búrka. A ani jeden z nich nevie, že jeden druhého navzájom navždy zmenia. Román Predtým ako som ťa poznala má aj voľné pokračovanie. O ďalšom osude hlavných hrdinov autorka napísala knihu s názvom Čo bolo potom.... celý text

Literatura světová Romány Pro ženy
Vydáno: , Ikar (SK)

Me Before You , 2012

dzejkbeltygros
27.10.2021 5 z 5

Kniha stejně skvělá jako film. I přes velmi vážné téma nechybí humor. Stránky se otáčely samy. Příběh chudé dívky, která potká bohatého ač "postiženého" chlápka, kteří se ze začátku nemůžou vystát, až se do sebe nakonec zamilují, se může zdát jako klišé. Ale je to tak nádherně popsané, emotivní, neobvyklé, že to člověka naprosto pohltí.

Lucka12345
23.10.2021 5 z 5

(SPOILER) Tato kniha mění pohled na svět. Během těch dvou týdnů čtení jsem si začala všímat úplně jiných věcí. Na novém chodníku se staví rampa... Jak snadno by se něco takového mohlo stát nejen mně, ale každému z nás? A jak bychom s tím naložili?
Ano, přála jsem si jiný konec, šťastnější konec, ale z druhé strany k Willovi a k jeho povaze by byl jiný konec nereálný.

Kniha mi dala něco víc a nelituji přečtení.

lucisa.n
07.10.2021 4 z 5

Koupená na doporučení. Začátek trochu vlažný, ale pak mě to bavilo moc. U čtení nechyběly úsměvy ani slzy. Jen jsem ten konec přeci jen čekala trochu jiný... nějaký zvrat. Ale do dalšího dílu se určitě pustím, stejně tak kouknu na film :)

playada
02.10.2021 5 z 5

Bylo to čtivě napsané, ale hlavní hrdinka mi nějak nesedla.. Nevím proč, jsem nějaká předpojatá. Asi že jsem žena... Častěji mám výhrady k ženským postavám. To je ten problém.

Anavi8912
30.09.2021 5 z 5

Krásný emoční příběh.

Margherita_N
30.09.2021 3 z 5

(SPOILER) Romance, která se přesně hodí ke zfilmování. Ona je bláznivá holka z chudých, ale slušných poměrů, která pracuje jako servírka a nemá žádné zájmy, on je ultrabohatej, zcestovalej, skvělej obchodník a akční sportovec ze stejně úspěšný rodiny. Až se jednou vlivem tragický události tihle dva potkají a během půl roku je z toho láska jako trám, se všemi těmi umělými vyznáními typu "tohle byl nejlepší půlrok mého života" - "ach, mého taky!". Ale nemůžou spolu být, protože chlapi neprohrávají (tak přece jen něco ze života), jí však samozřejmě zůstane pohádkové jmění a vydává se tak studovat, cestovat a uskutečňovat své sny. Vůbec to nechci zlehčovat, téma Willova postižení je velmi těžké, ale tady je prostě bestsellerově využité.

Belanna
29.09.2021 5 z 5

Hluboký, silný příběh, plný velkého odhodlání.
Po celou dobu jsem doufala (s kapesníkem v ruce) a Louise fandila, ale ....
Atmosféra, humor i celkové prostředí dokonale vykresleno. Prostě super.

Evinanyklickova
29.09.2021 5 z 5

Strhující, citlivé, postava Lou mi byla neuvěřitelně sympatická. Celé prostředí bylo vykresleno nádherně. Kniha má přesah, dotkne se člověka, ukáže, že není samozřejmé být zdravý a mně připomněla, že "starosti" nad kterými se občas rozčiluji, jsou opravdu, ale opravdu pouze banality.

Pepina01
27.09.2021 5 z 5

No.... dlouho jsem nečetla tak emočně silnou knihu. Byla jsem do ní ponořená a téměř nedýchala, autorce se podařilo čtěnáře opravdu nenásilně vtáhnout do děje a prožívat osudy spolu s postavami. Ještě hodně dlouho poté jsem přemýšlela, jak by se člověk zachoval na straně Willa i na straně Lou, kdyby ho něco takového potkalo

Han-nah
27.09.2021 5 z 5

Krásná kniha s příběhem, který se během okamžiku může přihodit každému z nás. I nezaviněná nehoda a ve vteřině se změní celý život. Tak, jako Willovi. Kvadruplegik, mozek vnímá, ale tělo neposlouchá. Nikdo zdravý to nemůže chápat, protože neví, ale může být fyzickou a hlavně psychickou oporou. Tak, jako trochu ukecaná a potrhlá Louisa Clarková. Ta se po ztrátě svého zaměstnání , tak trochu omylem , stane na půl roku jeho společnicí a ošetřovatelkou, aby trochu rozvířila jeho stereotyp.
Jestli se jí to povede, to už si přečtete. Ale při čtení epilogu jsem měla slzy v očích a věta
- Prostě jen dobře žij, prostě žij.
Tak tu si začnu říkat ráno po probuzení, abych se s chutí postavila na své , ještě zdravé nohy a přivítala nový den.

Lufiik
06.09.2021 5 z 5

Krásný příběh, který mě ke konci dohnal k slzám. Viděla jsem nejdříve film, čímž jsem si lépe celý příběh při čtení mohla připomenout snadněji, tudíž jsem se pak dokázala do příběhu celá "nacítit". Tolik se těším, až seženu pokračování v knižní podobě a budu moct příběh hlavní hrdinky prožívat dále.
Autorka díky této knize patří mezi mé nejoblíbenější autory.
Brzy již mi dorazí kniha Poslední dopis od tvé lásky, na kterou se taky moc těším. Pak hurá na Netflix, kde tato kniha bude určitě skvěle filmově ztvárněna.
Autorka, díky níž má chuť číst. Děkuji za ni.

Michelleee
30.08.2021 5 z 5

Dokonalost

janina66
24.08.2021 5 z 5

Hodně silný příběh, emočně nabitý. Poslouchala jsem audio a ani jsem nečetla anotaci, takže ke konci jsem si dost poplakala, no spíš jsem přímo bulela. Ale Willa jsem plně chápala, proč se tak rozhodl. Takovéto knihy mě dokáží totálně rozhodit.

lucie2169
19.08.2021 2 z 5

K nepřežití. Kdyby mi bylo dvanáct, tak možná aspoň podlehnu usilovnému citovému vydírání podpořeného výkonem Evy Josefíkové, která poměrně zdařile (vzhledem k pochybné kvalitě díla) knihu načetla a dodala jí jakýs takýs ksicht. Ovšem bohužel, v mém věku mě už novodobá verze stokrát omletého příběhu Lízy Doolitlové prostě nedojímá, možná jsem díky hodnocení ostatních měla přemrštěná očekávání, ale spíš si říkám, že jsem se do tohoto veledíla asi vůbec neměla pouštět. Za mě nekonečná nuda a promarněný potenciál zajímavého námětu.

Aaron Lewis
18.08.2021 5 z 5

No jo, brečela jsem jako u filmu:). Přečteno za víkend. Moc hezky se to četlo, rychle atd. Lou byla sympatická i Will. Jdu si pustit film:).

LenkaNovotna32
05.08.2021 5 z 5

Tuto knihu som si zamilovala,nedokázala som ju pustiť z rúk.Za mna je to jedna z najlepších kníh ake som kedy citala.Knihomol sa naviaže na príbeh a ťažko sa na konci luci s postavami,clovek si pri nej poplace,nasmeje sa,zamysli nad životom...vrelo odporúčam.

Kami33
03.08.2021 5 z 5

Knížka moc hezká. Jen mě mrzí, že jsem ji poslouchala jako audioknihu s naprosto strašidelným přednesem Evy Josefíkové. Jen se opět ukazuje, že hlasité čtení je velmi specifická disciplína a ne každý by se do toho měl pouštět.

Ešína
25.07.2021 5 z 5

Dokonalost sama. Okamžité vtáhnutí do děje. Konec smutný až mi ukápla slza. Opravdu jsem do poslední chvíle čekala, že dopadne jinak. O to víc se mi kniha líbila, že konec nebyl předvídatelný.

Monolit0713
19.07.2021 5 z 5

Fakt dobrý

Dizzy3
17.07.2021 5 z 5

(SPOILER) Zkrátka doják..a to jsem si ze začátku ani nemyslela, ze mne to tak pohltí..ja bych tedy raději brala ten happy end, ale chápu, že jednak je to takto zajímavější a jednak bych i chápala rozhodnutí hlavního hrdiny, i když, alespoň to s Lou mohl nějaký čas zkusit být jako pár..třeba by se nakonec rozhodl jinak.. Nicméně tam mohlo být popsaných víc společných zážitků - narozeniny a svatba byly dokonaly, takhle tam bylo zbytecně moc omáčky :)