Neviditelný život Addie LaRue

Neviditelný život Addie LaRue https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/477189/bmid_neviditelny-zivot-addie-larue-8Hg-477189.jpg 4 1016 260

Francie, rok 1714. Ve chvíli nejvyššího zoufalství se mladá žena rozhodne uzavřít faustovskou dohodu, díky níž bude žít navěky, ale s prokletím: nikdo z lidí, s nimiž se setká, si ji nebude pamatovat. Tak začíná neskutečný příběh Addie LaRue, oslnivé dobrodružství odehrávající se napříč staletími a kontinenty, během nějž se mladá žena učí, kam až může zajít ve snaze zanechat na světě svoji stopu. Všechno se ale změní, když Addie po téměř 300 letech narazí v jednom knihkupectví na mladíka, který si pamatuje její jméno...... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , Slovart (ČR)

The Invisible Life of Addie LaRue , 2020

Tereziee
01.11.2021 5 z 5

Addie LaRue. Dívka, která má být zapomenuta a mně se dostala pod kůži tak, že nezapomenu nikdy. Už dlouho se mi nestalo, že by mě kniha tak zasáhla. Příběh Addie a Henryho je o lásce, čistých momentech štěstí ale také o momentech zoufalství. Líbí se mi, jak autorka zvládla bravurně vykreslit postavy a jejich pocity. Popisy prostředí a minulosti nemají chybu. Celý příběh je takový poetický a budete potřebovat číst dál. Musím říct, že na konci jsem si poplakala, což se mi u knih tak často nestává. Neviditelný život Addie LaRue prostě chcete a musíte číst.

parvitas
31.10.2021 5 z 5

Adeline túžila po inom živote až tak veľmi, že tomu, kto jej odpovedal z temnoty noci, ponúkla čokoľvek. Dostala za to nevídanú slobodu a možnosť žiť svoj život večne podľa svojich predstáv, no odvrátenou stranou obchodu s dušou je to, že si ju nik nezapamätá, keď mu zmizne z dohľadu. Ako dlho dokáže vzdorovať, putovať svetom, nestratiť samu seba, vítať temné božstvo ako starého známeho, tešiť sa z nového rána, aj keď ju zraňuje a vždy začať znovu a znovu. Je múza, je milenka, ktorej tvár si ráno nepamätáte, ostáva po nej len vôňa, je záblesk pieh, je večná a zároveň prchavá inšpirácia umelcov. Addie nezanecháva trvalé spomienky, preto keď sa raz stretne s niekým, kto si ju pamätá, bude to magické. Príbeh o osamelosti, o strate, o láske, o hľadaní šťastia. Vlastne by mi malo byť najviac ľúto Henryho a Addie, ale aj Luc mi prirástol k srdcu. Pomaly plynúci dej a štýl písania mi vyhovoval, najviac ma však zaujalo umenie, ktorému pomáhala. Aj keď sama nemohla nič vytvoriť, čo by pretrvalo, našla si svoju cestu. Tristoročné putovanie a spomienky na etapy histórie by mohli byť rozvláčne, ale autorka vhodne zvolila retrospektívne pohľady iba na významné výročie Addinej zmluvy s Temným, takže ju vidíme dnes a vtedy, keď išlo o veľa... Zaujímavé je, že sa Addie vekom až tak nemení, aj keď získava skúsenosti, má svoje obľúbené rituály a miesta, no veci u nej dlho nevydržia, tak sa ponára do kníh... Zimu a hlad znesie a prežije, ale bez príbehov by prišla o rozum. Má svoj štýl života, istotu, že po zabuchnutí dvier ostane len neznámou, až kým si ju jeden antikvariátnik nezapamätá... a aj práve pre toto prepojenie s knihami a umením som si príbeh Addie zamilovala a pre mňa ostane nezabudnuteľná. Zaslúži si byť spomínaná, takže sa teším aj na filmové spracovanie a ďakujem za požičanie mojej naj šéfke ️.

Ivuska.09
31.10.2021 3 z 5

Krásný styl psaní, zajímavé téma, ale místy přece jen trochu zdlouhavé. Vůbec mi nevadilo, že se do vyprávění zapojila další hlavní postava (i její osud jsme celkem podrobně poznali), ale celkové těch odboček mohlo být o něco méně, pak by byla hlavní dějová linka skvělá.

kusma
28.10.2021 5 z 5

Tak toto byl nečekaný čtenářský zážitek. Po prvních stránkách jsem nevěděla, co se na zbylých 500 stranách jako může dít. A ono to plynulo, čtivé to bylo, poetické, hezké myšlenky, musím i pochválit překlad. Prostě, ač se tam třeba ani nic moc nedělo, či se to i trochu opakovalo, tak se to četlo moc hezky a příběh se posouval. Jsem ráda, že jsem si knihu přečetla a myslím, že na Addie také nezapomenu.
A chválím i úpravu obálky a zatmavené kraje stránek. Moc hezky se držela.

P-puma-
27.10.2021 5 z 5

Zamilovala jsem se do téhle knihy už první kapitolou. Nikdy se mi ještě nestalo, že by mě kniha takhle dostala už prvními slovy. Ale jazyk jakým je napsana Vás nutí číst pomalu a vychutnávat si každé slovo. Miluju jak autorka opakuje slovni spojení, aby jim dodala důraz a zvýraznit význam svých slov. Je neuvěřitelné, že tu nenajdete žádné zbytečné části. Každá kapitola má svůj význam a posouvá děj dál, žádné výplně žádné zbytečnosti. Takže výborný text a výborný překlad.
A teď k obsahu, námět smlouvy s ďáblem mě zaujal a nadchnul. Addie uzavře dohodu: svobodu a život za svoji duši. A protože stin je ďábel a protože na svoji odměnu nechce čekat, vyloží si slova po svém a na Addie uvali kletbu. Má vše a nic, žije ale nikdo si ji nepamatuje. Žije jako by nikdy neexistovala. Žije, nemůže zemřít ale trpí hladem, umírá zimou, cítí každou ránu na svém těle. A přesto všechno utrpení ji každý den stojí za to.
Krásné myšlenky, krásný text a dlouhé zamyšlení po přečtení.

Irsaf
24.10.2021 5 z 5

Tohle byl moc hezký přîběh…
Můj první od autorky…
A určitě ne poslední…
Doporučuji přečíst… :)

NikolaJ.
23.10.2021 5 z 5

Originální kniha, jedna z nejlepších, jaké jsem zatím četla. Zamilovala jsem si postavy, jazyk, kterým je kniha napsána, atmosféru a vše kolem toho. Tohle je skvělý počin a přesvědčil mě o tom, že si toho od autorky rozhodně přečtu více.

gabriela8049
22.10.2021 3 z 5

Kniha sa dobre cita, ale pre mna nuda. Stale sa opakujuce slova, 7 pieh ako na nebi.. Addie mi nebola zvlast prijemna, vobec sa nevyvijala, dejiny okolo nej len prebehli a ona zostavala stale taka ista...Napad dobry, zial pre mna nic moc

sgjoli
21.10.2021 4 z 5

Trvalo mi to, než jsem knihu konečně dočetla, ale nevadí, knihu jsem si nakonec dost užila. Ačkoliv plné hodnocení přesto nedávám.
Co si u autorky vždycky užívám, je fakt, že její příběhy jsou hodně uvěřitelné - autorka umí své světy a příběhy obecně podat naprosto reálně - umí být dost přesvědčivá, takže ač se to dá považovat obsahově svým způsobem za pohádku, autorka to umí pokaždé podat tak, že tomu věříte, že by se to tak skutečně mohlo stát. A byl to případ i téhle knihy. Propracované a působivé od začátku do konce.
Baví mne tady i postavy, které působí plasticky, reálně, jako byste ty lidi měli před sebou. Kniha hodně popisuje emoce hlavních postav, jejich myšlenky - z tohoto důvodu je tempo knihy trochu pomalejší, ale to vůbec nevadilo, bavilo mne to i tak. Vztahy mezi postavami jsou také dost realisticky zpracované. Tu přátelské, tu nepřátelské, tu milé a příjemné, tu třaskavé.
Kniha sama o sobě je hodně čtivá, a to i přes pomalejší a rozvláčnější tempo. Zpracovává totiž zajímavé a pro mne dost originální téma, takže mne bavilo prozkoumávat jeho různá a rozličná zákoutí a ta detailněji rozpracovaná emocionální rovina tu byla dost na místě.
Důvod, proč nedávám plné hodnocení, je ten, že jsem od autorky četla knihu NeObyčejní, která si mne prostě získala o stupeň víc - víc mne pohltila a nemohla jsem ji z hlavy dostat ještě hodně dlouho po dočtení. Ale to určitě neberte tak, že by "Addie" byla špatná, protože nebyla. Je to skvěle napsaný příběh, který má potenciál si čtenáře získat. Autorka na knize podle mého odvedla poctivou práci a za pozornost to rozhodně stojí. Solidní 4 hvězdy z 5.

Mona-Lisa
19.10.2021 4 z 5

Další z knih, kde mi rozpačitý průběh čtení vynahradil konec. Který zvedl dojem o hvězdu.
Addie se narodila ve Francii v 17.století, v obyčejné vesničce s omezenými možnostmi pro ženu. A Addie chce víc, chce svobodu, chce nezávislost a ve slabé chvilce svou duši zaprodá ďáblu a ten ji přání splní.
Jenže si ji nikdo od té chvíle nepamatuje a zároveň chudák holka ztratí smrtelnost.
Takže sleduješ její protloukání životem celých 300 let. No 300 let... spíš jsou to jen střípky, které mi právě vadily. Ty kusé skoky mezi 18. -19. a potom našim stoletím. To rozmezí v sobě skýtalo tolik možností na můj vkus nevyužitých. A přitom autorka úžasně vtahuje do ducha doby a reálií, škoda, že tam toho neplácla víc.
Velkou část knihy tvořilo popichování s ďáblem v průběhu let a rok 2014 v New Yorku- kde konečně natrefila na člověka, který ji jediný vidí/chápe. A až žalostně malou část z těch 500 stránek tvořilo zamyšlení nad smrtelností, únava životem, radost z něho a opěvování umění.
Jazyk krásný, to ano, ale až moc často to zaklopýtlo do vod young adult.
Kdo hledá zamyšlení o životě a smrtelnosti klouzající po povrchu pro stravitelnost náctiletých, protknuté laškováním s temnotou- nemusíte hledat dál.

AlexandraBane
19.10.2021 5 z 5

Neviditelný život Addie LaRue mě chytil za srdce. Byl napsaný jednoduše a nenáročně. A určitě bude mít své nezapomenutelné kouzlo, tedy alespoň pro mě.

Zamilovala jsem si ho od první stránky. Příběh si plynul svým tempem. Těžko se mi s Addie loučilo, i když byla určena, aby se na ní zapomnělo, já na ní určitě dlouho nezapomenu.

Lienilda
17.10.2021 4 z 5

Líbí se mi začerněné okraje stránek, líbí se mi celá ta myšlenka ženy žijící 300 let, povětšinou jako múza umělců. Tohle mi připomnělo můj oblíbený film The man from Earth (Pozemšťan) o nesmrtelném muži. Kdo neviděl, moc doporučuji.

SknihouVrukách
17.10.2021 5 z 5

Milujem atmosférické knihy a Addie LaRue mi veľmi sadla do tejto jesennej atmosféry.

Knihu by som odporučila všetkým, ktorí majú radi príbehy plné tajomna a lásky. Ale upozorňujem, že toto je kniha, ktorú neodporúčam čítať rýchlo. Toto dielo si jednoducho musíte vychutnať. Veľmi ma bavilo sledovať život Addie a aké je to žiť ako "neviditeľná". Tiež v tejto knihe spoznávame Henryho, ktorého som si ako postavu veľmi obľúbila.

Na knihe som si zamilovala to ako je napísané. Veľmi mi sadol lyrický štýl písania a celkovo celá atmosféra knihy. Príbeh sa vyvíja pomaly, akciu nečakajte. Ale kniha je napísaná tak, že si budete vychutnávať každú jej vetu. Veľmi som si zamilovala aj veľmi prečítanú linku medzi postavami. Takýto krásny vzťah som v knihe dávno nevidela. Spoznávať budete aj rôzne kultúry a všetko dopĺňa úžasná mágia. V knihe nájdete aj reprezentáciu queer postáv, čo som vôbec nečakala.

Kniha je nádherne grafický spracovaná či už z vonku alebo z vnútra. Vlastne ona je nádherná celá. Knihu odporúčam pokiaľ si chcete prečítať niečo s melancholickou atmosférou a postavami, ktoré si zamilujete.
Táto kniha je to práve orechové pre knihomolov vďaka spomínaným knihám a knihupectvam. Jednoducho, Addie LaRue si musíte všetci prečítať. 5/5

Za poskytnutie knižky na recenziu ďakujem @slovart_vyd @booklabsk

Adris
17.10.2021 4 z 5

Na knihu jsem se moc těšila - smlouva s ďáblem, věčný život, cestování - lákavá témata. Příběh se čte sám, ale musím poznamenat, že se hlavní hrdinové rádi pitvají ve svých pocitech, a ještě opakovaně. Občas jsem se prostě nudila. Ale celkově má kniha skvělý nápad, čtivé zpracování, melancholický nádech a úžasný konec. Můžu ji s klidem moc doporučit ️.

handulli
17.10.2021 5 z 5

Kniha si mě získala od první stránky. Autorka píše květnatým až poetickým jazykem, hraje si se slovy a větami. Příběh plyne s neuvěřitelnou lehkostí, přestože občas popisuje události, které mají do lehkosti daleko. Neumím si představit být v kůži hlavní hrdinky. Celou dobu mě příběh Addie a Henryho nutil k zamyšlení. Hlavně nad tím, co si v životě přejeme a jaké to může mít důsledky. Co mě však překvapilo nejvíce: Já jsem hlavní hrdiny chápala. Chápala jsem jimi vyřčená přání, protože autorka naprosto perfektně popsala, proč je oba vyslovili.
Čekala jsem, že kniha bude nabitá dějem a akcí, což tedy vůbec nebyla. Naopak děj poklidně plyne vpřed. To ale není vůbec špatně! Já jsem si čtení opravdu užila.
No a ten závěr ... uff! Zpracovávám ho ještě teď, protože tohle jsem nečekala.

Kniha je nádherně graficky zpracovaná; má nádhernou ořízku i obálku a členění kapitol. Obsahuje spoustu zajímavých myšlenek a mouder.
Rozhodně je to jedna z mých letošních nejlepších přečtených knih. Nic podobného jsem dosud nečetla. Autorka mě svým psaním velmi zaujala, takže si určitě přečtu i některé její dříve vydané knihy. Doporučuji.

Knihoholka.
16.10.2021 4 z 5

Po několika uhádnutých "zvratech" jsem si myslela, že vím, jak to skončí, ale mýlila jsem se, tenhle konec byl mnohem lepší. Celá kniha je bez nějaké větší akce, je to prakticky jen vyprávění života napříč staletími, ale nebyla to nuda. Bylo krásné a smutné vyprávění.

Co doopravdy knize ublížilo je přítomný čas, vím, že je tak psaný originál, ale čeština je mnohem více rozvinutá a při čtení mi to doopravdy vadilo.

Libris_Na_Ex
14.10.2021 5 z 5

Ano, jsem jedna z těch, které příběh Addie LaRue, zcela pohltil a uchvátil.
Ale není to kniha pro každého. Není to young adult, není tady akce, jeden zvrat za druhým, nebo láska, která hory přenáší.
Tahle kniha, je pomalá, rozvážná, hloubavá a nádherná. Bavilo mě příběhem pomalými kroku procházet, objevovat ho a prozkoumávat všechno, co nabízí.
A hlavně Henry, to bylo zlatíčko a u jeho příběhu mi pukalo srdce, protože jsem přesně věděla co cítí.
Neviditelný život Addie LaRue je nezapomenutelný.
A hlavně, Addie LaRue je nezapomenutelná.

WopiMK
02.10.2021

Kdyby to nebylo psáno v přítomném čase, dal bych tomu šanci. V AJ to možná funguje, ale v češtině kvůli dokonavým slovesům takové texty spíš než příběh připomínají předpověď počasí. XY vystoupí z vozu, vejde do dveří a prohlásí... To fakt ne.

knihavmemzivote
28.09.2021

Autorka má úplně nádherný styl psaní, díky kterému vám knížka bude plynout ještě rychleji. Je plná citátů a teď mě mrzí, že jsem nelepikovala!

Ten příběh byl úžasný a já ho naprosto zbožňuju! To maličké propojení s uměním mi přišlo jako krásná třešnička na dortu.
Strašně jsem si to užila knížce nemám co vytknout! Úžasná, milionová! A musíte si to přečíst! Prostě dokonalost sama.

dianaxn
28.09.2021 2 z 5

(SPOILER) Protože je tahle kniha v zahraničí hodně populární, četla jsem ji už před delší dobou v originále. Taky vím, že tohle skončí u hodně lidí na seznamu favorites, a o to větší zklamání to pro mě bylo.

Stručně k ději: Adeline zaprodala svou duši za nesmrtelnost a život svobody, takže může žít věčně, ale všichni zapomenou, že kdy existovala, dokud nepotká o 300 let později Henryho, který si její jméno pamatuje.

Protože se to odehrává po 300 let, tak se pořád přecházelo z jednoho času do 4 jiných, což pro mě bylo slow, messy a často taky nelogický.

Hlavní protagonistka Adeline je otravná, sobecká a nemá žádný vývoj osobnosti – po 3 staletí se chovala úplně stejně. Henry a Luc byly okey, ale romance s každým z nich působila vynuceně.

Děj byl nudný a slow, 75% obsahu si v podstatě přečtěte v anotaci, nemá to žádný “wow” moment ani zvraty, a konec byl taky předvídatelný.

Kromě toho se tady všechno opakuje, na což jsem alergická, a navíc ty fráze nedávají smysl, protože nedokážu pochopit, proč by se někdo chtěl stát stromem:

“Adeline would rather be a tree.”
“Adeline had wanted to be a tree.”
“Adeline was going to be a tree.”
“Adeline wants to be a tree.”

Autorka taky nechce, abychom zapomněli, že Adeline má pihy, které vypadají jako hvězdy a že je jich 7, jak je zmíněno nespočetně mnohokrát:

“Seven freckles like stars.
“Seven freckles, scattered like a band of stars.”
“Seven freckles charted out like stars.”
“Your seven freckles look like stars.”

A teď přecházím k jedinému důvodu, proč to nakonec i přes tohle všechno nebylo tak hrozný, což je styl psaní. Ten se mi fakt líbil, protože byl hezký a trochu poetický, díky čemuž byl i ten nudný děj docela čtivý.

Well, není to nejhorší kniha, jakou jsem kdy četla, ale zdá se mi hodně overhyped.

láska pro ženy tajemství samota prokletí magický realismus nesmrtelnost LGBT, queer, LGBT+

Victoria Schwab
americká, 1987