Neviditelný život Addie LaRue

Neviditelný život Addie LaRue https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/477189/bmid_neviditelny-zivot-addie-larue-8Hg-477189.jpg 4 1023 1023

Francie, rok 1714. Ve chvíli nejvyššího zoufalství se mladá žena rozhodne uzavřít faustovskou dohodu, díky níž bude žít navěky, ale s prokletím: nikdo z lidí, s nimiž se setká, si ji nebude pamatovat. Tak začíná neskutečný příběh Addie LaRue, oslnivé dobrodružství odehrávající se napříč staletími a kontinenty, během nějž se mladá žena učí, kam až může zajít ve snaze zanechat na světě svoji stopu. Všechno se ale změní, když Addie po téměř 300 letech narazí v jednom knihkupectví na mladíka, který si pamatuje její jméno...... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , Slovart (ČR)

The Invisible Life of Addie LaRue , 2020

kytarka
26.12.2021 5 z 5

Wow, tak tohle bylo něco! Knihu bych si sama od sebe nikdy nevybrala. Slyšela jsem na ni samou chválu. Přečetla jsem si o čem kniha je a řekla si, že tohle se mi bude asi líbit a líbilo! Za mě topka.

vandalindakova
21.12.2021 5 z 5

Čekala jsem náádherný příběh, a ten jsem taky dostala. Tohle bylo pohlazení po duši. Cítila jsem pokaždé, co jsem po knize sáhla, jak si samotné čtení užívám.
Kniha nemá nějak akční děj, moc se tam toho nestane, ale tady tomu vůbec nic naprosto nevadí.
Kniha je napsána nádherným stylem, poeticky a kouzelně. Radost to číst.
Příběh je složený ze dvou linek, z linky odehrávající se v současnosti a poté linka, která se vrací do minulosti od doby, kdy se Addie dohodla s ďáblem. Ten vztah mezi nimi je tam perfektně vykreslený, jde vidět posun a taky to doplňuje tu linku druhou, a osvětluje proč co jak je.
Celkově jsem si postavy zamilovala, a žrala jsem jejich příběhy. Obsahovalo to zajímavé zvraty hlavně ke konci, který mě rozložil na tisíc dílků.
Po dočtení jsem nevěděla, co se svým životem! Opravdu. Měla jsem knižní kocovinu, a nechtělo se mi ani jít do jiného příběhu. Tohle si musí přečíst každý, stojí to opravdu za to.

Meliška753
20.12.2021 2 z 5

Píše sa r.1714 a Addie je mladá a krásna ktorá má svoje sny a plány ..a nechce sa vydať za niekoho koho nemiluje..uzavrie dohodu s diablom alebo temným tak ho nazýva Addie..Bude slobodná a nesmrteľná ,ale nikto si ju nebude pamätať po celé stáročia až kým nespozná Henryho ktorý si ju pamätá..

Trvalo mi dlhšie kým som ju prečítala.. Mňa bavia historické knihy .. túto neviem zaradiť..zmes histórie , fantasy, LGB ?...mala som z nej divný pocit...Nesadne každému čitateľovi..

lena.o.knihach
08.12.2021 5 z 5

Neviditelný příběh Addie LaRue mi několikrát připomněl film Věčně mladá, kde hraje hlavní postavu Blake Lively a který miluju. Kromě jednoho písmena se obě hrdinky jmenují stejně - v knize je to Adeline, ve filmu Adaline. Della (takhle jí říkají ve filmu), stejně jako Addie LaRue, nestárne, proto se musí po pár letech vždycky stěhovat, poznává tak celý svět a je u zrodu moderní technologie. Podobně je na tom i Addie, ale tu si navíc nikdo nepamatuje.

Je to nádherný příběh, překrásně napsaný, pomalý, ale plynulý, bez výrazných zvratů, ale plný myšlenek, na které se nedá zapomenout.
Nečekala jsem, že mě Addie tak moc uchvátí. Doufám, že podobně zasáhne i vás.

Byla to má první kniha od V. E. Schwab a po této zkušenosti jsem trilogii Tvář magie posunula na přední příčky mého tbr listu.

jjanca
04.12.2021 5 z 5

Keď som začala čítať knižku, nechápala som, čo na nej všetci vidia. Príbeh si len tak plynul a plynul, až som si po pár desiatkach stranách uvedomila, že ma totálne vtiahol a ja som len čítala a čítala a skoro zabúdala vystupovať z dopravných prostriedkov.
Tak krásnu knihu som dlho nečítala. Síce príbeh nijak negraduje, stále plynie rovnakým tempom, ale štýl, ktorým je písaná, vás núti čítať ďalej a ďalej. Snažila som si príbeh dávkovať, ale ono to nešlo, musíte stále čítať.
Páčilo sa mi ako sa strieda prítomnosť s minulosťou, ako sa Addie prebojováva storočiami, ako stretáva Henryho. A páčil sa mi aj záver.
Najviac sa mi však páčila Lucova linka. Som divná, že som si obľúbila zrovna jeho, samotného diabla?
A samozrejme, klobúk dolu pred prekladateľkou!

sidonka
29.11.2021 4 z 5

Ke knize jsem se dostala díky čtenářskému klubu, není to zrovna můj šálek kávy, tak do poloviny jsem se ke čtení nutila, nechtělo se mi to vzdát a nelituju, nakonec moc zajímavé čtení

Shaxx
29.11.2021 5 z 5

Někdy sáhnete po knize a prostě víte, že je to ta pravá.
Neviditelný život Addie LaRue je próza, která však působí více jako lyrická poezie.
Je to psáno tak melancholicky a něžně, plné různých emocí, zejména to však přetéká láskou, jak k lidem, tak k místům, ke vzpomínkám...Plné otázek o hodnotě života. A také o tom, že je důležité dávat si pozor na to, co si člověk přeje. Nedá se tu moc mluvit o plynulosti děje, ale tahle knížka je prostě pocitovka, ne něco, co by mělo někam utíkat a gradovat, odškrtnout si klasické kolonky úvod, střed, konec. Pro mě ani jedna stránka nebyla zbytečnou vatou. Jsem moc ráda, že vlastním i anglickou výroční edici, která obsahuje i krásné ilustrace. Addie LaRue se od jiné tvorby autorky stylem psaní razantně liší a já jsem ráda, že v sobě tuhle stránku objevila a doufám, že něco podobného ještě napíše. Pro mě jedna z nejlepších knih roku 2021.

Nikei
28.11.2021 3 z 5

Knížka má určitě skvělý nápad a potenciál, který ale dle mě nebyl úplně využit. Překousávala jsem se k momentu, kdy se Addie konečně setká s oním mladíkem, a doufala jsem, že se konečně něco bude dít. A ono stále nic. Děj plynul hodně pomalu a za 500 stran se toho moc neudálo. Konec byl ale velmi krásný, ukápla mi i slza, ale celkový dojem z knihy už mi nespravil.

Luccinda
27.11.2021 5 z 5

Neviditelný život Addie LaRue byla knížka, na kterou jsem se neskutečně těšila. Zároveň se jedná o moje první setkání s autorkou, takže jsem byla zvědavá, jak u mě knížka obstojí. A obstála na výbornou. Začněme jazykem, který mě naprosto uchvátil. Autorka píše skvostně, používá květnaté popisy a celý text je plný krásných myšlenek. Knížka se četla nádherně, proplula jsem příběhem jako nic a právě styl psaní V. E. Schwab na tom měl velkou zásluhu.

Líbilo se mi prolínání minulosti s přítomností a bavilo mě sledovat, jaký otisk Addie v každém období historie zanechá. Umění hrálo v příběhu velkou roli, objevilo se tu hned několik reálných historických osobností a pro spoustu z nich se Addie stala múzou. Bylo zajímavé sledovat, jak se Addie vyrovnává a učí žít s tím, že si ji nikdo nepamatuje, a donutilo mě to přemýšlet, co bych asi na jejím místě dělala já, a jestli přece jen neexistuje nějaká skulinka, jak by se toto prokletí dalo obejít.

Příběh plyne pomalým tempem, nijak negraduje, což mi ale nezabránilo se do vyprávění Addie ponořit a hltat jednu stránku za druhou. Bylo to magické čtení a také nezapomenutelné. Addie LaRue se mi dostala pod kůži a já se těším, až si její příběh přečtu znovu a budu v něm hledat nějaké další myšlenky a pocity, které jsem třeba při prvním čtení minula. Není to zvláštní, když se hned po dočtení knihy těšíte, až si jí přečtete znovu? Mně se to u těch nejlepších knih stává často a Addie k nim určitě patří.

petaSk
19.11.2021 1 z 5

Začnu klady: autorka umí psát, jazyk zde je až poetický. Nápad s nesmrtelností má velký potenciál.
Ale…
Autorka nic z toho nevyužila. Addie se skrz staletí občas s někým vyspí, ale většinou se jen poflakuje a o nic nemá zájem, a krom kradení a několika jazyků zemí, v nichž putuje, se nic nenaučí. Od démona si přála volnost, ale nijak toho nevyužívá, nezajímá se o nic. Je tuctová a během 300 let nevyzraje, je pořád stejná. Její prokletí na ni nemá žádný dopad, krom stesku, i když si myslím, že během pěti dnů by nám všem solidně jeblo, pokud by na nás všichni zapomínali. Addie se nesnaží ovlivnit dějiny, i když prý ovlivnila umění a je múzou. Čím? Umělec je jí očarován kvůli sedmi pihám, které nám autorka připomene každých pár stran? Flashbacky do minulosti jsou jen epizody bez dopadu na cokoliv. Její rozhovory s Lucem nemají žádný vývoj.
Když potka Henriho, tak se spolu zase jen procházejí a jedí. Děj negraduje, hrdinové nic nepřekonávají, jen občas zaškobrtnou. Kniha má přes 500 stran, ale je to plácání prázdné slámy.
Pravidla si autorka přizpůsobuje podle sebe. Addie nemůže nic vlastnit. Když něco rozbije, tak se to spraví. Ale krást může, takže když si něco vezme, tak to zmizí. Může si taky opravit dům a ten zůstane opravený. Nemůže zanechávat stopu, ale její obrazy visí v galeriích. Když ji někdo zraní, tak se to zahojí. V tomto ohledu by mě třeba zajímalo, jestli je po každém pohlavním styku, znovu panna. Toto zde zmíněno nebylo. Další zajímavý ale nevyužitý nápad.
Kniha měla obrovský potenciál, ale nevyužila ho. Zůstalo přes 500 stran nudy, která mě málem ubila. Pro mě jedna z nejhorších knih.

vanessatotova
18.11.2021 5 z 5

Pokud čekáte příběh nabitý akcí, krví a poměrně klasikou fantasy, tak toho se bohužel nedočkáte. Ne tady.
Ne.

Tato kniha obsahuje krásně plynoucí příběh, bez všelijakých nadupaných akcí, napříč minulostí i přítomností. Hlavní hrdinka je pouze člověk, která se snaží postavit se sama za sebe, přestože to nikdy nebylo ani nebude jednoduché.
A když už snad i ztrácí naději, potkává někoho, kdo ji otevírá srdce, někoho, kdo si ji po snad i třech staletí pamatuje. A prožívá něco krásného.

Addie je nádherná postava. Byť se svoji chybou stala prokletou, přestože se tolikrát chtěla vzdát a tíha prokletí byla neúnosná, neudělala to. Ani neudělá.

Ostatní postavy byly příjemné, autorka si mě získala díky krátkým kapitolám, její styl psaní mi vyhovoval.

Doporučuji těm, kteří hledají krásný příběh s poněkud otevřeným koncem. Těm, kterým nevadí přemýšlet, co tato kniha vlastně znamená.

MaximumRide
18.11.2021 5 z 5

Kniha nádherná zvenku i zevnitř.

Od první strany jsem byla naprosto začtená, odtrhnutá od reality a neskutečně jsem si to užívala.
Musím pochválit i skvělý český překlad a samotnou autorku za to, jak dokázala slovům vnést důraz jejich opakováním. Mělo to na mě přesně ten efekt, o který autorce očividně šlo.
Jako milovník historie bych klidně ocenila i více kapitol z minulosti. Koho všeho Adeline potkala, u čeho všeho byla...
Přiznám se, že nejvíce mě bavila Lucova linka. Sledovat jeho proměny během celých 300 let. Jak jedno tvrdohlavé děvče dokázalo ovlivnit i někoho, jako je on... nádherně popsané...

Pro mě naprosto nezapomenutelná kniha, která dlouho zůstává v mysli.

head.in.a.book
18.11.2021 5 z 5

Tahle knížka byla něco neuvěřitelného, byla krásně a poeticky napsaná a plná různých drobností které vám vykouzlí úsměv na tváři

karol.cadex
17.11.2021 3 z 5

Jééé, to teda bylo něco. Aneb mnoho povyku pro nic?
300 let se ta holka plácá na světě a nedokáže za tu dobu pochopit elementární prvky života ve společnosti? Nedokáže se poučit z ničeho, co udělá? Že už jen to, proč těch 300 let tady musí čumět, je následek toho, že se nechovala asi úplně ok? 300 let!!! Neřeknu 10 let nebo 20 let... Ale 300? A na těch 500 dlouhých stranách se jede pořád to samý dokola. Chudák Addie jde a udělá průser a ani se to nesnaží nijak vyžehlit nebo s tím něco dělat, prostě se stalo a čus, jedeme dál. A ty pihy ve tvaru hvězd - nejomílanější a nejotravnější fráze, co jsem za poslední dobu četla.
A nechci srovnávat nesrovnatelné, ale pamatujete Stmívání? Edward Cullen za zhruba 100 let svýho života ze sebe dokázal udělat naprosto vyzrálou a charismatickou osobnost, vzdělanou, empatickou, zdvořilou. Kdežto u Addie se dozvíme něco jako noooo za druhý světový války uměla německy, ale už to zapomněla, nazdar. Co ale nezapomněla, je nefér jednání vůči druhým. A že má na obličeji sedm pih jako hvězdy.
Za mě těžkej průměr. A k tomu neuvěřitelně otravná hrdinka.

MedvidekS
17.11.2021 5 z 5

Příběh je originální a postavy sympatické. Nicméně začátek je pomalý, a chvilinku mě kniha i nudila, ale pak to už mělo spád. No a ta obálka je top!

jadwiga
11.11.2021 5 z 5

Kniha je plná fantazie, života a moudrosti s přenádhernou obálkou. Bavila mě v ní každičká stránka. Kapitoly jsou poměrně krátké, ale plynou kupředu bez jediného zádrhelu. V mé knihovně a v mém knihomolském světě si získala své místo.

Ketfl
09.11.2021 4 z 5

Trochu jsem měla problém se do knihy začíst a přiznám se, že ze začátku jsem opravdu přemýšlela, co chce autorka na 536 stranách pořád psát. Nakonec jsem z knihy ale absolutně nadšená.
Hlavní hrdinka Addie se bohužel dle mého názoru narodila ve špatné době. Nechtěla se smířit s osudem, který na ni čekal a já jí naprosto chápu. Představa života v mizérii, s člověkem, kterého nemilujete, je prostě příšerná. Jenže Addie ve své době neměla moc na výběr a nikdo se nemůže divit, že od života chtěla víc.
"Nikdy se nemodli k bohům, kteří odpovídají po setmění." Jenže Addie to udělala. A za to musí další staletí prožívat s příšerným prokletím. Já sama vůbec nedovedu pochopit, že to mohla tak dlouho vydržet. Protože já při tom, co ji potkávalo den co den, fakt měla slzy v očích. Příběh celkově je opravdu úžasný, je tu skvěle vykreslena minulost i přítomnost. Některé pasáže mě třeba tolik nebavily, ale jako celku fakt knize nemám skoro co vytknout. Bylo to opravdu moc hezké, ale i velice smutné.
"Já si tě pamatuju." A já si tě, Addie, taky pamatuju. Myslím, že na tuto knihu jen tak nezapomenu.

charlizee
08.11.2021 4 z 5

Přesně tohle je kniha, kterou bych chtěla, aby četla v dospívání moje dcera, kdybych nějakou měla. :-D
Bylo to strašně mile holčičí a než mě za moje zobecnění začnete hejtovat, tak vězte, že to neznamená nic jiného, než že si prostě nedokážu představit chlapa začteného do této knížky. (Ale možná změním brzy názor, můj muž má na nočním stolku připravené k přečtení Malé ženy. ,:-D )
Ten příběh je nápaditý, obsáhne několik časových rovin, aniž byste se v nich ztráceli, a i když je současnosti věnováno značně více prostoru než předcházejícím 300 letům, tak je to konzistentní a zapadá to do sebe.
A fakt mě bavilo, jaké myšlenky tam nenápadně rezonovaly - nesmrtelností počínaje a Faustovskými přáními konče.
• Svůj slovník jsem rozšířila o nové slovo palimpsest.
• Definitivně jsem si Addie zamilovala za její oblibu filmu Na sever severozápadní linkou.

Vendulis
08.11.2021 4 z 5

Docela mi trvalo se začíst, ale vydržela jsem a vyplatilo se...možná jsem ze začátku nebyla v te správné náladě. :)
Kniha zpracovává zajímavé téma, nechybí trocha té melancholie a za konec taky palec nahoru. Rozhodně ale neočekávejte dynamickou knížku plnou zvratů a napjatých chvil, tempo vyprávění je spíše poklidné, což zde, dle mého, nebylo na škodu. Příběh je psaný opravdu hezky a poutavě, postavy jsou zajímavě vykreslené a já si nakonec čas strávený s Addie opravdu užila.

Kizuizi
04.11.2021 5 z 5

Nádherně napsaný příběh, který nás provede staletími, mihnou se v něm i slavní umělci, nás ale nutí se i zamyslet. Neviditelný život Addie LaRue je kniha, kterou je potřeba si vychutnat, a také musíte počítat s tím, že si zaslzíte. Zcela jistě to nebude kniha pro každého, a rozhodně nedoporučuji číst ji, pokud máte nějaký splín.

láska pro ženy tajemství samota prokletí magický realismus nesmrtelnost LGBT, queer, LGBT+

Victoria Schwab
americká, 1987