Nesnesitelná lehkost bytí

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Slavný román Milana Kundery vychází poprvé v České republice; s obvyklou Poznámkou autora a s doslovem Květoslava Chvatíka. Poprvé vyšel ve francouzském překladu v roce 1984 v Paříži u Gallimarda, v roce 1985 česky v Kanadě v nakladatelství Sixty-Eight Publishers. Vyprávění o lásce, o Tereze a Tomášovi, o Sabině a Franzovi, o lehkosti a tíze bytí... „Po čtyřech letech strávených v Ženevě ubytovala se Sabina v Paříži a nemohla se vzpamatovat z melancholie. Kdyby se jí někdo ze ptal, co se jí stalo, nenašla by pro to slov. Životní drama se dá vždycky vyjádřit metaforou tíže. Říkáme, že na člověka dopadlo nějaké břemeno. Člověk to břemeno unese nebo neunese, padá pod ním, zápasí s ním, prohrává nebo vítězí. Ale co se vlastně stalo Sabině? Nic. Opustila jednoho muže, protože ho chtěla opustit. Pronásledoval ji pak? Mstil se jí? Ne. Její drama nebylo dramatem tíhy, ale lehkosti. Na Sabinu dopadlo nikoli břemeno, ale nesnesitelná lehkost bytí.“ (4. dotisk r. 2007, ISBN 978-80-7108-281-1)...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/89_/898/nesnesitelna-lehkost-byti-rfi-898.png 4.42063
Žánr:
Romány, Literatura česká
Vydáno:, Atlantis
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (228)

Kniha Nesnesitelná lehkost bytí

Přidat komentář
Lieska
včera

Bravo! Naozaj výborné čítanie, odporúčam. Milujem, keď sa ma kniha dotkne až na dreň a stalo sa... Našla som sa v nej miliónkrát, ceruza v mojej ruke podškrtávala múdre riadky... A hoci som ju dočítala pred viac ako mesiacom, ona sa stále silno pripomína, vynára, ozýva sa, rezonuje... Je výnimočná.

KaterinaBahnova
14. dubna

Kunderu miluju. A jeho Nesnesitelnou lehkost bytí čtu již potřetí. A rozhodně to není naposled, protože pokaždý mě v ní osloví to, co mě zrovna oslovit má.

Jana283
08. dubna

Tak já se přiznám- nemám ráda Kunderu. Nemám ráda jeho pohled na vztahy mezi lidmi, na ženy, na lásku... A opravdu bych nechtělabýt hrdinkou některého z jeho románů.

Hanka_Bohmova
24. března

Nesnesitelná bezvýznamnost našich životů.
Když jsem před nějakou dobou četla Žert, byla to, na rozdíl od mých předchozích zkušeností s Kunderovými knihami, nečekaná a famózní trefa do černého. Tenhle zážitek už se s Nesnesitelnou lehkostí bytí neopakoval. Zůstaly sice zajímavé úvahy a kvalitní styl, který se mi dobře čte, ale osobně jsem se v knize nenacházela - když už, tak spíš v jednotlivostech než v celku. Připadá mi, že moje rezistence spočívá v nesouznění se "světem rozumu, skepse a ironie", jak jej nazývá autor doslovu. Kniha nahlíží lidský život především jako náš otisk ve vnější realitě, naše činy, rozhodnutí způsobující viditelné následky, (ne)záměrnou (dez)interpretaci naší osoby druhými. Uvažovat o závažnosti/bezvýznamnosti v tomto kontextu je určitě téma hodné pozornosti, ale považuju ho spíš za odvozené. Více mě zajímá život jako sebeutváření, budování něčeho platnějšího, určitějšího (i když nám samotným možná méně zřejmého) a nedotknutelnějšího, nezávislejšího na tom, co bychom mohli nazvat historií. Tam vidím prostor pro lehkost i tíži v čisté podobě, pro totální závažnost, z níž se žádnou relativistickou sofistikou nevyvlékneme, i pro osvobozující lehkost nesenou nadějí. Neúhybný požadavek odpovědnosti prostý i té nejjemnější nespravedlnosti; břemeno, které netíží.

jfialova
19. března

Musím říct, že kniha mě bohužel zklamala. Chtěla jsem si přečíst celosvětově opěvovaný román a našla jsem něco na pomezí červené knihovny a filozofického románu. Chtěla jsem v tom najít něco skrytého, ale nepodařilo se, škoda. Zkusím se ke knize vrátit někdy později.

Teron
17. března

Odkládám někde ve třetině ad acta. Kundera má hrozně fajn styl, který se čte téměř sám, i když mě, pravda, iritují vsuvky, závorky, odbočky a další prvky, které dle mého názoru nepatří do beletrie. Jak se tak koukám do komentů, buď prý Kunderu člověk miluje, nebo nenávidí. Nemůžu si pomoct, jsem někde uprostřed, protože postupem textu je mi to čím dál tím víc ukradené.

Zpočátku je to zajímavé, vhledové a autor krásně popisuje situace v jejich - nebo Kunderově, tedy jak si je vykládá autor - opravdovosti včetně více úhlů. Jenže postupně tohle přestává být záživné a přinosné a stává se to jakousi prázdnou onanií nad osudy a myšlenkovými pochody nepříliš zajímavých postav, které vlastně jen tak řeší, co se sebou, aniž by se k něčemu reálně dostaly nebo se během stránek hly z místa. Jedna česká autorka je kdysi nazvala "citečky". Prostě lidé, kteří se neustále vrtají ve svých problémech bez reálné snahy je vlastně nějak řešit a sama sobě nastavit nějaký směr a rychlost. Takové emo.

Takže prozatím opouštím s čistým svědomím pokusu a jdu si dát něco zajímavějšího;-)

patrik0816
07. února

„První slza říká: Jak je to krásné, děti běžící po trávníku! Druhá slza říká: Jak je to krásné být dojat s celým lidstvem nad dětmi běžícími po trávníku! Teprve ta druhá slza dělá z kýče kýč.“ Jsem jeden z těch, kdo si užíval Kunderovo filozofování víc než samotný příběh Terezy a Tomáše. Kýč je podle mě to vůbec nejdůležitější na Nesnesitelné lehkosti bytí a celý příběh s postavami je jenom Kunderovou klecí s laboratorními krysami, kde záměrně bilancuje na tenké hranici mezi přijetím a popřením existence hovna (kýčem a ne-kýčem).

Nejlepší je na tom, že v současnosti je znovu Kunderův koncept kýče 100% aktuální. Feminismus, ekologie, veganství, všemožné organizace bojující proti sociální nespravedlnosti. Do těchto směrů se bohužel dostalo mnoho lidí, kteří se ani tak nedojímají nad tragickými okolnostmi jiných, ale hlavně nad sebou samotnými.

Procentruk66
29. ledna

Do příběhu jsem se zpočátku nemohla začíst, přesto ho řadím k těm nejlepším. Jedna z mála knih, které mě hodně zasáhla, a popravdě, i dost rozhodila. Člověk tak nějak vnímá pomijivost všeho. Skvěle zvolené nečernobílé charaktery hlavních hrdinů.

Štítky

filozofická beletrie zfilmováno

Autor a jeho další knihy

Milan Kundera

Milan Kundera
česká, 1929

všechny knihy autora

Podobné knihy

Kniha Nesnesitelná lehkost bytí je:

v Právě čtených65x
v Přečtených3317x
v Čtenářské výzvě269x
v Doporučených301x
v Knihotéce515x
v Chystám se číst954x
v Chci si koupit178x
v dalších seznamech17x