Nesejdeš z cesty

Nesejdeš z cesty https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/469961/bmid_nesejdes-z-cesty-2LL-469961.jpg 4 226 226

Nechat si předpovědět budoucnost vypadá lákavě. Nahlédnout za hranice toho, co by mělo zůstat utajeno. Dozvědět se, co hezkého život přinese. Co když však věštba nebude příznivá? Vanda si připadá jako dostatečně pragmatická žena a kartářku navštíví bez větších očekávání. Nic z toho, co uslyší, ji přece nemůže ovlivnit. Jenže přesvědčivý a dramatický výklad jí převrátí život naruby. Obavy z prorokovaných bolestivých ztrát mění sebevědomou ženu v ochromenou loutku. Pilíře jejího světa se začínají hroutit jako domeček z karet. Dá se to zastavit a lze změnit trasu svého osudu?... celý text

Ivuska.09
11.07.2021 4 z 5

Musím říct, že mě příběh skutečně bavil. Se zatajeným dechem jsem sledovala, jak jediná věštba (aneb pár slov od naprosto cizí osoby) vědomě či nevědomě dokáže ovlivnit zbytek života hlavní hrdinky. Naplnění či nenaplnění věštby je vůbec zajímavým tématem a já ho hodnotím i jako originální. Autorka navíc píše s určitou lehkostí, postavy i jejich pocity působí autenticky. Zkrátka celý příběh se velmi dobře četl.

bookcase
07.07.2021 5 z 5

Nemusíš! mě velmi nadchlo, takže jsem s napětím čekala na další počin DDČ. Když se mi dostal do rukou, tak jsem ho nepřečetla. Já jsem ho prosím pěkně rovnou vdechla! Naproto mě vtáhl, mrazilo mě, a to, co se s Vandou dělo, je přesně ten důvod, proč jsem zatím nepřekročila práh bytu kartářky. :) Vynikající. Chci další knížku, milá, psavá, čtivá Dášo! :)

Danago
07.07.2021 5 z 5

Velice čtivý příběh, pro mě asi ještě lepší než Nemusíš. Velice originální zápletka. Vyprávění Vandy mě prostě bavilo a byla jsem napnutá do konce knížky.

alena1228
05.07.2021 5 z 5

Tak toto mě neskutečně bavilo, knihu jsem měla přečtenou za dva dny. Dávám plný počet hvězdiček. Příběh, který rozhodně stojí k zamyšlení, mi leží v hlavě od přečtení.
Je vidět, že i česká spisovatelka umí napsat vynikající knihu, která zaujme. Román je vystavěn na příběhu Vandy, která v mládí víceméně nedobrovolně navštívila kartářku a od té doby ji její věštba doprovázela celý další život. Zde nastává otázka, jestli opravdu je osud daný nebo si ho právě Vanda uzpůsobila věštbě. Což byla pro ni určitě ta horší varianta. Někdy mě Vanda až rozčilovala svou naivitou a bezmocí se věštbě vzepřít. Naopak Radim byl velký sympaťák, až možná příliš hodný, Hodně líto mi bylo Vandy manžela a obou dětí, kteří na to nevědomky dopláceli, i když každý jiným způsobem. Opravdu se věštbě nešlo vyhnout a opravdu Vanda nemohla jít jinou cestou než se podřizovat věštbě? To je myslím otázka, kterou právě autorka pokládá nám čtenářům. Sama jsem se ještě nerozhodla. Knížku rozhodně doporučuji.

eva3992
30.06.2021 4 z 5

Byli jste někdy u věštkyně? Chcete dopředu vědět, co Vás v životě čeká? A co když věštba nebude příjemná? Přesně to se stalo Vandě, hlavní hrdince knihy Nesejdeš z cesty. Ač na věštby nevěřila, navštívila s kamarádkou kartářku, která ji ovšem nešetřila a předpověděla bolestivé ztráty. Dokáže s tím Vanda žít dál, nebo bude její život ovlivněn? Jak lze změnit svůj osud?

V anotaci najdeme spoustu otázek a kniha nám na ně přinese odpovědi. Věřím, že při čtení se budete ptát sami sebe, jak byste v její situaci reagovali vy. Řeší to Vanda moc anebo málo? Dokázali byste se na předpověď „vykašlat“? Opravdu zajímavé a neotřelé téma, které jsem zatím v knihách moc nepotkala. Jsem ráda, že si ho autorka vybrala. Sama si totiž nejsem vůbec jistá, jak bych s takovou věštbou dál pracovala a jestli bych na ni dokázala zapomenout.

Kniha se velice dobře čte. Ze současnosti se vracíme do různých míst v minulosti. I přesto je to velice přehledné, postavy jsou jasné a čtení Vás bude bavit. Jak už jsem psala, kniha je čtivá, lehce napsaná, žádné složitosti, písmenka Vám běží před očima a příběh je tak vystavěný, že Vás nutí číst dál a dál. A nenechte se zmást, i když si myslíte, že víte, jak to vlastně celé je, tak všechno může být nakonec jinak.

Od autorky jsem četla její předchozí, velice úspěšnou knížku Nemusíš!, která se mi moc líbila (a moc doporučuji k přečtení). Právě v této knize mi byla jedna z hrdinek nesympatická a musím říct, že se to promítlo i v této knize. V podstatě na každé postavě mi při čtení spousta věcí vadila a tím mi, musím říct všichni, byli značně nesympatičtí. Musela jsem se moc snažit, abych se kvůli nim při čtení nenaštvala

Ale i přes tento problém je to pěkná kniha se zajímavým tématem. Pokud chcete příjemnou oddechovku, která Vás bude bavit, tak rozhodně doporučuji.

Musím vyzdvihnout, stejně jako u předchozí knížky, pěknou obálku a celkově hezky zpracovanou knížku.

Mátová
17.06.2021 5 z 5

Příběh o tom, jak pár slov dokáže ovlivnit něčí život, myšlení a vztahy. Je až děsivé, jak se některé věci dokážou dostat pod kůži a do hlavy. Civilně svižně zpracované originální téma, ze kterého mrazí, protože kdo někdy nezatoužil nahlédnout do budoucnosti a kdo někdy nepřemýšlel o tom, jestli jeho život už není dopředu napsanej?
Kniha mi sedla víc, než Nemusíš!, i když i ta mě bavila (přeci jen oddychovky nejsou moc můj šálek čaje), Nesejdeš z cesty sedla jak zadek na nočník. Slupla jsem ji jak malinu. Těším se na další knihu od této autorky, protože bude určitě skvělá.

inkatenysek
14.06.2021 5 z 5

Kniha, která mě neustále nutí přemýšlet nad v ní ukrytým příběhem i 14 dnů po jejím dočtení. To je Nesejdeš z cesty...

Od autorky jsem četla již její předchozí knihu, Nemusíš!, od které jsem tehdy neměla žádná velká očekávání a o to mileji mě pak překvapila, takže Nesejdeš z cesty jsem nutně potřebovala hned, jakmile vyšla a jsem moc ráda, že ji mám i se záložkou a věnováním přímo od Dáši Čechové...

Musím se upřímně přiznat, že se mi líbila o trochu víc, než Nemusíš! V něm byl sice taky silný lidský příběh o lásce, vztazích, rodině, snech apod., ale v porovnání s Nesejdeš z cesty to byla už trošičku ohraná písnička nebo nevím, jak ten svůj pocit vyjádřit a teď nechci, aby to vyznělo nikterak zle, protože mě i tato knížka velmi bavila a bylo zajímavé pozorovat osudy dvou, věkově od sebe trochu vzdálenějších hlavních hrdinek. Ale prostě Nesejdeš z cesty se svou originální zápletkou vede. Celou dobu jsem jen hltala stránku za stránkou a občas jsem si připadala jako Radim, který visel Vandě na rtech, jen aby věděl pokračování jejího příběhu. Taky jsem nutně potřebovala vědět, jak to bylo dál. Bylo to opravdu JŮŮŮ a napínavý jako kšandy s opravdu originální zápletkou a já si jen pořád kladla otázku, co za člověka asi Vanda byla, že se nechala tak ovlivnit a chovala se, jak se chovala a ještě doteď přemýšlím i nad tím, jak bych se v její situaci zachovala já. Trošku by mě pak zajímalo, jak by to mohlo být dál po samém závěru příběhu. Jak by její život pokračoval ??? Ustála to nebo ne?

Pokud jste Nesejdeš z cesty ještě nečetli a máte rádi zapeklitější společenské romány, okořeněné špetkou tajemna, tak si tento titul rozhodně nenechte ujít. Schválně, jestli vám taky nasadí brouka do hlavy stejně, jako mně. Už se nemůžu dočkat autorčiny další knihy.

Ještě jednou moc děkuju Dáše za tento úžasný počin.

SabinaZelená
14.06.2021 5 z 5

Tenhle fantastický román bych doporučila každému, kdo hledá čtení, od kterého se nemůže odtrhnout. Perfektně promyšlené s uvěřitelnými postavami, originální myšlenka se skvělým zpracováním. Stránky se otáčely úplně samy.

Od autorky jsem četla i její první román Nemusíš! a moc se těším na další, píše podle mého gusta.

TessaJean
12.06.2021 5 z 5

Já jsem z knihy opravdu nadšená!!!! Za mě naprosto originální příběh, který je sice o dost depresivnější, než v autorčině předchozí knize, musím ale uznat, že paní autorka umí velice dobře vykreslit postavy i jejich pocity a já měla celou dobu pocit jak kdybych v příběhu byla také a vše sledovala zpovzdálí. Pořád jsem si říkala, jaké asi muselo být s něčím takovým žít a jednání hlavní hrdinky se dalo vzhledem k okolnostem pochopit.... avšak člověk musel vědět...

Alena_S
09.06.2021 5 z 5

Uf a jemine, to byl skoro až horor: Tedy bez příšer, bez střev, vlastně nikdo ani nezvýšil hlas, a přesto pár slov dokázalo poslat hlavní hrdinku až do p...ekla (vlastní hlavy) a uvěznit ji tam na ohavně dlouhé roky.
Až linie v současnosti dodává příběhu trochu naděje, takže odpustím i trochu té naivity, jelikož byla příjemná.
Líbilo se, až na závěr, i když jsem ho trochu tušila; šoupe příběh někam, kam by podle mě ani nemusel.

gabriela7256
04.06.2021 4 z 5

(SPOILER) Tak tohle bylo pro mě o level výš než prvotina autorky Nemusíš!
Přečetla jsem za dva dny a dost mě to bavilo. Od začátku do konce jsem byla napjatá, jak celý ten příběh dopadne. Na rozdíl od ostatních čtenářů jsem neměla ani tušení a tak jsem se bála, že z toho bude nakonec sladký happy end. A ono ne! Za mě dobrý, ikdyž život Vandy je v podstatě tragický a smutný a to zas tak super není. Ještě že nechodím ke kartářkám

Kristulda
23.05.2021 5 z 5

Kniha se mi velmi líbila. Souhlasím s Eleonor11.

Eleonor11
21.05.2021 5 z 5

Příběh mě úplně pohltil. Nedokázala jsem přestat číst, takže jsem knihu přečetla za den. Líbilo se mi řazení kapitol, kdy se střídala minulost se současností, až děj splynul v přítomném okamžiku. Autorka tím docílila spád a podpořila zvědavost jak bude příběh pokračovat. Jednotlivé postavy byly popsány tak, že jsem už po několika málo kapitolách uvěřila v autentičnost jejich emocí a chování. Úsměv na tváři mi vyvstal téměř pokaždé, když se na scéně objevili tchyně a tchán Vandy.
Skvělá oddychovka na dny, kdy nic nemusíte a chcete si odpočinout na své cestě.

IvetaLa
17.05.2021 4 z 5

Čtivá kniha. Smutná, ale naštěstí to dopadlo přesně tak, jak jsem tušila. Moc se mi líbila pasáž s okurkovým salátem .

L.Helena
10.05.2021 5 z 5

Velmi zajímavý příběh, hodně dobré zpracování. Jedna z těch hypotetických situací, která vám nasadí brouka do hlavy, jak byste se za podobných okolností chovali vy. Já za sebe fakt nevím. Člověk prostě musí některé situace prožít, aby věděl, co to s ním udělá.

honeybee
10.05.2021 5 z 5

Autorka prostřednictvím hlavní hrdinky v nejedné čtenářce probudí bolestivou vzpomínku. Obdivuji ji za to, že se nezalekla do knihy zařadit takto citlivé téma a vylíčila ho velmi působivě. Celkově toho hlavní hrdince naložila na bedra více než dost. Již v knize Nemusíš autorka zvolila příběh z běžného života, příběh, který by mohl prožívat kdokoliv z nás, a také kniha Nesejdeš z cesty je takovým příběhem, který nás vede k zamyšlení a vyvolává silné emoce.

Více v recenzi

Terez1977
30.04.2021 5 z 5

Velmi silný příběh ženy, kterou by člověk měl tendenci nechápat jen kdyby ovšem neznal pozadí jejího příběhu. Kniha se dotýká mnoha citlivých témat a musím říct, že i ve mně otevřela jisté staré rány. Konec prozrazovat nebudu, ale musím přiznat že mě potěšil. Od autorky jsem už četla Nemusíš, proto jsem se na tuhle novinku těšila (tak, že jsem si koupila eknihu, i když je moc nemusím), a nezklamala mě.

Dresia
29.04.2021 1 z 5

Tak tohle bohužel nebylo nic pro mě, takový naivní styl.

Agida
16.04.2021 5 z 5

Už podle anotace jsem tušila, že se mi bude kniha líbit a nezklamala. Příběh ze života, který se četl naprosto sám a tak jsem ji přečetla v rekordním čase. Konec mě potěšil (dopadl přesně dle mých představ), jako bonus povedená obálka knihy. Líbí se mi autorčin styl psaní, takže si určitě pořídím i další její knihy....

smrčci
12.04.2021 5 z 5

Tahle knížka byla jako černý kafe, do kterýho si dáte lžičku cukru, ale zapomenete ho zamíchat. Takže pijete, pijete, cítíte hořkost na jazyku a pořád čekáte, kdy se to zlomí. Kdy konečně přijde ta sladká chuť , po které celou dobu toužíte. A ona teda nakonec přijde, ale požitek z kávy zůstane stejný.
Nesejdeš z cesty je autorčina druhá knížka a je úplně, ale úplně jiná než ta první. Je hodně smutná, zoufalá, depresivní (alespoň pro mě, coby mámu). Hlavní hrdinka Vanda je vykreslená naprosto dokonale (autorka má opravdu talent na to vytvořit a popsat postavy tak, že jim uvěříte cokoliv dělají) a já jí z celého srdce nenáviděla, i když jsem naprosto chápala proč dělá to, co dělá. A tenhle rozpol se se mnou táhl celou knížku. Několikrát jsem na ni v duchu řvala, ať se konečně vzpamatuje a vzápětí si uvědomovala, jak snadné by bylo spadnout do toho samého, v čem se plácala ona.
I přesto, že vím, že tuhle knížku už si nikdy nechci přečíst znovu, si uvědomuju, že je napsaná velice, velice dobře a přběh vám rozhodně zůstane v hlavě ještě hodně dlouho.
EDIT: Původně jsem knížce dala 4 hvězdy, ale vzhledem k tomu, že na příběh musím i po několika dnech pořád myslet, jak mě zasáhl a zaryl pod kůži, bodování jsem přehodnotila.