Nepřítel, přítel, ctitel, milenec, manžel

Nepřítel, přítel, ctitel, milenec, manžel https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/387107/bmid_nepritel-pritel-ctitel-milenec-manz-PDj-387107.jpg 4 111 31

Soubor devíti povídek kanadské spisovatelky, jež popisuje ty nejbizarnější příhody, které nám osudově změní život. -- Tak například hospodyně Johanna se stane obětí žertu dvou pubertálních dívek. Díky jejich utajené korespodenci s otcem jedné z nich se Johanna nečekaně stává žádoucí ženou. Prozatím jenom v dopisech, ale to se lehce změní. Hlavní hrdinka v další z povídek musí kvůli vlastní nemoci přijmout výpomoc do domácnosti, ač o to vlastně nestojí. Teprve ve chvíli, kdy stojí s cizím mužem na nepříliš pevné lávce, u vody, která nemá počátek ani konec, začíná mít strach o vlastní život. Paradoxně tento strach neprožívá nad smrtelnou nemocí, kterou trpí.... celý text

Literatura světová Povídky Pro ženy
Vydáno: , Paseka

Hateship, Friendship, Courtship, Loveship, Marriage , 2001

senora
21.08.2015 5 z 5

Na malé ploše vykreslí postavu nejen tak, že se mi zdá, že jí léta znám a chápu její pocity, ale navíc nacházím paralely ve vlastním životě.

kety76
09.01.2015 3 z 5

Knihu jsem sice přečetla, vzhledem k ocenění autorky jsem od ní čekala ale víc. Některé povídky byly docela zajímavé, jiné mě moc nebavily.

jani.ska
08.01.2015 5 z 5

Na podzim byla na Vltavě titulní povídka zpracovaná jako četba, moc se mi to líbilo a půjčila jsem si knihu, do které jsem se s chutí začetla. Různé střípky mi připomínaly události/myšlenky posledních měsíců...

HDosoudilová
08.01.2015 3 z 5

Tato kniha evidentně není pro mě. Chtěla jsem si přečíst nějakou oceněnou knihu, lákalo mě, že jsou to povídky ale kniha mě dost zklamala. Jednak jsem u několika povídek ani nepochopila pointu a jednak se mi kniha ani nečetla moc dobře. Ovšem neříkám, že autorku odsuzuji. Možná se ke knize vrátím za x let....

smilly
25.12.2014 5 z 5

Trošku jsem se té knihy podle názvu bála, aby to nebyl jeden z těch sladkých romantických spisů, tedy né, že bych nebyla něžná duše, co si blahem poslintá tričko, jen co se na plátně objeví Colin Farrell, ale nemusím si tuhle svou slabost ještě potvrzovat výběrem literatury. Nicméně Alice Munroová je skvělá spisovatelka, schopná vystihnout každodenní realitu tak, abyste byli nucení se nad věcmi zamyslet. Okamžik odcizení, vlastní nenaplněné touhy, neschopnost žít „normální“ život či nezapomenutelné chvíle lásky, to jsou témata, se kterými si autorka pohrává. Nějakým způsobem mi její povídky připomněly filmy Sofie Coppoly, kde ani není tak důležitý příběh sám, ale spíš to, co je ukryté někde mezi řádky.

ajaworld
30.07.2014 5 z 5

Velice zajímavé povídky.Některé hodnotim jako výborné. Brilantní pohled do vnitřního světa zejména žen. Mnoho dilemat, která řeší osoby na životních rozcestích. Kdo rád přemýšlí, vřele doporučuji. V žádném případě to není laciné čtení typu červené knihovny. Těším se na další knihu.

Natique
12.04.2014 2 z 5

Kniha povídek podobného ražení - nevěra, nemoc, smrt. U některých povídek jsem navíc marně tápala po nějaké pointě.
Vzhledem k tématům nedoporučuji číst před spaním. Kniha určitě nenavodí duševní pohodu a dobrou náladu.

dalia1769
21.03.2014 5 z 5

Velmi pěkné povídky, které nepůsobí depresivně, ačkoli se nejedná o veselé a často ani o dobře končící příběhy. Jsou krásně psané a čtivé a přitom zvláštním způsobem laskavé a hřejivé.

džej
19.01.2014 5 z 5

Po právu oceňované umění A. Munroové! Fascinoval mě bohatý vnitřní svět postav jejích příběhů, situace, které se dostávají pod kůži a vy o nich musíte přemýšlet nejen proto, že konce povídek nechává autorka většinou otevřené, ale především proto, že člověka napadne a co já? Jak bych se zachovala já, jak bych reagovala?
Ke knize jsem se dostala až teď = v půlce ledna, ale zpětně zjišťuju, že to byl ten nejkrásnější vánoční dárek :-)

Lost Soul
26.12.2013 3 z 5

Hezky napsané melancholické povídky o lásce, nemoci a smrti. Zpočátku jsem byla nadšená, ale pak už mi přišly hodně podobné a žádná další už nepřinesla nic nového.

Škuch
26.05.2011 5 z 5

Knížka povídek bude asi spíš určena ženám - ale pozor, není to žádná červená knihovna. Povídky jsou plné pochopení pro lidské slabosti a selhání. A napadá mě ještě jedna charakteristika - jsou laskavé.