Nekonečný příběh

Nekonečný příběh https://www.databazeknih.cz/img/books/67_/679/bmid_nekonecny-pribeh-I6L-679.jpg 4 1096 222

Kniha je velkou klasikou mezi německými knihami. Není to kniha jen pro děti. Odborníci se nemůžou shodnout, zda se jedná o román či o pohádku, zda je to fantasy či není. To však není důležité. Důležité je to, že v této knize si najde své téměř každý. Michael Ende dokázal ve svých dílech ztvárnit realitu i fantazijní svět. Do češtiny byla kromě Nekonečného příběhu přeložena i kniha Děvčátko Momo, která za Nekonečným příběhem rozhodně nezaostává. Nutno upozornit, že Michael Ende radikálně nesouhlasil s tím, jakým způsobem byl natočen film, neboť film zcela nevystihl to, co chtěl Ende knihou říci. O dalších dílech ani nemluvě. Kniha začíná tím, že se Bastián dostane ke tajuplné knize a ukryje se s ní na půdu školy. Zde začíná příběh reálného světa. Text knihy je psán červeně. Jakmile se přeneseme s Bastiánem do světa Fantázie (jak je v knize psáno), text se změní na černou barvu (v něm. originále někdy zelená). Podle těchto barev můžeme v knize sledovat, v jakém světě se právě nacházíme. Za nedlouho však tyto světy začnou splývat...... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , Albatros (ČR)

Die undendliche Geschichte , 1979

Dorian
08.09.2016 5 z 5

Příběh který nikdy nekončí občas hřeší na to že je to dětská knížka, některé pasáže jsou dětinské a naivní a nejvíc do řve do očí na konci. Vyznění příběhu působí že problém vztahu s jeho otcem byl pouze nedostatek lásky.

Ale jako celek je to mnohovrstevnaté dílo, které má k naivnosti daleko vyprávěcí přerod v „celého člověka“ s obrovskou dávkou poesie, často dost tragické. Dvojznačnost nápisu „Dělej si co chceš“, čímž je myšleno „Poznej co skutečně chceš“ dělá z příběhu knihy iniciační cestu k naučení se přijetí imaginárna k plnému životu v reálném světě. Což film naprosto obrací a klíčovou druhou část nahrazuje útěkem od reality. Jinak pasáž kdy Gmork vysvětluje podstatu Nicoty byla jediná příležitost kdy jsem u knihy natvrdo brečel. A to je také podle mě poselství Nekonečného příběhu, lidí kteří nahradili fantasii prázdnotou by nám mělo být líto.

kusma
01.09.2016 5 z 5

Při čtení první (filmové) části jsem byla nadšená. Bylo to sice poněkud jiné než film, ale já se bavila. Pak přišel ten zlom a mě strašně zklamal - kapitoly mě nebavily. Ztratil se děj... To trvalo asi tři/čtyři kapitoly. A pak to přišlo - já se opět od toho světa nemohla odtrhnout. Škoda, že kniha neokračovala dál. Byla to nádhera.

Ruzaaa
05.08.2016 5 z 5

Po přečtení knihy se nedivím, že autor nebyl spokojen s filmovým zpracováním. Kniha se krásně četla, z nostalgie párkrát málem slzička ukápla - jako malá jsem neustále brečela, když se Artax utopil :D. Příběh se dá číst dvěma způsoby, buď jen jako fantastické dobrodružství, které přečtete a tím to pro vás končí, nebo způsobem druhým a daleko hlubším, než je jen přečtení textu. A pokud se vám podaří tuto knihu uchopit tím druhým způsobem, pak ve vás nechá znatelnou stopu ve způsobu náhledu na svět jako takový.

Nigol
02.08.2016 5 z 5

Četl jsem tak pětkrát. Když čtete knihu, je pokaždé o něčem jiném. Má nejoblíbenější pasáž je Átrejovo setkání s Uyulálou.

Zednář
22.07.2016 5 z 5

Něžná filozoficko-pohádková fantasie prosta patosu. Dle prototypu Exupéryho Malého prince si z něj vezmete něco jako dítě a něco úplně jiného jako dospělý. (Kniha je psána v době kdy ještě děti četly, uvažovaly samy a vůbec žily jako Bastien) Pokud vás zajímá jen Átreiova část tak tohle není kniha pro vás (stejně jako ostatní zfilmované knihy).

AllyKumari
09.07.2016 5 z 5

Tak jako 90% populace jsem znala filmy (z nichž všechno kromě prvního dílu byl odpad) a netušila, že předlohou je kniha. Michael Ende však vytvořil něco úžasného, co si zaslouží mnohem víc pozornosti. Krom toho české vydání z roku 2001 je prostě nádhernou knihou i fyzicky, od hladkých desek s medailonem ke snovým ilustracím na začátku každé kapitoly.

3nitka
10.05.2016 4 z 5

Kniha sa mi páčila, ale skôr prvá časť. Druhá časť, venovaná Bastienovi,je viac na zamyslenie. A pre mňa dosť prekombinovaná. Ale som rada, že som sa k nej dostala.

DoubleBreadCZE
01.05.2016 5 z 5

Více než jen kniha. Mnohem, mnohem více než jen kniha. Nekonečný příběh je uměleckým dílem, kterého si budu vážit do konce svého života. A Michael Ende nechť odpočívá spokojeně, neboť nám přinesl poklad, na který by se neměl člověk dívat jen jako na knihu.

Fantýna
28.03.2016 5 z 5

Tohleto je opravdu knížka s nekonečným příběhem. Když jsem to četla, tak jsem se od příběhu nemohla odtrhnout. Myslím si, že je to velice dobrá fantastická poháhadka.

wesulle
10.03.2016 5 z 5

Další rozhodující kniha mého mládí. Dokonalá.

natka55
07.03.2016

Aniga = je mi jedenáct a knihu naprosto chápu. všechno mi dává smysl a všemu rozumím....i když je tam docela dost gramatických chyb....

Aniga
14.02.2016 5 z 5

Pro mne hodně náročná četba... dost jsem o všem přemýšlela a myslím, že děti nepochopí přesně poselství, co chtěl autor knihy sdělit.
První část se mi líbila, těžko říct, zda lepší byl film nebo kniha, obojí má své kouzlo. Kniha je více do podrobností, zase "stravitelnější" je film.
Druhá část ze začátku byla pro mne nudná.... ale postupně jsem se od knihy nemohla odtrhnout. Posledních pár epizod nemělo chybu, donutilo mne si celý příběh poskládat a nad vším se znova zamyslet.
Ano, chápu, proč p. Endeho film moc neoslovil, ale já jako děcko jsem tento film milovala a toužila jsem mít také takovou knihu s "Nekonečným příběhem"... a nebýt právě filmu, určitě bych jsem tento příběh neprožila v knižní podobě.

Totojsemja
03.02.2016 5 z 5

Do téhle knihy se mi moc nechtělo, ale sestra mě přesvědčila a jsem rád. Líbí se mi jak je všechno krásně propletené. Úžasná kniha. Ale film se mi zas tolik nelíbí, přijde mi dost zmatený.

nai.ivka
26.01.2016 3 z 5

Přečetli jsme s dcerkou jen tu půlku s Atrejovým příběhem (druhá třída), film si často pouští a knihu chtěla sama číst. Pro dnešní děti je to asi příliš mnoho popisů, které je nudí. Druhou část už nechtěla číst a přiznám se, že ani já jsem už neměla chuť.

Delicius
23.01.2016 5 z 5

Kniha o zemi Fantasii. Kniha o fantasii. Po přečtení této knihy, je pro mě hlavním hrdinou fantasie, neuvěřitelné obrazy, variace, co autor vytvořil. Bohužel jsem už starý člověk, a nebyl jsem schopen ponechat si své vnitřní dítě, a proto nejsem schopen představit si bohatý materiál, který mi autor poskytuje.
Kniha má dvě častí, první Atrejovo putování a Druhou Bastianovo putování. Druhá část mě chytla mnohem více, měl jsem větší nutkání číst dál. Zvláštní věcí na této knize pro mě bylo, to že mě uspávala. Po dvou až třech kapitolách jsem vždy usnul...

Kiwisska
21.01.2016 4 z 5

Tato kniha ani nelze s filmem srovnávat. Je to říše fantazie..a film je ztvárnění fantazie někoho jiného. A v tom je ta kniha krásná, protože já si mohu představovat Falca jak chci já a nikdo mi nemůže nadiktovat, že to má být velký pes :)) Pokud máte dostatek fantazie a nebojíte se ji použít, kniha se vám bude líbit.

Jaru66
13.01.2016 4 z 5

První část knihy odpovídající prvnímu filmu byla výborná, další části už se mi moc nelíbily.

bikava
12.01.2016 3 z 5

Snad jediná kniha, která se mi líbila méně, než film.

katy238
03.01.2016 5 z 5

Knihu obdivuji pro její variabilitu. Najde si v ní své dítě, i dospělý. Mladší čtenář nalezne svět plný kouzel a zázraků, starší už podobenství současného světa. Sama moc nemusím filmy, které byly dle knihy natočeny, přijdou mi trochu kýčovité, ale taková byla doba. Kniha samotná je výbornou volbou pro čtenáře každého věku.

DCKH
03.12.2015

Knihu jsem četl naposledy asi před pěti lety a v té době jsem ji považoval za nejlepší co jsem kdy četl.Stále je to je jedna z nejlepších beletrii .... způsob jakým se autor pohybuje ve sférách fantasie je tak jedinečný že jsem si chílemi myslel že doopravdu bojuji se lvy a jsem v jiným světě.Jedna z mála knih která doopravdy obstojí i ve strovnání s Narnií nebo HP.Za mě doporučuji každému s duší dítěte 100%