Nebe nad Jemenem

Nebe nad Jemenem https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/420973/bmid_nebe-nad-jemenem-xTs-420973.jpg 4 398 89

Odjet jako chirurg na misi s Lékaři bez hranic neznamená jen vracet vyhřezlá střeva zpátky do břicha. I přes každodenní hřmění střelby, všudypřítomnou hrozbu cholery, operace těžce postřelených dětí a nedostatek spánku se Tomáš Šebek na své jemenské misi snaží pozorovat běžný život, který se skrývá pod tímto válečným závojem. Jak se žije muslimským lékařkám? Jaké lidské příběhy se ukrývají za tvářemi pacientů a co o nás prozrazují naše jména? To vše popisuje Tomáš Šebek ve své nejnovější knize z místa současné největší humanitární katastrofy na světě, ale zároveň nezapomíná zapojit i smysl pro humor a nadsázku.... celý text

Maci752
05.03.2021 5 z 5

Skvělá kniha zcela mne pohltila.

Jarka_rybář
01.03.2021 5 z 5

Moc dobrá kniha. Chvilku mi sice trvalo zvyknout si na autorův styl, ale pak mne zcela pohltil. Tomáš Šebek si na nic nehraje, píše, co cítí a vidí. Je opravdu dobrý, umí své zážitky předat.

petrucha86
05.02.2021 5 z 5

Zpočátku jsem si nebyla jistá, líbí/nelíbí, dočtu/nedočtu..nakonec jsem si ale na Tomášův styl zvykla, do knihy se začetla a oceňuji přdevším to, že si na nic nehraje, píše to, co zažil, tak, jak to bylo, "na tvrdo" bez ubrousku před ústy :)

mataj
25.01.2021 5 z 5

Kniha mě chytla hned od začátku. Velice přirozeně a otevřeně popisuje práci lékařů bez hranic v oblastech, kam se jen tak někdo nevydá. Taky ukazuje střípky života tamních obyvatel a díky fotkám je to celé hodně autentické. Knize (a určitě ani autorovi) nechybí humor, nadhled a navíc trocha filozofie. Tomáš Šebek má srdce na správném místě a energie na rozdávání.

Scathia
08.01.2021 5 z 5

Tomáše Šebka hrozně ráda sleduju na Facebooku. Líbí se mi jeho projekty, styl jeho projevu... jsem ráda, že v rámci výzvy jsem se dokopala k tomu, abych si konečně i začala číst jeho knihy. Pro někoho může být Tomášovo vyprávění zmatečné, pro mě je naopak tím zajímavější. Příběh fungování Lékařů bez hranic na misích je velmi inspirující a nikdy není dost knih, které nám připomínají, že je jedno, jestli je člověk bílý, černý nebo červený, Slovák nebo Ukrajinec.V první řadě je to člověk, se vším dobrým i špatným, co by to mohlo přinést a největší rozdíly si nosíme ve svých hlavách v podobě hromady zbytečných předsudků, které zbytečně komplikují pohled na svět.
PS: kvituji přidání nádherných fotek z mise, které příběhům přinesly další rozměr.

ivzu77
02.01.2021 5 z 5

Co dodat, to si musíte přečíst sami!!!
Tomáši díky za vaši práci!!

Nikol92
01.12.2020 5 z 5

Upřímné, otevřené, autentické, syrové. Má to prostě všechno. Zasmějete se, naštvete se, pobrečíte si. Vyprávění, které má koule. A Tomáš Šebek je fakt borec a cením ho. Je to první knížka, kterou čtu. Určitě si musím přečíst ty ostatní předtím. Dostala mě. Doporučuji. Člověka nutí uvažovat, přehodnocovat, respektovat.

slaska77
25.11.2020 5 z 5

Další úžasný zážitek, Tomáš svými knihami zprostředkovává svůj pobyt na misi tak osobitou a neotřelou formou, že máte vždycky ten pocit, jako byste tam byli s ním. Stylisticky uhlazenější a ještě lépe se čte než africká zima a fotky jsou víc k textu. Hodně mě baví, jak vysvětluje práci Lékařů bez hranic a jeho typický sebeironický humor. Dobrých 5 hvězdiček! (Listopad 1104)

eva0409
16.11.2020 5 z 5

Opět úžasně sepsané !!!! Doporučuji !!!!

mirka0586
12.11.2020 5 z 5

Je skvělá a díky fotografiím jste s panem doktorem na sále...

navi
25.10.2020 3 z 5

Chaotický styl vyprávění, nezačetla jsem se. Mnohem více doporučuji Tichý dech od Jana Trachty - také lékaře bez hranic

kalafu
24.10.2020 4 z 5

Moje první a určitě ne poslední kniha od Tomáše Šebka. Psaná stylem co na srdci to na papíře. Upřímný, naturalistický popis válkou postiženého Jemenu a vhled do práce chirurga, před kterou jednoduše smekám.

Mufka
18.10.2020 5 z 5

Další čtivá kniha z pera Tomáše Šebka, plná hezkých fotografií. Mám jeho knihy ráda, vždycky donutí člověka se zamyslet, že i když nadáváme na cokoliv v našich životech, stále můžeme být rádi, že žijeme právě tam, kde žijeme a je nám vlastně dobře :-)

fruitbueno
06.10.2020 4 z 5

Obsahově opět velice silná kniha, zejména pasáže s nemocnými dětmi mě také silně zasáhly. Válka do moderního světa nepatří, buďme rádi, že žijeme, kde žijeme, i když to asi nikde není ideální.

javirgo
24.08.2020 4 z 5

Moje první kniha od T.Šebka z jeho dosavadní tvorby. Přečetla jsem se zájmem, ale když srovnám s knihou J.Trachty , která je také o práci Lékařů bez hranic, tak Tichý dech se mi líbil víc.

Latté
30.07.2020 5 z 5

Prostě skvělé jako knihy předtím. Musíte si zvyknout na styl psaní, ale nesmí vás to odradit! :)

hroneczek
23.07.2020 4 z 5

Tato kniha byla od pana doktora Šebka má první. Ze začátku jsem si musela hodně zvyknout na jeho styl psaní. A když jsem si zvykla, knihu jsem si zamilovala a četla jedním dechem. Je úžasné, jak Doktoři bez hranic neohroženě a odhodlaně pomáhají tam, kde je to skutečně potřeba, v zemích, o jejichž válečných a životu nebezpečných podmínkách jsme my všichni ostatní slyšeli akorát z večerních zpráv. Děkuji!

pennyamarri
22.07.2020 5 z 5

Ten chlap nemel byt lekar ale spisovatel! I kdyz, no, takhle asi zachrani trosku vic zivotu:-) me zachranil dva dny dovolene neskutecne zabavnym ctenim. Melo to vsechno: informace, vhled do veci co neznam, humor, spad, emoce, skoro slza ukapla. Vyborna prace!

marara
08.07.2020 5 z 5

I když mě Mise Afgánistán a Africká zima velmi zaujaly, do v pořadí třetího Tomáše Šebka se mi už moc nechtělo. Měla jsem pocit, že válečné chirurgii a Lékařům bez hranic už dobře rozumím a že mi autor už nemůže přinést moc nového. Jenže jsem se spletla. Šebek se od minulé knihy změnil. Jednak velmi omezil vulgarismy (v minulých knihách mi nijak nevadily, brala jsem je jako součást jeho stylu a jako odraz drsného světa válečné chirurgie) a tím vcelku překvapivě autor získal punc životní vyzrálosti, nadhledu a veliké opravdovosti. Druhou velkou změnou je omezené líčení chirurgických výkonů (byť byly podané zajímavě i pro nelékaře), čímž vznikl větší prostor pro myšlenky, které mě velmi zaujaly. Jednoduchý popis válečné situace v Jemenu, prudkého zhoršení životních podmínek, které válku provází, střetu předpokladů českého lékaře vůči jemenským ženám - muslimským lékařkám s jejich vlastním pohledem na svou životně-pracovní situaci, kapitola, v níž autor ukazuje příčiny toho, proč chirurgy nálepkujeme jako arogantní neurvalce, to všechno a mnoho dalších byla místa, nad kterými jsem musela knihu odložit a jít si je srovnat se svými životními postoji. Leitmotiv knihy - děti do války nepatří - mě hluboce dojal. Příběh omylem téměř smrtelně postřeleného chlapce draka Dhana sice díky Lékařům bez hranic dopadl dobře, ale kolik dětí -bezejmenných válčených obětí takové štěstí nemá?
"Můžeme očkávat válku. Váku, která k nám přivádí skoro až v polovině případů dětské pacietny. Válku, které nerozumím, protože i pro místní je občas nepochopitelná. Válku třetího tisíciletí, která se vede konvenčními zbraněmi na vrcholu technologické revoluce tak pitomě, že stále ještě nevynechává alespoň dětské oběti. Děti do války nepatří! Děti máme všude na světě chránit před hloupostí nás dospělých. Nemáme je trápit válkou. Máme je v dobrém "trápit" dostatečným vzděláním a vytvářet jim pro to bezpečný svět."

Zdeniczka
11.06.2020 5 z 5

Tomáše Šebka sleduji už poměrně dlouho. Jeho počiny v rámci MSF, ale třeba i na ksichtknížce, kde se kromě záběrů ze sálu a vysvětlujících fotografií snaží lidi motivovat, aby se nebáli a své zdravotní problémy řešili včas, jsou prostě skvělé. Odsud je už jen krůček k tomu přečíst si nějakou jeho knihu. Nebe nad Jemenem je velmi zajímavé čtení. Žádné pohádky, syrová realita, kterou popisuje nejen jako lékař, ale hlavně jako člověk, který má nějaké názory a city. Co na tom, že všechny ty utrhnané údy nebo roztrhaná břicha viděl už mockrát, vždy to člověka zase dostane. A nedá mu to, aby nepomáhal dál. Skvělé čtení, díky, Tomáši, pořídím si i ostatní knihy.