Navždycky

Navždycky https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/449843/bmid_navzdycky-XIc-449843.jpg 3 784 256

Mei Bradleyová se pomalu smiřuje s tím, že dopis z Bradavic už nedorazí. Tuhle nespravedlnost naštěstí zmírňuje čokoláda, kterou fakt miluje! Když už jsme u toho, miluje i svého nejlepšího kámoše Travise, ale to mu nemůže říct, aby všechno nepokazila. U jejího úhlavního nepřítele Liama není co pokazit, protože s tím válčí už od třetí třídy. Přestane Liam někdy prudit? Uvidí Travis v Mei víc než jenom kamarádku? A dojde konečně i na vysněné rande?... celý text

Elulilinka1
02.01.2022 5 z 5

Mně se kniha líbila. Byla miloučká, oddechová, zábavně napsaná a chaty jí dodávaly na zajímavosti. Trošku mi přijde, že ačkoli má kniha na zadní straně přebalu doslova napsané "feel-good romance ze střední" někteří čtenáři od ní čekají kdo ví co. Pokud vám feel-good romance ze střední s milostnou zápletkou nesedí, tak to prostě nečtěte, ne? A na stylu psaní mi osobně nepřišlo nic trapného. Ano, knížka je psána tak, aby si ji mohly přečíst i holčičky ve věku třeba 12 let.

Já knihu hodnotím velmi kladně, nakonec jsem jí udělila 4,5 hvězdiček - půl bodíku bohužel musím strhnout za velmi nekomfortní vazbu. Ale jinak pro všechny příznivce feel-good romanťáren DOPORUČUJI!

Nikičte
29.12.2021 3 z 5

Chtěla jsem něco jednoduššího a to jsem také dostala..
Hlavní zápletka sice na první dojem jasná ale i tak jsem měla příjemný pocit ze čtení.
Četla se v celku sama.
Občas jsem sice měla pocit že hlavní hrdinka je docela blbka a nechápala její chování ale nakonec v celku v pohodě.
Skvělá oddychovka.

bafometamendes
29.12.2021 3 z 5

Létní romanťárna se špetkou Harryho Pottera.

TerryDee
26.12.2021 3 z 5

Kolem této knihy od @nofreeusernames byl, je a bude rozruch.
A proto jsem k ní přistupovala jako ke každé jiné knize. A nakonec jsem dostala celkem milé a oddechové počteníčko. Bavilo mě, jak je to napsané a líbily se mi odkazy na filmy a seriály. Příběh je díky tomu plný klišé, romantiky či čokolády, ale přitom je velmi chytlavý a čtivý. Jediné, co pokulhávalo, byly postavy, a to zejména hlavní hrdinka Mei, která se zapsala na seznam velmi otravných postav (společnost jí tam dělá např. lady Hollis ze Zaslíbené).
Sečteno podtrženo - kniha to není špatná, je to takový průměr.

Kniho_holka
19.12.2021 2 z 5

Asi žádná kniha nerozděluje českou knižní komunitu jako tato. Jedni ji zbožňují a vychvalují tak, až to vypadá, že to snad mají v popisu práce, druzí mají po dočtení noční můry z toho, kam až česká knižní sféra může zajít.
Já jsem se do čtení pouštět nechtěla, přece jen hate to love nemám ráda, a young nejsem už taky nějakou dobu nejsem, ale pak se ke mně Navždycky dostalo v rámci knižní štafety, a já dala knize šanci.
Říkala jsem si, že žádná velká očekávání nemám, tak můžu být jedině příjemně překvapena. Nejsem nijak náročný čtenář, třeba mají holky, co to tak kritizují, až moc vytříbené a mlsné čtenářské jazýčky, a jsou možná zbytečně přísné. Budu počítat s přeslazeným a předvídatelným dějem, spoustou klišé a s nelogickým chováním postav. Typická YA romantika. To dám. U romantické oddechovky žádného Orwella nečekám a aspoň to rychle uteče.
No...
Začnu tím, že chápu, že autorka není spisovatelka, a že Navždycky je příběh od kámošky pro kámošky, který se zvrhl do monstrózní akce. Proto nemáme my ostatní šanci ty "nejvtipnější scénky a hlášky" pochopit.
Bavila mě Ava a Liam mě chvílemi vracel do mých pubertálních let.
Chápu, že scény, které čtenářům nejvíc vadí, byly psány s nadsázkou, ta se ale za mě moc nepovedla a bohužel dost sráží celou knihu a hlavně hlavní hrdinku, která z celého příběhu vychází jako sobecká, sebestředná, manipulativní prospěchářka, která by kvůli čokoládě prodala matčinu ledvinu na černém trhu. Ok. Pro mě za mě, hlavní hrdinové nemusí být nutně kladní, obětaví hrdinové, nemusí nám být sympatičtí, a upřímně řečeno více než Meino chování mě spíše vytáčel fakt, jak proti němu byli všichni imunní, jak jsou šťastní, že se mohou nechat využívat, a dokonce i úhlavní nepřítel se mohl přetrhnout, aby o ni mohl pečovat.

l_Riky_l
26.11.2021 3 z 5

Četla jsem recenze a asi jsem prostě cílovka. Mně se to líbilo. Nečekejte od toho nic s velkou myšlenkou, je to oddechovka.

Děj je pak už předvídatelný, ale i přesto mě to nutilo číst dál. Takže jsem ji přečetla za chvilinku. Mei (hlavní hrdinka) mi nepřijde tak neuvěřitelná, jak někteří píšou. Oproti jiným, o kterých jsem četla, se mi zdála jako jedna z lepších. Dost věcí hrotila, ale tak to dělají lidi i v reálném světě...

Jestli máte za sebou pár náročných knih, pusťte se do ní. Věřím, že si odpočinete a naberete nové síly na nějaké s hlubší myšlenkou.

Sigurd_Lesandi
07.11.2021 odpad!

(SPOILER) Hned od začátku na mě kniha působila, jako když jsme na základce dostali za úkol napsat slohovou práci na téma zábavná historka. Tehdy jsme se všichni snažily, aby byla práce co nejvíce vtipná a tady to bylo velmi podobné. Cokoliv rádoby vtipného šlo do knihy narvat, to tam je, ale rozhodně to není ku prospěchu. Po celou dobu je strašně vidět, jak autorka tlačila na pilu a pro mě to mělo pouze ten efekt, že jsem se ani jednou nezasmál.
Hlavní hrdinka mi přišla jako vystřižená z nějakého teen school seriálu. Typický rozmazlený spratek, který se i ke svým nejlepší přátelům chová otřesně, i když ti pro ni dělají první poslední. Když se na ni i ti přátelé vykašlou, tak se velmi diví, kde nastala chyba. Tohle je za mě shrnutí Mei. Málokterá postava mě u čtení tak moc štvala.
Další věc jsou klišé, kterými je kniha silně nacpaná. Tady bych jen zmínil, že pokud autorka hned vedle klišé napíše, že se opravdu jedná o klišé, tak to na celé situaci opravdu nic nezmění a mě osobně to vždy jen víc naštvalo.
K naprosto otřesné vazbě se také už hodně lidí vyjádřilo. Já ale musím říst, že tuto knihu přede mnou četli 2 lidi (má sestra na knize doslova ležela, aby se nějak dala číst) a opravdu to nebylo poznat. Ať jsem se snažil jakkoliv, tak jsem měl pocit, že mi kniha zlomí obě zápěstí.

POZOR SPOILER:
Ostatní postavy byly až na Avu taky úplně mimo. Nikdo mě nepřesvědčí, že je normální, aby se Liam s Mei nesnášeli až za hranu normálu, ale pak se bez jakéhokoliv důvodu do sebe zamilovali.
KONEC SPOILERŮ

Já osobně knihu opravdu doporučit nemůžu.

Vknihách
31.10.2021 3 z 5

Opäť kniha, na ktorú sa vzniesla vlna kritiky. Bola som zvedavá. Vydavateľstvo cooboo predsa vydáva len samé dobré knihy, takže mi tie negatívne recenzie veľmi nešli do hlavy. Predpokladala som, že to bude mať na svedomí najmä marketing (keďže nie je tajomstvom kde autorka pracuje), ktorí ľudia\čitatelia skôr odsudzovali. Takže,krok vedľa.
Knihu som čítala v rámci štafety u "žabky"Radky, za čo veľmi pekne ďakujem. Poznámky dievčat boli veľmi zaujímavé, nie všetky boli v negatívnom duchu. Sama za seba hovorím,že celkovo kniha nebola zlá len… LEN... Postavy sa určite nesprávali na 17 rokov. Ak by autorka zasadila tieto postavy do prostredia základnej školy s nejakou vekovou hranicou okolo 13-14 rokov bolo by to úplne v poriadku. Tam sa mi ale zase vnukol fanrasy prvok, že tieto deti (13-14 ročné) jazdili autami. To by som pozmenila na MHD‍️Inak mi hlavná postava Mia bola celkom sympatická, pretože bola veľmi detská, veľmi zahľadená do seba-ako tínedžerky v rannej puberte bývajú, bola vzťahovačná, teatrálna...na 17 to správanie určite nebolo. Čo sa týka jej priateľov, boli trošku vyzretejší, no stále by som to nechávala v tej rovine nižšej vekovej kategórie. Celkovo, štýl autorky je príjemný, vidieť ,že je veľkou fanúšičkou Harryho Pottera,pretože v knihe bolo viacero citátov, narážok a odkazov práve na túto svetoznámu fantasy sériu. Ja sa vôbec na príbeh nesťažujem. Zápletky boli veľmi pekne vymyslené, romantická linka príjemná, takisto dráma, ktorá v každom má YA žánre musí byť. Neľutujem, že som knižku čítala,no nejako hlboko vo mne nezarezonovala, takže pre mňa to bola typická priemerná knižka, ktorú by som odporúčala dievčatám začínajúcim s romantickými knihami, čiže od tých 12 rokov vyššie.

Julinka679
20.10.2021 5 z 5

Jelikož Olu znám tak mě vůbec nepřekvapilo, že knížka je napsána tak jak Ola mluví. Ti z vás, kteří ji znají tak ví a nepřekvapí je to stejně jako mě.
Hodnocení 65% mě dost překvapilo, knížka by si zasloužila dle mého názoru mnohem víc protože já jsem z ní naprosto nadšená! :-)
Je to milá, romantická oddechovka, která stojí za to a nezadá si v mnohém i se zahraničními počiny.
Mei a Travise jsem si oblíbila okamžitě... Liam nakonec taky není tak špatný jako na začátku a Ava je sice takové třeštiprdlo ale bez ní by to nebylo ono.
Za mě jasných 5* a už se těším na další díl :-)

deedulka
17.10.2021 4 z 5

Podle hodnocení a komentářů jsem čekala, že to bude mnohem horší. :-) Šla jsem do toho s tím, že to nebude nic moc a možná díky tomu jsem to přelouskala jako takovou nenáročnou jednohubku. Jako jo, má to hodně much a tak hroznou vazbu knihy jsem v životě nedržela v ruce. Olu znám z videí a tak jsem s jejím trochu dětinským stylem počítala. Mei mi byla celkem sympatická a naopak jsem od začátku nechápala, že někteří chovají náklonnost k Avě. Chaty to příjemně prokládaly a nahnaly tak větší počet stránek, jinak by to byla hodně tenká knížečka. Klidně se pustím do dalšího dílu, až zase budu chtít něco nenáročného.

Pitbullka
16.10.2021 2 z 5

Začnu klady knížky, první z nich je rozhodně to, že se příběh neskutečně rychle čte. Další vidím v grafickém zpracování, to bylo vydařené, stejně jako ozvláštnění příběhu screeny z chatů. Ale tím to končí. Hlavní hrdinka je pro mě prototyp toho, jak se rozhodně nikdy a k nikomu nechovat. Snaží se být tak moc cool, až to působí jako zoufalé volání o pomoc. Různé polokulturní odkazy by byly fajn, ale tady jich bylo už tolik, že to absolutně po pár stranách přestalo mít to kouzlo, které to mít mělo.

Lutzinka
15.10.2021 3 z 5

Pokud čekáte takovou milou jednohubku, žádnou světobornou literaturu, tak tohle je přesně taková oddechovka.

marina4088
10.10.2021 odpad!

„Žárlím na všechny, kteří tě nikdy nepotkali.”

A zcela upřímně, přesně tenhle citát z téhle knihy sedí na celý příběh naprosto 100%.

Nevím, kde začít, ale většinou začnu u plusů, tak teď tomu nebude jinak. Kniha má jediné plus a tím je koncept chatů a možná i trochu hezká obálka. A tady s plusy končím.

Mínusů je tu mnohem víc a moc ráda je trošku rozeberu a začnu tím hlavním - hlavní hrdinka - protože ta byla totálně nepříjemná, nevyspělá, hloupá, sobecká, arogantní a uměla člověka tak leda naštvat. Zbytek postav mi vadilo jen tím, že dýchali, teda snad až na Avu, která v tomhle díle byla snad jediná postava, o které se dalo aspoň trochu číst, ale nebylo skoro o co stát. Problém číslo dva je taky dost rozebíraný a to je zcela jednoduchý fakt - dva lidi se milují hrozně dlouho, ale najednou si dají první polibek a jelikož ani jeden z nich necítil výbuch vnitřností, tak se ujistí, že to láska tedy není? Uhm, myslím, že takhle to fakt nefunguje. Už to přestávám číslovat, ale dále je tu ta kniha sama o sobě. Jakože, jak v ní mám sakra normálně listovat? Vždyť je to tvrdý jako kámen, ohybnost nulová, fakt mě z toho při čtení bolela jak ruka tak mozek. Pak je tu třeba styl psaní - naprosto otřešný vzhledem k tomu, že to nepsala holka v 11 letech na wattpad. Všichni ti prdící jednorožci, trapné chaty, zmíňka o čokoládě v každé páté větě a podobné věci mi pomalu způsobovali vícedenní migrénu. No jelikož knihy dočítám, tak jsem to sice zvládla, ale musela jsem se motivovat velkou dávkou dobrých knih, co na mě ještě čekají a nehodit si to rovnou.

No, myslím, že už na psaní o téhle patlanině nemám sílu, ale za jednu věc chci poděkovat - a to, že autorka doslova zašlapala knihu do země tím nejhorším poděkováním v historii poděkování.

Sečteno, podtrženo, na začátku psaní recenze jsem knize dávala 1,5⭐, myslím, že teď může být ráda aspoň za těch 0,5⭐. :)

Selfinka
20.09.2021 1 z 5

(SPOILER) Číst tuhle knížku bolí, psychicky i fyzicky (ne, fakt nejde udržet otevřená, aniž by vám nevykloubila ruku). O ději a postavách škoda mluvit *jedno velké protočení očí vzhůru*. Mé mladší já by trpělo úplně stejně, jako já teď.

Bad-wolf
12.09.2021 3 z 5

Tuto knihu jsem původně ani číst nechtěla, ale nalákala mě na ni jedna zajímavější negativní recenze, a tak jsem si řekla, že je na čase si o ni udělat svůj vlastní názor.

Kniha nebyla vyloženě špatná, ale má mnoho ale. V první řadě jde o styl psaní autorky. Nevím, jak přesně to popsat, ale je opravdu zvláštní. Mě osobně nijak zvlášť nevadil, ale věřím, že mnoha lidem se líbit nemusí. V knize se také klade až extrémní důraz na vtipné hlášky, čokoládu a Harryho Pottera a přiznávám, že něco z toho mi přišlo sice úsměvné, ale velká část byla opravdu přetažená. Nejvíce mi asi vadil neustálý důraz na čokoládu – bylo toho až moc. To vše bych však dokázala knize odpustit, ale co je asi největším problémem této knihy jsou postavy. Mei je opravdu příšerná hlavní hrdinka – sobecká, arogantní, zlá, sebestředná s chováním dvanáctileté dospívající dívky. Ještě nikdy se mi snad nestalo, že bych si vytvořila takový odpor k hlavní postavě. Mei to však zvládla s přehledem. U ostatních postav to naštěstí nebylo až tak hrozné, ale přiznávám, že zde asi nebyla postava, jejíž chování by mi nevadilo. Každopádně, celkový dojem z knihy nebyl až tak hrozný, ale věřím, že kdyby se na této knize více zapracovalo, mohla být mnohem lepší.

Hodnotím 3* - není to vyloženě strašné čtení, jak jsem čekala. Přečíst se to dá, ale má to mnoho zásadních chyb. I přes to věřím, že mladším čtenářům se kniha může líbit.

kindlova42
09.09.2021 2 z 5

Od téhle knihy jsem neměla žádná očekávaní, koupila jsem si ji protože všude v té době propagovali druhý díl (Miluju tě, Já vím). Po koupi jsem byla překvapená kolik negativních recenzí to má a na čtení jsem se moc netěšila. Ovšem světe div se, knížka mě nenudila a přečetla jsem ji za den a půl. Je to prostě taková oddechovka zaměřující se na dospívající středoškolačku, takže to že to místy bylo trapné k tomu patří, protože mi to krásně připomnělo, že jsme v tomhle věku byli trapní všichni! :D Moc se mi líbil styl psaní zahrnující zprávy a za mě by jich tam mohlo být klidně víc :)
Takže ano, není to žádný literární skvost a kdybych to četla na střední oslovilo by mě to určitě víc, ale za mě to bylo příjemné čtení plné vtipných narážek, u kterého jsem si odpočinula a autorka se nemá za co stydět jako za první napsanou knížku :)

pollyn
09.09.2021 3 z 5

Tak to byla pecka!
Nejsem cílovka a čekala jsem nějakou zívačku. A přiznejme si, nečekanou zápletku to fakt nemá :-) Postavy jsou taky trochu ploché, messenger zprávy otravné (za ty dávám hodnocení dolů, jakoby to psali úplně jiné postavy) a roztříštěné kapitoly krátké....
ALE!
Je to vymazlený. Normálně přeskakuju vnitřní dialogy a hledám přímou řeč, pasu po ději a zvratech, ale po několika stránkách jsem pochopila, že to bych byla zklamaná. Tady se musí vychutnat každá věta, každá narážka, protože to nejsou jenom výplňky, ale klíč celé knížky. Takže ve výsledku je to velké ANO :) Dokonce jsem si ji šetřila, aby mi vydržela dýl! U mě naprosto nepředstavitelné :)
Takže díky za ten jazyk (a lamy).

ardeas
30.08.2021 3 z 5

Na rovinu... som prekvapená ze autorka je Češka. Je to dosť ala amerikano... a az tak amerikano, ze sa to bije. Neurazi ani nenadchne. Priznavam že po polovici knihy som často skakala opisy. Nebavili ma a niektoré frazy sa až moc opakovali.
Plus vidim v spracovaní. Tie výňatky z komunikacie ma bavili, aj kopec narazok na filmy a knihy. Ak je to prvotina autorky, je to celkom slušné.

2688
26.08.2021 2 z 5

Achjo nemastné - neslané

Knižní_kout
16.08.2021 1 z 5

(SPOILER) Na tuto knihu byl ze začátku neskutečný hype. Já si to upřímně ani přečíst nechtěla, ale když jsem to dostala k Vánocům, řekla jsem si, že si na to aspoň udělám vlastní názor.

Teď si říkám, jestli si ze mě někdo dělá srandu, nebo to myslí vážně. Tato kniha je ukázka toho největšího bizáru, co jsem kdy četla. Celý děj je postaven na narážkách z filmů, seriálů atd.... Počítala jsem to a bylo jich tam 95!!!! Ano, vidíte dobře...tolik!! Sama mám spoustu těch filmů ráda, ale tohle mi přišlo fakt trapný a opakovaný vtip není vtipem...

Jestli tyto narážky nás měly vést k tomu, abychom se nad knížkou řehnily od ucha k uchu, tak to s autorkou nesdílím stejný humor. Během čtení jsem se cítila trapně kvůli postavám a doslova jsem trpěla...Moje přání bylo, ať už to skončí, jinak dobrovolně spadnu na nůž.

V knížce jsem neměla vůbec ponětí o nějaké časové posloupnosti a popisy postav? Jen vím, že Ava není blondýna...jinak máme volné pole působnosti, jak si je představit.

Když už jsem zmínila postavy....Mei...jak jen začít...nejvíc nepříjemnou postavu jsem v životě nepotkala. Chování pětiletého děcka, které se vzteká za všechno a na všechny, hlavně, že může sežrat 2 tuny čokolády. Jako hey bro, taky si dám, ale tímhle tempem bych skončila s cukrovkou a na kapačkách. Její další úchylky - moc ráda krade mikiny - buďte její kamarádi a máte vybílený šatník... Travis je v bledě modrém. Sobecký floutek, který kope jen kolem sebe. Nečetla jsem o puberťácích, ale o dětech ze školky, co se hádají o bábovičku.

Upřímně si myslím, že nakladatelství mohlo dát šanci mnohem nadějnějším knihám začínajících autorů a neplýtvat čas na toto.

Musím pochválit grafické zpracování knihy, které se mi opravdu líbilo.
°
Hodnocení: 1/5 ⭐