Letní noci

Letní noci https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/487046/bmid_letni-noci-UmN-487046.jpeg 4 346 78

Když zakopneš, udělej z toho součást choreografie! Volné pokračování bestsellerů Navždycky a Miluju tě. Já vím. Všichni si myslí, že Charlee vede dokonalý život. S tanečními videi kraluje TikToku, míří za svým snem hrát v muzikálech, a navíc ji obsadili do hlavní role ve školním představení Pomády. Koho by napadlo, že slečna dokonalá trpí úzkostmi a v noci nespí? Sladké sny se jí vyhýbají i kvůli Noahovi, představiteli Dannyho, který se mu dost podobá – obléká se do černé a kašle na pravidla. Charlee ho nemůže vystát, ale letní noci mají svoje nepředvídatelné kouzlo…... celý text

Julia284
05.04.2022 5 z 5

Příjemná oddechovka se skvělými hláškami. Pomádu jsem nikdy neviděla, ale díky tomuto knižnímu zpracování mám chuť se na ni podívat. Určitě se těším na pokračování. Doporučuji

KočkaSára
31.03.2022 5 z 5

Mám moc ráda autorčinu tvorbu! Příběh Charlee se mi líbil ze všech nejvíc.
Knížka se moc hezky četla, byla úsměvná a odpočinková (ale i s vážnějšími tématy, o psychice a úzkostech, a o tom jak se s nimi hrdinka vypořádala).
Prostě skvělá! Určitě se k ní zase někdy vrátím. (+krásné ilustrace i provedení chatu a taky super playlist a cosplaye)
Četla jsem jí "za odměnu" :D, abych si děj užila a trochu šetřila a nepřečetla celou knížku najednou (i když to bylo opravdu těžké, protože, jak se začtete tak vás to nepustí, dokud nedojdou stránky :D)
Moc se těším na další příběhy! (nebo další díl s Charlee a Noahem a Salem Saberhagen?:D)

Sixtinka144
30.03.2022 4 z 5

Na letní noci jsem se moc těšila, a to nejen kvůli krásné obálce. Kniha je opět napsaná lehkým jazykem, čte se to jedna báseň. Chaty to krásně doplňují a obzvláštňují. Přečetla jsem ji během jednoho ošklivého odpoledne, které mi určitě zlepšila. Charlee není moje nejoblíbenější hrdinka, tudíž jsem se toho trošku bála, ale nakonec to bylo v pohodě. I když se stejně více těším na Trevise a jeho lovestory :D Narážky ze seriálů a knih jsem ocenila ( především ty z Disney filmů, ty jsou moje nejoblíbenější). Noah je jako hlavní mužská postava super. Proto knihu hodnotím 4/5, protože Milujitě, Já vím se mi líbilo více.

Onceuponthetime
29.03.2022 3 z 5

Tak... přečteno rychle a ničeho nelituju. Vůbec.
Mám ráda hate to love romantiku - ta tady byla.
Mám ráda pomádu - ta tady byla.
Mám ráda odpočinkové příběhy - ten jsem dostala.
Rozhodně je vidět jak moc se autorka zlepšila, první díl mě sice bavil, ale byl napsaný nemotorně. Tady sice taky jistá nemotornost byla, ale bylo ji mnohem méňe.
Navíc moc se mi líbí zapojení komunity na ig do knihy a podpora které se autorce dostává. To jí člověk může jen závidět, že ano :)

Andynka
29.03.2022 5 z 5

Jooo, tak tohle mě baví.
Třetí kniha od autorky a pořád jsem stejně spokojená.
Od těchto knih čekám vždy vypnutí, odpočinek, trochu si užít ještě tu naivitu středoškolských let... být prostě po knize přeslazena, ale odpočatá.
A i když tedy hodně lidí píše, že je tento díl nejlepší, že je vidět velký pokrok autorky. Tak mě se líbí všechny 3 knihy stejně. Od všech jsem dostala to stejné. Tím samozřejmě nechci shodit autorčino nadání. Za mě je naprosto skvělá! A jen doufám, že bude vydávat další a další knihy!
Mě se prostě autorka trefila do vkusu. Miluju pomadu, takže jsme to zrala.
O to vic me bavilo, jak je to prostě propracované. Máte k příběhu i playlist, na instagramu k tomu máte taky materiál.
A navíc tahle kniha měla bonusovou část, kde jste si mohli přečíst i druhou možnost, jak by mohl dopadnout příběh.
Za mě byl rozhodně lepší knižní konec. A i v knize jsem jen doufala, že to autorka nebude chtít okořenit a nedá tam jiný konec. Diky bohu, jsem se ho dočkala jen v bonusové kapitole. :-)

zpetkeknize
29.03.2022 4 z 5

(SPOILER) Přiznávám, že jsem Letní noci původně neměla v plánu číst. Když jsem si ale objednávala další knížky na AM a řekla si, že to přeci jen zkusím.

A musím říct - jsem vážně ráda, že jsem to udělala. Letní noci mají vůbec nejsympatičtější postavy ze všech dílů (ale není tam Travis, takže jsem stejně smutná), prochází vývojem a v knize se řeší i velké množství vážnějších témat, o kterých je třeba mluvit. Velmi proto oceňuji, že ačkoliv se kniha stále veze na feel-good vlně, najdete tam mnohem víc.

Co se týče hlavních postav - Charlee je sice pořádný sobeček, ale vzhledem k tomu, čím si prošla, jsem k ní přesto chovala sympatie. Noah na mě udělal dojem o dost dříve. Vzhledem k tomu, jak náročnou rodinnou situaci měl, se choval opravdu empaticky a vyspěle (pokud nepočítáme to pošťuchování na začátku). A co cením nejvíce - dával si pozor, aby naslouchal a nepřekročil žádnou hranici, na druhou stranu byl však dostatečně upřímný. Zde nastalo několik momentů, kdy se Charlee z naprosto nepochopitelného důvodu urazila, kdy Noah jen řekl pravdu. A navíc dával najevo, že jí naslouchá a opravdu mu na její situaci záleží. Myslím tedy, že Noah je zralý na vážnější vztah, ale u Charlee si tím nejsem úplně jistá.

Postavy Harper a Aubrey pro mě byly trochu problematické. Spoiler: Aubrey po posledním rozchodu s Harper naprosto zmizí z knihy, čímž její postava naprosto ztrácí na důležitosti, což je docela škoda. Harper naopak zastává důležitou roli v průběhu celé knihy, má zajímavou osobnost a celkově mě její vystupování fakt bavilo.

Celkově musím ocenit velký posun autorky. Kniha je napsaná lépe, popkulturních narážek není tolik, charaktery jsou zajímavější a chování postav mnohdy logičtější. A nejvíce cením právě ta vážná témata, která jsou do příběhu vhodně zakomponovaná.

poník654
28.03.2022 4 z 5

Od knihy jsem čekala něco víc. Hlavní hrdinka Charlee mi moc neseděla, přišla mi, že se svět točí jenom kolem ní. Jinak moc vtipná a zase moc hezky zpracovaná:)

Knihy_nad_zlato
26.03.2022 3 z 5

Tady mi moc neseděly hlavní postavy, což je u mě dost problém. Protože, když mi nesednou postavy potřebuju, aby bylo všechno ostatní dokonalý. Což jaksi taky nebylo.
Jo, asi to bude částečně i tím, že se tahle knížka dost točí okolo Pomády, kterou já nemůžu vystát.
První půlka knížky mě docela dost bavila, protože tam do sebe ještě Noah s Charlee celkem hodně rýpali, ale pak s tím tak nějak přestali a mě to přestávalo bavit.
Navíc Noahovo chování často nedávalo smysl a Charlee mi přišla příliš ufňukaná a zahleděná do sebe. Ke všemu se ti dva furt točili v kruhu, což mě vždycky štve.
Ale rozhodně se téhle knížce nedá upřít, že je vtipná. Ze všech tří knížek od autorky mi právě tahle přijde nejvtipnější.
Každopádně u mě pořád suverénně vede Navždycky.

Wimmerka
25.03.2022 5 z 5

Knihy od Oly můžete asi buďto jenom milovat a nebo nenávidět. Já tedy patřím do té první skupiny. Jo, nečekejte žádný literární skvost, ale s takovým očekáváním do takové knížky snad nikdo nejde ne? Od začátku vám bude jasné, jak knížka dopadne, ale celé je to hrozně cute, nabité hláškama a Oliným smyslem pro humor a to je na vypnutí prostě úplně ideální. Přesně s tímhle jsem do knížky šla a dostala jsem to ještě i s třešničkou navrch. Knížku jsem si vážně užila, mám z ní spoustu tipů na filmy i seriály a smála jsem se skoro od začátku do konce. Za mě zatím asi nejlepší autorčina kniha a až budu chtít zase vypnout a nebo se nasmát, určitě po knize sáhnu znova.

rarášek
25.03.2022 3 z 5

Zatím nejlepší díl :3 A když už se řeší, který konec je lepší, tak u mě taky vede ten první. Řekla bych, že ten první je takový více vysněný a ten druhý by asi spíše odpovídal realitě, jak by to ve skutečnosti dopadlo. Tolik moje myšlenky hlavně ke konci. :D

Pedruska01
25.03.2022 5 z 5

Těšila jsem se na další pokračování, jak tomu někdo říká "čokoládové" série, proto jsem se na něj hned vrhla, jak jsem mohla. Autorka má velmi příjemný a moderní styl, který mě baví a zcela mi vyhovuje. Bylo to plné vtipu, mraky narážek na různé filmy, muzikály či seriály - ať žije vynález zvaný Netflix - a hlavně to mělo téma, které poslední dobou vévodí: od nenávisti k lásce. Jo, tohle přesně já můžu. Provedením je to stejné jako u předchozích dílů - hodně barevných chatů, příležitostné fotky či obrázky, které to hezky doplňují. Vizuálně je to až kouzelná a originální kniha a mě se moc líbila.
Hlavní hrdinka Charlee byla sympatická, ačkoliv dost taková kategorie snaživky a šprta, ale to se samozřejmě dalo zcela rozumě vysvětlit, takže jsem jí chápala. Je fajn, že byla cílevědomá a dělala proto mnohé, respektive asi všechno v jejím případě. Měla můj obdiv, že to obecně dávala. Taky to byla postava, která má svoje "tajemství", které ji těžce dusí. Bez toho obecně by to asi nešlo, pro další vývoj postavy a hlavně okořenění příběhu. Je to už takový standard. Přeci to nebude hvězdička, která má pernamentně na růžích ustláno. Jak by pak ta kniha vůbec vypadala, že. V každém případě se mi líbilo, že nebyla tak dokonalá, jak si o ní všichni mysleli, líbilo se mi, že se dokázala zvednou z místa a jednoduše to říct, svěřit se. Věřím, že to nebylo lehké, ale jsem za ni ráda. Charlee či Pískleti jsem fandila a měla ji ráda a bavila mě ta popichovačka s druhým hlavním hrdinou. A to fakt dost.
Druhý hlavní hrdina Noah byl jednoznačně kluk, který mi nahned ukradl srdce. Neskutečně jsem si ho zamilovala a bavilo mě ho sledovat. Tady bylo krásně vidět, jak zdání klame - ono to fakt prostě platí. Bad boy celý v černém, který na školu peče a ještě je potetovaný a i hezky formovaný díky tolika pohybu. Jasně, každé holce v jeho přítomnosti asi padaly gaťky dolů - a nedivím se, i když byl jen složený z písmenek - ale není to všechno. Nebudu lhát, překvapil mě jeho osud/příběh a trochu mi ho bylo líto, i když to ve výsledku vlastně nebyla taková katastrofa. Zvládl to víc než dobře a stejně jako Pískle měl cíle, bez kterých to dnes nejde a hlavně jich dosahoval. Byla jsem za něj velmi ráda a držela mu pěstě.
Ti dva dohromady fungovali skvěle. Skvěle se nemohli vystát, skvěle si dělali naschvály a vydírali se. Skvěle je to k sobě táhlo až se to zlomilo. Na obě strany. Ačkoliv se zdáli jako protiklady, tak vlastně byli stejní. Neměli to růžové a dokonalé, ale dokázali to popadnout, zkrotit a vyšli z toho vítězně. Líbili se mi a totálně jsem si je užívala. Moje romantická dušička byla hodně spokojená.
Příběh byl příjemný, krásně plynul a už to nebylo jen o tom, že se odvíjel na jednom místě a čase, ale tentokrát byly překročeny "hranice" - časová linka byla delší a taky jsme se dostali za zeď střední školy, což se v předchozích knihách nestalo. Samozřejmě tomu nebylo nadlouho, ale i tak to bylo milé a nečekané. Bylo to kapku jinačí a nebylo to vůbec špatné, ba naopak. Obecně ta kniha sama o sobě je hrozně milá záležitost, příjemně a rychle se čte, vlastně jsem se od ní skoro nemohla odtrhnout. Dokáže rozesmát, soucítit, zahřát u srdce. Užila jsem si ji, jednoznačně. Obdivuju teda to, jak je natřískaná Netflixem a písničkami a mraky dalším - nejspíš Ola nedělá nic jiného než poslouchá a kouká na seroše, i když dle veřejného popisku je dost vytížená osoba. Máš snad ještě jedno já, nebo jak to děláš?! :D
Bonusová kapitola se mi taky líbila. Musím říct, že ačkoliv Aiden neměl nijak výrazný, nebo spíš téměř žádný pořádný prostor v celé knize, tak si mě totálně získal. A vlastně k tomu stačilo už první setkání. Pokud by mi nečmajznul Noah moje srdce dřív, Aidenovi bych propadla. No, ono se to stalo asi i tak. Takže alternativní konec, který byl připsán bych klidně brala. A to nemluvím o Williamovi. :)
Abych to shrnula. Hodně jsem si to užila, jsem velmi spokojená a neskonale se mi to líbilo, zamiloval jsem si postavy i příběh samotný. Byla to taková skoro "jednohubečka" toho, co v dnešní době frčí a zalité romantikou. Nemám výtky. Formát a zpracování fyzické knihy je nádherné. Téma s Pomádou mě taky nakoplo. Neviděla jsem ji léta páně a dostala jsem ohromnou chuť si jí pustit. Tak snad mi to vyjde. (Zjistila jsem, že jsem bohužel stále jen jedna osoba.) :D Za mě velké doporučení, pokud se líbily předchozí díly nebo jste čistě jen romantická duše, která má ráda oddechové a milé příběhy ze střední, není nad čím váhat. Doporučuji a ačkoliv nemám bambilion hvězdiček, tak můžu uvolnit až... těch pět, co mám na tuty. :) Krásná práce, Oli.

Murasaki
22.03.2022 4 z 5

Nemohu si pomoci, ale tato série je mou obrovskou guilty pleasure. A tento díl se stal mým nejoblíbenějším. Ano, není to žádný ultra mega literární počin, ale rozhodně je pro mne počinem, který jsem v mém těžkém depresivním období opravdu potřebovala. Oddechovku, u které se mohu uvolnit, vypnout, zbytečně nepřemýšlet a popíjet si kakajíčko. Tímto bych Ole chtěla moc poděkovat za krásné chvíle u této knihy a ráda se k ní opět někdy vrátím.

Fortuna7
20.03.2022 4 z 5

Další kniha od Oly, která vás vtáhne do děje a vy ji můžete odložit teprve tehdy, když dočtete poslední větu. Celá kniha je protkaná Pomádou, což se mi moc líbilo. Občas mi přišlo chování hlavní hrdinky trochu nelogické, ale vzhledem k tomu co si prožila to dává smysl. Chtěla bych pochválit vážná témata v knize. Sice jsem o nich věděla, ale nečekala jsem, že se s tím Ola tak dobře popasuje. No a nakonec samozřejmě grafické zpracování knihy - úžasné.

petulkapeta
19.03.2022 4 z 5

,,Jo, přesně. Pár polibků ničemu neublíží, to, že s ním spím, přece nic neznamená, mám to pod kontrolou, můžu kdykoli přestat. Láska je prostě na nic! Nutí lidi dělat šílené věci, a to dokonce i v případě, že přesně ví, jak šílené jsou. Normálně ti hrábne, a když konečně přijdeš k rozumu, můžeš tak akorát uklízet trosky."

Moc se mi libili ruzne narážky na filmy,serialy a tak...pozadi muzikalu pomada byl skvely napad. Pokud mate radi knihy s tematem od nenávisti k lasce,tak tahle je jedna z nich a komu se nelibi jak se Charlee a Noah chovali no coz,kazdy se chova nějak..

kvetinkovedny
18.03.2022 2 z 5

Letní noci jsou dle mnohých nejlepším dílem Oliny čokoládové série.
Souhlasím s tímto tvrzením?
Ano.
Ale znamená to, že to bylo dobré?
Ne.

! Následující text je velmi podrobným rozborem lomeno recenzí na Letní noci, kde se velmi pečlivě snažím vysvětlit, co mi na knize vadilo. Pokud vám se líbila a jste fanoušky autorky, čtěte ji jen na vlastní nebezpečí.

/TL;DR/ Letní noci jsou za mě těžce podprůměrná contemporary, která mi jednoduše nemá co nabídnout – jsou v ní nesympatické a černobílé postavy, postrádá zajímavou myšlenku, děj je naprosto nelogický, potenciál nevyužitý. Autorka se snažila přijít s „dospělejším a vážnějším“ obsahem, ale přála bych si, aby to neudělala. Téma úzkostí mi nepřijde pojaté dobře, posouvání „vztahu“ hlavních hrdinů na další úroveň předčasné a ke konci se raději ani nevyjadřuji.

Podrobnější recenze:

V Letních nocích je vypravěčkou příběhu Charlee, postava z druhého dílu (MTJV), kterou jsme moc neměli šanci poznat. Víme o ní akorát to, že je sestrou Avina kluka Chrise a skrývá před všemi (kromě Avy) historku, jak přišla o panenství – zamilovala se totiž do Prestona, který si s ní jednou užil a pak ji vyhodil z auta… a ona musela jít domů pěšky.

Pokud jste četli recenzi na Miluji tě já vím, víte, že tahle část příběhu mě neskutečně naštvala, především kvůli tomu, jak Ava na tuhle informaci reagovala a jak černobílou postavou Preston byl. I tak jsem ale viděla v Charlee potenciál a inspirativní příběh, který mohla odvyprávět. Navíc autorka slibovala vážnější téma týkající se úzkostí, což mě lákalo dvojnásob, protože sama trpím úzkostnou poruchou a vím, jak těžké to někdy může být. I přes veškeré zkušenosti z předchozích dílů jsem se na knihu překvapivě fakt těšila, ale bohužel hned od začátku knihy bylo jasné, že to úplně hladké přistání nebude.

Pokračování recenze s memíčky a gify najdete na mém Goodreads nebo na blogu. Proklikáte se tam přes můj Instagram @kvetinkoveknihy! :)

jitka_dankova
18.03.2022 3 z 5

(SPOILER) Příběh lásky dvou lidí, kteří se nesnášejí, ale musí spolupracovat na divadelním představení pomády. Tak jak je u autorky obvyklé, kniha je doslova protkaná různými odkazy na moderní seriály a postavy se srovnávají s těmi filmovými, vtipkují o nich. V knize se také objeví téma TikToku, YouTube, prostě moderní příběh pro mladé, kteří tomuhle všemu rozumějí (já se ne vždy na vše chytala). Jedná se o třetí díl, ale podle mne není úplně nutné mít ostatní načtené, asi to bude pochopitelné i bez předchozího dílu. Hlavní hrdinka má velmi špatnou zkušenost s předchozím vztahem a tak se všemožně lásce brání. Vše se odehrává v americkém prostředí (byť příběh napsala Češka).
Za sebe musím říct, že jak mi odkazy na seriály, filmy a knihy v předchozích díle naprosto vyhovovaly a seděly tam, tady mi to přišlo tak nějak na sílu. Moc jsem Charlie nevěřila, že by měla všechno to tak nakoukáno, nějak to k její povaze nesedělo. Romantická linka mi taky zrovna moc nesedla a ta krize na závěr, no neměla jsem z toho, co Charlie udělala, zrovna dobrý pocit. Ono je celkově složité číst si o letních láskách, které mají od začátku jasně dané, že skončí, byť tady to tedy autorka zakončila opravdu pěkně a mile. Myslím, že komu se líbily předchozí knihy autorky, užije si nakonec i tento, byť je ta romantika trochu v jiném duchu.

Knihožroutka23
17.03.2022 5 z 5

Knihu moc moc doporučuju. Přečetla jsem ji jedním dechem a neskutečně moc jsem si ji užila. Kniha je skvělá na odpočinek a přesto se v ni řeší i závažnější téma a za mě nejlepší od autorky.

Pamima
16.03.2022 5 z 5

Upřímně se bojím napsat první komentář, tak snad se mi podaří nezklamat.

Už posledních 14 dní jsem hledala nějakou romantickou YA knížku, co by mi zlepšila náladu, když toho mám teď nad hlavu. Jenže na druhou stranu jsem nechtěla něco s otřepaným scénářem, co by bylo od začátku jasné a předvídatelné. A měla jsem s hledáním problém, abych pravdu řekla, proto, když se tato novinka objevila, neváhala jsem. Bála jsem se jedině toho, že budu knížkou zklamaná, neboť po prvních dvou dílech nemohla přece autorka přijít s něčím wow. Ale ona doslova s tím "WOW" přišla (pokud se rozhodnete číst, uvidíte ;) a řeknu vám, podle mě nebudete litovat. Za mě se mi tento díl líbil nejvíce, možná tím, že se opět autorka vžila do dnešní doby a přidávala moderní písničky a seriály (pro mě jako fanouška netflix, disney a animáků... moje srdíčko plesalo společně se Shrekem na All Star). Celou knihu jsem přečetla za jedno odpoledne a takhle moc jsem se nad knížkou opravdu nesmála. Minimálně culení muselo připadat kolemjdoucím dosti podivné XD
Proto určitě doporučuju, pokud se v dnešní době chcete něčím milým odreagovat a zažít letní lásku v tónech Pomády neváhejte. Snad jen jedno drobné doporučení, pokud máte možnost si ke čtení pouštět jednotlivé skladby a videa, udělejte to, zažijete ještě větší propojení s příběhem.

Nofreeusernames (p)
česká, 1986
2020  67%Navždycky
2021  71%Miluju tě. Já vím
2022  74%Letní noci
2023  78%Jsme nevyhnutelní
2023  75%Vánoční kdože, cože?!

Kniha Letní noci je v