Šelma

Šelma https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/383300/bmid_selma-MG2-383300.jpg 4 2422 777

Naturalista série

Profesor bioinformatiky Theo Cray nemá nejlepší ráno. Automat na led nefunguje, a navíc se mu do motelového pokoje dobývá policie. Že je hlavní podezřelý z brutální vraždy své bývalé studentky, se však dozví, až když je jeho účast na otřesné události vyloučena. Zdá se totiž, že mladou dívku v montanských lesích rozsápal medvěd. Jenomže profesor Cray je díky svému povolání zvyklý vidět vzorce tam, kde ostatní nacházejí jen chaos. A tak si všimne něčeho, co ostatní přehlédli. Něčeho nepřirozeného. Něčeho zjevně provedeného lidskou rukou. Theo pochopí, že tohle zvěrstvo nespáchalo žádné zvíře, nýbrž člověk, a že to rozhodně neudělal poprvé. A protože mu policie nevěří, začne mu být jasné i to, že je zřejmě jedinou osobou, která může zabijáka zastavit. Theo je sice lépe obeznámený s digitálními kódy a mikroby než s vyhodnocováním forenzních důkazů, nyní však musí uplatnit všechno, co umí, na zcela novou oblast výzkumu. A udržet se přitom o krok napřed nebezpečně vynalézavým sériovým vrahem... v jehož existenci navíc nevěří nikdo kromě něho. Až brutálně návykový debutový román mága a iluzionisty Andrewa Maynea, hvězdy televizního pořadu Otázky a odpovědi: Nevěřte Andrewu Mayneovi, který spolupracoval s největšími mistry svého řemesla včetně Davida Copperfielda.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: , Kalibr

The Naturalist , 2017

Corso
31.01.2023 4 z 5

Pristupoval som k Selme akoze, uvidim, dalsi z pisalkov ktorych su stovky a snazi sa o detektivku. Prekvapivo pre mna, je to az popularnonaucna kniha. :)
Ziadne sracky o minulosti vysetrovatela, ktory si nerozumie s dcerou, alebo riesi rozvod ci stratu manzelky. Krok za krokom sledujem dost nestandardneho profesora ako odhaluje pekne zamaskovane vrazdy. Logicke, vysvetlujuce, strucne, kratke epizody ktore neskacu medzi desiatkou postav. Takto sa mi to paci. Chcem strasne vrazdy, obete, tajomneho vraha, a chcem uveritelne riesenie a odhalenie. Ak budem chciet nejake siahodlne tirady o vnutornom boji opiteho detektiva, siahnem po inych remeselnikoch.
Fakt, oddychove prijemne priamociare, zaujimave informaciami, osviezujuce citanie. Keby nemenil styl a ostal pri tomto, normalne by som si ho aj oblubil? A vraj nejaky spolupracovnik iluzionistu. Predcasne sudit, ale mam chut na dalsiu jeho knihu. Keby si to hned aj dal dakomu inemu napisat a svoje meno pouzival ako znacku, je mi to u prdele. Bavil som sa.

Calibra
28.01.2023 4 z 5

4/23 Šelma mě mile překvapila, když opomenu na hafo odborných výrazů a ke konci na nesmrtelného Clea, tak byl příběh originální s pátráním do minulosti.

tinka1974
14.01.2023 3 z 5

nebylo to vůbec špatné. Docela dobře se to poslouchalo, ale něco tomu chybělo. A konec se úplně nevyvedl. Ale jinak je to asi první krimi, kde nebyl vrah hned v první kapitole. Stojí za přečtení

Phyl
14.01.2023 3 z 5

Je to již tak dávno, kdy jsem bědoval nad nesmrtelností, jiného akčního hrdiny z úplně jiné knižní série a doufal jsem, že takové nezničitelné policajty vyrábějí jenom v Norsku. Teď se jeden objevil i v emérice, jen s tím rozdílem, že to není polda. Dostávat v jednom kuse nakládačku a několik kulek do těla, ztrácet hektolitry krve, zázračný způsobem přepínat vrozený autismus, když se to hodí a k tomu všemu být jediným bystrým jedincem na světě… to je extrém, v který jsem nikdy nedoufal. A když si člověk myslí, že se kolem nepohybuje dostatečné množství tuctových a hloupých postav, které jsou jen vatou v příběhu, objeví se ještě o řád nižší hloupější pako, které je nastrčeno, jen pro zvýraznění intelektu hlavního nesmrtelného myslitele. A ten závěr, ten závěr… k tomu se snad nedá říct kloudného slova a jediná osoba, která by nám to byla schopna vysvětlit, několikrát omdlela, aby na konci už raději nic nevysvětlovala.

Flamaintenebris
10.01.2023 5 z 5

Brilatní detektivka se zajímavým dějovým prolínáním, jež by mohlo být klidně založeno na realitě.

sarkaditt
08.01.2023 5 z 5

Super příběh, celkem netradiční oproti jiným, které čtu. Bavilo mě to od začátku do konce.

Ulala
06.01.2023 4 z 5

Zajímavé. Styl A.M. mně baví, je v tom hodně informací, ke kterým se člověk normálně nedostane, pokud je nevyhledává. Námět zajímavý, trochu ujetý, ale zajímavý. Bohužel konec byl čisté sci-fi (alespoň pro mně).

Přečti_si
30.12.2022 5 z 5

Jelikož se mi Temný vzorec moc líbil, k Vánocům mi snoubenec pořídil předchozí díl s mým oblíbeným profesorem Crayem. Tentokrát je Theo podezřelý z vraždy své bývalé studentky. Policie se nakonec upne na verzi, že za vraždou stojí medvěd, ale to by nebyl Theo, aby neodhalil skutečného vraha nejen této dívky, ale mnoha dalších. Šelma se mi líbila o medvědí chlup víc než Temný vzorec, zejména díky konci, který byl propracovanější a akčnější.

Ujfi1
29.12.2022 3 z 5

Mělo to spad, ale konec ujetý. Skoda

Listonožka
29.12.2022 4 z 5

Začátek dobře navnadil, dobře se četlo. Konec trochu přitažený za vlasy, ale celkově fajn čtení. Už mám přečtenou i druhou knihu. Komu se nebude líbit, má alespoň fešnou knihu do knihovny. Série má moc krásné obaly.

Iva095
16.12.2022 4 z 5

Přibližně půl knihy mi trvalo než jsem se začetla, ale pak už příběh krásně plynul. Určitě si od toho to autora přečtu i další knížku.

KlariN
14.12.2022 3 z 5

Pohodové thrillerové béčko, zdařile okořeněné přírodovědnou perspektivou.
Hlavní hrdina je z rodu sympatických (skoro)autistů a udržuje si příjemný nadhled. Přestřelené finále zručně přepne do frenetické akce, kde už není místo pro kontakty s realitou. K dalším dílům časem pokusím obrátit svou pozornost. Potenciál tu nepochybně je.

kolacky
03.12.2022 4 z 5

Zajímavé. Asi existují lidé, kteří takovýmhle způsobem dokážou pracovat s počítačem a sítěmi vůbec, ale pro "normální" lidi je to jako magie.
Jako příběh dobré.

Šárka88
30.11.2022 4 z 5

Audiokniha 4* - čte Zdeněk Velen
Za mě přírodovědná detektivka, naučná tematika o DNA a chování zvířat, různých myšlenkových pochodech. Dala bych za to 5* , ale byly zde informace které vlastně vědět nepotřebujete a někdy mě vyprávění nudilo. Co se tyče děje, myslím, že je to průměrná detektivka, Theo jako vědec nakope zadek policii, která nic nezjistí, kteří si myslí, že za vraždou stojí šelma, proto si pozvou Thea. Je to svým způsobem sympaťák, který svou láskou k přírodě zjistí opak . Určitě se časem dostanu i k pokračování naturalisty.

alzbeta2843
13.11.2022 4 z 5

Trochu ma mrzí, že som sa ku knihe dostala až tak neskoro. V tomto pípade, je to skôr negatívum. Ja sa zato nenavidím, ale ja mám vždy vysoké očakávania o nejakej veľmi doporúčanej knihe a tentokrát som sa bohužiaľ popálila. Za mňa teda taký lepší primer trileru, ale už asi po žiadnej knihe autora nesiahnem. Veľká škoda za mňa, pretože čo ma veľmi bavilo bol hlavný hrdina Theo, ktorý riešil prípad pomocou vedy a to je niečo, čo milujem.

petraj30
11.11.2022 4 z 5

To bylo super. Velmi zajímavé téma a nevšední postava doktora Thea dali dohromady velmi zajímavý a napínavý příběh. Theo byl podle mě trochu poděs a z toho jeho řešení situací mi padala brada. Sice tam bylo na můj vkus zbytečně moc biologie a některé situace nadbytečně prodlužované, ale po té celkové stránce se mi to moc líbilo. Pro mě to mělo spád od první stránky. Jsem moc spokojená, ale konec byl velmi rychle useknutý . Jdu rychle na druhý díl

tami1
25.10.2022 5 z 5

Napínavé, překvapivé, děsivé. Představa takhle výkonného sériového vraha je dostatečně znepokojivá, ale spojte si ji s totálním nezájmem a neschopností policie a mrazení vás neopustí po celou dobu čtení.

jakub2418
16.10.2022 5 z 5

Výborný čtení! Fakt mě to dost bavilo.

MAU256
14.10.2022 3 z 5

Musím říct, že první třetina knihy mě moc nezaujala. Měla jsem nutkání jí odložit, ale pak se to rozjelo a bylo to dosti mrazivé čtení. Theo byl neskutečně odvážný, až by se dalo říci, že přehnaně moc. Pustit se do takového riskantního kroku, když mu z policie nikdo nevěří. Konec byl pekelný. Jednou přečteno úplně stačilo, už bych se k této knize nevrátila.

Veronika_mad
04.10.2022 5 z 5

Zajímavá a napínavá kniha. Občas jsem měla husí kůži